Продовжуємо знайомство з ігровими ноутбуками на базі новітніх компонентів і цього разу подивимося на пристрій з одним із топових процесорів Intel Core 13-го покоління та відеокартою Nvidia GeForce RTX 40 не найвищого рівня з екраном Quad HD. Але чи зможе така комбінація забезпечити гідний рівень продуктивності в сучасних ігрових проєктах? Спробуємо відповісти на це питання.

MSI Vector GP77 13VG

Серія Vector відноситься до універсальної, лептопи якої можуть використовуватися як звичайні ігрові пристрої, так й потужні робочі інструменти. Модель Vector GP77 має процесор Core i9-13900H з можливістю виконання 20 потоків одночасно та відеокарту GeForce RTX 4070. Їх доповнює непогана 17,3″ матриця з роздільною здатністю 2560х1440 точок — таке сусідство дозволить помістити більше інформації на екрані, але потребує зменшення налаштувань якості графіки в іграх. Звісно, не обійшлося й без великого обсягу пам’яті та місткого накопичувача. Є сучасні інтерфейси, ігрові функції доповнює клавіатура SteelSeries, тоді як звукова система та вебкамера обмежені стандартними можливостями, до яких ми звикли в простіших пристроях. Батарея також не найпотужніша, проте маса складає лише 2,8 кг, тоді як продуктивніші ігрові ноутбуки зазвичай важать близько 3 кг.

Виробник MSI
Модель та сторінка продукту Vector GP77 13VG
Процесор Intel Core i9-13900H, 6+8 ядра/20 потоків, 3,0 ГГц (до 5,4 ГГц в Boost-режимі)
Оперативна пам'ять 32 ГБ, 2 x SO-DIMM DDR5-5200, SK Hynix HMCG78AGBSA092N
Дисплей 17,3″, 2560х1440, BOE NE173QHM-NZ1, 240 Гц, IPS
Відеокарта Nvidia GeForce RTX 4070 8GB (105 Вт), Intel Iris Xe
Накопичувачі 2 ТБ, SSD NVMe M.2 (2280) PCIe 4.0, Micron 3400 (MTFDKBA2T0TFH)
Зовнішні порти USB 3.2 Gen2 Type-C (з підтримкою DisplayPort та Power Delivery), 3 x USB 3.2 Gen1 Type-A, 1 x Mini Display Port, 1 x HDMI 2.1, 1 x RJ45 LAN
Комунікації 2.5Gb Ethernet, Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.3
Мультимедіа Cтереосистема, вбудовані мікрофони, 3,5-мм комбінований аудіороз’єм, web-камера 720p, картридер SD
Безпека Модуль TPM 2.0, Kensington lock
Акумулятор, мА·г 65 Вт·г, 4 комірки, літій-полімерна
Адаптер живлення, Вт 240
Габарити, мм 397 x 284 x 25,9
Вага, кг 2,8
Операційна система Windows 11 Home
Вартість, грн 135 499

Комплект постачання

Ноутбук постачається в картонній коробці зі звичайною поліграфією, на лицьовій стороні якої зображено логотип у вигляді дракона на щиті.

В комплекті постачання є документація та блок живлення з мережевим кабелем.

Блок живлення виробництва Chicony розрахований на широкий діапазон мережевої напруги від 100 до 240 В та має вихідну потужність 240 Вт (20 В, 12 А). Роз’єм під’єднання до ноутбука має нестандартну форму, тож знайти його у разі потреби буде не так просто.

Зовнішній вигляд

Vector GP77 13VG виглядає строго, але має агресивні елементи, які нагадують, що це ігровий ноутбук. В цілому, дизайн позичений зі старих моделей серії Raider, фактично використовується те ж саме шасі з деякими змінами.

Корпус має розміри 397x284x25,9 мм, але це без урахувань накладок на петлі, з ними він стає товще десь міліметрів на п’ять. Вага пристрою складає 2,8 кг, що можна назвати прийнятним показником для такого класу лептопів. Кришка виконана з металу та має ледь помітний логотип з драконом, який в моделях Raider дуже виділявся.

Передня частина виконана зі звичайного чорного пластику та не має ніяких елементів з підсвічуванням, які відвертають увагу при роботі.

Для гарного охолодження компонентів нижня кришка має решітку з великою кількістю прорізів напроти СО. Майже по кутах встановлені гумові ніжки.

У задній частині, а також по боках лептопа є решітки системи охолодження, через яку назовні проходить нагріте повітря.

З лівого боку знаходяться комбінований 3,5-мм аудіороз’єм, порти USB 3.2 Gen2 Type-C з підтримкою DisplayPort та Power Delivery, USB 3.2 Gen1, а також отвір для замку Kensington.

Ще два USB 3.2 Gen1 можна знайти на правому боці. Також можна помітити, що отвори для динаміків знаходяться саме збоку, а не в нижній частині пристрою.

Решта роз’ємів знаходиться на задній стороні. Там є Mini Display Port, мережевий порт, HDMI та роз’єм під’єднання блока живлення.

Екран ноутбука має тонкі рамки, але нижня значно товща за інші.

Нагорі встановлена вебкамера 720p та мікрофони.

Екран може відхиляється на кут десь у 130 градусів.

Для гарного ігрового досвіду використовується клавіатура SteelSeries, налаштування якої можна виконати у фірмовому додатку GG, острівного типу з цифровим блоком та RGB-підсвічуванням. Зовнішньо вона нічим не вирізняється, лише кнопка вмикання знаходиться серед інших клавіш, тож її випадково можна натиснути та вимкнути пристрій. Також вона має індикатор, який світиться білим кольором при роботі лептопа та янтарним при заряджанні та у режимі очікування.

Підсвічування кнопок не яскраве, але достатнє.

Також ноутбук оснащено невеличким тачпадом зі стандартною функціональністю у дві кнопки.

Екран

В MSI Vector GP77 13VG використовується 17,3-дюймова IPS-матриця зі стандартною роздільною здатністю 2560х1440 та частотою оновлення 240 Гц. Поверхня матова, тож віддзеркалювання буде мінімальне.

Встановлена IPS-матриця BOE моделі NE173QHM-NZ1.

Подивимося на її можливості, для чого використаємо прилад SpyderX Pro та програми DisplayCAL з Argyll й HCFR Colormeter. Яскравість була встановлена на рівні 120 кд/м², що дорівнює 29% від максимального значення.

Згідно з показниками, маємо непогану матрицю з повним покриттям колірного простору sRGB та майже 100% DCI P3, що дозволяє за цим екраном не тільки грати та дивитися кінострічки, а й працювати у графічних та відео редакторах. Ось тільки він трошки холодить, тож без калібрування тут не обійтися.

Запас яскравості знаходиться на середньому рівні та змінюється в діапазоні від 15,08 до 302,42 кд/м², але її буде достатньо для використання навіть при яскравому освітленні.

Точність передавання кольорів також на високому рівні із середнім відхиленням DeltaE менш як 1.

Внутрішня будова

Характеристики компонентів, з яких виконаний ноутбук, можна подивитися на знімку з екрана утиліти HWiNFO.

Серцем пристрою є процесор Intel Core i9-13900H сімейства Raptor Like, який поєднує в собі шість продуктивних ядер з підтримкою технології Hyper-Threading та вісім енергоефективних ядер, що дозволяє йому обробляти до 20 потоків даних одночасно. Його базова частота складає 3000 МГц, але завдяки Turbo Boost і залежно від навантаження та температури він може автоматично прискорюватися до 5400 МГц. Кеш L3 дорівнює 24 МБ, а TDP процесора складає 45 Вт з можливістю підвищення до 115 Вт.

В реальних задачах отримати частоту, більшу за 4500 МГц так й не вдалося, хоча іноді, при багатопотоковому навантаженні, вона могла стрибнути до 5100 МГц. Заповітні 5400 МГц вдалося побачити лише у режимі без навантаження.

Пам'ять SK Hynix HMCG78AGBSA092N стандарту DDR5-5600 та загальним обсягом 32 ГБ працює у двоканальному режимі на частоті 5200 МГц із затримками 42-42-42-82. За необхідністю модулі можна замінити та довести обсяг до 64 ГБ.

Для важких задач у 3D використовується мобільна відеокарта Nvidia GeForce RTX 4070 з 8 ГБ відеопам’яті. Чип має 4608 потокових процесорів, 144 текстурних блоки та 48 блоків растеризації. Працює чип на базовій частоті 2070 МГц й може автоматично прискорюватися до 2175 МГц. Максимальний TGP знаходиться на рівні 140 Вт, але є нюанс. Насправді таку потужність можна побачити лише в FurMark, тоді як в реальних іграх вона не буде перевищувати свого номінального значення у 115 Вт. І це стосується всіх мобільних карт на базі ядра Ada Lovelace від GeForce RTX 4070 і нижче за модельним рядом. Пам’ять GDDR6 функціонує зі швидкодією 16 ГТ/с. GPU у режимі Extreme Performance, який можна обрати в фірмовому застосунку MSi Center, має заводський розгін на 100 МГц за чипом, що дає прискорення до 2275 МГц, але руками можна ще підняти частоту та отримати 2375 МГц. Пам’ять також можна самостійно розігнати до швидкодії 16,4 ГТ/с.

Без навантаження у 2D використовується вже інтегроване у процесор графічне ядро Intel Iris Xe. В цілому, режим роботи графічної системи можна обрати в MSI Center — це або автоматичний MSHybrid Graphics Mode, або варіант з дискретним чи інтегрованим адаптером.

Місткість NVMe-накопичувача складає цілих 2 ТБ, чого вистачить на велику кількість сучасних ігрових проєктів. Використовується модель Micron 3400 (MTFDKBA2T0TFH) з підтримкою PCI Express 4.0.

Програмне забезпечення

З ноутбуком постачається вже згаданий фірмовий застосунок MSI Center, в якому можна обрати сценарій роботи пристрою, режим функціонування графічної системи, зробити розгін, налаштувати підсвітку, провести діагностику, оновити драйвери тощо.

А враховуючи встановлену клавіатуру, присутній й застосунок SteelSeries, а саме GG, в якому користувач знайде деякі ігрові налаштування, а також в ньому зможе керувати підсвіткою клавіатури та її функціональністю.

Крім того, з Vector GP77 13VG або іншим ноутбуком MSI з попередньо встановленою операційною системою Windows 11 користувачі отримують безоплатно перший місяць підписки PC Game Pass, після чого передплата буде складати 190 грн на місяць.

За такі невеликі зараз гроші PC Game Pass дає змогу грати у велику кількість ігрових проєктів, не тільки власних студій Microsoft, але й сторонніх, а також Electronics Arts та Riot Games, достатньо синхронізувати свої акаунти. Кожного місяця в PC Game Pass доступні нові ігри, наприклад нещодавній Starfield від Bethesda або Forza Motosport, яка незабаром вийде.

Ефективність системи охолодження та рівень шуму

Тепер перевіримо на що спроможна система охолодження. Враховуючи розміри пристрою, щось незвичайне навряд чи можна буде очікувати, і це стосується всіх подібних ноутбуків.

Для створення максимального навантаження залучався стрес-тест AIDA64, який навантажував одночасно процесор та пам'ять. Режим роботи системи в Control Center — Balanced та Extreme Performance. Дискретна відеокарта була активована. Температура в приміщенні дорівнювала 24 градусам за Цельсієм.

Balanced

В режимі Balanced пікова потужність процесора склала 107 ватів з максимальною температурою у 96 °C, після чого вона знизилася десь до 65 Вт, а температура CPU не перевищувала 86 градусів при частоті продуктивних ядер у 4000 МГц. Рівень шуму сягав 42,2 дБ(А).

Поглянемо на результати в 3D, для чого використаємо синтетичний пакет 3DMark з тестом Speed Way.

Потужність карти не перевищувала 103,5 Вт, при цьому GPU та пам’ять нагрівалися лише до 64 і 78 градусів відповідно. Частота чипа була дорівнювала 2310 МГц, а рівень шуму системи охолодження не перевищував 41,8 дБ(А). Цікаво, що частота процесора сягала позначки лише у 4500 МГц, а його температура була на досить прийнятному рівні.

Перейдемо до «екстремального» режиму.

Extreme Performance

В ньому пікова потужність процесора склала 113 Вт, після чого вона знизилася до 90 ватів у середньому, а частота P-ядер трималася на рівні 4500 МГц. Звісно, це не могло не вплинути на температуру CPU — він нагрівся до 98 °C, а рівень шуму вже доходив до 46,1 дБ(А).

З відеокартою майже нічого не змінилося, потужність та температури лишилися ті самі, а ось частота ядра піднялася до 2400 МГц. Рівень шуму теж виріс, але трошки, до 42,3 дБ(А).

Результати тестування

Тестування відбувалося у режимі Extreme Performance. Використовувався дискретний графічний адаптер.

Загальна продуктивність

PCMark 10

CPU-Z Benchmark

Cinebench R23

Cinebench 2024

Geekbench 6

V-Ray 5 Benchmark

AIDA Cache & Memory Benchmark

Дискова підсистема

Ігрові програми

З дискретною картою ми перевіримо три режими: Balanced, Extreme Performance та Extreme Performance з максимальним розгоном відеокарти та форсованою системою охолодження. В іграх використовувалася роздільна здатність 2560х1440 та пресети з максимальною чи високою якістю графіки та трасуванням променів, де вони були наявні, з активованою технологією DLLS в режимі якість. В грі Diablo IV відбувалася пробіжка протягом хвилини через місто Kyovashad у бік храму, також пробіжка відбувалася в Hogwarts Legacy через містечко Hogsmeade у бік Old Fool. В Ratchet & Clank: Rift Apart, Remnant II та Resident Evil 4 відбувалася прогулянка протягом хвилини на початку стартового рівня, в The Last of Us — на рівні після прологу.

3DMark

Cyberpunk 2077

Diablo IV

Hogwarts Legacy

Ratchet & Clank: Rift Apart

Red Dead Redemption 2

Remnant II

Resident Evil 4

The Callisto Protocol

The Last of Us

Total War: WARHAMMER III

Час автономної роботи

Щоб перевірити час роботи від акумулятора, було проведено кілька тестів за допомогою PCMark. Тест Modern Office симулює комбіноване офісне навантаження. Другий тест вимірює час роботи під час відтворення відео формату Full HD, а Game дозволяє зрозуміти, скільки зможе працювати ноутбук під ігровим навантаженням. Яскравість екрана зафіксована на 120 кд/м², щоб можна було порівняти результати з іншими ноутбуками. Підсвічування клавіатури вимкнено, гучність динаміків була виставлена на 20%, використовувався режим Balanced з автоматичним перемиканням відеокарти (крім тесту Game).

У відео та ігровому тесті ноутбук має показники трохи нижчі, ніж в аналогічних ігрових пристроїв, які оснащено потужнішими акумуляторними батареями, але при емуляції роботи з офісними пакетами він зміг працювати десь на годину більше за них.

Висновки

Фактично всі ігрові ноутбуки можна використовувати для роботи чи навчання або навпаки, звичайні мобільні пристрої для ігор та розваг. Але якось дивно було б побачити справжній робочий інструмент, який блищить та світиться як новорічна ялинка, або серйозний ігровий лептоп без дискретної графіки. Але компанія MSI змогла поєднати несумісні речі в моделі Vector GP77 13VG, яка підійде багатьом користувачам. Цей ноутбук має топовий у своєму класі процесор Core 13-го покоління з потужним графічним ядром Iris Xe та гарну матрицю QHD зі 100% обсягом колірного простору DCI P3, що дозволить працювати з графічним та відео контентом. Є сучасні інтерфейси на кшталт 2.5Gb Ethernet та Wi-Fi 6E, але вебкамера тут звичайна HD, чого достатньо для проведення відеоконференцій. Також пристрій має строгий вигляд та позбавлений декоративних елементів з RGB-підсвічуванням, що натякає на його «бізнес» орієнтування.

З іншого боку, агресивності, властивої ігровим ноутбукам, він все ж таки не втратив. Також він оснащений мобільною відеокартою GeForce RTX 4070, але через роздільну здатність екрана її може не вистачити для гри у сучасні проєкти на максимальній якості графіки. Тут вже на допомогу прийдуть налаштування рівня High та технологія масштабування DLSS, які дозволять отримати прийнятний fps. Крім того, на геймерів орієнтована клавіатура SteelSeries з широкою функціональністю, що не буде зайвим разом з частотою оновлення екрана у 240 Гц. Також можна згадати й про великий обсяг пам’яті та місткий накопичувач у 2 ТБ, якого вистачить на велику купу сучасних проєктів, та й для зберігання власних даних він не завадить. Ще й програмна підтримка пристрою на гарному рівні, яка включає також безкоштовний місяць підписки PC Game Pass. Акумулятор, звісно, не дозволить довго розважатися, а ось працювати з ним вийде 5 годин та більше. І все це при вазі менше, ніж 3 кг, що можна назвати непоганим показником.

Тож, якщо потрібен універсальний ноутбук, на якому можна працювати та грати, то Vector GP77 13VG стане гарним вибором. Вибагливим користувачам, яким потрібна найпродуктивніша графічна система, можна придивитися до моделей з відеокартами топового рівня.