Огляд та тестування ноутбука Prologix M15-722 на базі процесора Intel Core i5-1235U з інтегрованою графікою Iris Xe Graphics

Відносно нещодавно ми познайомились з ноутбуками від бренду Prologix, який є власною маркою відомого українського дистриб’ютора DC Link Group. Станом на зараз у них помітно оновився та розширився модельний ряд, зокрема внаслідок використання більш свіжих процесорів. І перед початком наступного сезону «back to school» нам на огляд потрапив доволі збалансований варіант класичного мобільного комп’ютера під назвою Prologix M15-722, який повністю спроможний перекрити собою потреби широкого загалу у навчанні та роботі. Модель під маркуванням PN15E03.I51232S5NW.032, оснащена 15,6" IPS LED екраном, процесором Intel Core i5-1235U з вбудованою графікою Iris Xe, оперативною пам’яттю DDR4 на 32 ГБ та NVMe накопичувачем на 512 ГБ.

Prologix M15-722 має фактичні габарити в 368x244х24 мм з урахуванням гумових ніжок та виміряну вагу в 1,8 кг. Ноутбук виготовлено на базі стандартного для бренду корпусу у класичному формфакторі.

Виробник Prologix
Модель та сторінка продукту M15-722 (PN15E03.I51232S5NW.032)
Процесор Intel Core i5-1235U, 2 ядра P-Core (1,3-4,4 ГГц) / 8 ядер E-Core (0,9-3,3 ГГц), 12 потоків
Оперативна пам'ять 32 ГБ, 2 x SO-DIMM DDR4-2666 Kimtigo (KTFGS4NEF)
Дисплей 15,6", 1920х1080, 16:9, CMN15E7 (N156HCA-EAB), 60 Гц, IPS LED
Відеокарта Intel Iris Xe Graphics (80EU)
Накопичувачі 512 ГБ, SSD PCIe NVMe M.2 (2280) Phison (PM8512GPMCB47ECS-E13T2)
Зовнішні порти 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C, 2 x USB 3.2 Gen1 Type A, 1 x HDMI, 1 x RJ45 LAN, 1 х MicroSD кардрідер, 1 x 3,5-мм комбінований аудіовихід для гарнітури
Комунікації Intel 9560NGW Wi-Fi 5 (IEEE 802.11ac), Bluetooth 5.0
Мультимедіа Вебкамера HD (720p), мікрофон, два стереодинаміки
Безпека Модуль TPM, сканер відбитків пальців у тачпаді, підтримка Windows Hello, кріплення для замка Kensington
Акумулятор, мА·г 5000 (57 Вт·г, 3 комірки, літій-полімерна)
Адаптер живлення, Вт 65
Габарити, мм 368 x 244 x 21,6
Вага, кг 1,8
Операційна система Windows 11 Home
Середня вартість, грн 25999
 

Комплект постачання

Універсальна транспортна коробка доволі проста, майже без поліграфії зате з пластиковою ручкою для перенесення. Модель можна визначити за наліпками на бортах з серійними номерами та стислими характеристиками. У місці відкривання наклеєна фірмова пломба.

Всередині ноутбук захищений від пошкоджень м’яким пластиковим пакетом та двома формами зі спіненого поліуретану. БЖ з кабелем міститься у боковому картонному відсіку.

В комплекті постачання окрім ноутбука є гарантійний талон, інструкція користувача, блок живлення з кабелем зі штировим роз’ємом і силовий шнур з євро-вилкою для БЖ.

Блок живлення від бренду Sonward має маркування AD65ABM190342. Його габарити складають 117х48х32 мм, а вага становить 212 грамів. Довжина незнімного кабелю з Г-подібним штировим роз’ємом дорівнює 1,8 метра. Знімний силовий кабель з заземленою євро-вилкою має довжину 0,7 метра та важить 104 грами. Вихідна потужність складає 65 Вт при напрузі в 19 В. БЖ може працювати в електромережах з напругою від 100 до 240 В.

Зовнішній вигляд

Корпус Prologix M15-722 повністю виконаний з гладкого на дотик матового пластику чорного кольору. На верхній кришці є лише сріблясто-дзеркальний логотип бренду. Верхня панель трохи коротша за основний корпус, який виступає позаду.

Нижня панель зроблена з шорсткого пластику. Тут є чотири гумові ніжки по кутах та дві пластикові підпори в центрі та посередині, ближче до передньої грані. Два отвори стереодинаміків розташовані перед передніми ніжками. Ближче до кормової частини є отвір з решіткою для втягування повітря вентилятором, наліпки з серійним номером та назвою моделі й ще одна невелика вентиляція навпроти місця розташування процесора.

Вихлопна решітка радіатора розташована ближче до правого шарніра позаду.

Самі шарніри доволі тугі, тому відкрити їх однією рукою, тримаючись за заглиблення на передній грані, не вийде. Корпус буде підійматися разом з кришкою.

По лівому боку розташований роз’єм для замку Kensington, круглий зарядний порт, вихід HDMI, один порт USB 3.2 Gen2 Type-C (його також можна використовувати для заряджання), комбінований 3,5-мм аудіовихід для гарнітури та MicroSD кардрідер.

З правої сторони є повноцінний LAN-порт RJ45 зі швидкістю в 1 Гбіт/с для підключення дротового інтернету та два роз’єми USB 3.2 Gen1 Type A.

Prologix M15-722 є класичним ноутбуком. Міцність корпусу достатня, щоб тримати, підіймати чи переносити його однією рукою. Але пластиковий призвук при цьому натякає, що робити те потрібно обережно та без різких рухів. Зайвого навантаження на дисплей не слід вчиняти в жодному разі.

Екран ноутбука розкривається на кут до 135 градусів відносно площини клавіатури. Більше не дозволяє конструкція шарнірів.

На відміну від сучасного тренду, коли задня грань кришки є опорою пристрою при великих кутах нахилу, цей ноутбук спирається виключно на ніжки корпусу. Тому з ним зручно працювати не лише за столом, але й тримаючи на колінах.

Матовий екран з діагоналлю 15,6" має середні по товщині рамки, в 11 мм по боках та 13 мм зверху.

По центру верхньої рамки вмонтована HD вебкамера з роздільною здатністю 720p. Ліворуч від неї розташований білий індикатор роботи, а з правої сторони один вбудований мікрофон.

Повноформатна клавіатура острівного типу виконана у наближеному до стандарту варіанті розкладки ANSI. Вона має гарну білу підсвітку символів з чотирма рівнями яскравості та можливістю її повного відключення. При кожному запуску ноутбука підсвітку потрібно вмикати вручну, відповідною кнопкою. Підсвітка також вимикається автоматично для економії енергії, якщо 30 секунд не натискати жодної кнопки. Гравіювання латиницею розташовано у верхньому правому куті кнопок, кирилицею — справа знизу. Вмикається ноутбук з окремої кнопки, що знаходиться над клавіатурою зліва. В цій кнопці також є синій індикатор живлення, що горить постійно, доки пристрій увімкнений. Ближче до центру зверху є ще три точкові індикатори синього кольору. Якщо дивитися зліва направо, то перший з них позначає підключення блоку живлення, другий — активацію бездротового зв’язку, а третій інформує про активність накопичувача.

Тачпад з підтримкою мультитач трохи зміщений в ліву від центру сторону та має розміри 110x72 мм. Механічне натискання спрацьовує в середній частині по боках, та по лінії знизу. Сканер відбитків пальців розташований зліва зверху тачпаду і має форму невеликого квадратика, що виступає над поверхнею.

Екран

Екран у Prologix M15-722 доволі простий за своїми характеристиками. Матовий IPS дисплей з LED підсвіткою та без сенсорних можливостей має формат 15,6" (344х193 мм) з кутами огляду в 178 градусів. Частота оновлення кадрів складає 60 Гц.

Всередині встановлена популярна матриця CMN15E7 (N156HCA-EAB) з роздільною здатністю Full HD в 1920х1080 пікселів зі співвідношенням сторін 16:9.

Цей екран не підходить для дизайну чи роботи з графікою, оскільки спроможний відтворити лише 60,3% обсягу кольорового простору sRGB. А ще 42,2% для Adobe RGB та 43,2% для DCI P3.

Яскравість регулюється в діапазоні від 6 до 255 кд/м² (за нашими замірами). Усі наступні вимірювання проводилися при освітленості в 120 кд/м², що відповідає 46% яскравості.

Коефіцієнт контрастності сильно коливається в залежності від яскравості в межах від 1157:1 до 1184:1. Найбільше просідання спостерігається на 70% яскравості, а у міру пониження яскравості до нуля контрастність прагне до нескінченності. Стабільність тут досить умовна.

Колірна температура тримається близько до еталонного рівня в 6500К в усьому діапазоні яскравості. Гамма сильно просідає в міру зростання яскравості. Відхилення гамма-кривих знаходиться помітно вище номіналу, але яскравість окремих кольорів близька між собою.

Екран забезпечує точну передачу кольорів, із середнім відхиленням DeltaE значно менше одиниці майже по всім кольорам, окрім одного відтінку сірого. Але є суттєва невідповідність по точці білого кольору.

Внутрішня структура

Щоб отримати доступ всередину, з нижньої панелі корпусу потрібно відкрутити 17 маленьких гвинтів звичайною хрестовою викруткою. Два з них знаходяться під задніми клейкими ніжками. Пломб тут немає. Усі кріплення мають однакову довжину. Щоб відкрити корпус повністю, проведіть пластиковою лопаткою вздовж лінії з'єднання, обережно розмикаючи пластикові застібки.

Батарея на 57 Вт·г знаходиться попереду в центрі. Зліва та справа від неї в кутах розташовані стереодинаміки на м’яких демпферах. Туди також винесено антени бездротового зв’язку, екрановані фольгою. Материнська плата поділена на дві окремі частини та займає ліву і праву частину корпусу позаду.

Справа позаду розташована менша частина плати з зовнішніми портами USB та LAN. До основної материнки вона приєднана одразу трьома довгими шлейфами, один з яких проходить під вентилятором, а ще два над батареєю. Не дуже елегантне рішення. Нижче вентилятора закріплений у своєму роз’ємі стандартний SSD NVMe M.2 (2280) накопичувач на 512 ГБ Phison (PM8512GPMCB47ECS-E13T2).

Система охолодження процесора складається з єдиної теплової трубки та відцентрового вентилятора. Приємно, що оперативна пам’ять закріплена в слотах SO-DIMM поряд з процесором, а не розпаяна. Хоча навряд чи буде потреба додатково її нарощувати до максимально можливих 64 ГБ. Встановлених тут 32 ГБ достатньо майже для усього. За бездротовий зв’язок відповідає контролер Intel 9560NGW.

Повні характеристики ноутбука представлені на знімку з утиліти HWiNFO.

Мобільний процесор Intel Core i5-1235U належить до лінійки Alder Lake, виготовленої за 10-нм технологією. Продуктивних ядер (P-Core) тут усього дві штуки, хоча і працюють вони у два потоки кожне. А от енергоефективних однопотокових (E-Core) цілих вісім. Тож сумарно маємо 12 обчислювальних потоків. Типовий тепловий пакет коливається в межах від 12 до 15 Вт. Базова робоча частота може на короткий час зростати у турборежимі або при навантаженні на одне ядро до 4,4 ГГц для P-Core та 3,3 ГГц для E-Core.

Пам'ять DDR4 на 32 ГБ працює у двоканальному режимі на частоті 2666 МГц із затримками 19-19-19-43-2Т. Частоти пам’яті та затримки можуть автоматично змінюватися в залежності від навантаження. В CPU-Z можна побачити OEM виробника та маркування.

Для обробки та виводу зображення ноутбук використовує вбудовану в процесор графіку Intel Iris Xe (80EU). Вона дозволяє з комфортом грати в не дуже вимогливі ігрові проєкти на низьких та середніх налаштуваннях якості зображення.

Програмне забезпечення

Наш екземпляр ноутбука працює під керуванням встановленої з заводу ліцензійної копії операційної системи Windows 11 Home. Додаткового програмного забезпечення від виробника не передбачено.

Ефективність системи охолодження та рівень шуму

Система охолодження цього ноутбуку пов'язана з режимом роботи та тепловиділенням центрального процесора. Пристрій може працювати у трьох режимах — тихому, збалансованому та продуктивному. Продуктивний режим вмикається, коли пристрій підключений до розетки. У ньому максимальний рівень шуму при повному навантаженні на усі ядра не перевищує 50 дБ (А) та сприймається на слух як середній та негучний. Тепловий пакет обмежується 15 Вт. Оптимізований режим активується завжди при роботі від батареї. Особливої різниці при навантаженні на усі ядра не спостерігається. Рівно як і в енергоефективному режимі. Мінімальний рівень шуму системи охолодження у простої складає 35 дБ (А) і суб’єктивно його взагалі не чути. Іноді вентилятор може на короткий час різко розкручуватися, тоді він працює голосніше. Рівень фонового шуму в у приміщенні становив 30 дБ (А). При повному навантаженні основні продуктивні ядра тримають 1,4 ГГц, енергоефективні змінюють частоту в межах 0,9-1,1 ГГц. Тротлінг відсутній, температура не перевищує 64 градуси. Ті самі показники маємо і при роботі від батареї.

Ноутбук випробовувався у стрес-тесті стабільності AIDA64 при температурі навколишнього середовища у 30 градусів Цельсія. Навантаження здійснювалося на центральний процесор, пам’ять та відеоядро. Корпус був ледь теплим зліва зверху від центра, у місці розташування процесора. В нижній частині температура не перевищує кімнатну. В цілому цей ноутбук є досить тихим та холодним.

Результати тестування

Загальна продуктивність

PCMark 10

На графіку наведено загальний результат розширеного тесту та результати окремих груп тестів у складі цього бенчмарку.

CPU-Z Benchmark

Cinebench

Geekbench 6

V-Ray 5 Benchmark

AIDA Cache & Memory Benchmark

Дискова підсистема

Ігрові програми

Вбудована графіка Iris Xe Graphics не спроможна відтворити усю красу 3D у «важких» ігрових ААА-проєктах, але вона дозволяє грати в більшість ігор на низьких або середніх налаштуваннях якості. Тому ми обмежимося синтетичними тестами, які дозволяють приблизно визначити доступний для цієї машини FPS у різних іграх.

3DMark

Час автономної роботи

Щоб перевірити час роботи від акумулятора, було проведено випробування за допомогою спеціалізованих тестів PCMark. Тест Modern Office симулює комбіноване офісне навантаження. Тест Video вимірює час роботи при відтворенні відео формату Full HD. Яскравість екрана була виставлена на 46% від максимальної, що відповідає 120 кд/м². Виставлений середній, збалансований режим використання батареї.

Ноутбук має середній за сучасними мірками рівень автономності у комфортному режимі роботи. 6,5 годин чистого робочого часу — це не повний робочий день, але й не 4 години, характерні для даного класу пристроїв. Для повного заряджання від комплектного БЖ з увімкненим екраном потрібно рівно 3 години часу.

Висновок

В цілому, Prologix M15-722 являє собою стандартний ноутбук середнього класу. Потужності його процесора у поєднанні з великим обсягом пам’яті цілком достатньо для вирішення з комфортом більшості повсякденних завдань. При цьому система охолодження також досить тиха і не буде набридати користувачу навіть під повним навантаженням, оскільки для запрограмованого режиму роботи процесора її можливостей вистачає. Екран тут не підходить для роботи з графікою, але є досить приємним для очей. Ще з хорошого можна відмітити набір швидкісних зовнішніх інтерфейсів та MicroSD кардрідер. Комунікаційні можливості загалом стандартні — проста вебкамера, один мікрофон, Wi-Fi. Проте є і рідкісний зараз LAN порт. Тачпад також просто є, а от повноформатна клавіатура з підсвіткою сподобається бізнес-користувачам. Рівно як і сканер відбитків пальців. Щодо ваги, то цей ноутбук по всім ознакам розрахований більше на настільне використання, ніж на постійне носіння з собою. Рівень автономності середній — без рекордів, але при економному використанні вистачить на робочий день.

Суттєвих недоліків тут немає. Хоча в якості БЖ хотілось би бачити більш універсальне рішення з USB Type-C, який можна було б використовувати й для зарядки інших мобільних пристроїв.

Вирішальним моментом для Prologix M15-722 є ціна. Можна придбати усе одразу, але можна узяти й простіший варіант моделі, з меншим обсягом пам’яті та без встановленої операційної системи. А необхідну кількість оперативки можна додати пізніше, завдяки наявним слотам. Саме ця гнучкість конфігурації робить модель привабливою з точки зору бюджету як для домашнього використання, так і для великих офісів.

 

Обговорити в форумі (коментарів: 15)