Друга версія модульної клавіатури ASUS ROG Claymore затрималась майже на шість років відносно першої її ітерації. Напевне, цей час знадобився, щоб провести повне оновлення дизайну пристрою, зміну типу перемикачів та надання йому бездротових можливостей. Подивімося, що вийшло в результаті, та які інновації з’явилися в цьому проєкті.

ASUS ROG Claymore II

Технічні характеристики

Модель ASUS ROG Claymore II
Сторінка продукту rog.asus.com
Підключення Дротове/Бездротове
Інтерфейс USB 2.0 / 2,4 ГГц
Частота опитування, Гц 1000
Тип Ігрова
Кількість клавіш 104
Додаткові кнопки 4
Ресурс натискання клавіш, млн 100
Тип клавіш Оптично-механічні
Тип перемикачів ROG RX Red або RX Blue
Зміна кута нахилу корпусу +
Вбудована пам'ять + (6 профілів)
Можливість запису макросів +
Обробка одночасних натискань NKRO
Підсвітка Так (RGB, 16,8 млн. кольорів)
Довжина шнура USB, м 2
Матеріал обплетення Нейлон
Матеріал Алюміній, пластик
Колір Чорний, сірий
Програмне забезпечення + (Armoury Crate)
Знімна підставка під руки +
Зовнішні інтерфейси 1 х USB 2.0
Розміри, (Д х Ш х В) мм 462 x 155 x 39
Маса, г 1070
Сумісність з ОС Windows 10
Заявлений час роботи від вбудованої батареї 43 години у режимі 2,4 ГГц з увімкненою підсвіткою (при 100% яскравості)
Додатково Знімний блок цифрових клавіш з чотирма додатковими кнопками та коліщатками регулювання гучності звуку, який можна закріпити справа або зліва від клавіатури. Можливість працювати у дротовому та бездротовому режимі. Окремий індикатор заряду. Швидка зарядка. Швидкий апаратний запис макрокоманд без ПЗ. Знімний кабель USB Type-C. Наскрізний порт USB. Знімна магнітна підставка під долоні.
Вартість 10799 грн

Комплект постачання

Клавіатура постачається у червоно-чорній коробці, оформленій у фірмові кольори бренду ROG. На її фронтальній та задній стороні є зовнішній вигляд продукту й уся необхідна інформація про нього.

ASUS ROG Claymore IIASUS ROG Claymore II

Захист від пошкоджень в середині забезпечують додаткові картонні вставки та обгортка зі штучної тканини.

ASUS ROG Claymore IIASUS ROG Claymore II

У комплекті, окрім клавіатури та цифрового блоку є підставка під долоні, сигнальний кабель USB Type-C, перехідник з USB Type-C (мама) на USB Type A (мама), перехідник з USB Type-C (мама) на USB Type A (тато), мініатюрний 2,4-ГГц приймач, лист з привітанням, інструкція, брошура з інформацією по гарантійним зобов'язанням та наклейки з логотипами ROG.

ASUS ROG Claymore II

Зовнішній вигляд

ASUS ROG Claymore II є модульним пристроєм та складається з двох окремих частин — власне самої клавіатури TKL формату та цифрового блоку, який можна під’єднати як з правої, так і з лівої сторони. Крім того, в комплекті з’явилася м’яка повноформатна підставка під долоні. Розглянемо їх по черзі.

ASUS ROG Claymore II

Знімна магнітна підставка під долоні має розмір 454х70х16 мм. Зверху вона вкрита м’якою штучною шкірою, з тисненим логотипом ROG з правої сторони. Нижня частина виконана з пластику. Тут є дві великі гумові ніжки по середині та чотири трикутні ніжки по кутах підошви. П’ять магнітів рівномірно розподілені всередині вздовж країв задньої грані підставки. Також знизу є ще один логотип та напис ROG. Вага підставки — 194 г.

ASUS ROG Claymore IIASUS ROG Claymore II

ASUS ROG Claymore II виконана в стилі «скелетон». Більша частина верхньої панелі є алюмінієвою, сірого кольору, з діагональним шліфуванням панелі. Невеликий вигин знизу надає клавіатурі додаткового запасу жорсткості. Габарити пристрою становлять 372х155х39 мм, при вазі в 866 грамів.

ASUS ROG Claymore II

Розкладка клавіш повністю відповідає ANSI стандарту з довгими однорядними кнопками Shift та Enter. Клавіша F1 знаходиться рівно під цифрою 2. Літери латиниці вигравійовано лазером рівно по центру ковпачків товстим шрифтом. Тонша кирилиця нанесена тим самим способом по центру нижче. Усі написи відмінно видно, коли увімкнена підсвітка, але без неї вони помітні тільки при яскравому зовнішньому освітленні. Кнопка Fn займає місце правої клавіші Win.

ASUS ROG Claymore II

Лівий верхній кут клавіатури вкрито шаром прозорого пластику. Під ним ховається підсвічуваний логотип ROG та чотирирівневий індикатор заряду батареї. Індикатору можна призначити колір відповідно до підсвітки клавіатури. За налаштуванням він світиться зеленим чи синім під час роботи від батареї та при повільному заряджанні або фіолетовим при швидкій зарядці.

ASUS ROG Claymore II

На лівій грані під магнітною пластиковою накладкою знаходиться роз'єм та направляючі для приєднання цифрового блоку. Він вставляється трішки вище роз'єму і потім зсувається донизу.

ASUS ROG Claymore II

Стрілки та клавіші для редагування тексту зроблені стандартно.

ASUS ROG Claymore II

Усі точкові білі індикатори винесені у пластикову накладку в верхній правій частині корпусу клавіатури. Їх видно лише за умови активності. Написи з позначеннями розгледіти можна лише якщо уважно до них придивитися. Отже, зліва направо розташовані: 1 (Num Lock), A (Caps Lock), S (Scroll Lock), символ Windows із замком (Win Lock) та символ USB, який світиться, якщо клавіатура підключена по кабелю та увімкнутий наскрізний USB порт (вимикати його можна щоб збільшити швидкість заряджання батареї).

ASUS ROG Claymore II

На правій грані також є порт для підключення цифрового блоку, прихований під магнітною пластиковою накладкою.

ASUS ROG Claymore II

В даній клавіатурі використовуються фірмові оптично-механічні перемикачі ROG RX Red. Детально про них можна дізнатися за цим посиланням. Механічна частина перемикача складається зі штоку з пружиною, який при натисканні на достатню глибину перериває світлових потік між двома елементами, розташованими на друкованій платі, викликаючи миттєве спрацьовування кнопки. Переваги такого методу перед класичним замиканням контактів у механічних перемикачах самоочевидне. Нема фізичного контакту, немає потреби у затримці на "дрижання" сигналу, значно довше може пропрацювати перемикач без зайвого тертя. Швидкість реакції заявлена у межах 1 мс, хоча на практиці невідомо, яка затримка виставлена на контролері фактично. Друге елегантне рішення це Х-видний пантограф під штоком, який, рівномірно складаючись, примушує кнопку опускатися рівно вниз, без відхилення у боки. А третя чудова інженерна знахідка — це світлодіод підсвітки на платі, по центру перемикача та лінза над ним. Це робить підсвітку рівномірною та яскравою.

ROG RX Red є лінійними перемикачами, які мають усього 1,5 мм ходу до спрацьовування, при 4 мм загального ходу до упору. Для їх активації потрібно докласти 45 грамів зусилля, при початковому навантаженні в 40 г та піковому в 55 г. Натискаються перемикачі з м'яким супротивом і у цьому вони ближче до мембранних клавіатур, ніж до звичайних механізмів. Проте, на відміну від них, усі кнопки мають неперевершену стабілізацію в горизонтальній площині. Звук виходить досить тихий та глухий.

Стабілізатори довгих кнопок тут приховані, з кріпленням клинового типу. Ковпачки клавіш виконані з фарбованого ABS пластику та мають специфічне кріплення на чотири точки по кутах.

ASUS ROG Claymore II

Висота клавіатури зі складеними ніжками по задньому ряду клавіш складає 39 мм. З розгорнутими ніжками — 53 мм. Відхилені всередину боковини дозволяють легко переставляти клавіатуру за необхідності. Тут використовується трішки занижений OEM профіль клавіш.

ASUS ROG Claymore IIASUS ROG Claymore II

Основні зовнішні інтерфейси та перемикачі сховані у заглиблені, в центральній частині задньої панелі.

ASUS ROG Claymore II

Кабель має роз'єм USB Type C з обох кінців, нейлонове обплетення та довжину у 2 метри. Він середній по товщині та рівню гнучкості. Для регулювання зайвої довжини тут є липучка типу Velcro.

ASUS ROG Claymore II

При підключенні по кабелю клавіатура автоматично перемикається на нього, та починає заряджати свою батарею. Якщо в комп'ютері є порт USB Type-C і клавіатура буде підключена в нього, активується швидка зарядка. При підключенні по кабелю також запрацює швидкісний наскрізний USB порт. Його можна вимкнути спеціальною комбінацією клавіш, якщо потрібно подати більше енергії на зарядку.

ASUS ROG Claymore II

Клавіатура має два режими роботи: 1) дротовий (перемикач вправо); 2) бездротовий 2,4 ГГц через приймач (перемикач вліво). Ліворуч від перемикача знаходиться порт USB Type-C, а праворуч — наскрізний порт USB Type A. Ще правіше, за межами заглиблення в окремому магнітному відсіку ховається приймач.

ASUS ROG Claymore II

Для того, щоб зменшити затримку сигналу, приймач можна винести ближче до клавіатури та під'єднати до кабелю через перехідник. Зручно у випадку, коли потрібна підзарядка. Кабель завжди під рукою. Достатньо зняти з нього адаптер.

ASUS ROG Claymore II

Окремо є зворотний перехідник з USB Type-C на USB Type A, на випадок, якщо у вашому комп'ютері немає цього новітнього інтерфейсу.

ASUS ROG Claymore II

Нижня частина клавіатури пластикова, з діагональними смугами та логотипом ROG зліва. П'ять гумових ніжок мають спеціальну «липку» фактуру. Якщо берегти їх в чистоті, то клавіатура буде триматись за глянцевий стіл як приклеєна. Наліпка з серійним номером знаходиться біля кишені приймача.

ASUS ROG Claymore II

На розкладних ніжках також є гумки проти ковзання.

ASUS ROG Claymore II

Додатковий цифровий блок має стандартну конфігурацію кнопок та ті самі перемикачі, що й основна клавіатура. У верхній його частині є велике металеве коліщатко для регулювання гучності звуку. Нижче вмонтовано чотири додаткові пласкі та широкі мультимедійні кнопки, які за бажанням можна перезначити на якісь інші команди. Габарити складають 100х155х39 мм, вага — 214 грамів.

ASUS ROG Claymore II

З лівої та правої сторін блоку під магнітними пластиковими накладками приховані роз'єми та направляючі для підключення його до клавіатури.

ASUS ROG Claymore IIASUS ROG Claymore II

На звороті маємо дві трикутні опорні ніжки спереду по кутах, та одну велику позаду.

ASUS ROG Claymore II

Задня гумована ніжка розкладається в один рівень з клавіатурою.

ASUS ROG Claymore II

Якщо приєднати цифровий блок з правої сторони, вийде стандартна клавіатура повного розміру. А от якщо додати його зліва, то отримаємо усі переваги TKL формату клавіатури, але разом з цифровим блоком, який не заважає миші з правої сторони. На жаль, блок не є бездротовим, та не може працювати окремо від основної клавіатури. Крім того, блок може трішки хитатися по вертикалі, що помітно, якщо підіймати пристрій вверх, але це не заважає в роботі.

ASUS ROG Claymore IIASUS ROG Claymore II

За рахунок спеціальних центральних лінз у перемикачах, підсвітка на цій клавіатурі виглядає чудово. Вона дуже насичена та яскрава. Всі кольори відтворюються правильно, окрім білого, який має блакитний відтінок. Гравіювання латиницею та кирилицею зчитується однаково добре. Крім того, тут є багато ефектів підсвічування та можливість індивідуального налаштування кожної кнопки.

ASUS ROG Claymore IIASUS ROG Claymore II

Функціональні можливості

Клавіатура ASUS ROG Claymore II має розвинену апаратну платформу з вбудованою пам'яттю на п'ять змінних та один незмінний профіль, куди зберігаються призначення клавіш та налаштування підсвітки. Додаткові функції реалізовані через сполучення відповідних клавіш з кнопкою Fn. Інформацію про них можна знайти на офіційному сайті, в інструкції або інтуїтивно зрозуміти їх призначення за піктограмами на відповідних кнопках. В таблиці нижче поданий повний перелік тих функцій, які ми змогли відтворити.

Поєднання: Функція:
Fn+Esc Скидання клавіатури на фабричні налаштування (утримувати 3 секунди)
Fn+F5 Відтворення/пауза
Fn+F6 Стоп
Fn+F7 Попередній трек
Fn+F8 Наступний трек
Fn+F9 Вимкнути/ввімкнути звук
Fn+F10 Зменшити гучність
Fn+F11 Збільшити гучність
Fn+F12 Перемикач наскрізного USB порта
Fn+1 Перший профіль пам'яті
Fn+2 Другий профіль пам'яті
Fn+3 Третій профіль пам'яті
Fn+4 Четвертий профіль пам'яті
Fn+5 П'ятий профіль пам'яті
Fn+6 Профіль пам'яті за замовчуванням
Fn+Win Активація або відключення ігрового режиму у якому неактивна кнопка Win та (додатково) сполучення Alt+Tab чи Alt+F4. Засвітиться відповідний індикатор.
Fn+лівий Alt Запис макрокоманди. Послідовність дій: 1) натиснути Fn+лівий Alt (лівий ALT почне повільно блимати білим кольором); 2) натиснути бажану послідовність клавіш та ще раз натиснути Fn+лівий Alt (лівий ALT почне швидко блимати білим); 3) Натиснути клавішу, до якої потрібно прив'язати команду (зелений колір клавіші означає, що вона вільна для запису, без підсвітки — недоступний для запису, а червоний — що команда на неї вже записана). Для видалення макрокоманди — повторити другий пункт не набираючи ніякої команди і зберегти її на будь-яку кнопку, підсвічену червоним кольором.
Fn+↑ Збільшити яскравість підсвітки (5 рівнів)
Fn+↓ Зменшити яскравість підсвітки (5 рівнів)
Fn+← Попередній ефект підсвітки
Fn+→ Наступний ефект підсвітки

Програмне забезпечення

В якості програмного забезпечення ASUS ROG Claymore II використовує застосунок Armoury Crate з великою кількістю вимогливих до ресурсу процесів та зайвих елементів. ПЗ потребує завантаження та інсталяції. Для налаштування клавіатури є чотири вкладки. Перша відповідає за зміну призначення кнопок. Для цього доступні усі клавіші окрім Fn (у випадку використання ПЗ, а при прямому запису з клавіатури недоступні ще Caps Lock, Num Lock, Scroll Lock, Win, лівий Alt). Призначити можна команди клавіатури та миші (лише лівої чи правої кнопки), макрокоманди, запуск програм чи відкривання сайтів, мультимедійні та Windows команди, введення певного тексту, повне відключення клавіші, або повернення її функції за замовчуванням. Є і кнопка скидання всього на початкові налаштування. Також у ігровому режимі окрім кнопки Win можна відключити комбінації Alt+Tab та Alt+F4. Та призначити чотири додаткові клавіші з цифрового блоку.

ASUS ROG Claymore II

Окремо існує вкладка для налаштування RGB індикатора, вбудованого в логотип. Йому можна задати два режими роботи підсвітки: 1) синхронізацію з підсвіткою, 2) роботу у якості індикатора рівня заряду зі своїми окремими кольорами.

ASUS ROG Claymore II

В налаштуваннях підсвітки доступні 11 видів ефектів включно зі статичним підсвічуванням. Підсвітку можна відключити повністю. Для індивідуального налаштування підсвітки кожної кнопки потрібно буде завантажити програму Aura Creator.

ASUS ROG Claymore II

Вкладка «Живлення» точно по відсотках показує рівень заряду батареї. Тут можна налаштувати рівень, на якому спрацює попередження про зниження заряду батареї, в межах від «ніколи» до 25 або 50% заряду. Перехід в режим збереження енергії також можна задати на «ніколи», або в межах 10, 5, 3, 2 або 1 хвилини простою без використання. Ще можна повністю вимкнути режим енергозбереження, або обрати варіант його роботи: 1) повне відключення підсвітки при простої; 2) зниження яскравості підсвітки.

ASUS ROG Claymore II

В розділі «Оновлення прошивки» відбувається перевірка версії прошивки клавіатури, цифрового блока та приймача, та їх оновлення за потреби. Актуальні версії мікропрограм під час написання цього огляду видно на картинці.

ASUS ROG Claymore II

У редакторі макросів можна записувати команди з клавіатури та миші (у тому числі напрямки прокрутки та додаткові клавіші), з урахуванням часових затримок чи без них. Потім усе це можна відредагувати. Усього доступно 100 дій на один ланцюжок команд, причому натиснення та відпускання клавіші є окремими діями. Для команди можна налаштувати запис затримки як є, фіксованої затримки або без неї. Відтворення є у трьох варіантах: постійно по натисненню, постійний повтор, або один раз. Затримку запису можна поставити на 1, 3 чи 5 секунд. Всім макрокомандам можна присвоїти власну назву, створювати та видаляти їх, імпортувати чи експортувати.

ASUS ROG Claymore II

Ергономіка та тестування

Головна цікава особливість ASUS ROG Claymore II — це навіть не стільки бездротовий інтерфейс, скільки модульний цифровий блок клавіш. Клавіатуру цілком можна використовувати й без нього, але тоді навіщо доплачувати за його існування? Можна закріпити блок з правої сторони, але тоді дешевше одразу придбати звичайну клавіатуру. Отож найлогічніший варіант «ігрової» експлуатації пристрою, це коли цифровий блок причеплений зліва. Адже тоді звільняється місце для миші з правої сторони. Тому, саме в такому варіанті і проводилось загальне тестування клавіатури. Приймач був розташований неподалік пристрою, на подовжувачі, щоб зменшити можливі затримки та радіоперешкоди.

В плані загальної якості ASUS ROG Claymore II проблем не має. Клавіатура достатньо міцна, як для своєї модульної конструкції. Місцями є поскрипування, але не більш того. Цифровий блок клавіш закріплюється також не намертво і може трішки гойдатися вверх чи униз, що загалом не заважає у роботі. Магнітна підставка під долоні трохи вужча, ніж хотілося б, але і з нею цілком зручно. За поверхню клавіатура тримається добре, завдячуючи чіпким ніжкам зі спеціальної гуми.

Знімний цифровий блок, при розташуванні зліва не заважає руху миші і за необхідності його можна використовувати не тільки для набирання цифр, але і в якості набору додаткових макро-клавіш чи команд. А це може знадобитися не лише гравцям, але й, наприклад, при роботі у різноманітних графічних застосунках. Хоча, як на мене, він був би значно зручнішим, якби був окремим бездротовим пристроєм, без необхідності підключення до клавіатури.

Розкладка клавіш тут в цілому стандартна, та не потребує звикання. Хоча все одно знадобиться час на адаптацію, щоб не потрапляти по цифровому блоку, коли він закріплений зліва. Перемикачі ROG RX Red, що використовуються тут, призначені саме для ігор. Ці оптичні механізми дуже швидкі та консистентні в плані спрацьовування, чудово стабілізовані і багато в чому нагадують відчуття від мембранної клавіатури, але з усіма перевагами механічної. Тим, хто шукає клавіатуру для друку великих обсягів тексту вони можуть не сподобатись по тактильним відчуттям. Тому їм краще буде дивитись в сторону RX Blue, або ж класичних механічних перемикачів.

Чудова апаратна платформа цієї клавіатури з великим обсягом пам'яті та значною кількістю профілів дозволяє записувати макрокоманди без використання драйвера. До програмного забезпечення Armoury Crate у мене як завжди є претензії по оптимізації та інтерфейсу, але все одно воно стає кращим з часом. А ще тут дуже гарна підсвітка завдяки конструкції перемикачів ROG RX з центральною лінзою.

Виробником заявлено 43 години роботи клавіатури з підсвіткою через приймач в режимі 2,4 ГГц з максимальною яскравістю, або до 144 годин без підсвітки. Щоб перевірити першу частину цього твердження на практиці я провів випробування на витривалість батареї з підсвіткою, включеною на повну яскравість та з повністю відключеним режимом енергозбереження. В такому режимі батареї ємністю в 4000 мА·г вистачило на 42 години, що майже відповідає заявленим параметрам. Враховуючи, що 50% яскравості цілком достатньо, та за умови підключення технологій енергозбереження, автономність клавіатури цілком реально збільшити й до 60 годин без особливих проблем.

Варто відзначити, що клавіатура має два режими зарядки — звичайний та швидкісний. В першому варіанті все відбувається досить повільно, він активується, якщо кабель включено у порт USB 2.0, або якщо підключений наскрізний порт. В другому — значно швидше, приблизно за 2,5 години. Для цього потрібно підключення до порту USB Type-C варіанту 3.2 чи вище, та відключення наскрізного порту, щоб енергія з нього напряму йшла на батарею.

До речі, наскрізний порт також працює, тільки якщо клавіатура підключена кабелем до USB Type-C або USB 3.0. І навіть у такому випадку пристрої зі споживанням вище за 500 мА можуть не працювати у ньому.

В плані бездротового зв'язку клавіатура поводить себе стабільно та добре. Відключень та перешкод не виявлено. Вихід з режиму очікування відбувається миттєво. Офіційно виробник заявляє швидкість реакції в 1 мс при бездротовому з'єднанні, але перевірити це, на жаль, ми не можемо.

ASUS ROG Claymore II підтримує повний NKRO-антигостинг, що дозволяє активувати усі кнопки одночасно.

ASUS ROG Claymore II

Підсумки

Бездротова клавіатура ASUS ROG Claymore II є логічним продовженням і переосмисленням першої версії ASUS ROG Claymore. Головна «фішка» пристрою — знімний цифровий блок, залишилася без змін. З нею користувач може за бажанням перетворити звичайну повноформатну клавіатуру у TKL варіант. Або у клавіатуру «навиворіт», де цифровий блок знаходиться з лівої сторони, щоб не заважати рухам миші. А от в усьому іншому змінилося практично все. Зовнішній дизайн, оптично-механічні перемикачі замість традиційної механіки, бездротовий інтерфейс (це зараз у моді), додаткові клавіші та регулятор гучності, наскрізний USB порт та підставка під долоні. Загалом вийшло дуже непогано, але й ціна продукту зросла відповідно. На сьогодні це практично найдорожча ігрова клавіатура на ринку. І виправдовує ту вартість хіба що вдале поєднання технологічних рішень, на відміну від найближчих в ціновому діапазоні продуктів конкурентів.

Якщо продовжити цю ідею ASUS і трішки помріяти про майбутнє ігрових клавіатур, то можливо непогано було б побачити у виробництві суцільні (не модульні) пристрої з постійним розташуванням цифрового блоку зліва (в дротовому та бездротовому варіантах). Та окремі бездротові цифрові блоки, які б користувач міг ставити туди, де йому зручно.