Огляд та тестування ігрового 27″ WQHD-монітора Gigabyte M27Q X з частотою оновлення 240 Гц

Ігрові монітори з високою частотою оновлення екрана продовжують свою експансію на ринок, і якщо раніше популярними моделями були пристрої з 120–144 Гц, то зараз навіть показники в 165–180 Гц нікого не здивують. Виробники вже починають пропонувати монітори з частотою 240 та більше герц, що робить їх продуктами топової категорії, тоді як моделі з гіршими характеристиками переходять в масовий сегмент. І це й логічно, бо таку частоту оновлення треба забезпечити відповідним фреймрейтом, а це досяжно лише з потужними та дорогими системами. Ми останнього часу розглядали доступніші пристрої, частота оновлення яких не перебільшувала все ті ж 165–180 Гц, тепер черга прогресивнішого монітора.

Gigabyte M27Q X

Gigabyte M27Q X

Модель M27Q X виконана на базі 27-дюймової матриці IPS з роздільною здатністю 2560х1440 точок та частотою оновлення 240 Гц. Це один із найшвидших моніторів на ринку, що підтверджує ще й заявлений час реакції матриці на рівні 1 мс (GtG), тож він гарно підійде для ігор жанру FPS. Звісно, така частота оновлення буде досяжна лише через інтерфейс DisplayPort, тоді як з HDMI буде обмеження у 144 Гц. Крім цих портів в моніторі є ще USB Type-C з підтримкою DP та Power Delivery для заряджання пристроїв потужністю 18 Вт. Є також підтримка технологій AMD FreeSync Premium та VESA AdaptiveSync, що зменшить до мінімуму розриви картинки в динамічних сценах під час гри. Nvidia G-Sync Compatible, на жаль, не заявлена. Обсяг колірного простору доволі великий й складає 140% для sRGB та 92% для DCI-P3, але за сучасними нормами це вже не так й багато. Цей монітор скоріше для розваг, ніж серйозної роботи з графічним та відео контентом, хоча показники дуже непогані. На розваги також натякає підтримка VESA DisplayHDR 400, а вбудовані динаміки дозволять використати пристрій для перегляду кінофільмів навіть без зовнішньої акустичної системи. Є хаб на чотири порти USB 3.2 Gen 1 Type-A і, звісно, популярна зараз функція KVM, завдяки якій можна використовувати цей монітор з одним комплектом периферії та двома комп’ютерними системами чи мобільними пристроями.

Виробник Gigabyte
Модель M27Q X
Діагональ 27″
Співвідношення сторін 16:9
Радіус заокруглення екрана
Роздільна здатність екрана 2560x1440 (QHD)
Тип матриці IPS
Розмір пікселя, мм 0,233
Покриття матриці Матова
Тип підсвітки LED
Час реакції матриці, мс 1 (GTG)
Частота оновлення, Гц 240
Максимальна яскравість, кд/м² 350
Статична контрастність 1000:1
Підтримка HDR VESA DisplayHDR 400
Кількість відображуваних кольорів, млн 1,07 (8 bit + FRC)
Охоплення кольорового простору sRGB / Adobe RGB / DCI-P3, % 140 / ? / 92
Максимальні кути огляду (вертикальні/горизонтальні) 178 / 178
Відеовходи 1x DisplayPort 1.4 (2560х1440@240Гц), 2x HDMI 2.0 (2560x1440@144Гц), 1x USB Type-C (DP, 2560x1440@240Гц, PD 18W)
Додаткові роз’ємі 1х 3,5-мм вихід на навушники
USB-хаб 2x USB 3.2 Gen 1 Type A
Вбудовані динаміки, Вт 2 х 2
Можливість регулювання екрана Кут нахилу –5°/+20°, зміна висоти 0–130 мм
Кріплення VESA, мм 100 х 100
Енергоспоживання, Вт 25 (0,3 Вт в режимі очікування)
Розміри (з урахуванням підставки), мм 615 x 535 x 193
Вага (з урахуванням підставки), мм 5,2
Додатково Підтримка AMD FreeSync Premium, VESA AdaptiveSync, KVM, роз’єм замку Kensington
Середня вартість 19999 грн

Комплект постачання

Монітор постачається в великій коробці зі звичайного картону, на гранях якої можна побачити зображення пристрою та його головні характеристики та особливості. Для облегшення перенесення зверху є нейлонова ручка.

Gigabyte M27Q XGigabyte M27Q X

В комплекті постачання присутні документація та всі необхідні аксесуари, а саме основа для підставки, блок живлення з мережевими кабелями, а також кабелі DisplayPort, HDMI та USB.

Gigabyte M27Q X

Блок живлення виробництва APD потужністю 90 Вт. Він розрахований на широкий діапазон вхідної напруги, тоді як вихідна напруга дорівнює 19 В при силі струму 4,74 А.

Gigabyte M27Q X

Ніжка вже встановлена з заводу, але основу від неї користувачу прийдеться закріпити самостійно.

Gigabyte M27Q X

Зовнішній вигляд

Сучасні монітори мають безрамковий дизайн та схожі один на одного як дві краплі води, лише зворотний бік та підставка хоч якось можуть виділитися на тлі однотипних пристроїв. Не став виключенням й Gigabyte M27Q X, в якого матриця займає фактично всю площу передньої панелі.

Gigabyte M27Q X

Звісно фізично рамки нікуди не поділися, хоча вони й не такі великі, як були раніше. В цій моделі зверху товщина рамки складає 8 мм, а по боках вже доходить до 9 мм. Цікаво, що пластикове обрамлення тут виконане доволі товстим — зазвичай воно тонкіше.

Gigabyte M27Q X

Знизу рамка вже товстіша з пластиковою накладкою та має ширину у 22 мм. В центрі є пофарбований логотип компанії.

Gigabyte M27Q X

А ось де виробники можуть розгулятися з експериментами над зовнішнім виглядом, так це при проєктуванні задньої кришки.

Gigabyte M27Q X

Вона не однотипна, але й не агресивна, як це було в старих ігрових моніторах, є глянцева вставка зверху, що в наш час виглядає дуже дивним. Більша частина задньої кришки виконана з шорсткого пластику, по центру знаходиться трапеція з рифленою структурою.

Gigabyte M27Q X

Через використання зовнішнього блоку живлення товщина пристрою вийшла невеличкою, у верхній частині ззаду є решітка, центральна частина якої несе лише декоративну функцію.

Gigabyte M27Q X

Індикатор роботи монітора знаходиться знизу на лицевій частині рамки екрана. Він маленький, але дуже яскравий, тож може відвертати увагу, особливо у режимі очікування, коли він постійно блимає. В налаштуваннях пристрою є можливість його вимкнути.

Gigabyte M27Q X

На зворотному боці з правої сторони є п’ятипозиційна кнопка-джойстик керування монітором, яка також несе функцію вмикання, а зверху знаходиться клавіша KVM.

Gigabyte M27Q X

Зовнішні входи знаходяться в ніші, ліворуч від кріплення підставки. Там є роз’єм для навушників, два HDMI 2.0, один DisplayPort 1.4, порт USB Type-C з підтримкою DisplayPort, вхідний порт USB та два USB 3.2 Gen1 Type-A, а також роз’єм під’єднання блока живлення.

Gigabyte M27Q X

З правої сторони є лише проріз для замка Kensington.

Gigabyte M27Q X

Ніжка пласка та має шестикутник у своєму профілі, що повторює загальний стиль пристрою, в нижній частині спереду є навіть глянцева вставка. Нагорі в неї красується логотип компанії.

Gigabyte M27Q X

Знизу є отвір для протягування кабелів, що дозволить навести порядок на робочому місці.

Gigabyte M27Q X

«З коробки» ніжка вже встановлена й користувачу достатньо натягнути основу та прикрутити її одним гвинтом. Основа підставки тонка і їй не вистачає масивності, але завдяки гумовим накладкам вона міцно тримається на поверхні.

Gigabyte M27Q XGigabyte M27Q X

Підставка має лише можливість підіймати та опускати монітор, функції обертання немає, але зміни висоти цілком достатньо для комфортної роботи за екраном, хоча повороту все ж таки не завадило б.

Gigabyte M27Q X

За необхідністю ніжку можна зняти, просто натиснувши на важіль, та закріпити монітор на кронштейні з підтримкою VESA100.

Gigabyte M27Q X

Монітор рухається по висоті легко та без заїдання на 130 мм, у нижній точці кабелі не сильно упираються та не заламуються об підставку, як це іноді буває.

Gigabyte M27Q XGigabyte M27Q X

Також є функція нахилу на кут –5/+20 градусів.

Gigabyte M27Q XGigabyte M27Q X
 

Меню керування

Монітор має меню, яке можна викликати за допомогою п’ятипозиційного джойстика, розташованого справа на задній частині пристрою, достатньо на нього натиснути.

Gigabyte M27Q X

Якщо обрати Setting, ми опинимося в головному меню, де зібрані основні налаштування монітора. В першому розділі Gaming нагорі бачимо роздільну здатність екрана, інтенсивність посилення тіней, режим розгону матриці, частоту оновлення та функціонування технології синхронізації. Й там же все це можна налаштувати. Є опції по вибору співвідношення розміру екрана.

Gigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q X

В наступному розділі, Picture, вже знаходяться профілі роботи монітора та зібрані налаштування якості зображення. Тут змінюється й «шапка» меню й користувач може побачити активований режим SDR чи HDR, яскравість, контрастність, різкість, гамму та колірну температуру. Все це можна тут налаштувати, а також насиченість, точність кольорів тощо.

Gigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q X

В Display можна обрати джерело відеосигналу, динамічний діапазон RGB, що може бути корисним при підключенні монітора до медіаплеєра.

Gigabyte M27Q XGigabyte M27Q X

PIP/PBP відповідає за розділення екрана навпіл та можливість демонструвати зображення з двох джерел.

Gigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q X

Далі в System можна провести налаштування аудіосистеми, самого меню, кнопки-джойстика, назначивши йому ту чи іншу функцію швидкого запуску, а також автосканування джерела відеосигналу, автоматичне вимикання пристрою, індикатора роботи, заряджання пристроїв у режимі очікування тощо.

Gigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q X

Меню має багато мов, на жаль, української немає, але її обіцяють додати в найближчих оновленнях прошивки.

Gigabyte M27Q XGigabyte M27Q X

Save Settings дозволяє зберегти три профілі налаштувань.

Gigabyte M27Q X

Якщо при натисканні на джойстик обрати KVM, то користувач потрапляє в меню керування цією функцією.

Gigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q X

Те саме стосується й Game Assist, користувач може активувати таймер, демонстрування кількості fps, звичайний та оптичний приціл, увімкнути вікно з показниками моніторингу системи та таке інше.

Gigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q X

Програмне забезпечення

Для користувачів Gigabyte M27Q X виробник пропонує завантажити драйвер пристрою з колірним профілем та декілька застосунків. Один з них Control Center, в якому повторюються всі налаштування меню монітора. Але це комплексна програма Gigabyte і при старті вона перевіряє наявність компонентів цієї компанії, і якщо їх немає, то буде про це нагадувати кожного разу.

Gigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q X
 

Методика тестування

Тестування та калібрування монітора здійснювалося з допомогою приладу Datacolor SpyderX Pro. Монітор був підключений до відеокарти MSI GeForce RTX 4090 власним кабелем Display Port та працював з частотою оновлення у 240 Гц. Тести проводилися в операційній системі Windows 11. Перед початком перевірки монітор був скинутий на фабричні налаштування. Використані програмні застосунки: Argyll CMS 2.3.1, DisplayCAL 3.8.9.3, HCFR Colorimeter 3.5.2, UFO Motion Tests.

Результати тестування

В моніторі використовується швидка 10-бітна (8 біт + FSR) матриця IPS з частотою оновлення 240 Гц, але така розрядність буде доступна лише при частоті до 200 МГц. Виробник обіцяє обсяг колірного простору sRGB та DCI-P3 на рівні 140% та 92% відповідно, тоді як показники Adobe RGB він чомусь не наводить. Вже почали з’являтися доступні монітори з кращими характеристиками, але ж частота оновлення в них не така висока. Яскравість екрана повинна сягати 350 кд/м², а контрастність — 1000:1, що ми й перевіримо при тестуванні. Зараз подивимося на заміри по кожному вбудованому профілю.

Назва профілю Standart FPS RTS/RPG Movie Reader sRGB Custom 1/2/3
Яскравість, % 40 90 80 100 60 31 85
Контраст, % 50 50 55 50 45 50
Насиченість 10 11 10 10 9 10
Різкість 5 6 6 6 5 5
Кольорова температура Normal Normal Normal Normal Normal Normal
Гамма 2,2 1,8 2,0 2,2 2,2 2,2
Посилення тіней 10 11 10 10 10 10
Зниження синього світла 0 0 1 0 6 0
OverDrive Smart OD Speed Balance Balance Picture Quality Smart OD
Яскравість білого, кд/м² 179,2 334,4 323 349,6 205,4 146,8 308,4
Яскравість чорного, кд/м² 0,141 0,376 0,261 0,307 0,187 0,118 0,258
Коефіцієнт контрастності, х:1 1268 888 1234 1136 1098 1245 1191
Кольорова температура, К 6824 6742 6409 6994 5790 6823 6928
Середня ΔE*00 0,19 0,21 0,17 0,28 0,3 0,2 0,26
Максимальна ΔE*00 0,96 1,14 1,09 1,17 1,82 0,97 0,85
Обсяг колірного простору sRGB, % 99,9 (146,9) 99 (151,1) 99,9 (146,8) 99,9 (145) 98,3 (132,8) 97,3 (101,6) 99,9 (145,6)
Обсяг колірного простору Adobe RGB, % 87,1 (101,2) 88,6 (104,1) 87,3 (101,1) 86,3 (99,9 82,5 (91,5) 69,8 (70) 86,5 (100,3)
Обсяг колірного простору DCI-P3, % 96,8 (104) 96,6 (107) 96,6 (104) 96,5 (102,7) 89,9 (94,1) 72 (72) 96,6 (103,1)

На диво монітор виявився з доволі непоганою картинкою по кожному з цих профілів, «очі не витікали», хоча й була висока яскравість в деяких з них. Можливо, це через теплу колірну температуру. За фабричним налаштуванням доступний відразу профіль Standart, який дозволить працювати за монітором при яскравому освітлені в приміщенні. Непоганий обсяг та точність передавання кольору доступні відразу «з коробки», хоча калібрувати все ж таки доведеться, бо температура трошки завищена. Профіль sRGB має тьмяніші кольори та підходить для роботи з веб-графікою, тоді як всі інші можна використовувати на свій смак залежно від задачі. Три профілі User дозволяють налаштувати монітор під себе, але знову таки, без калібратора тут не обійтися.

Захисне покриття та кристалічний ефект

Матриця вкрита матовою плівкою, яка знижує рівень віддзеркалень навколишніх об'єктів. Кристалічний ефект не помітний, тож ніякого дискомфорту при роботі за монітором не буде.

Максимальна яскравість та стабільність контрасту

Показники яскравості та контрасту були отримані при тестуванні профілю User 2 з фабричними налаштуваннями.

Gigabyte M27Q X

Заявлені 350 кд/м² отримати вдалося без проблем. Яскравість змінювалася плавно від 55,9 до 350,5 кд/м², що можна назвати гарним результатом.

Gigabyte M27Q X

Коефіцієнт контрастності був стабільний від 20 до 80 відсотків яскравості та дорівнював від 1244:1 до 1268:1, тоді як до 20 відсотків та після 80 він знижувався.

Точність передачі кольорів

Колірне покриття перевірялося з профілем Standart.

Gigabyte M27Q X

Отримані показники повністю відповідають номінальним, вони навіть трохи більші за обіцяні. Також нарешті вдалося побачити, що ж там по простору Adobe RGB, а це 87%, які нещодавно були максимальним значенням для дорогих ігрових моніторів. Тепер 95% не здивує навіть користувачів сучасних та доступних пристроїв.

Gigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q X

Через занижені референсні червоні лінії екран трошки холодить, що видно по замірах температури.

Gigabyte M27Q X

При цьому точність відтворення кольорів на гарному рівні, лише видно проблеми з точкою білого. Чи вдасться це виправити калібруванням ми саме зараз й дізнаємось.

Калібрування

Для калібрування використовувався профіль User 1. Налаштування змінювалися наступним чином:

  • яскравість — 20;
  • контрастність — 50;
  • червоний колір — 96;
  • зелений колір — 95;
  • синій колір — 100.

А ось з калібруванням монітор став просто чудовим, і якщо по просторах sRGB та DCI-P3 питань ніяких немає, вони залишилися на тому самому рівні, то Adobe RGB виріс до 90 відсотків, а це вже відмінний результат.

Gigabyte M27Q X

Референсні лінії тепер майже на одному рівні, екран став трошки теплішим, але при точнішому калібруванні можна отримати ще ідеальніші результати.

Gigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q XGigabyte M27Q X

Хоча й так він став просто ідеальним, всі показники тепер у нормі, навіть вирішилося питання точки білого.

Gigabyte M27Q X

Рівномірність підсвітки

Як завжди, каменем спотикання для матриць IPS є рівномірність підсвітки, яку ідеальною складно отримати навіть для дорогих моніторів.

Gigabyte M27Q X

В нашого екземпляра спостерігаються проблеми справа та у верхньому лівому куті, хоча візуально ніяких артефактів зображення при погляді на біле тло виявлено не було. Ні якихось аномальних плям червоного чи жовтого кольору, затемнення по краях чи відчуття брудного білого, картинка була яскравою та однорідною.

Gigabyte M27Q X

Якщо подивитися на засвіти в темряві з корекцією експозиції, то побачимо проблеми у верхніх кутах та у правій частині.

Кути огляду

Gigabyte M27Q X

Заявлені кути огляду складають 178/178 градусів. При прямому погляді на монітор будь-яких питань до якості картинки не виникало, але вже під максимальним кутом темні області світлішали та було відчуття слабкого вицвітання кольорів. Також спостерігався glow-ефект, причому доволі цікавий.

Gigabyte M27Q X

Швидкість матриці

Монітор оснащено швидкою матрицею з часом реакції 1 мс у режимі GtG, що робить Gigabyte M27Q X одним з найкращих для ігор. При тестуванні не було помітно ніяких шлейфів та змазаних слідів, принаймні в тих іграх, що використовувалися для наших оглядів відеокарт. Також завдяки високій частоті оновлення екрана у 240 Гц розриви картинки були знижені до мінімуму навіть без активування адаптивної синхронізації.

Gigabyte M27Q X

В налаштуваннях є декілька режимів розгону матриці, які автоматично обираються залежно від активованого профілю, але користувач може сам встановити той чи інший на свій смак. Якщо робити профілі User під себе, то можна залишити Smart OD, а ось режим Speed дає більше артефактів за об’єктами, які рухаються, хоча відразу й не помітиш.

Висновки

Розглянута модель Gigabyte M27Q X виявилася цілком вдалим рішенням серед пристроїв свого класу. Монітор має швидку матрицю та демонструє гарну картинку без шлейфів та змазаних слідів у динамічних сценах. Завдяки широкому обсягу колірного простору DCI-P3 відеоконтент на ньому буде виглядати просто чудово, а після калібрування він підійде навіть для роботи з графікою, хоч й не на професійному рівні. Чистий білий без якихось плям та артефактів дорогого коштує! За монітором буде комфортно працювати з текстом чи проводити час в браузері. Glow-ефект помітний не сильно, і навряд стане дратівним фактором для більшості людей. Функціональність моделі на рівні інших ігрових продуктів, є вбудовані динаміки й навіть новомодний KVM, який дозволить під’єднати до монітора інший ПК чи мобільний пристрій та використовувати один комплект периферії. Зовнішній вигляд спокійний й не агресивний, попри належність до ігрового класу, але глянцеві вставки зайві й можуть комусь не сподобатися. В цілому маємо гарний варіант для тих, хто хоче собі монітор з частотою оновлення у 240 Гц та чудовою картинкою, не тільки для розваг, а й для епізодичної роботи з графічним та відео контентом.

Придбати монітор Gigabyte M27Q X можна в інтернет-магазині Telemart.