Сучасні ігрові ноутбуки високого рівня дозволяють не тільки грати, а й працювати на них. Завдяки потужним компонентам на них можна виконувати важкі обчислювання, а зі встановленими якісними матрицями обробляти відеоконтент та фото з графікою. І це все при мобільних можливостях, відносно компактних розмірах та вазі десь у 2,5–3 кг. Деякі моделі лептопів можуть бути потужнішими за звичайні ПК, як, наприклад, MSI Raider.
MSI Raider GE78 HX 13V
Серія Raider призначена ентузіастам, яким потрібна максимальна продуктивність та якість, попри високу ціну пристрою. Новинка оснащена потужним процесором Intel Core i9-13980HX, здатним обчислювати 32 потоки одночасно, та новітньою топовою відеокартою Nvidia GeForce RTX 4090, яка дозволяє грати з якісною графікою при роздільній здатності Quad HD. Їх доповнюють цілих 64 ГБ пам’яті стандарту DDR5-5200 та твердотілий накопичувач на 2 ТБ. Відповідно «залізу» встановлена 17-дюймова матриця зі 100% покриттям DCI P3, цілих шість динаміків та потужний акумулятор. Є купа сучасних інтерфейсів, на кшталт Thunderbolt 4, WiFi 6E, 2.5Gb Ethernet та Bluetooth 5.3. Також знайшлося місце навіть картридеру SD Express та вебкамері з роздільною здатністю 1080p. А для вибагливих користувачів виробник встановив клавіатуру SteelSeries. І все це в цікавому корпусі та вагою трохи більше ніж 3 кг.
Виробник | MSI |
---|---|
Модель та сторінка продукту | Raider GE78HX (13VI-209UA) |
Процесор | Intel Core i9-13980HX, 24 ядра/32 потоки, 2,4 ГГц (до 5,6 ГГц в Boost-режимі) |
Оперативна пам'ять | 64 ГБ, 2 x SO-DIMM DDR5-5200, SK Hynix HMCG88AGBSA092N |
Дисплей | 17″, 2560х1600, AUO B170QAN01.2, 240 Гц, IPS |
Відеокарта | Nvidia GeForce RTX 4090 16GB (150+25 Вт), Intel UHD Graphics |
Накопичувачі | 2 ТБ, SSD NVMe M.2 (2280) PCIe 4.0, Samsung |
Зовнішні порти | 1 x Thunderbolt 4 USB 3.2 Gen2 Type-C, 2 x USB 3.2 Gen2 Type-C з підтримкою DisplayPort, 1 x USB 3.2 Gen2 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen1 Type-A, 1 x HDMI 2.1, 1 x RJ45 LAN |
Комунікації | 2.5Gb Ethernet, Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.3 |
Мультимедіа | Cтереосистема з чотирма сабвуферами, вбудований мікрофон, 3,5-мм комбінований аудіороз’єм, web-камера 1080p з ІЧ-датчиком, картридер SD Express, клавіатура SteelSeries |
Безпека | Модуль TPM 2.0 |
Акумулятор, мА·г | 6250–6578 м·Аг (99 Вт·г, 15,2 В, 4 комірки, літій-полімерна) |
Адаптер живлення, Вт | 330 |
Габарити, мм | 380 x 298 x 23 |
Вага, кг | 3,1 |
Операційна система | Windows 11 Home |
Вартість, грн | 228999 грн |
Комплект постачання
Пристрій постачається в невеличкій, як для ноутбука, кольоровій коробці, яка для полегшення перенесення має пластикову ручку. Навіть здається, що перед нами не лептоп, а якась материнська плата.
В комплекті постачання був блок живлення та документація.
Блок живлення виконаний компанією Delta, він дуже великий та важкий, тож з ним у рюкзаку довго не побігаєш. Він розрахований на широкий діапазон вхідної напруги, має на виході 19,5 В постійного струму та потужність у 330 Вт. Корпус в нього трохи ребристий, а щоб він не дряпав поверхню стола та міцно тримався на ньому є гумові ніжки.
Зовнішній вигляд
Зовнішньо Raider GE78 нагадує старі ноутбуки MSI з незграбним дизайном, але тут він трохи строгий та витончений, навіть простежуються нотки пристроїв у стилі Ferrari та Lamborghini Edition, які були колись дуже популярні. Такий собі спорткар на мінімалці, але у кращому сенсі цього слова. Верхня кришка з металу має логотип з драконом, який підсвічується.
Ноутбук має розміри 380x298x23(~30) мм при вазі 3,1 кг, що дорівнює параметрам інших 17-дюймових пристроїв.
Половина нижньої кришки має прорізи для припливу повітря, задня частина навіть трохи піднята. Широкі гумові ніжки розміщені по задньому краю, спереду ніжка суцільна по всій довжині ноутбука. Там же по боках розміщена решітка для динаміків.
Задня частина лептопа також має решітки системи охолодження, які розміщені по боках.
На лівій стороні знаходяться комбінований аудіороз’єм, картридер SD та порт Thunderbolt 4 Type-C з підтримкою USB 3.2 Gen2 та DisplayPort. Поруч з ним присутній індикатор батареї.
На правому боці можна побачити два порти USB 3.2 Tpe-A, один з яких другої ревізії, та один USB 3.2 Gen2 Type-C з підтримкою DisplayPort та можливістю заряджання пристрою. Як й на лівому боці спереду є решітка динаміка.
На задній стороні є LAN-порт, роз’єм HDMI з версією інтерфейсу 2.1, порт USB 3.2 Gen2 Type-C з підтримкою DisplayPort та плаский роз’єм для під’єднання блока живлення.
Рамки навколо екрану не тонкі, але й не товсті, верхня та нижня майже однакові.
Екран відхиляється на кут десь у 130 градусів.
Нагорі знаходиться вебкамера з ІЧ-датчиком та мікрофони. Для більшої конфіденціальності камеру можна прикрити шторкою, достатньо здвинути маленький повзунок.
В ноутбуку встановлена ігрова клавіатура острівного типу з цифровим блоком від SteelSeries, якою можна керувати з фірмового застосунку MSI Center та SteelSeries GG. Якщо в першому доступне керування лише підсвічуванням, то в іншому вже можна призначати макроси. Крім того, цій програмі віддано керування підсвіткою переднього декоративного елементу на корпусі та логотипу на кришці, хоча це є дивним, бо логічно було б це робити саме в MSI Center.
Робоча поверхня, як й кришка, металева. З обох боків від клавіатури знаходяться динаміки.
Кнопка вмикання знаходиться поруч з іншими клавішами, але вона напівпрозора, тож є вірогідність зменшення зайвого натискання. У її правий верхній кут встановлено світлодіод бурштинового кольору, який починає світитися при під’єднанні блока живлення. Якщо ноутбук переходить у режим очікування світло замінюється на білий колір.
Ігрові кнопки WASD також напівпрозорі та як й інші мають білі літери, які при роботі підсвітки зливаються зі світлом і їх майже не видно.
Кнопки-стрілки трохи менші за розміром, ніж клавіші основного блоку, та мають додаткові функції на кшталт форсування системи охолодження, увімкнення прицілу, вимкнення екрана або керування плеєром.
Підсвічування клавіш часткове, тільки літери, його можна налаштувати в SteelSeries GG та MSI Center. Для першого застосунку доведеться створювати акаунт чи застосувати старий, якщо є.
Цікаві світлові ефекти має декоративна вставка у передній частині корпусу ноутбука. Виконана вона з прозорого полікарбонату, в якому зроблені у три ряди велика кількість маленьких матових паралелепіпедів, і при функціонуванні RGB-підсвічування вони працюють як купа світлодіодів у вигляді матриці.
Тачпад великий та гладенький, з двома кнопками.
Екран
MSI Raider GE78 HX 13V оснащено 17-дюймовим екраном з матовою поверхнею, роздільною здатністю 2560х1600 та частотою оновлення 240 Гц. Останнього часу матриці зі співвідношенням сторін 16:10 все частіше починають зустрічатися, а також незвичні діагоналі, такі як 16 та 18 дюймів, тепер й чисто 17″ використовують.
В ноутбук встановлено IPS-матрицю B170QAN01.2 виробництва AU Optronics.
Подивимося на її можливості, для чого використаємо прилад X-Rate i1 Display Pro та програми DisplayCAL з Argyll й HCFR Colormeter. У фірмовому застосунку MSI True Color обирався профіль Gamer, як точніший по передачі кольору. Яскравість була встановлена на рівні 120 кд/м², що дорівнює 35% від максимального значення.
Як бачимо, екран має повне покриття діапазону кольорів sRGB та 98,4% DCI P3, що дозволяє не тільки грати за ним, а й працювати з відео та графічним контентом. Колірна температура була майже 6500К, по всім іншим показникам він теж майже ідеальний.
Яскравість змінюється в діапазоні від 24,41 до 478,88 кд/м², а коефіцієнт контрастності коливається від 1:1145 до 1:1159.
Екран забезпечує достатньо точну передачу кольорів із середнім відхиленням DeltaE менш як 1.
Якщо зробити в MSI True Color невеличке корегування деяких параметрів, які відповідають за колір, можна налаштувати екран ще точніше.
З такими показниками за точність передачі кольору можна буде не хвилюватися.
Інші профілі використовувати немає сенсу, бо вони холодніші та мають гірше покриття діапазону кольорів, хоча й розраховані під свої задачі. Наприклад, SRGB:
Adobe RGB:
Або Display P3:
Внутрішня будова
Ноутбук зсередини має класичне компонування і трохи більша частина площі в ньому займає материнська плата з системою охолодження. Все інше відведено для акумуляторної батареї та акустичної системи.
В конструкції системи охолодження використовується шість теплових трубок, які контактують з чотирма радіаторами. Для їх охолодження встановлено два відцентрових вентилятори. Через потужні компоненти працюють вони доволі агресивно.
Для живлення ноутбука встановлено потужну акумуляторну батарею на 99 Вт·г — можна назвати рекордом, який нам зустрічався за весь час.
Пам'ять SK Hynix HMCG88AGBSA092N накрита металевою кришкою. Використовується ОЗП стандарту DDR5-5200 та загальним обсягом у 64 ГБ — також вперше до нас потрапляє пристрій з такою кількістю пам’яті. SSD встановлений один, але місткість 2 ТБ, чого буде достатньо для зберігання великого обсягу даних. Використовується NVMe-накопичувач Samsung PM9A1 (MZVL22T0HBLB), знайомий нам по роздрібній моделі 980 Pro. Є місце для встановлення ще одного SSD.
Бездротова мережа Wi-Fi 6E реалізована на базі модуля Killer AX1690i, якій підтримує також Bluetooth 5.3.
Основні динаміки розміщені в капсулях біля переднього краю.
Знизу лептоп прикривається пластиковою металізованою кришкою з металевою сіткою.
Повні характеристики ноутбука представлені на знімку з екрана утиліти HWiNFO.
Лептоп виконаний на базі процесора Intel Core i9-13980HX, який належить до сімейства Raptor Lake. Він має вісім продуктивних ядер з підтримкою Hyper-Threading та 16 енергоефективних ядер, що у сумі дає спроможність обчислювати 32 потоки одночасно. Функціонує він на частоті 2400 МГц, але завдяки технології Turbo Boost може прискорюватися до 5600 МГц — залежно від навантаження, енергоспоживання та температури частота буде іншою. Кеш третього рівня складає 36 МБ, а робочий TDP дорівнює 55 Вт, хоча він при прискоренні може сягати й 157 Вт.
В реальних задачах він дійсно прискорюється до 5600 МГц при обчислюванні одного потоку, а під час максимального навантаження його частота складає 4300 МГц для P-ядер та 3500 МГц для E-ядер. Рівень споживання може доходити до 150 Вт або навіть більше!
Пам’ять працює у двоканальному режимі зі швидкістю 5200 МТ/с та таймінгами 42-42-42-82.
У відеопідсистемі використовується мобільна карта GeForce RTX 4090, яка має 9728 шейдерних блоків, 304 текстурних блоків та 112 блоків рендерингу. Працює чип на частоті 1590 МГц з автоматичним прискоренням до 2040 МГц. Пам’ять GDDR6 обсягом 16 ГБ взаємодіє з GPU через 256-бітну шину та функціонує зі швидкодією 18 ГТ/с. TGP складає 150 Вт, але потужність залежно від навантаження може автоматично підійматися ще на 25 ватів.
При активуванні режиму Extreme Performance в застосунку MSI Center робочі частоти графічного ядра збільшуються на 100 МГц.
Також в MSI Center можна обрати, яка відеокарта буде працювати, дискретна чи інтегрована. В останньому випадку це Intel UHD Graphics.
Програмне забезпечення
Для підтримки ноутбука виробник пропонує встановити фірмовий застосунок MSI Center, в якому можна обрати сценарій роботи пристрою, режим функціонування графічної системи, зробити розгін, обрати колірний профіль, налаштувати підсвітку, провести діагностику, оновити драйвери тощо.
MSI True Color дозволяє обрати колірний профіль або налаштувати його. З всіх представлених точнішим був Gamer.
В SteelSeries GG користувач знайде деякі ігрові налаштування, а також в цьому застосунку зможе керувати підсвіткою як клавіатури, так і декоративних елементів ноутбука.
Ефективність системи охолодження та рівень шуму
Тепер перевіримо на що спроможна система охолодження. Враховуючи розміри пристрою, щось незвичайне навряд чи можна буде очікувати, і це стосується всіх подібних ноутбуків.
Для створення максимального навантаження залучався стрес-тест AIDA64, який навантажував одночасно процесор та пам'ять. Режим роботи системи в MSI Center — Balanced з дискретною відеокартою. Температура в приміщенні була 24 градусів за Цельсієм.
Процесор на початку тестування працював на частоті 5400 МГц з піковими 160 Вт споживання, після чого вона знизилася до 4200 МГц, а потужність була на рівні 100 Вт. Температура сягала 100 градусів. Десь після 10 хвилин тестування він періодично починав скидати частоту і цей процес тривав до самого кінця стрес-тесту. Навіть, якщо знов запустити тест, все повторювалося знов. Рівень шуму складав 40,9–41 дБ(А).
Тестування відеокарти відбувалося в 3DMark у тесті Speed Way.
За 30 хвилин графічне ядро нагрілося до 87 градусів (95 °C Hot Spot), пам’ять — 102 градусів. Частота трималась на рівні 1665–1740 МГц. Цікаво, що процесор також нагрівався до 100 градусів, при цьому його частота доходила до 5400 МГц. Рівень шуму сягав 40,7 дБ(А).
Звісно, такі показники були отримані у приміщенні без кондиціювання, тоді як при загальному тестуванні під кондиціонером навіть робоча поверхня ноутбука не нагрівалася вище за 35–40 градусів. Тож все буде залежати від умов використання і про це не варто забувати.
Результати тестування
Тестування відбувалося у режимі Extreme Performance з дискретним графічним адаптером, температура у приміщенні була на рівні 22 градуси.
Загальна продуктивність
PCMark 10
CPU-Z Benchmark
Cinebench R23
Geekbench 6
V-Ray 5 Benchmark
AIDA Cache & Memory Benchmark
Дискова підсистема
Ігрові програми
В іграх з дискретною картою ми перевіримо три режими: Balanced, Extreme Performance та Extreme Performance OC, в якому частоту GPU піднімемо на 100 МГц. Для всіх режимів Extreme Performance система охолодження була переведена на максимальну продуктивність. В іграх використовувалася роздільна здатність 2560х1600 та пресети з максимальною якістю графіки та трасуванням променів, де вони були наявні, з активованою технологією DLSS в режимі якість. В грі Diablo IV відбувалася пробіжка протягом хвилини через місто Kyovashad у бік храму, також пробіжка відбувалася в Hogwarts Legacy через містечко Hogsmeade у бік Old Fool. У F1 22 використовувалася траса Імола.
3DMark
Assassin’s Creed Valhalla
Cyberpunk 2077
Diablo IV
Нещодавня гра демонструє гарні показники з пресетом якості графіки Ultra. Звісно, у підземеллях fps може знижуватися, але це буває не так часто. В цілому ноутбук MSI Raider GE78 HX 13V добре підходить для гри у нову RPG від Blizzard.
F1 22
Far Cry 6
Hogwarts Legacy
Red Dead Redemption 2
The Callisto Protocol
Total War: WARHAMMER III
Час автономної роботи
Щоб перевірити час роботи від акумулятора, було проведено кілька тестів за допомогою PCMark. Тест Modern Office симулює комбіноване офісне навантаження. Другий тест вимірює час роботи під час відтворення відео формату Full HD, а Game дозволяє зрозуміти, скільки зможе працювати ноутбук під ігровим навантаженням. Яскравість екрана зафіксована на 120 кд/м², щоб можна було порівняти результати з іншими ноутбуками. Підсвічування клавіатури вимкнено, гучність динаміків була виставлена на 20%, використовувався режим Balanced з автоматичним перемиканням відеокарти (MSHybrid).
Ноутбук має звичайні показники, як для ігрового пристрою, та без проблем може пропрацювати близько 5 годин, що можна вважати непоганим показником, як для такого потужного лептопа.
Висновки
Нещодавно вісім ядер в мобільних пристроях було чимось особливим, а зараз й 32-потоковий процесор вже не в дивину. Те саме можна сказати й про відеокарти та інші компоненти. Звісно, розміри та вага не дозволять лептопам на рівних змагатися зі звичайними ПК свого рівня, але прогрес не стоїть на місці та можливо незабаром межа між портативними та настільними пристроями зітреться на стільки, що залишиться з них лише один. Поки що доводиться вибирати за своїми вимогами той чи інший клас продуктів.
MSI Raider GE78 HX 13V як раз підходить на роль потужного, але мобільного пристрою. Він на диво виглядає маленьким, якісно виконаний та має цікавий дизайн, який сподобається молоді, при цьому не забуті й доросліші користувачі, достатньо вимкнути RGB-підсвітку. Встановлений в ньому один з найпотужніших мобільних процесорів дозволить працювати при обчислюванні важких задач, а завдяки якісній матриці, яка відповідає 100% колірному простору DCI P3, можна буде редагувати графічний та відео контент. Крім того, не буде зайвою частота оновлення екрана у 240 Гц, яка додасть плавності ігроладу, тим паче, що ноутбук оснащено топовою відеокартою GeForce RTX 4090, з якою без проблем можна грати у сучасні проєкти з максимальною якістю графіки та роздільною здатністю 2560х1600 точок. Також на геймерів орієнтована клавіатура SteelSeries, яка дозволяє записати макроси або налаштувати підсвічування кожної кнопки окремо, що буде корисним у всіляких онлайнових іграх. Інтегрованої пам’яті DDR5-5200 обсягом 64 ГБ вистачить надовго, як й швидкого NVMe-накопичувача у 2 ТБ, а якщо і його буде недостатньо, то можна додати ще один. Завдяки сучасним інтерфейсам 2.5Gb Ethernet та Wi-Fi 6E підключатися до Мережі можна буде на максимальній швидкості, а за допомогою вебкамери 1080р спілкуватися з друзями. Вона також має інфрачервоний датчик для розпізнавання обличчя та механічну шторку, яка підвищить рівень конфіденціальності власного життя. Є ще Thunderbolt 4 та швидкі USB Type-C. І, звісно, не можна не сказати про аудіосистему Dynaudio з декілька динаміками — мабуть, одну з найкращих, яку тільки можна зустріти в лептопах. До повноцінних колонок їй далеко, а ось як для інтегрованої системи вона має непогані характеристики. І все це в металевому корпусі з потужною батареєю, якої вистачає для 5 годин офісної роботи чи перегляду відео. Гарний ноутбук, але, на жаль, дуже дорогий.