На відміну від клавіатури чи миші, геймпад є суто ігровим пристроєм, який створено виключно з розважальною метою. І якщо разом з ігровими приставками геймпади зазвичай постачаються у комплекті, то для ПК вони підбираються окремо, на власний смак. До того ж оскільки ігри — це в першу чергу захоплення та емоції, ігрові контролери є «витратним» матеріалом. Який витрачається як внаслідок швидкого зносу, так і через брутальний вандалізм, коли дорога електроніка у пориві гніву перетворюється на метальний снаряд і зустрічається зі стіною чи підлогою на високій швидкості.

У моделі ASUS ROG Raikiri компанія показала своє бачення того, яким має бути сучасний геймпад для Xbox. І хоча функціонально тут все майже те саме, що і в оригінальному контролері, є й окремі «фішечки», додані від бренду ROG. У цьому огляді ми розглянемо його простішу, дротову версію.

ASUS ROG Raikiri

Технічні характеристики

Виробник ASUS
Назва та сторінка продукту ROG Raikiri
Підключення Дротове
Інтерфейс USB 2.0
Кількість клавіш 13
Кількість аналогових джойстиків 2
Кількість тригерів 2
Хрестовина (D-pad) Так
Зворотний зв’язок Так (вібраційний)
Зовнішні порти USB Type-C для кабелю, роз’єм 3,5-мм для гарнітури
Підсвітка Так (RGB, 16,8 млн кольорів)
Довжина кабелю, м 3
Матеріал обплетення Нейлон
Матеріал корпусу Пластик
Колір Чорний, сірий
Програмне забезпечення Так (Armoury Crate)
Розміри, (Д х Ш х В) мм 155 x 103 x 64
Вага, г 300
Сумісність Windows 10, Windows 11
Xbox One, Xbox Series X та S
Додатково Вбудований ЦАП ESS. Знімний кабель USB Type-C. Фіксатор ходу тригерів. Кнопка вимикання мікрофона. Можливість зміни призначення двох додаткових клавіш.
Вартість, грн 4999
 

Комплект постачання

Контролер продається в невеликій чорній коробці, на якій є зображення продукту та перераховані його основні переваги. Також присутній логотип Xbox та позначки ROG (з усіх сторін).

ASUS ROG RaikiriASUS ROG Raikiri

Захист від пошкоджень у середині забезпечує форма з пресованого картону та декілька вставок. Аксесуари сховані під нею.

ASUS ROG Raikiri

У комплекті окрім геймпада є кабель USB Type-A на USB Type-C, чохол для нього, інструкція та брошура з інформацією про гарантію.

ASUS ROG Raikiri

Зовнішній вигляд

Дизайн в ASUS ROG Raikiri досить класичний та впізнаваний для геймпада, хоча візуально здається, ніби він зібраний з трьох окремих частин. В оформлені переважають чорні та сірі кольори. Пластиковий корпус міцний та витримує навантаження в усіх напрямах без скрипу. Вага пристрою складає 224 грами.

ASUS ROG Raikiri

Ліва сторона оформлена візерунком з безлічі маленьких та одного великого напису ROG. Тут є один класичний джойстик з заглибленням під палець зверху та одна звична хрестовина D-pad.

ASUS ROG Raikiri

На правій стороні пластик напівпрозорий, також з логотипами. Тут є другий джойстик та чотири стандартні кнопки X, Y, A та B. На жаль, вони не прозорі, як зазвичай, а написи нанесені фарбою. Тому є варіант, що з часом позначення кнопок зітруться.

ASUS ROG Raikiri

В центральному трикутнику, також виготовленому з півпрозорого пластику, по центру зверху вмонтована табличка з таємничими цифрами. Під нею знаходиться стандартна кнопка з логотипом Xbox, ще нижче маленький білий індикатор живлення та трикутна кнопка Share, яка дозволяє робити знімки чи запис екрана. Зліва розташована маленька кругла клавіша View (опції), а справа така сама класична кнопка Menu.

ASUS ROG Raikiri

Ручки по боках мають зручну ергономічну форму та вкриті з зовнішньої та внутрішньої сторін чіпким рельєфом у вигляді мініатюрної сіточки, що сидить у руках краще за будь-яку гуму.

ASUS ROG RaikiriASUS ROG Raikiri

Позаду маємо дві додаткові кнопки зверху та два тригери знизу, розташовані попарно, з кожного боку. По центру вгорі знаходиться порт USB Type-C. Він не має додаткових підсилень та виведений в один рівень з панеллю. Добре, що сюди підходить будь-який стандартний кабель з роз’ємом Type-C. Погано, що все фізичне навантаження лягає на сам порт.

ASUS ROG Raikiri

Якщо кнопки працюють лише в режимі є контакт/немає, то тригери мають широкий діапазон аналогового ходу, глибина якого точно зчитується контролером. Альтернативно тригери можна перевести в кнопковий режим роботи. Для цього потрібно перемкнути повзунки у нижній частині геймпада. У цьому варіанті хід гашетки стає дуже коротким.

ASUS ROG Raikiri

Сигнальний кабель USB Type-A на USB Type-C у нейлоновому обплетені має довжину в 3 метри. Він середній по товщині та гнучкості. Вага складає 81 грам. На дроті є липуча стрічка Velcro, що дозволяє регулювати його довжину.

ASUS ROG Raikiri

Якщо кабель підключений у порт та контролер визначився системою, під круглою кнопкою Xbox постійно світиться білий індикатор. Як ми вже згадували вище, жодної додаткової фіксації шнур не має. Тому різкі та рвучкі рухи геймпадом можуть призвести до пошкодження порту або контактного роз’єму дроту.

ASUS ROG Raikiri

Спільний порт формату 3,5 мм для підключення гарнітури знаходиться зліва попереду геймпада. Він веде до вбудованої аудіокарти ЦАП від ESS Technology. Тобто за якість звуку тут можна не переживати. А праворуч є напівпрозора кнопка з підсвіткою жовтого кольору. Якщо вона горить значить мікрофон відключений. При першому увімкненні геймпада або підключенні гарнітури, звук мікрофона завжди виключений. Якщо натиснути цю кнопку, він включиться, а жовтий світлодіод згасне.

ASUS ROG Raikiri

На зворотній стороні геймпада є дві великі додаткові кнопки у вигляді трапецій. На них можна налаштувати стандартні команди контролера, або підключити регулювання чутливості джойстиків. Між кнопками розташована наліпка з серійним номером виробу.

ASUS ROG Raikiri

Перемикачі режиму роботи тригерів розташовані зверху по кутах. Їх інтуїтивно легко знайти на дотик.

ASUS ROG Raikiri

Різноколірна підсвітка вбудована в заглиблення двох діагональних ліній по центру та по периметру правого джойстика. Вона не сліпить очі, має декілька видів ефектів та регулюється по яскравості через програмне забезпечення. Практичного значення в ній небагато. Хіба що у темноті легше знайти пристрій. Або кольором відмітити, який з них твій.

ASUS ROG Raikiri

Програмне забезпечення

Важлива перевага ASUS ROG Raikiri полягає у тому, що пристрій має власне програмне забезпечення для налаштування своїх функцій, реалізоване в вигляді ASUS Armoury Crate. Це вимогливий до ресурсів системи застосунок, який потребує завантаження та інсталяції. Але геймпад достатньо відрегулювати один раз, усі зміни та призначення зберігаються у ньому напряму. На першій базовій вкладці виводиться одразу уся інформація про поточні налаштування джойстиків, тригерів, вібраційних моторів та додаткових кнопок.

ASUS ROG Raikiri

Друга вкладка відповідає за усі чотири типи налаштувань, та має виділені під них окремі діалогові вікна. У першому з них регулюється зона спрацьовування лівого та правого тригерів у межах від 1 до 100% глибини натискання.

ASUS ROG Raikiri

Далі можна налаштувати «мертві» зони та чутливість на відхилення для обох джойстиків. Серед сценаріїв реакції доступний лінійний, швидкий або «лагідний» та дві власні відрегульовані користувачем схеми, яким можна задати власну назву. Крім того, можна інвертувати осі X та Y за потреби.

ASUS ROG Raikiri

Двом додатковим кнопкам можна або задати призначення інших основних кнопок, або вимкнути їх, або призначити перемикати сценарії чутливості для лівого чи правого джойстиків.

ASUS ROG Raikiri

Для вбудованих вібраційних моторів можна задати рівень вібрації по кутах пристрою, у відсотках від максимального.

ASUS ROG Raikiri

У налаштуваннях підсвітки можна обрати варіанти постійної, пульсівної, зі зміною кольорів, реактивну, райдужну, у вигляді комети або синхронізовану з іншими пристроями. Або ж вимкнути повністю. Для ефектів налаштовується колір, яскравість та напрямок. Для додаткових власних регулювань підсвітки можна встановити застосунок Aura Creator.

ASUS ROG Raikiri

Також тут можна перевірити та оновити прошивку пристрою.

ASUS ROG Raikiri

Ергономіка та тестування

Геймпад ASUS ROG Raikiri призначений для функціонування в ігрових системах від Microsoft. Тому фабрично підтримує API режим Xinput та сумісний з ПК під керуванням операційних систем Windows 10 та Windows 11 та приставками Xbox One, Xbox Series X та S. Визначається він ними без проблем, та не потребує встановлення додаткового програмного забезпечення, окрім Armoury Crate у випадку, якщо щось потрібно відрегулювати додатково. Зміни зберігаються в пам’яті контролера і після налаштувань цю програму можна видалити.

Вивірена роками ергономіка ROG Raikiri буде звичною для усіх, хто хоч раз тримав у руках стандартний геймпад для Xbox. Корпус тут міцний, невеликої ваги та чіпкий внаслідок специфічного рельєфу покриття ручок на звороті. Усі кнопки можна легко та інтуїтивно знайти, тому фактично, ніякого періоду звикання не знадобиться. Жодних зауважень до характеру роботи кнопок, джойстиків, хрестовини чи тригерів у мене не виникало. Хіба що вібраційна віддача здалася мені не особливо інформативною, хоча це може бути особливістю її налаштування в грі, а не характером поведінки контролера. Контролер був випробуваний в іграх Subnautica, Oddworld та Ace Combat 7. Вбудована аудіокарта звучить доволі непогано, хоча їй бракує можливості налаштування. А ідея з окремою кнопкою для відключення мікрофона та світлодіодною індикацією напевне сподобається командним гравцям.

Єдина проблема, яку мені вдалося виявити під час тестування, це випадкове відключення контролера, коли його кабель був повернутий однією з двох можливих сторін підключення. При увімкненні в іншому положенні цієї проблеми не було помічено жодного разу. Що саме спричинило цей ефект — дефект роз’єму у геймпаді чи у кабелі, визначити важко.

Підсумки

ASUS ROG Raikiri є доволі зручним дротовим контролером для ігор на Xbox та ПК, який підтримує Xinput. Модель має чіпкий та міцний корпус, точні та чутливі тригери, вбудований ЦАП і можливість заглушення мікрофона однією кнопкою. А також підсвітку, якщо це комусь потрібно. В усьому іншому модель повторює можливості стандартних контролерів Xbox. Хоча основною його перевагою можна вважати можливість повного програмного налаштування пристрою.

У недоліках відмічу, що на екземплярі з огляду кабель періодично втрачає контакт при підключенні однією зі сторін, на другій такого немає. Сподіваюсь, що це не масова проблема. Адже тут фізично немає надійної фіксації кабелю, внаслідок чого можливо пошкодження порту USB Type-C при різких рухах. З моєї точки зору це є наслідком уніфікації корпусу з бездротовим варіантом ASUS ROG Raikiri PRO, де кабель переважно виконує суто зарядну функцію.

Зараз є широкий асортимент варіантів як оригінальних геймпадів під Microsoft Xbox, так і моделей від інших відомих і не дуже виробників. З огляду на це я упевнений, що вибір на користь ASUS ROG Raikiri буде продиктований лише особистими симпатіями та поточною ціною.