Питання про те, нащо HATOR ще одні навушники, відпадає при першому погляді на новинку та її ціну. Потужне RGB-підсвічування плюс патріотичне оформлення змінних деталей вже точно будуть успішно продаватися. А до цього ще треба додати цікаву конструкцію та обіцяні «динаміки Hi-Fi класу» з DSP-процесором… В будь-якому разі, ще до огляду не можна не порадіти, що український бренд росте і може дозволити собі вже ширший асортимент гарнітур, ніж варіації на тему Hypergang та Hyperpunk.

Сила торгової марки (тобто «brand equity») у HATOR просто через регіональність виробника ніколи не зможе стати аналогічною А-брендам навіть попри патріотичну повагу до нього саме через українське походження. Це очевидний будь-якому маркетологу факт. Але іншим очевидним фактом є те, що в тих же телефонах достатня кількість людей обирають умовний Xiaomi замість умовного Samsung тому, що їм споживацькі якості конкретного продукту важливіші за пафосні літери назви виробника. Чому це важливо? Тому, що маркетологи HATOR також знають це все. І поява в асортименті гарнітури майже за $100 повинна не відштовхнути, а навпаки, зацікавити. Те, що це найдорожчий в їх лінійці продукт, звісно, само по собі не надихає, бо хто ж хоче платити більше, але знаючи підхід HATOR до ціноутворення так, щоб залишатися хорошим вибором за свої гроші, можна очікувати щось цікаве в цьому сенсі й від Phoenix Wireless RGB Tri-Mode.

Технічні характеристики

Виробник HATOR
Назва та сторінка продукту Phoenix Wireless RGB Tri-Mode
Колір Чорний з можливістю кастомізації
Аудіоканали 2.0 (віртуальні 7.1)
Динаміки, мм 50 (неодимові магніти, композитна мембрана)
Тип амбушур Закриті
Матеріал амбушур Тканина чи протеїнова шкіра з піною з ефектом пам’яті
Імпеданс, Ом 32 (+/–15%)
Чутливість, дБ 109 (+/–3)
Діапазон частот навушників, Гц 18 ~ 22 000
Інтерфейс підключення гарнітури Дротовий (комбінований штекер 3,5 мм), 2,4 ГГц через USB-ресивер, Bluetooth 5.3
Вага, грамів 325 (+/–5)
Сумісність ПК, Mac, мобільні пристрої та ігрові консолі
Тип мікрофона Зовнішній, знімний, аналоговий
Спрямованість мікрофона Всеспрямований
Активне шумозаглушення Ні
Діапазон частот мікрофона, Гц 100 ~ 8 000
Співвідношення сигнал/шум, дБ 58
Чутливість мікрофона, дБ –38 (+/–3)
Гарантія 2 роки
Вартість, грн 3599

Упаковка та комплектація

Яскраво-жовта коробка типова для HATOR. Повна назва гарнітури згідно з маркуванням звучить аж як Phoenix Wireless RGB Tri-Mode. За відсутності інших варіантів, окрім дротового Phoenix 7.1 RGB, важливим для ідентифікації поки є тільки «Wireless». Тож надалі так і будемо називати продукт в огляді.

Не менш типово, ніж жовту коробку, бачити від цього виробника справді щедру комплектацію. Взагалі відношення HATOR до комплектації нагадує доброго дідуся, який напхає повні кишені цукерок і ще дасть кишенькові гроші, тож про деякі деталі треба поговорити далі у власне огляді пристрою:

  • навушники;
  • знімний мікрофон;
  • 2,4 ГГц USB-передавач;
  • знімний кабель USB Type-A на USB Type-C (2,5 м);
  • знімний кабель USB Type-С на USB Type-C (1,2 м);
  • знімний аудіокабель з роз’ємами 3,5 мм (1,2 м);
  • OTG-адаптер для USB;
  • додатковий сет амбушур з протеїнової шкіри;
  • додаткова жовто-блакитна знімна стрічка наголів’я;
  • додаткові знімні панелі для чаш навушників (жовта та блакитна);
  • посібник користувача.

Як приклад ставлення HATOR: одночасна наявність кабелів USB-C->USB-C та USB-C->USB-A в наборі це приємна проста турбота про користувача, який може мати різні джерела для заряджання навушників. Взагалі три кабелі — аж якось іронічно (в доброму сенсі) для гарнітури, що заявлена бездротовою. Посібник користувача українською та англійською мовами складеним виглядає типово для HATOR, але по об’єму неочікувано довгий, бо «є, про що поговорити».

Станом на час написання огляду на офіційному сайті бренду немає в продажу окремих запчастин чи додаткових аксесуарів для Phoenix. З попереднього досвіду це нормально на старті життєвого циклу моделі й поступово мають додатися всі ті «розхідники», за роздрібну торгівлю якими HATOR окремо поважають.

Дизайн

Отже, маємо повнорозмірні навушники закритого типу вагою 325 грамів. Поворотними чашки зроблено повноцінно по двох напрямках, завдяки чому вони ідеально притискаються до будь-якої голови. Особливо зручно те, що чашки вміють повертатися на 90 градусів навколо осі кріплення, адже тоді вони не заважають, коли висять на шиї. Плюс не у всіх є підставки для того, щоб повісити гарнітуру, а ця надійно лежить на столі. Ну й при перевезенні займе менше місця, бо зазвичай з повнорозмірними навушниками більше незручностей в цьому плані.

В комплекті постачається два набори амбушур: тканинні (що краще влітку) та з протеїнової шкіри (в яких краще шумоізоляція). Обидва варіанти мають наповнювач із піни з ефектом пам’яті. Розмір амбушур такий, що середні вуха дорослої людини знаходяться повністю всередині.

Наголів’я виконано єдиною деталлю з пластику, без якихось регулювань, а також шкіряних чи тканинних вставок тому, що вперше серед продуктів HATOR модель Phoenix використовує конструкцію з так званим підвісом, коли голови торкається додаткова тканинна стрічка, а не само наголів’я. Оскільки стрічка еластична, то під середню голову має підійти навіть без регулювань, але за бажанням чи необхідністю можна налаштувати її довжину так, що влаштує і дитину, і велетня.

Елементів керування навушниками більше, ніж на деяких мишках. Всі вони розміщені на торцях чашок разом з інтерфейсними роз’ємами. На правій чашці це:

  • USB-C для заряджання;
  • кнопка вмикання/налаштування підсвічування;
  • кнопка вмикання-вимикання самої гарнітури та бездротового режиму;
  • LED-індикатор роботи бездротового режиму.

На лівій чашці:

  • 3,5-міліметровий роз’єм підключення мікрофона;
  • 3,5-міліметровий роз’єм для дротового з’єднання з джерелом звуку;
  • кнопка регулювання гучності та перемикання треків;
  • кнопка вмикання/вимикання мікрофона;
  • LED-індикатор мікрофона.

І це ще не все, бо кожна кнопка має мінімум дві функції, що детально і зрозуміло описані в посібнику користувача, от тільки запам’ятати та використовувати не так й просто:

Отже, певні спостереження та коментарі:

  1. Керування програванням треків має допомогти тим, хто буде користуватися «на ходу», як і виклик голосового помічника на смартфоні.
  2. Прикро, що USB Type-C підходить виключно для заряджання. Це породжує певну плутанину, бо дротове підключення у Phoenix активується автоматично при підключенні кабелю у 3,5-міліметровий роз’єм, а от всі ці USB-кабелі та адаптери в комплекті підходять тільки для зарядки. Причому через заглиблений порт, підійде не кожен кабель USB-C.
  3. Дещо несподівано, RGB-підсвічування вимикається при роботі у дротовому режимі.
  4. Окрім типових функцій самої гарнітури, Phoenix Wireless дозволяють активно взаємодіяти з пристроєм, до якого підключені по Bluetooth, особливо якщо це смартфон. Як приклад, можливість викликати системного голосового помічника натисканням кнопки.
  5. Розділ «смарт режим» детально описує логіку поведінки гарнітури в різних умовах і як це сигналізується через LED-індикатор. Корисно вивчити, щоб не відчувати непорозуміння. Згадані в інструкції звукові сповіщення, до речі, є повідомленнями жіночим голосом англійською мовою.

Традиційно для гарнітур HATOR мікрофон зроблено повністю знімним і зі звичайним інтерфейсом 3,5 мм. Мікрофон всеспрямований, має гнучку ніжку з ефектом пам’яті й поп-фільтр. Роз’єм зроблено з ключем, який допомагає зафіксувати мікрофон у гарнітурі (для чого треба його провернути десь на 60 градусів в роз’ємі).

Але гніздо зроблено так, що підходять і інші мікрофони — щоправда, уявити собі таку потребу на практиці достатньо важко, бо тоді вже простіше під'єднати окремий мікрофон до джерела. Кнопка на лівій чашці вмикає та вимикає мікрофон, індикатор поруч демонструє статус. Подвійне натискання на кнопку мікрофона дозволяє прийняти вхідний дзвінок або закінчити його.

У RGB-підсвітки є дев’ять режимів: повноцінна динамічна «веселка», плавний перехід кольорів або сім основних кольорів окремо. Світить вона яскраво, але буде набагато яскравіше, якщо зняти кришки, бо шість блоків LED розміщені ближче до центру чашки.

Пластик деталей має певну текстуру і досить добре опирається відбиткам пальців. Брендинг лаконічний у вигляді срібно-сірого напису HATOR на наголів’ї праворуч та ліворуч. Він перекликається з ще однією новинкою бренду, мишею Stellar Pro Wireless. Лаконічності в негативному сенсі додає те, що ніде на навушниках немає маркування Left-Right. Вони несиметричні, тож сильно переплутати важко, але замість того, щоб ідентифікувати правильну сторону миттєво по напису потрібно долучати мозок.

Бездротове підключення по радіоканалу 2,4 ГГц забезпечує USB-передавач типових розмірів, а не модного нано-формату. Можливо, це дає переваги у потужності, можливо просто дешевше — важко сказати. Він чорного кольору, зі срібно-сірим лого HATOR та єдиним індикатором у вигляді зеленого світлодіода, що блимає, коли працює (незалежно від статусу власне гарнітури). Функцію свою виконує, хоча хотілося б, мабуть, у флагманському продукті марки бачити нано-ресивер замість імітатора старовинного флеш-драйву.

Зараз всі Phoenix пропонуються в єдиному кольору — чорному, про що свідчать і написи на коробці та в посібнику користувача, де внутрішній індекс моделі вказано, як HTA-870 (Black). Але це вже не зовсім так, навіть з заводу, бо в комплекті є альтернативні кольорові деталі. І є напис на коробці: «Ready to custom». Що це означає?

Спочатку треба розібратися з «українізацією», бо це вже натякає на подальші можливості доопрацювання навушників. Отже, на чашках є накладні панелі, що тримаються на неодимових магнітах і знімаються, якщо акуратно підчепити нігтем за виїмку на нижньому окрайку. Вони симетричні, тож можна міняти місцями. Штатні — чорного кольору, а в наборі йде жовта та блакитна панелі.

Тепер щодо кастомізації. Користувач може щось зробити зі знімними боковими панелями чашок: пофарбувати, поклеїти плівкою, зробити аквапринт, та хоч справжнім карбоном ламінувати. Виробник прямо на коробці пропонує робити лазерне гравіювання — оскільки це досить великі плоскі поверхні, там можна нанести малюнок, юзернейм, назву своєї команди чи каналу, чи ще щось. Ще цікавіше в цьому сенсі може бути замовити власне лазерну різку замість гравіювання. Дизайни будуть дещо обмежені трафаретним стилем, але це дозволить отримати повноцінне RGB-підсвічування на просвіт, бо в серійних навушниках світиться тільки контур. А потенціал великий, бо якщо зняти ці панелі повністю, то досить таке непогане освітлення дають світлодіоди, що розміщено ближче до центру чашок по колу, але в нормальному режимі більша їх частина ховається за накладками. Об’єктивно без накладок з напівпрозорими боковинами навушники виглядають власне «розібраними». Хоча, може, якимось фанатам naked-естетики (як з мотоциклами) і це буде до смаку, особливо якщо сховати центри за стікерами чи ще чимось… Але скоріше тут треба сподіватися на те, що в майбутньому сам виробник розширить асортимент накладних панелей.

Найбільш же фантастичним тут є те, що HATOR офіційно не знімає навушники з модифікованими боковими накладками зі стандартної 24-місячної гарантії! Так, їх вже не вийде повністю повернути назад, але в сервісі їх будуть лагодити, якщо щось вийде з ладу. Це майже унікальний випадок в індустрії і є справжньою підтримкою модингу з боку виробника.

А от повне розбирання гарантійні обов’язки припиняє, та нас це, звісно, не зупинило. Всередині ми бачимо аж чотири плати (дві відповідають за підсвітку, а дві за все інше) та 50-мм динаміки з керамічною мембраною. Вбудований DSP вміє опрацьовувати віртуальний 7.1 та працює з прийманням дзвінків. В одній з чашок також розміщено батарею на 1050 мА·ч.

Враження

Вага 325 грамів є звичайною для бездротових навушників, от тільки відчувається вона незвичайно завдяки підвісу. Система кріплення недостатньо потужна, щоб притискати навушники силою наголів’я і схиляється до допомоги від тканинного «підвісу». Це звучить підозріло і загалом є менш розповсюдженою конструкцією, але несе свої переваги. По-перше, менше звичайного тиску з боків на вуха, який забезпечує пружність наголів’я. По-друге, менше давить і на голову, бо тоненька тканина в цьому плані помітно комфортніша традиційного товстого наголів’я. Особливо шкіряного, що стане особливо відчутно влітку, адже буде не так спекотно. Простенько, але працює і допомагає у довгому використанні як в іграх, так і в офісному середовищі. По-простому, ризикну сказати, що суб’єктивно Phoenix Wireless відчуваються ледь не вдвічі легшими за об’єктивно такі ж по вазі навушники звичайної конструкції, особливо після того, як їх знімаєш в кінці робочого дня, що майже цілком складався з конференц-дзвінків або після довгої сесії в Baldur’s Gate 3... Хоча треба зазначити, що «підвіс» — штука на смак, бо деякі користувачі свідомо віддають перевагу саме щільно притиснутим моделям.

Знаючи, як вбиваються навушники за час використання, не можна ризикнути прогнозувати довголіття цього тканинного підвісу — і зрозуміло це стане тільки через мінімум декілька місяців. Втім, в комплекті вже йде замінна деталь, а з підходом HATOR до продажу «розхідників» прямо з офіційного сайту можна сподіватися, що проблеми не буде.

При підключенні по USB система бачить гарнітуру, як HATOR Phoenix Wireless RGB в списку пристроїв Windows чи MacOS. Зв’язок між навушниками та ресивером встановлюється майже миттєво, працює все стабільно. Жодного додаткового програмного забезпечення немає, всі потрібні налаштування можна зробити через системні засоби або на самих навушниках апаратно. Зв’язок по 2,4 ГГц працює «у сусідній кімнаті, але не через одну», що є цілком достатнім.

Підключення по Bluetooth також відбувається абсолютно стандартно як до смартфона, так і до ПК. Взагалі, ніяких складностей чи відчутних недопрацьованих моментів в роботі гарнітури по бездротових каналах не спостерігалося — все чітко, як описано в посібнику користувача, перемикається швидко, ідентифікується правильно і тому подібне. На рівні А-брендів, так би мовити.

Якщо під’єднати 3,5-міліметровий кабель (в навушники, не підключаючи до джерела), то всі смартфункції Phoenix Wireless пропадають і вони починають працювати, як звичайна аналогова гарнітура. Якість звуку при цьому не міняється. Після відключення дроту від навушників їх треба увімкнути заново, щоб повернутися до роботи через USB та Bluetooth.

Заявлена затримка звуку: нульова при дротовому підключенні, 15 мс по 2,4 ГГц та 120 мс по Bluetooth. В реальності це означає, що для музики чи щоденної роботи Bluetooth цілком прийнятний, а от грати краще через 2,4 ГГц. І це як раз передбачив виробник та пропонує подвійне підключення: по 2,4 ГГц основне та можливість швидко перемикнутися на Bluetooth, якщо треба. В тому числі якщо хтось телефонує, то можна прийняти виклик не знімаючи навушників — просто натиснувши кнопку мікрофона двічі (і так само покласти слухавку). На жаль, це не працює зі Skype або викликами через Viber чи Telegram, а тільки із власне мережевим голосовим зв’язком.

Повне заряджання відбувається за 2 години. Після цього гарнітура може працювати до 25 годин, але це залежить від гучності та чи ввімкнене RGB. Неприємна риса — під час зарядки гарнітурою не можна користуватися.

Тканинні амбушури швидко збирають на себе пил та особливо шерсть. Не кидайте навушники туди, де лежав пухнастий домашній улюбленець — прийдеться чистити. У шкіряних такої особливості немає. Передбачувано, шумоізоляція краще у шкіряних, а для вух приємніші тканинні.

Що стосується звучання, то Phoenix Wireless є, в першу чергу, саме ігровими навушниками, але не цураються й музики. Якщо шукати одне просте слово для опису звуку, то це буде «приємний». Адекватно передають весь діапазон, низькі частоти — м’які та досить об’ємні, високі — чіткі, але не ріжуть. З тестовим набором пісень, відео та ігор продукт HATOR впорався чудово, без зауважень.

Якоїсь магії від віртуального 7.1 в навушниках чекати не треба взагалі ніколи, бо це маркетингова технологія більше за справжню. А в цьому випадку він ще й ніяким чином не контролюється користувачем за відсутності програмного забезпечення — просто вбудований DSP робить свою роботу. Однак, навіть при відтворенні музики є відчуття, що звук «огортає» слухача, а в іграх тим більше все добре з позиціюванням звуку.

Імпеданс 32 Ом робить навушники універсальними в сенсі підключення. Загалом гучність, скажімо так, достатня. І це не дипломатичне прикриття недостатньої, а найбільш буквальне формулювання: людині зі здоровими вухами максимальна гучність має бути саме адекватною — нижче неприємного порогу, але повністю перекривати інші нормальні звуки ззовні. Якихось викривлень звуку немає ані на максимальній, ані на мінімальній гучності. Якість мікрофона адекватна для використання в іграх та голосових дзвінках чи відеоконференціях.

При відтворенні музики проявляється незручність дуже навантаженої функціями кнопки гучності: легко перемикнути трек замість того, щоб зробити тихше чи гучніше. Та й взагалі, насиченість можливостями сама по собі це чудово, але вивчати посібник користувача приходиться уважно. Втім, важливо підкреслити: в базовому керуванні гарнітурою немає нічого складного, а от на засвоєння просунутих операцій певний час піде.

Висновки

На додачу до Phoenix Wireless існує дротова версія Phoenix 7.1 RGB, що поки продається тільки в комплекті з дротовою ж мишею HATOR Stellar Pro. Там та ж сама ергономіка, але без додаткових функцій та побудована вона на інших компонентах. Скажімо, навіть по базових характеристиках відрізняється потужність та чутливість динаміків. До того, як раз там є в наявності й USB-підключення (а не виключно заряджання), і програмне забезпечення для налаштувань. Як і у випадку з оглядом Stellar Pro Wireless, ризикувати вердиктом по простішій версії не будемо, особливо через те, що дротова версія виходить десь аж втричі дешевше, якщо розрахувати її ціну у наборі порівняно з окремим Phoenix Wireless. Але знайте, що така можливість є. І на цьому повертаємося до саме продукту на огляді.

Плюси:

  • Чудові відчуття по ергономіці.
  • Якісний і приємний звук.
  • Надійна робота всіх варіантів під’єднання.
  • Традиційний для HATOR модульний дизайн.
  • Приймання дзвінків по Bluetooth без перемикання.
  • Два набори амбушур в комплекті.
  • Патріотичний набір оформлення на заміну.
  • Можливості кастомізації.
  • Унікальні умови збереження 2-річної гарантії при кастомізації.
  • Потужна, як для навушників, RGB-підсвітка.
  • Український бренд зі зрозумілою гарантією, сервісом та підтримкою.

Мінуси:

  • Немає дротового USB-підключення.
  • Не можна користуватися при зарядці.
  • В дротовому режимі всі «смарт»-можливості зникають.
  • Система з «підвісом» наголів’я подобається не всім.
  • Занадто багатофункціональні кнопки вимагають вивчення.
  • Візуально простенький USB-адаптер.

Як вже згадувалося на початку статті, релізом такого товару HATOR випробовує свою аудиторію на здатність прийняти гарнітуру за $100. Звісно, така сума вже спокусить деяких покупців пошукати щось серед продукції А-брендів. І правильної відповіді тут не буде: хтось буде готовий отримати базовий продукт із заповітною назвою, а хтось, навпаки, зважить споживчі якості HATOR вище за ім’я з більшим стажем в галузі. Так чи інакше, мабуть, це справді вершина того, що може досягти зараз цей український бренд з урахуванням своєї історії та стану ринку. Phoenix Wireless чудово проявили себе під час тестування і цілком заслуговують на увагу тих, хто хоче отримати багато за сплачені гроші.