Еволюція та вдосконалення — це щось логічне для всіх, так сталось і з мишею ASUS TUF Gaming M3. Як пам’ятаємо, попередня модель була зі стриманим дизайном, без зайвих викрутасів та достойними характеристиками. І здавалось би, що можна було покращити? Виявилось є що! Давайте розбиратися що саме.

Технічні характеристики

Виробник ASUS
Назва та сторінка продукту TUF Gaming M3 Gen II
Інтерфейс Дротовий (USB)
Тип Ігрова (FPS/MMO/RTS-ігри)
Тип сенсора Оптичний (відхилення DPI < 3%)
Модель сенсора PixArt PAW 3318
Роздільна здатність, dpi 100 – 8 000
Кількість кнопок 6 кнопок + прокрутка (ліва, середня, права, дві бічні кнопки, перемикач роздільної здатності)
Максимальне прискорення, g 30
Максимальна швидкість, м/сек 5
Частота опитування USB-порту, Гц 125 / 250 / 500 / 1000
Внутрішня пам'ять + (3 профілі)
Можливість зміни маси
Можливість регулювання форми корпусу
Довжина шнура, м 1,85
Матеріал кабелю Гума (без обплетення)
Матеріал поверхні корпусу Пластмаса
Колір Чорний
Підсвічування +
Зони підсвічування Логотип, смуга на кормі
Матеріал ніжок Тефлон (PTFE)
Програмне забезпечення Armoury Crate
Розміри, (Д х Ш х В) мм 123 x 68 x 40
Вага, г 59
Сумісність з ОС Windows 10, Windows 11
Додатково Оптичні перемикачі ЛКМ та ПКМ ресурсом в 60 млн натискань, полегшений корпус, із захистом від пилу та води класу IP56, антибактеріальним покриттям ASUS Antibacterial Guard
Ціна, грн 1 499

Комплект постачання

Миша постачається в чорній коробці, на якій є світлини миші, стислі характеристики та особливості.

Всередині картоновий каркас, в якому й знаходиться мишка в поліетиленовому пакеті.

В комплекті з маніпулятором присутні тільки гарантійний талон та стислий посібник користувача.

Дизайн

ASUS TUF Gaming M3 Gen II візуально майже не відрізняється від TUF Gaming M3. Нова мишка на 5 міліметрів довша, підсвітка тепер реалізована не тільки для логотипа, а ще для смужки на кормі, яка переходить на боковини. Також нова модель має лише одну кнопку за колесом прокрутки між ЛКМ і ПКМ, тоді як в ASUS TUF Gaming M3 там їх було дві.

Як і було раніше — мишка не симетрична та підходить тільки для правші як анатомічно, так і боковими кнопками.

Корпус весь матовий, відбитки пальців не збирає, проте поверхня пластику не однакова. Боковини миші більш шорсткі для кращого хвату, а верх гладкіший та приємніший, щоб рука була в комфорті. Панелі основних клавіш не відокремленні від спинки, через що бокових зміщень кнопок майже немає. Тільки якщо прикладати силу, якої не буде при звичайному повсякденному використанні миші.

ЛКМ та ПКМ натискаються зі звичним для більшості мишок зусиллям, не туго і не легко та сухим голосним клацанням. Колесо прокрутки має чіткі позиційні фіксації й натискання на нього комфортне, що дозволяє нормально натискати його без випадкового скролу. Воно вкрите гумою з текстурою логотипа TUF.

Кнопка зміни DPI розташована так, щоб її випадково не натиснути. Бокові клавіші натискаються із середнім зусиллям, але через невеликий запас вільного ходу також не буде випадкових натискань. Деталі миші ідеально підігнані, в місцях стиків здається, що корпус повністю монолітний, але він складається з окремих частин.

Кабель заходить в корпус миші спереду по середині, на вході є гнучкий гумовий захист від перегину, а його довжина складає 1,85 метра. Він гнучкий та легко розпрямляється, але обплетення кабелю немає, що є дивним для геймерської миші. Мабуть, в ASUS побоялись, що в такому разі кабель буде менш гнучкий. А ось USB-роз’єм, на якому також розташований логотип виробника, має непоганий вигляд.

На кормі миші вигравіюваний логотип TUF, який має RGB-підсвічування. На крайці підошви позаду знизу також є світлодіодна смужка, яка переходить в боковини на понад три сантиметри. Логотип та смуга на кормі є однією спільною зоною підсвітки та налаштовуються синхронно.

З правої сторони нічого немає, там зручно ляжуть два пальці для зручного хвату.

ASUS TUF Gaming M3 Gen II розрахована під праву руку, випнутих елементів немає, тож вона підходить під усі види хвату. Мишка стала легшою за попередню на 25 грамів і тепер вона важить 59 грамів (без дроту), що дуже добре. З огляду на те, що кіберспортсмени віддають перевагу легким мишам, можна зробити висновок, що легше — краще.

Також корпус миші отримав захист від води та пилу за класом IP56, а ще антибактеріальне покриття ASUS Antibacterial Guard. Як стверджує виробник, це покриття запобігає росту бактерій, зберігаючи чистоту поверхні та кнопок миші, але щоб перевірити це, нам в лабораторію напевне потрібен мікроскоп.

Знизу миші є одна велика напівкругла тефлонова ніжка позаду та ще дві попереду. Навколо віконця сенсора також є тонка шестикутна ніжка. Датчик розташований точно по центру.

Функціональні можливості

Миша в змозі запам’ятовувати три профілі налаштувань, перемикатись між ними можна комбінаціями [DPI + Бокова передня кнопка], [DPI + Бокова задня кнопка], [DPI + кнопка колеса миші]. В цих профілях можна зберігати всі необхідні налаштування миші. Вони запам’ятовуються і використання ПЗ вже необов’язкове, навіть при під’єднанні маніпулятора до іншого ПК.

Фірмове ПЗ

Як програмне забезпечення ASUS TUF Gaming M3 Gen II використовує Armoury Crate. В ньому крім інших присутня також і українська мова. У разі використання Windows 10 чи 11 операційна система запропонує завантажити цю утиліту автоматично через Microsoft Store.

В інтерфейсі не складно розібратись, все інтуїтивно зрозуміло. У вкладці пристроїв бачимо нашу мишу та декілька інших продуктів ASUS, якщо вони є в системі, а також там ще присутня вкладка макросів, які можна створювати власноруч.

Вибираємо нашу мишу та одразу з'являються меню налаштувань. Перше меню відповідає за кнопки. Налаштовувати можна всі клавіші миші та прокрутку колеса, окрім лівої кнопки маніпулятора. Кнопкам можна змінювати функції, додавати макроси чи дії Windows, керувати мультимедією, записати текст і кнопкою його вставляти, запускати Armoury Crate, робити скриншот, згортати всі вікна Windows та просто вимкнути кнопку.

У вкладці «Продуктивність» можна налаштовувати чутливість сенсора та частоту опитування, вмикати кутову прив'язку. Для чутливості є чотири значення, між якими можна перемикатись кнопкою DPI. За фабричними налаштуваннями це 400, 800, 1600 та 3200 dpi, але можна ці значення змінювати та присвоїти їм колір, яким миша засвітиться на одну секунду при перемиканні.

В частоті опитування доступні також чотири значення: 120, 250, 500, 1000 Гц.

В меню «Підсвічування» можна вибрати «Статичний колір» підсвічування з регулюванням яскравості, режим «Пульсації», «Кольоровий цикл» та «Реактивність», в якому підсвітка вмикається плавно на 1 секунду, для цього достатньо натиснути будь-яку кнопку або покрутити колесо миші. Ще можна увімкнути синхронізацію з ASUS Aura Sync, де є ще більше ефектів підсвітки, та можна синхронізувати всі ваші пристрої, що підтримують ASUS Aura Sync.

В меню «Калібрування» Armoury Crate пропонує обрати серед 12 попередньо встановлених поверхонь від ASUS або відкалібрувати мишу під наявний килимок. Також в режимі калібрування можна регулювати відстань відриву. Є вкладка з трьома профілями, в яких можна налаштовувати всі вище перераховані параметри окремо.

Меню «Оновлення прошивки». Тут все просто! При натисненні клавіші «Перевірити оновлення» вас перекине в центр оновлень, де ви можете оновити прошивку миші та сам застосунок Armoury Crate.

Ще є вкладка макросів, де їх можна створювати та назначати на кнопки миші або клавіатури, а також комбінації кнопок.

Ергономіка та тестування

Тестування миші ASUS TUF Gaming M3 Gen II проводилося на тканинному килимку Cougar Arena X. Форма миші у поєднанні з нормальним розміром та малою вагою робить її ідеальною для ігор FPS-жанру, де потрібні швидкі та точні рухи. Корпус міцний, без зайвих скрипів та люфтів з ідеально підігнаними панелями без щілин. Матове покриття не марке та приємне на дотик. Ковзає миша легко, та через її легкість інерція відсутня. Кабель не заважає роботі миші й дозволяє обійтися без тримача.

Кнопки чіткі у натисканні, колесо прокручування також має чіткі позиційні фіксації, але нетихе прокручування. Підсвітка гарна, правильна за передачею кольорів і не надмірна за кількістю. Оптичний сенсор PixArt PAW-3318 підтримує роздільну здатність від 100 до 8000 точок на дюйм, перемикатись між рівнями dpi можна кнопкою, яка знаходиться позаду колеса прокрутки. Опитування сенсора максимально встановлюється на рівні 1000 Гц, який є не самим високим в сучасних мишах, але більша частота, то скоріш маркетинг, аніж реальна перевага.

Сенсор не зриває навіть при дуже різких пересуваннях на килимі та на столі з текстурою. Але не рекомендую використовувати маніпулятор на столі без килимка, бо ніжкам від того буде не дуже добре.

Перший тест відбувався за роздільної здатності 1000 dpi, при яких всі характеристики миші відповідають заявленим, навіть максимальна швидкість вийшла трошки більшою.

Для наступного тесту було обрано значення у 3000 dpi, і в цьому випадку теж все збігається з характеристиками.

А от при встановленні 8000 dpi навпаки, максимальна швидкість миші зменшилась. Можна включити кутову прив'язку, з нею параметри зберігаються в заявлених межах, але в іграх все ж не варто її використовувати для більш точного наведення.

Також під час тестування миші в CS2 на 8000 dpi зі зменшенням чутливості в грі на 0,5 проблем та зривів не було виявлено, навіть при сильних зміщеннях миші.

Підсумки

Можна сказати, що ASUS TUF Gaming M3 Gen II безсумнівно вдалий апгрейд попередньої Gaming M3. Покращили характеристики миші та ресурс основних кнопок аж до 60 мільйонів натискань, додали пило та волого захист, додали смужку підсвітки, та зменшили вагу, що краще позначиться в іграх, в яких потрібна точність. Збірка пристрою порадувала та якихось недоліків не було помічено. Якщо вам потрібна стримана ігрова миша з кіберспортивними можливостями за адекватну ціну, то ASUS TUF Gaming M3 Gen II однозначно варта вашої уваги.