Клавіатура ASUS ROG Strix Scope RX TKL Wireless Deluxe має дуже довгу назву, у якій виробник намагався достеменно показати усі її особливості. Scope означає подовжений лівий Ctrl та назву серії в цілому. RX це фірмові оптичні перемикачі компанії. TKL — це формфактор без цифрового блоку, Wireless — бездротовий, а Deluxe позначає наявність в комплекті підставки для долонь. Цікавий коктейль, хоча насправді новим у ньому є лише бездротовий режим роботи, в той час, як усе інше нам вже зустрічалося раніше у різних моделях. Навіщо позбавляти ігрові клавіатури проводу? Важко сказати напевне, але така зараз мода. І раз у конкурентів є, то і в ASUS нехай буде.

Технічні характеристики

Модель ASUS ROG Strix Scope RX TKL Wireless Deluxe
Сторінка продукту ROG Strix Scope RX TKL Wireless Deluxe
Підключення Дротове/Бездротове
Інтерфейс USB 2.0 / 2,4 ГГц / Bluetooth 5.2
Частота опитування, Гц 1000
Тип Ігрова
Кількість клавіш 84
Додаткові кнопки
Ресурс натискання клавіш, млн 100
Тип клавіш Оптично-механічні
Тип перемикачів ROG RX Red або RX Blue
Зміна кута нахилу корпусу +
Вбудована пам'ять + (6 профілів)
Можливість запису макросів +
Обробка одночасних натискань NKRO
Підсвітка + (RGB, 16,8 млн кольорів)
Довжина шнура USB, м 1,8
Матеріал обплетення Нейлон
Матеріал Алюміній, пластик
Колір Чорний, сірий
Програмне забезпечення + (Armoury Crate)
Знімна підставка під руки +
Зовнішні інтерфейси
Розміри, (Д х Ш х В) мм 356 x 136 x 39
Маса, г 854
Сумісність з ОС Windows 10, Windows 11
Заявлений час роботи від вбудованої батареї 76 годин у режимі 2,4 ГГц з увімкненою підсвіткою
Додатково Можливість працювати у дротовому та бездротовому режимі. Підтримка до трьох Bluetooth з'єднань одночасно. Алюмінієва верхня панель. Розширена ліва клавіша Ctrl. Кнопка Stealth для швидкого згортання усіх вікон програм. Логотип ROG має функцію індикації заряду батареї. Швидкий апаратний запис макрокоманд без ПЗ. Знімний кабель. Знімна магнітна підставка під долоні
Вартість н/д

Комплект постачання

Постачається клавіатура у гарній червоно-чорній коробці (фірмові кольори бренду ROG), на якій є і зовнішній вигляд продукту й уся необхідна інформація про нього.

Захист від пошкоджень в середині забезпечують додаткові картонні вставки, пластикові пакетики та обгортка зі штучної тканини.

У комплекті окрім клавіатури є підставка під долоні, сигнальний кабель USB Type A на USB Type C, інструкція, брошура з інформацією по гарантійному зобов'язанню, наклейки з логотипами ROG, перехідник з USB Type C (мама) на USB Type A (мама) та мініатюрний 2,4-ГГц приймач.

Зовнішній вигляд

Клавіатура ASUS ROG Strix Scope RX TKL Wireless Deluxe зберегла легко впізнаваний дизайн, характерний для усіх продуктів цієї серії. Виконана вона у стилі «скелетон». Верхня панель з вигином попереду, що додатково виконує роль ребра жорсткості, візуально виглядає красиво та лаконічно. Зроблена вона з алюмінію товщиною в 1 мм та відшліфована методом піскоструминної обробки. Пристрій в результаті вийшов дуже міцним і з честю витримує тест на діагональне скручування. Підставка під долоні є знімною та тримається на магнітах. Клавіатура здається доволі важкою, хоча насправді її вага лише трішки перевищує 850 грамів.

Знімна магнітна підставка під долоні має розмір 357х75х25 мм. Ззовні вона вкрита штучною шкірою, з тисненим логотипом ROG з правої сторони. Тилова її частина виконана з пластику. Тут є три великі гумові ніжки по боках та посередині, дві додаткові смужку позаду, та ще по дві прокладки у місці прилягання до клавіатури. Три великі магніти заховані посередині та ближче до країв задньої грані. Також знизу є ще один логотип та назва ROG. Вага підставки складає 163 г.

Розкладка в цілому відповідає стандарту ANSI з довгими однорядними кнопками Shift та Enter. Клавіша F1 знаходиться рівно під цифрою «2». З відмінностей слід зазначити подовжену ліву кнопку Ctrl, внаслідок чого лівий Win та Alt зміщені вправо, а пробіл вкорочено. Літери латиниці вигравійовано лазером рівно по центру ковпачків товстим шрифтом. Тонка кирилиця нанесена тим самим способом по центру знизу. Усі написи чудово видно, коли увімкнена підсвітка, але без неї вони помітні тільки при яскравому зовнішньому освітленні. Кнопка Fn займає місце правої клавіші Win.

Цифрового блоку клавіш немає, оскільки це вкорочена TKL-клавіатура. Замість трьох кнопок PrtSc, ScrLk та Pause облаштовано сріблястий логотип ROG, який підсвічується та може виконувати роль індикатора заряду батареї. Над стрілочками знаходяться чотири точкові світлодіодні індикатори з позначками під ними — A (Caps Lock), S (Scroll Lock) F (Fn Lock) та символу Windows із замком (Win Lock).

В даній клавіатурі використовуються фірмові оптично-механічні перемикачі ROG RX Red. Детально та наочно про них можна дізнатися за цим посиланням. Як усе влаштовано? Механічна частина складається зі штоку з пружиною, який при натисканні на достатню глибину перериває світлових потік між двома елементами, розташованими на друкованій платі, викликаючи миттєве спрацьовування кнопки. Переваги такого методу перед класичним замиканням контактів у механічних перемикачах самоочевидне. Нема фізичного контакту, немає потреби у затримці на «дрижання» сигналу, значно довше може пропрацювати перемикач без зайвого тертя. Швидкість реакції заявлена у межах 1 мс, хоча на практиці невідомо, яка затримка виставлена на контролері фактично. Друге елегантне рішення це Х-подібний пантограф під штоком, який, рівномірно складаючись, примушує кнопку опускатися рівно вниз, без відхилення у боки. А третя чудова інженерна знахідка — це світлодіод підсвітки на платі, по центру перемикача та лінза над ним. Це робить підсвітку рівномірною та яскравою. Стабілізатори довгих кнопок тут приховані, з кріпленням клинового типу, яке особисто мені не дуже подобається з точки зору довговічності та обслуговування.

ROG RX Red є лінійними перемикачами, які мають усього 1,5 мм ходу до спрацьовування, при 4 мм загального ходу до упору. Для їх активації потрібно докласти 45 грамів зусилля, при початковому навантаженні в 40 г та піковому в 55 г. Натискаються перемикачі з м'яким спротивом і у цьому вони ближче до мембранних клавіатур, ніж до звичайних механізмів. Проте, на відміну від них, усі кнопки мають неперевершену стабілізацію в горизонтальній площині. Звук виходить досить тихий та глухий. До ковпачків клавіш є деякі питання. Вони впевнено збирають сліди жиру та поту від пальців. І в цьому випадку це звичайний фарбований ABS-пластик. До того ж ковпачки мають специфічне кріплення на чотири точки й підібрати їм неоригінальну заміну фактично неможливо. Ковпачки PBT доступні лише у версіях клавіатури з латинською розкладкою, де немає другого ряду гравіювання.

Висота клавіатури зі складеними ніжками по задньому ряду клавіш складає 39 мм. З розгорнутими ніжками — 47 мм. Відхилені всередину боковини дозволяють легко переставляти клавіатуру за необхідності. Тут використовується трішки занижений OEM-профіль клавіш.

Задня панель має форму перевернутої трапеції. Перемикач живлення, порт для кабелю USB Type C та магнітна кишеня для приймача знаходяться посередині ззаду, у невеликому заглибленні.

Кабель USB Type C на USB Type A має нейлонове обплетення та довжину в 1,8 метра. Він тонкий, середнього рівня жорсткості. Для регулювання довжини тут є липучка.

Клавіатура має три режими роботи: 1) дротовий (перемикач в центральному положенні); 2) бездротовий 2,4 ГГц через приймач (перемикач вліво); 3) Bluetooth (перемикач вправо).

Для того, щоб зменшити затримку сигналу, приймач можна винести ближче до клавіатури та приєднати до кабелю через перехідник. Зручно і те, що у випадку, коли потрібна підзарядка, кабель завжди під рукою. Достатньо зняти з нього адаптер.

Нижня частина клавіатури пластикова, з діагональними смугами та, знову ж таки, логотипом ROG. П'ять гумових ніжок мають спеціальну «липку» фактуру. Якщо берегти їх в чистоті, то клавіатура буде триматись за глянцевий стіл як приклеєна. Наліпка з серійним номером знаходиться біля правої ніжки.

На розкладних ніжках також є гумки з аналогічною чіпкою фактурою поверхні.

Внаслідок застосування спеціальних центральних лінз у перемикачах, підсвітка на цій клавіатурі виглядає просто чудово. Вона дуже насичена та яскрава. Всі кольори відтворюються правильно, окрім білого, який має блакитний відтінок. Гравіювання латиницею та кирилицею зчитується однаково добре. Для цього загалом достатньо 50% яскравості навіть при інтенсивному зовнішньому освітленні. Крім того, тут є багато ефектів підсвітки та можливість індивідуального налаштування кожної кнопки.

Функціональні можливості

Клавіатура ASUS ROG Strix Scope RX TKL Wireless Deluxe має розвинену апаратну платформу з вбудованою пам'яттю на п'ять змінних та один незмінний профіль, куди зберігаються призначення клавіш та налаштування підсвітки. Додаткові функції реалізовані через сполучення відповідних клавіш з кнопкою Fn. Інформацію про них можна знайти на офіційному сайті, в інструкції або інтуїтивно зрозуміти їх призначення по піктограмах на відповідних кнопках. В таблиці нижче поданий повний перелік тих функцій, які ми змогли відтворити.

Поєднання Функція
Fn+Esc Скидання клавіатури на фабричні налаштування (утримувати 5 секунд)
Fn+F5 Відтворення/пауза
Fn+F6 Стоп
Fn+F7 Попередній трек
Fn+F8 Наступний трек
Fn+F9 Вимкнути/увімкнути звук
Fn+F10 Зменшити гучність
Fn+F11 Збільшити гучність
Fn+F12 Згорнути всі вікна та вимкнути звук
Fn+1 Перший профіль пам'яті
Fn+2 Другий профіль пам'яті
Fn+3 Третій профіль пам'яті
Fn+4 Четвертий профіль пам'яті
Fn+5 П'ятий профіль пам'яті
Fn+6 Профіль пам'яті за налаштуванням
Fn+7 Під'єднання по Bluetooth. Утримувати 3 секунди, поки індикатор логотипу не почне блимати синім кольором. Якщо з'єднання пройшло успішно, індикатор логотипу на 3 секунди засвітиться постійним синім кольором
Fn+8 В режимі Bluetooth — перший профіль з'єднання, натисніть щоб обрати його або перед початком процесу під'єднання
Fn+9 В режимі Bluetooth — другий профіль з'єднання, натисніть щоб обрати його або перед початком процесу під'єднання
Fn+0 В режимі Bluetooth — третій профіль з'єднання, натисніть щоб обрати його або перед початком процесу під'єднання
Fn+Ins Перемикання функцій клавіш F5–F12, як базових (спрацьовують при натисканні), або альтернативних (працюють через комбінацію з Fn). Засвітиться відповідний індикатор
Fn+Del Функція Print Screen
Fn+End Функція Scroll Lock. Засвітиться відповідний індикатор
Fn+Page Down Функція Pause
Fn+лівий Win Активація або відключення ігрового режиму у якому неактивна кнопка Win та (додатково) сполучення Alt+Tab чи Alt+F4. Засвітиться відповідний індикатор
Fn+лівий Alt Запис макрокоманди. Послідовність дій: 1) натиснути Fn+лівий Alt (лівий ALT почне повільно блимати білим кольором); 2) натиснути бажану послідовність клавіш та ще раз натиснути Fn+лівий Alt (лівий ALT почне швидко блимати білим); 3) Натиснути клавішу, до якої потрібно прив'язати команду (зелений колір клавіші означає, що вона вільна для запису, а червоний — що команда на неї вже записана). Для видалення макрокоманди — повторити другий пункт не набираючи ніякої команди та зберегти її на будь-яку кнопку, підсвічену червоним кольором
Fn+↑ Збільшити яскравість підсвітки (5 рівнів)
Fn+↓ Зменшити яскравість підсвітки (5 рівнів)
Fn+← Попередній ефект підсвітки
Fn+→ Наступний ефект підсвітки

Програмне забезпечення

Як програмне забезпечення ASUS ROG Strix Scope RX TKL Wireless Deluxe використовує досить громіздкий застосунок Armoury Crate з великою кількістю вимогливих до ресурсу процесів та зайвих елементів. ПЗ потребує завантаження та інсталяції. Для налаштування клавіатури є чотири вкладки. Перша відповідає за зміну призначення кнопок. Для цього доступні усі клавіші окрім Fn. Призначити можна команди клавіатури та миші (лише лівої чи правої кнопки), макрокоманди, запуск програм чи відкривання сайтів, мультимедійні та Windows команди, запуск самого ПЗ Armoury Crate, введення певного тексту, повне відключення клавіші, або повернення її функції за налаштуванням. Є і кнопка скидання всього на початкові налаштування. Також в ігровому режимі окрім кнопки Win можна відключити комбінації Alt+Tab та Alt+F4.

Окремо існує вкладка для налаштування RGB-індикатора, вбудованого в логотип. Йому можна задати два режими роботи: 1) синхронізацію з підсвіткою, 2) роботу як індикатора рівня заряду. Крім того, можна так само налаштувати підсвітку кнопок «8», «9», та «0». Або повторювати загальну підсвітку, або в Bluetooth режимі білим кольором показувати, який саме пристрій приєднано.

В налаштуваннях підсвітки доступні 11 видів ефектів включно зі статичним підсвічуванням. Підсвітку можна відключити повністю. Для індивідуального налаштування підсвітки кожної кнопки потрібно буде завантажити програму Aura Creator.

Вкладка «Живлення» точно по відсотках показує рівень заряду батареї. Тут можна налаштувати рівень, на якому спрацює світлове попередження про зниження заряду батареї, в межах від «ніколи» до 10, 20, 30, 40 чи 50% заряду. Перехід в режим збереження енергії також можна задати на «ніколи», або в межах 10, 5, 3, 2 або 1 хвилину простою без використання. Ще можна повністю вимкнути режим енергоощадження, або обрати варіант його роботи: 1) повне відключення підсвітки при бездіяльності; 2) зниження яскравості підсвітки.

В розділі «Оновлення прошивки» відбувається перевірка версії прошивки клавіатури та приймача, та їх оновлення за потреби. Актуальні версії мікропрограм під час написання цього огляду видно на картинці.

У редакторі макросів можна записувати команди з клавіатури та миші (у тому числі напрямки прокрутки та додаткові клавіші), з урахуванням часових затримок чи без них. Потім усе це можна відредагувати. Усього доступно 100 дій на один ланцюжок команд, причому натиснення та відпускання клавіші є окремими діями. Для команди можна налаштувати запис затримки як є, фіксованої затримки або без неї. Відтворення є у трьох варіантах: постійно по натисненню, постійний повтор, або один раз. Затримку запису можна поставити на 1, 3 чи 5 секунд. Всім макрокомандам можна присвоїти власну назву, створювати та видаляти їх, імпортувати чи експортувати.

Ергономіка та тестування

ASUS ROG Strix Scope RX TKL Wireless Deluxe має ряд незаперечних переваг, які стають зрозумілими одразу, як дістаєш її з коробки. Від попередніх продуктів цієї серії збереглась вдала та лаконічна форма корпусу, значна міцність завдяки товстій алюмінієвій формі верхньої панелі, зручна магнітна підставка під долоні, чіпкі ніжки зі спеціальної гуми. І все це при гарному зовнішньому дизайні. Клавіатури формату TKL в принципі призначені для гравців, яким потрібно більше вільного місця під мишу. Менший розмір внаслідок відсутності цифрового блоку клавіш дозволяє не розставляти руки занадто далеко одна від одної, що зменшує рівень втоми користувача. А враховуючи, що пристрій тепер не обмежений дротом, його взагалі можна пересувати й ставити на столі як завгодно, та і не тільки на столі. Грати тепер можна хоч на проєкторі, хоч на телевізорі з будь-якої точки кімнати. А ще можна керувати з клавіатури трьома Bluetooth пристроями, тобто використовувати її з ноутбуком чи Smart TV одночасно, рухом перемикача.

Розкладка клавіш тут в цілому стандартна, та не потребує звикання. За виключенням збільшеної клавіші Ctrl. Вона буде незручною для тих, хто часто використовує кнопки лівий Alt та Win. Зате гравцям у жанрі FPS вона дуже сподобається, адже вивільняє мізинець для інших клавіш, а на Ctrl можна натискати ребром долоні. Перемикачі ROG RX Red за великим рахунком заточені саме на ігри. Ці оптичні механізми дуже швидкі та консистентні в плані спрацьовування, чудово стабілізовані та багато в чому нагадують відчуття від мембранної клавіатури, але з усіма перевагами механічної. Тим, хто шукає клавіатуру для друку великих обсягів тексту вони можуть не сподобатись по тактильним відчуттям. Тому їм краще буде дивитись в сторону RX Blue, або ж класичних механічних перемикачів. З того, що викликає жаль, відмітимо ABS-ковпачки (які сильно забруднюються та схильні до стирання) клавіш замість PBT (які також є, але не в наших локалізаціях). А ще клинові стабілізатори довгих клавіш. Вони приховані всередину, непогані по відчуттях, але є певні сумніви щодо їх надійності.

Чудова апаратна платформа цієї клавіатури з великим обсягом пам'яті та значною кількістю профілів дозволяє записувати макрокоманди без використання застосунку. І на сьогодні це рідкість. До програмного забезпечення Armoury Crate у мене як завжди є претензії по оптимізації та інтерфейсу, але все одно воно стає кращим з часом і комусь може подобатись.

А що насправді тут зроблено дуже гарно, це підсвітка. Так вийшло в першу чергу завдяки конструкції перемикачів ROG RX з центральною лінзою. Але не менш важливо, що з включеною підсвіткою ця клавіатура працює достатньо довго, а це вже заслуга батареї, оптимізації технології енергоощадження та налаштування бездротового інтерфейсу.

Виробником заявлено 76 годин роботи клавіатури з підсвіткою через приймач в режимі 2,4 ГГц. Щоб перевірити це твердження на практиці я провів два варіанти випробування. В першому були виставлені максимально агресивні налаштування енергоощадження — відключення через 1 хвилину простою підсвітки разом з клавіатурою та 50% яскравості підсвітки (цього насправді цілком досить). У такому варіанті для повного розряду батареї знадобиться приблизно чотири тижні по 6–8 годин роботи на день. В другому, більш енерговитратному режимі, клавіатура була налаштована без ніякого режиму очікування чи відключення підсвітки (окрім коли ПК вимикався на ніч), та також 50% яскравості підсвітки. В такому темпі клавіатури вистачило на 80 годин неперервного використання. Тому заявлену виробником автономність, хоча б для нової батареї, можна вважати реальною.

В плані бездротового зв'язку цей пристрій поводить себе стабільно та добре. Відключень та перешкод не виявлено. Вихід з режиму очікування відбувається миттєво. Програмно можна зафіксувати затримки до 80 мс в середньому (з приймачем, що знаходиться поряд), але наживо вони не відчуваються.

ASUS ROG Strix Scope RX TKL Wireless Deluxe підтримує повний NKRO-антигостинг, що дозволяє активувати усі кнопки одночасно.

Підсумки

ASUS ROG Strix Scope RX TKL Wireless Deluxe є дуже вдалою бездротовою клавіатурою, відточеною під ігрову сферу застосування. Вона має стильний та міцний корпус, зручну магнітну підставку під долоні, достатньо високий запас автономності на одному заряді батареї, альтернативну можливість роботи по кабелю або через Bluetooth, вбудовану пам'ять зі швидким записом макрокоманд без використання ПЗ та ще декілька приємних для геймерів дрібниць типу розширеної кнопки Ctrl та «секретної» кнопки.

Окрім основної переваги, тобто бездротового режиму роботи, тут встановлені фірмові перемикачі ASUS ROG RX Red (або альтернативно — Blue). Вони є найкращим варіантом реалізації оптично-механічних перемикачів з усіх мені відомих. І мають ще один плюс — найкращу в класі підсвітку внаслідок конструкції перемикача з розташованою по центру лінзою світлодіода.

Звичайно є і певні некритичні недоліки. Зокрема це малостійкі до забруднень та зносу ABS-ковпачки клавіш в локалізованих версіях клавіатури (замість PBT в англійському варіанті) та неможливість їх заміни через специфічну конструкцію. А ще стабілізатори довгих клавіш клинового типу.

ASUS ROG Strix Scope RX TKL Wireless Deluxe це дорога, але гідна уваги бездротова клавіатура. Вона особливо пасуватиме гравцям жанру FPS завдяки ряду своїх особливостей. По тактильним відчуттям пристрій знаходиться десь посередині між мембранними та механічними клавіатурами, поєднуючи у собі переваги обох цих підвидів.