Штучний інтелект став сучасним трендом і кожен виробник намагається використати його по максимуму у своїх продуктах. Навіть якщо раніше щось «розумне» для керування пристроями вже було впроваджене (згадуємо то тут, то там написи Ai), причому, не один десяток років, тільки зараз користувачі почали на це звертати увагу — модні тенденції прийшлися якраз до речі. Звісно, апаратна складова без програмної працювати не буде, і темпи зростання останньої поки що бажають кращого. З іншого боку, парк ПЗ з підтримкою ШІ все ж таки збільшується й розробники не збираються зупинятися на досягнутому, тож взявши навіть зараз сучасний продукт, можна бути вже готовим до світлого майбутнього, яке незабаром прийде. Поява окремої кнопки на клавіатурі для виклику ШІ-помічника вже про щось і говорить — вона стає стандартом для всієї індустрії й виробники пропонують нові продукти саме з нею. Не стала виключенням й компанія Gigabyte, яка представила заряджену підтримкою ШІ серію ігрових ноутбуків Aorus 16X ASG (2024).

Gigabyte Aorus 16x ASG (2024)

Ми розглянемо лептоп Aorus 16X (2024), який є оновленням 16-дюймової торішньої лінійки ноутбуків, причому оновлення тут доволі суттєве. Крім потужнішого процесора та новітніх бездротових інтерфейсів Wi-Fi 7 й Bluetooth 5.4, виробник додав підтримку USB4/Thunderbolt 4, зменшив вагу та повністю змінив концепцію дизайну. Тепер замість прямокутних агресивних рис нам пропонують легші для сприйняття плавніші форми, які були характерні для старих ігрових пристроїв, але на відміну від них новий Aorus 16X виглядає значно елегантніше.

Виробник Gigabyte
Модель Aorus 16X (2024) ASG-63UAC64SH
Процесор Core i9-14900HX (8+16 ядер/32 потоки, 2,2 ГГц, до 5,8 ГГц в Boost-режимі)
Оперативна пам'ять 32 ГБ, DDR5-5600, Samsung M425R2GA3BB0-CWMOD
Дисплей 16″, 2560x1600, 165 Гц, IPS, G-Sync
Відеокарта Nvidia GeForce RTX 4070 8GB (140 Вт), Intel UHD
Накопичувачі 1 ТБ, SSD NVMe M.2 (2280) PCIe 4.0, Gigabyte AG450E1024-SI
Зовнішні порти 1 x USB4 Type-C (Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4, PD 3.0), 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C (DisplayPort 1.4) 2 x USB 3.2 Gen2 Type-A, 1 x HDMI 2.1, Ethernet
Комунікації 1000Mb Ethernet, Wi-Fi 7 (802.11be 2x2), Bluetooth 5.4
Мультимедіа Стереосистема, вбудовані мікрофони, 3,5-мм комбінований аудіороз’єм, web-камера 1080p з ІЧ, кардрідер MicroSD (UHS-II)
Безпека Модуль TPM 2.0, Kensington Lock, підтримка Windows Hello
Акумулятор, мА·г 99 Вт (~5585 мАг, 17,76 В), 4 комірки, літій-полімерна
Адаптер живлення, Вт 240
Габарити, мм 356 x 254 x 20~27
Вага, кг 2,3
Операційна система Windows 11 Pro
Вартість, грн 91 999

Комплект постачання

Ноутбук постачається в відносно невеликій коробці зі звичайного картону, для полегшення її перенесення присутня пластикова ручка.

Комплектація виявилася небагатою та складалася з документації та блока живлення.

БЖ виробництва Chicony потужністю 240 Вт з вихідною напругою 20 В та струмом 12 А. Мережевий роз’єм в нього звичайний, тож проблем з підключенням до ДБЖ не виникне.

Зовнішній вигляд

Як вже було вказано вище, Gigabyte Aorus 16X (2024) має плавні обводи й цим відрізняється від строгих новинок інших виробників.

Пластиковий корпус з металевою кришкою має розміри 356x254x20~27 мм та вагу близько 2,3 кг, що на триста грамів легше ноутбуків минулого покоління цієї серії. По габаритах він не сильно відрізняється від 15-дюймових пристроїв, що робить його одним з надкомпактних лептопів з матрицею 16″. Попри ігрову направленість зверху немає ніяких RGB-елементів, тільки глянцевий логотип Aorus по центру та назва лінійки продуктів з краю матової кришки, які до того ж переливаються різними кольорами, залежно від кута, з якого на них дивитися.

Знизу є діагональні рисочки, які переходять у решітку в трьох місцях та обрамлені плавними формами по кутах з гумовими ніжками. Також гумові ніжки є й в передній частині ноутбука, поруч з якими присутні решітки динаміків.

Для під’єднання зовнішніх накопичувачів, периферії та моніторів пристрій оснащено великою кількістю портів та інтерфейсів. Ліворуч присутні роз’єм живлення, мережевий порт, HDMI, USB 3.2 Gen2 Type-A та Thunderbolt 4 (USB4 Type-C) з підтримкою DisplayPort 1.4 та заряджання до 100 Вт.

З правого боку є 3,5-мм комбінований роз’єм для гарнітури, кардрідер MicroSD, USB 3.2 Gen2 Type C (також з підтримкою DisplayPort 1.4) та ще один USB 3.2 Gen2 Type-A. Порти розміщено не симетрично відносно один одного, тож доведеться довго звикати, що напроти USB з іншого боку знаходиться зовсім не те, що очікуєш, й постійно тикати «флешкою» в HDMI стане нормальною ситуацією на перший час.

На задній частині крім сопел для виходу гарячого повітря і смужок з RGB-підсвічуванням нічого немає. Сопла тут, як і з боків, великі й повітря без перешкод проходить через них.

Відносно невеликі габарити ноутбука при використаній матриці у 16 дюймів пояснюються дуже просто — екран тут має співвідношення сторін 16:10 замість звичних 16:9, тож він просто збільшується у висоту, займаючи майже всю площу верхньої кришки.

Рамки екрана невеличкі, лише знизу є звичне потовщення та зверху в акурат для розміщення блока вебкамери з ІЧ-сенсором для підтримки Windows Hello.

Екран може відкидатися десь градусів на 130, причому, петлі тут доволі м’які, що дозволяє з легкістю відкидати кришку однією рукою. Але у цієї медалі є й інша сторона — кришка у закритому стані може стукати по робочій поверхні при транспортуванні ноутбука.

Встановлена тут клавіатура острівного типу з ходом клавіш у 1,7 мм та тризонним RGB-підсвічуванням й декоративним обрамленням з діагональних рисочок по боках. Цифрового блоку немає, але є ряд функціональних кнопок та новітня клавіша Copilot.

Блок WASD з додатковими клавішами QER відокремлені від інших прозорими ковпачками з фарбованими літерами, тож при роботі підсвітки їх не завжди чітко видно. Стрілочки звичайні та розташовані серед інших кнопок.

Над клавіатурою є діагональні прорізи, через які проходить повітря, а у їх центрі встановлена клавіша вмикання пристрою, що дозволяє позбутися випадкових спрацювань у випадку, коли кнопка Power знаходиться в основному блоці клавіатури.

Всі ковпачки підсвічуються, а літери гарно видно, особливо латинські, що розміщені по центру клавіш. RGB-підсвічування можна налаштувати у фірмовому застосунку.

Тачпад тут великий та гладенькій, має дві кнопки та розпізнає велику кількість жестів, тобто все стандартно. Декоративні діагональні рисочки знайшли місце й на ньому.

Світлодіодні індикатори активності пристрою встановлені напроти користувача з правого боку, але вони не яскраві, тож відвертати увагу не будуть та дадуть змогу завжди бачити що відбувається з ноутбуком.

Ну і звісно, який ігровий ноутбук без RGB-підсвічування корпусу — є дві смужки в задній частині корпусу, з центру яких вниз на стіл проеціюється напис Aorus! Навряд чи хтось ще зможе похвалитися подібним.

Екран

В Aorus 16x ASG (2024) використовується 16-дюймова матриця IPS з роздільною здатністю 2560x1600 точок та частотою оновлення 165 Гц. Екран має матову плівку, що знижує ефект віддзеркалень навколишніх предметів. Є підтримка Nvidia G-Sync.

Встановлена матриця MNG007DA5-1 виробництва TCL CSOT.

Подивимося на можливості екрана, для чого використаємо прилад SpyderX Pro та програми DisplayCAL разом з Argyll й HCFR Colormeter. Яскравість була встановлена на рівні 120 кд/м², що дорівнює 37% від максимального значення при використанні дискретного графічного адаптера (з інтегрованої картою достатньо 27%).

Трохи не дотягнули до обіцяних 100% для sRGB (хоча як рахувати) й інші колірні простори далекі від сучасних параметрів для роботи з графічним та відео контентом, але навіть так картинка на екрані була гарною й будь-яких питань не викликала.

Без калібрування все ж не обійтися, бо матриця з заводу холоднувата і потребує додаткових налаштувань. Зате середня DeltaE менше ніж 1, тож проблем з передачею кольору не буде.

Максимальна яскравість екрана виявилася майже 430 кд/м² при використанні дискретної карти, а стабільність контрасту знаходилася на рівні 1250:1.

Внутрішня будова

Щодо повних характеристик ноутбука, то з ними можна ознайомитися на знімку з екрана утиліти HWiNFO.

Ноутбук виконаний на базі 10-нм процесора Intel Core i9-14900HX, який належить до сімейства Raptor Lake. Він має вісім продуктивних ядер з підтримкою технології Hyper-Threading та 16 енергоефективних ядер, що дає можливість обчислювати 32 потоки одночасно. Базова частота P-ядер дорівнює 2200 МГц, але залежно від навантаження вони можуть прискорюватися до 5800 МГц, при цьому E-ядра мають частоту 1600 МГц з прискоренням до 4100 МГц. Кеш третього рівня складає 36 МБ, а рівень TDP дорівнює 55 Вт з можливістю короткочасного збільшення до 157 Вт.

В реальних задачах процесор без проблем прискорювався до 5800 МГц в режимі простою та однопотоковому навантаженні, тоді як залучення всіх потоків знижувало максимальну частоту до 5100–5200 МГц, або навіть 4600 МГц, залежно від якості P-ядер.

Пам’ять обсягом 32 ГБ стандарту DDR5-5600 набрана модулями Samsung M425R2GA3BB0-CWMOD, які працюють зі своєю швидкістю й таймінгами 46-45-45-89-2T.

Для ігор та додатків з високим 3D-навантаженням використовується дискретна відеокарта Nvidia GeForce RTX 4070 без якихось обмежень по TGP, яка може споживати до 140 Вт. Чип працює на частоті 1830 МГц з прискоренням до 2175 МГц, а швидкодія пам’яті сягає 16 ГТ/с. Режимів додаткового розгону в фірмовому ПЗ не передбачено.

При легкому навантаженні та у 2D відбувається перемикання на інтегровану карту Intel UHD Graphics, якщо обрані відповідні режими роботи ноутбука.

Крім того, в лептопі встановлено NVMe-накопичувач Gigabyte AG450E1024-SI місткістю 1 ТБ та підтримкою шини PCIe 4.0. Ще один додатковий роз’єм M.2 дозволить розширити простір для зберігання даних.

Охолоджується пристрій системою з п’яти теплових трубок, чотирьох радіаторів та двох відцентрових вентиляторів. При високому навантаженні й при виборі продуктивного режиму роботи лептопа шум від СО доволі значний.

Програмне забезпечення

Разом з ноутбуком постачається фірмовий застосунок Gigabyte Control Center, який дозволяє оновити встановлене комплектне ПЗ, обрати режим роботи пристрою та системи охолодження, провести окремі налаштування апаратних компонентів системи та підсвітки клавіатури й корпусу, виконувати моніторинг компонентів пристрою, перевірити стан встановленого накопичувача. Як бачимо, багато вкладок має у своїй назві знайому абревіатуру Ai. Наскільки там залучений ШІ сказати важко, бо поведінка ноутбука не сильно й відрізнялася від стандартної роботи подібних пристроїв без «ШІ».

Ефективність системи охолодження та рівень шуму

Тепер перевіримо систему охолодження. Враховуючи розміри пристрою, чогось незвичайного навряд чи варто очікувати, і це стосується всіх подібних ноутбуків.

Ефективність буде перевірено у трьох режимах: Balanced з режимом системи охолодження Normal, Performance з Power та OC, який є сукупністю режиму роботи ноутбука Performance, охолодження Turbo та розгону відеокарти на 100 МГц за ядром та 200 МГц за пам’яттю. Для створення максимального навантаження залучався стрес-тест AIDA64, який навантажував одночасно процесор та пам'ять. Для відеокарти використовувався синтетичний пакет 3DMark з тестом Speed Way.

Balanced

В цілому режим Balanced в лептопі Gigabyte Aorus 16X (2024) не сильно обмежує процесор й він без проблем стартує з піком у 133 Вт та працює потім у середньому з 90 Вт, при цьому його температура доходить до 94 градусів. Звісно це було досягнуто завдяки системі охолодження, яка працювала з рівнем шуму у 49,7 дБ(А).

Відеокарта також була не сильно обмежена — максимум 130 Вт, при цьому частота чипа коливалася на рівні 2355–2520 МГц, а температура була на прийнятному рівні, як й у процесора. Рівень шуму виявився значно нижчим — 43,5 дБ(А).

Performance

А ось продуктивний режим дозволяє працювати процесору з потужністю у середньому 114 Вт після пікових 154 ватів. Звісно це не могло не вплинути на його температурний режим — 99 °C на старті стрес-теста та 91 градусів через деякий час. Рівень шуму у такому режимі доходив до 54,1 дБ(А).

Потужність карти також зросла на декілька ватів, а частота ядра коливалася тепер в діапазоні 2580–2610 МГц. Температури не змусили себе довго чекати й також піднялися, як, власне, й для процесора. Шум сягав 49,5 дБ(А).

Turbo

Наш імпровізований OC-режим характеризується максимальною потужністю процесора (158 Вт в піковому значенні), частотою й температурою, яка не падає нижче 97 градусів. Рівень шуму при цьому відповідний — 58,1 дБ(А).

Відеокарта наразі споживала 143 вати, а частоти графічного процесора коливалися на рівні 2685–2700 МГц. Температура GPU з такими «турбінами» впала і була нижча навіть за збалансований режим. А от температура процесора все одно залишилася на високій позначці, і це при завиванні системи охолодження до 58,5 дБ(А).

Результати тестування

Тестування відбувалося у режимі Performance з режимом роботи вентиляторів Normal.

Загальна продуктивність

PCMark 10

CPU-Z Benchmark

Cinebench R23

Cinebench 2024

Geekbench 6

V-Ray 6 Benchmark

AIDA Cache & Memory Benchmark

Дискова підсистема

Ігрові програми

В іграх ми перевіримо три режими: Balanced+Normal, Performance+Power та OC (Performance+Turbo+OC). Використовувалася роздільна здатність 2560x1600 та пресети з високою чи максимальною якістю графіки, з трасуванням променів та активованою технологією DLLS в режимі якість. В грі Diablo IV відбувалася пробіжка протягом хвилини через місто Kyovashad у бік храму, також пробіжка відбувалася в Hogwarts Legacy через містечко Hogsmeade у бік Old Fool. В Ratchet & Clank: Rift Apart, Remnant II та Resident Evil 4 відбувалася прогулянка протягом хвилини на початку стартового рівня, в The Last of Us — на рівні після прологу.

3DMark

Cyberpunk 2077

Diablo IV

Hogwarts Legacy

Ratchet & Clank: Rift Apart

Red Dead Redemption 2

Remnant II

Resident Evil 4

The Callisto Protocol

The Last of Us

Total War: WARHAMMER III

Час автономної роботи

Щоб перевірити час роботи від акумулятора, було проведено кілька тестів за допомогою PCMark. Тест Modern Office симулює комбіноване офісне навантаження. Другий тест вимірює час відтворення відео формату Full HD, а Game дозволяє зрозуміти, скільки зможе працювати ноутбук під ігровим навантаженням. Яскравість екрана зафіксована на рівні 120 кд/м², підсвічування клавіатури вимкнено, гучність динаміків була виставлена на 20%. У повсякденних тестах використовувався режим роботи ноутбука Power Saving+Eco, для ігор — Balanced+Normal.

Як бачимо, ноутбук протягнув робочий день, а для гри його вистачить на дві години, що можна вважати непоганим результатом серед подібних пристроїв.

Висновки

Компанія Gigabyte випустила доволі потужний та відносно легкий, як для пристрою такого класу, ігровий ноутбук. Звісно, це не «ультратонка» модель вагою менш ніж два кілограми, що буде перегріватися прямо «з коробки» у збалансованому режимі роботи — з Aorus 16X (2024) подібного не відбувається завдяки ефективній системі охолодження. Але у всього є ціна й у випадку з продуктом Gigabyte маємо збільшений рівень шуму при високому навантаженні. Добре, що є можливість обрати необхідний користувачу режим роботи вентиляторів та знайти компроміс між тишею та потужністю. Тим паче, що використаний топовий процесор минулого покоління дозволяє обробляти велику кількість потоків, при цьому його температурний режим знаходиться на прийнятному рівні. В іграх рівень нагрівання компонентів ще менший, а для відео чи роботи з текстом можна обрати тихий та економічний режим. Відеокарта тут хоч й не топового рівня, але грати з налаштуванням графіки на високу якість вона дозволяє, а екран з частотою 165 Гц та підтримкою G-Sync цьому посприяє. Прикро, що він скоріше розважальний, ніж для професійної роботи з графічним та відео контентом, інакше ноутбук був би гарним варіантом й для відповідних задач також. Але слід нагадати про дизайн пристрою — він скоріше молодіжний, що й визначає аудиторію Aorus 16X (2024). Наявність сучасних портів та інтерфейсів дозволить швидко обмінюватися даними та під’єднувати різну периферію, а підтримка Windows Hello підвищить безпеку роботи з лептопом. Встановлена потужна батарея дозволяє проводити час в інтернеті чи переглядати відео протягом робочого дня, що дуже непогано для такого пристрою.

У підсумку, якщо є потреба в сучасному продуктивному ігровому ноутбуку з гарною автономністю та не за всі гроші світу, Gigabyte Aorus 16X (2024) стане прийнятним вибором, тим паче, що на вітчизняному ринку не так й багато конкурентів у цьому ціновому діапазоні.