Якісний мікрофон для ПК ідейно споріднений із «дзеркальними» фотоапаратами. Для більшості він не здається дуже потрібною витратою (бо всі знімають смартфонами), але отримати справді якісний результат без нього важко і якщо вже почати користуватися — назад повертатись не хочеться. Ця аналогія з DSLR стає ще потужнішою, якщо згадати про програмну складову. Сучасні застосунки, що працюють з мікрофонами, вже мають потужні системи шумозаглушення та взагалі покращення звучання. Проте, якість фізичних деталей мікрофона продовжує відігравати свою роль так само, як їх відіграє великий об’єктив та матриця у камери порівняно зі смартфоном.

HATOR Dreamcast RGB

Дебютна модель HATOR Signify RGB є бюджетним рішенням серед мікрофонів. Новинка ж під назвою Dreamcast RGB займає набагато вищу нішу, в тому числі за ціною, але має закрити потреби практично будь-кого, хто використовує мікрофон на ПК за межами професійної музичної студії.

Технічні характеристики

Виробник HATOR
Модель Dreamcast RGB
Спрямованість мікрофона кардіоїдна / двонаправлена / стерео / всенаправлена
Діаметр капсуля мікрофона, мм 14
Діапазон частот, Гц 30 – 18 000
Розрядність, біт 24
Співвідношення сигнал/шум, дБ 64,25
Частота дискретизації, кГц 192
Максимальний рівень звукового тиску, дБ 100
Чутливість, дБ –130 (±2)
Підсвітка RGB (7 режимів)
Підключення USB
Довжина кабелю, м 2,5
Розміри (ДхШхВ), мм 140 x 100 x 240
Вага, грамів 575
Особливості Металевий корпус, підсвітка, сенсорне керування функцією Mute, регулювання гучності запису, антивібраційний тримач, вбудований вітрозахист, адаптер кріплення 3/8” на 5/8”
Середня вартість, грн 3499
 

Упаковка та комплектація

Як для мікрофона, коробка монументальних розмірів, бо він постачається повністю зібраним. Напис Dreamcast RGB наче натякає на існування моделі без підсвітки, але такої немає. Фірмовий стиль HATOR в упаковці витримано, все жовто-чорне. Детальний опис продукту наведено українською, польською та англійською мовами.

HATOR Dreamcast RGBHATOR Dreamcast RGB

Всередині лежить надійно закріплений та захищений від бід транспортування мікрофон:

HATOR Dreamcast RGB

Комплектація мінімальна:

  • мікрофон HATOR Dreamcast RGB в зборі з підставкою;
  • USB-кабель;
  • посібник користувача;
  • перехідник 3/8-5/8 дюйма для пантографа.

HATOR Dreamcast RGB

Оскільки налаштування та використання мікрофона нескладне, то й посібник користувача лаконічний, всього одна сторінка українською мовою й англійська версія на звороті.

HATOR Dreamcast RGB

Дизайн

Перші враження від HATOR Dreamcast RGB відповідають його статусу в лінійці — цілком солідна конструкція. Корпус металевий, не найбільшого розміру, але й не «компактний», професійний антивібраційний підвіс, надійна підставка, класичний чорний колір.

HATOR Dreamcast RGB

Звісно, існують і більш монументальні продукти, але цінник на них зазвичай теж більш монументальний. Розміри, мабуть, краще проілюструє офіційна схема з сайту виробника:

HATOR Dreamcast RGB

Сам мікрофон з діаметром капсуля 14 мм сховано за частиною корпусу з численними дрібними отворами. Решітка зроблена по всьому колу, адже мікрофон може працювати, в тому числі, у всеспрямованому режимі. Назва HATOR нанесена традиційно ненав’язливо — срібним кольором в нижній частині мікрофона з фронтальної сторони.

HATOR Dreamcast RGBHATOR Dreamcast RGBHATOR Dreamcast RGBHATOR Dreamcast RGBHATOR Dreamcast RGBHATOR Dreamcast RGBHATOR Dreamcast RGB

Під решіткою ховається вбудований поролоновий вітрозахист, який заодно працює як розсіювач RGB-підсвітки. Сама підсвітка може працювати у семи режимах: плавне перетікання кольорів, зелений, синій, блакитний, жовтий, оранжевий та фіолетовий кольори.

HATOR Dreamcast RGB

Кнопка перемикання режиму підсвітки знаходиться на нижньому торці мікрофона, але її легко знайти на дотик. Довге натискання (3 секунди) повністю вимикає підсвітку, повторне — вмикає її. Програмних налаштувань не передбачено, проте сам пристрій запам’ятовує обраний режим і автоматично відновлює його при повторному підключенні.

HATOR Dreamcast RGB

Регулятор гучності (Gain) поєднано з можливістю його натиснути для перемикання режиму роботи мікрофона між кардіоїдним, стерео, двоспрямованим та всеспрямованим. Сам регулятор дуже приємний на дотик, так би мовити, «преміальний», крутити його зручно, а от зусилля натиску велике настільки, що при цьому бажано притримувати мікрофон за підставку другою рукою. Добре, що це не має бути часто потрібно.

HATOR Dreamcast RGBHATOR Dreamcast RGBHATOR Dreamcast RGBHATOR Dreamcast RGB

Зверху на мікрофоні знаходяться чотири RGB-світлодіоди, які дуже наочно сигналізують про обраний режим роботи, буквально демонструючи напрямки запису. По центру знаходиться сенсорна кнопка вимкнення (Mute). Цікаво, що індикація режиму по кольору збігається з обраним налаштуванням підсвітки.

HATOR Dreamcast RGB

При цьому червоного кольору серед можливої гами підсвітки нема взагалі, бо саме так мікрофон сигналізує про переведення у безшумний режим. І навіть якщо RGB-підсвічування вимкнено, саме червона індикація працює, тож важко переплутати, ввімкнено мікрофон чи ні. Зручно.

HATOR Dreamcast RGB

Для під'єднання використовується роз’єм USB-C на пристрої. В комплекті йде цілком звичайний дріт з роз’ємом USB Type-C на одному боці та USB Type-A на іншому. Його щедрої довжини 2,5 м має вистачити для більшості випадків і, звісно, немає жодної проблеми в його заміні чи подовженні так, як це потрібно користувачу. Наприклад, до смартфона Dreamcast USB можна під'єднати через OTG-кабель, якого в комплекті немає. Під роз’ємом USB знаходиться 3,5-міліметровий роз’єм для підключення навушників з метою моніторингу звуку з мінімальною затримкою, а нижче — маленький регулятор їх гучності.

HATOR Dreamcast RGB

Дріт USB для зручності можна протягти через отвір у ніжці підставки, що спрощує кабель-менеджмент. Тут же поруч приховано маркування продукту. На наліпці зазначено серійний номер та внутрішній індекс моделі (НТА-550). Сама підставка не дуже важка, але зроблена з металу та цілком надійна.

HATOR Dreamcast RGB

Ну й нарешті, є деталь конструкції, що привертає увагу з самого початку — це антивібраційна амортизувальна підвіска. На самому мікрофоні є вісім кілець, через які протягнуто еластичний джгут в обплетенні жовтого кольору, який з іншого боку закріплено до гачків на циліндричному пластиковому кріпленні. Своєю чергою, це кріплення великим гвинтом-баранчиком кріпиться до металевої підставки. Для того, щоб кріплення було надійним, передбачено три виступи, тож сплутати при збірці не вийде.

HATOR Dreamcast RGB

Цей вузол зроблено розбірним не просто так, а заради того, щоб мікрофон можна було експлуатувати з окремою стійкою-пантографом, яка дозволяє розмістити пристрій максимально зручно і додати до нього аксесуари. До речі, попфільтру конструкцією Dreamcast RGB не передбачено, тож за потреби це можна виправити правильним вибором пантографа. Так от, HATOR пропонує для молодшого Signify RGB версію Pro, що відрізняється саме наявністю пантографа в комплекті.

HATOR Dreamcast RGB

Для Dreamcast RGB такого варіанту немає, але виробник підготував старшу модель для того, щоб вона була сумісна з максимумом ринкових пропозицій. Традиційно, пантографи мають гвинтове кріплення діаметром 3/8 дюйми або 5/8 дюйми й в наборі з Dreamcast RGB йде відповідний перехідник.

HATOR Dreamcast RGB

Пантографу в наявності не було, але різьба 5/8 дюйми нагадала щось знайоме. Перевірка показала, що все саме так: велике кріплення пантографа таке ж саме, як найпопулярніша різьба дульного пристрою для західної зброї калібрів «близько 7,62 мм». Тож якщо колись прийде натхнення робити Youtube-канал про зброю, тепер ясно, що буде чудовим пантографом — оцей Remington 700 5-R SS в калібрі .308 Win… Ну а насправді більш важливим на фото є ілюстрація того, що кріплення пантографа зроблено не на самому мікрофоні, а на його антивібраційній підвісці, тож вона буде збережена при такому монтажі.

Враження

Оцінити різницю між «мікрофоном гарнітури», «бюджетним мікрофоном» та «небюджетним» на прикладі моделей HATOR буде зручно у вигляді порівняння заявленої чутливості: –38 дБ для мікрофона гарнітури Phoenix Wireless, –41 дБ для Signify RGB та –130 дБ для Dreamcast RGB. Якщо проігнорувати надто оптимістичні офіційні характеристики діапазону частот у Signify RGB (16–20000 Гц), то між мікрофоном у Phoenix та тим, що ми тестуємо зараз, по цьому параметру також дуже наочна різниця: 100–8000 Гц проти 30–18000 Гц. Нарешті, формат 24 біт/192 кГц у Dreamcast RGB суттєво відрізняється від 16 біт/48 кГц у Signify RGB та мікрофону гарнітури. Тобто, з просто завданням «передати розмову співбесіднику на дзвінку чи в грі» впорається майже що завгодно, але якщо починати виставляти якісь вимоги до якості заради приємного прослуховування аудиторією, то прийдеться підіймати планку обраного «заліза». Умовно кажучи, з HATOR Dreamcast RGB можна спробувати навіть записати музику, а не тільки проводити стріми.

І тут ми якраз підходимо до можливих моделей використання. HATOR Signify RGB має лише один режим роботи в плані спрямованості — так звану кардіоїду, тобто «пише перед собою» і тому підходить виключно для зняття одного голосу. На відміну від нього, Dreamcast RGB максимально гнучкий в налаштуваннях, адже в цього мікрофону є чотири режими роботи, перемикати які треба натисканням на регулятор GAIN/MODE.

HATOR Dreamcast RGB

Перший — це той самий кардіоїдний, коли мікрофон сприймає звук в одному напрямку і майже ігнорує його з інших. Він підходить для стрімерів, запису одноосібних подкастів чи озвучування. Другий — стерео, що є оптимальним для запису вокалу та музичних інструментів. Третій — двонапрямний, фактично дві кардіоїди, розвернуті у зворотні боки. Це дуже зручно для інтерв’ю в студії, бо достатньо використання одного мікрофону. Нарешті, останній режим — всеспрямований, коли захоплення звуку йде на всі 360 градусів. Відповідно, так можна проводити конференц-дзвінки чи записувати якісь колективні розмови. До речі, чутливості Dreamcast RGB вистачає для зняття звуку в радіусі мінімум 3 метрів, тож він справді підходить для Zoom-конференцій, якщо встановлений посередині кімнати.

Жовтий підвіс може дещо зупинити найвибагливіших до колірної гами — умовно кажучи, якщо весь «сетап» збирався чорно-зеленим, то жовті акценти розчарують. Втім, настільки глибоко занурюється в тему дуже невеликий прошарок споживачів. Для більшості воно не буде мати значення, а фірмовий стиль HATOR в дизайні пристрою тим самим підкреслюється.

HATOR Dreamcast RGB

Жодного програмного забезпечення до мікрофона не додається. Загалом це добре з трьох причин. По-перше, він просто працює, як USB-мікрофон і робить це на всіх платформах, які підтримують таке підключення, в тому числі з мобільними пристроями. По-друге, якщо користувач достатньо просунутий, щоб бажати тонкіших налаштувань мікрофона, ніж це дозволяє сам пристрій — це доступно через додаткове програмне забезпечення, що працює з будь-яким мікрофоном. По-третє, навіть світовим брендам не завжди вдається зробити хороший software для свого хорошого hardware, тож для HATOR спеціалізовані драйвери теж не стали поки сильною стороною. Єдиний мінус стосується керування RGB-підсвіткою і він схожий на те, що відбувається з гарнітурою HATOR Phoenix Wireless — прописані на рівні прошивки декілька режимів роботи підсвітки самі по собі непогані, але явно менш гнучкі, ніж це дозволяє апаратна частина. Знову ж таки, невелика, але активна частина споживачів прискіпливо ставиться до кольорових комбінацій у своїх «сетапах» і було б добре дозволити тонкіші налаштування.

HATOR Dreamcast RGB

Використанню Dreamcast RGB у складі аматорської аудіостудії може стати на заваді саме метод його підключення. Він обмежений USB, в той час, як там вже іноді переходять на XLR. Втім, якщо користувачу потрібен XLR — це і є сигналом від Всесвіту, що пора переходити на інший клас мікрофона…

Нарешті, хочеться прокоментувати підставку. Вона не дуже важка, на відміну від Signify RGB, але для більшості випадків буде достатньою. Прогумована основа чудово тримається на поверхнях, не ковзає. Якщо сам мікрофон не відхиляти більше, ніж на 45 градусів, то він стоїть надійно. Далі починаються проблеми з балансом і при відхиленні на 80 градусів конструкція просто впаде, але навряд чи це комусь знадобиться в реальній експлуатації.

Висновки

HATOR Dreamcast RGB чудово проявив себе в усіх основних моделях використання: як засіб ігрової комунікації, в Skype-дзвінках, групових Zoom-конференціях та для потреб стрімінгу.

Плюси:

  • Якісне звучання.
  • Чотири режими спрямованості для максимальної універсальності.
  • Антивібраційна підвіска.
  • RGB прикрашає кімнату, якщо це цікавить.
  • Дуже наочна індикація режиму Mute.
  • Перехідник для пантографа.
  • Вбудований вітрозахист.
  • Працює без додаткового програмного забезпечення.
  • Сумісний з MacOS, консолями та смартфонами (через OTG).
  • Дворічна гарантія.

Мінуси:

  • Виключно USB.
  • Немає зовнішнього поп-фільтра чи місця для його кріплення.
  • Тільки сім режимів роботи RGB без можливості кастомізації.
  • Декому не сподобається саме жовті акценти в оформленні.

HATOR Dreamcast RGB

Висновок виходить практично «як завжди» — HATOR пропонує на нашому ринку дуже чітко спозиційовані продукти, коли фактична цінність вища за ціну, причому зі зрозумілою гарантією та техпідтримкою від українського бренду. Певною платою є те, що торгова марка не всесвітньо відома, хоча в Україні вже формується і спільнота поціновувачів HATOR. Безумовно, є й більш брендові, і якісніші моделі, от тільки коштують вони помітно дорожче. І за свої кошти Dreamcast RGB виглядає дуже цікавим вибором для тих, хто вже дійшов до придбання «небазового» мікрофону, але не готовий викласти за нього вдвічі більше грошей.