Огляд бездротової ігрової миші HATOR Quasar 2 Ultra 4K Wireless

Відповідно до нового ринкового тренду, під маркою HATOR презентували її першу мишу з підвищеною відносно звичайних 1000 Гц частотою опитування. За назвою вона є нащадком HATOR Quasar Wireless, огляд якої був два роки тому. Просте порівняння характеристик одразу демонструє, в якому напрямку пішла еволюція моделі, окрім частоти: новинка має схожу форму, але на 30 грамів легша, отримала новіший сенсор, оптичні перемикачі та RGB-підсвічування.

Технічні характеристики

Виробник HATOR
Модель Quasar 2 Ultra 4K Wireless
Інтерфейс Бездротовий (2,4 ГГц, Bluetooth) або дротовий USB
Тип Ігрова
Тип сенсора Оптичний
Модель сенсора PixArt 3395
Роздільна здатність, cpi 400 – 26 000
Кількість кнопок 6 кнопок + прокрутка
Максимальне прискорення, g 50
Висота відриву від поверхні (LOD), мм н/д
Максимальна швидкість, м/сек н/д
Частота опитування USB-порту, Гц До 4000
Частота кадрів, fps н/д
Внутрішня пам'ять н/д
Коліщатко прокрутки 1
Прокрутка вертикальна/горизонтальна +/–
Тип приймача для бездротового з'єднання USB-передавач 2,4 ГГц
Час автономної роботи, годин До 182 годин
Час роботи у режимі очікування н/д
Час зарядки, годин 2
Батарея 3,7 В, 600 мАг
Можливість зміни маси
Можливість регулювання форми корпусу
Довжина шнура, м 1,8
Матеріал кабелю Паракорд
Матеріал поверхні корпусу Пластик з покриттям
Колір Чорний/рожевий, чорний/бузковий, білий/бузковий
Підсвічування +
Зони підсвічування Коліщатко
Матеріал ніжок 100% PTFE
Програмне забезпечення Власне ПЗ HATOR
Розміри, (Д х Ш х В) мм 118 x 62 x 39
Вага, г 58
Сумісність з ОС Windows 10/11, Linux, Android та MacOS
Додатково Комплект протиковзких накладок, комплект змінних ніжок, знімний кабель USB-A to USB Type-C
Середня вартість, грн 3599
 

Комплектація

Миша постачається у картонній коробці невеликого розміру з традиційним для HATOR яскраво-жовтим кольором та повноколірним друком.

До комплекту постачання входять:

  • миша Quasar 2 Ultra 4K Wireless;
  • бездротовий USB-донгл 2,4 ГГц;
  • знімний кабель USB-A на USB Type-C;
  • накладки для покращення зчеплення;
  • запасні ніжки зі 100% PTFE;
  • інструкція користувача.

Дизайн

Quasar 2 Ultra 4K Wireless має легку конструкцію та симетричну форму, яка, за твердженням виробника, забезпечує комфортне використання для будь-якої руки — в принципі, так воно і є, бо форма класична. Розміри миші складають 118 мм в довжину, 62 мм в ширину та 39 мм у висоту, що дещо менше, ніж у першого покоління Quasar, але більше, ніж у HATOR Stellar Pro Wireless. Найважливіше — це вага, яка становить всього 58 грамів. Це не рекордний, але дуже добрий показник для бездротової миші у 2024 році. Для порівняння, перша HATOR Quasar Wireless важила 88 г, а відверто надлегка Stellar Pro Wireless з «дірявим» корпусом — 52 грами.

Особливістю є покриття UV Coating, яке покращує зчеплення та зменшує втому під час тривалих ігрових сесій. Покриття матове, але гладке, без текстури й при цьому дуже приємне на дотик. Чимось нагадує smooth-touch у Razer (не плутати з жахливим soft-touch минулих років!), але менш схильне збирати пил та бруд на себе.

Миша доступна в трьох кольорових варіантах: чорний/рожевий, чорний/бузковий та білий/бузковий — в нашому випадку, на тест попав перший варіант. Основні кнопки зроблено не чорними, а темно-сірими. Назва бренду вздовж лівої кнопки вже стає традиційним елементом для HATOR, а от досить великий напис «4K» збоку підкреслює основну особливість, але робить це не дуже елегантно.

На нижній частині миші розташовані три ніжки зі 100% PTFE, які забезпечують плавний рух на будь-якій поверхні — дві великі, так звані «Zowie-style», плюс центральна по контуру сенсора. Важливо, що вони — білого кольору, бо «з коробки» миша має на них синю захисну плівку, яка з рожевим пластиком виглядає навіть гармонійно (що видно на одному з фото вище), але, насправді, плівку треба зняти.

Quasar 2 Ultra 4K Wireless пропонує три варіанти підключення: бездротове 2,4 ГГц, Bluetooth та дротове через USB-кабель. Перемикач знаходиться на нижній площині миші ліворуч від сенсора. Середнє положення «Off» не повністю вимикає мишу, а саме переводить у дротовий режим.

Однією з ключових особливостей миші є частота опитування у 4000 Гц, яка реалізована завдяки використанню чипсетів Nordic. Це гарантує стабільний та миттєвий відгук без затримок і є, мабуть, головним трендом у мишебудуванні на 2024 рік. Така частота доступна виключно при підключенні через 2,4 ГГц — при дротовому USB максимальна частота складає 1000 Гц, а від Bluetooth, відповідно обмеженню технології, всього 125 Гц.

У комплекті присутній знімний кабель USB-A на USB Type-C довжиною 1800 мм. Обплетення з паракорду дуже гнучке та не заважає рухам, що робить кабель ідеальним для використання в дротовому режимі.

RGB-підсвічування присутнє тільки у коліщатка прокрутки. Його наявність дозволяє миші краще вписатися в сетапи, де всі інші компоненти теж мають підсвічування. Плюс, воно інформує користувача про перемикання dpi, адже кожному з шести рівнів відповідає свій колір.

Кнопка перемикання DPI знаходиться на нижній площині миші праворуч від сенсора. За фабричним налаштуванням доступні такі показники чутливості (циклічно): 400 / 800 / 1000 / 1200 / 1600 / 3200 DPI — але кожен з рівнів можна змінити у застосунку.

Всередині

Для розбирання треба зняти нижню ніжку та відкрутити два гвинтики. Після корпус можна обережно відкрити. Обережно, бо по всьому іншому периметру половинки корпусу тримаються пластиковими клямками.

HATOR Quasar 2 Ultra 4K Wireless оснащена оптичним сенсором PixArt PAW3395DM-T6QU, який є одним з найсучасніших доступних рішень на ринку ігрових мишей. Взагалі тайванська компанія PixArt Imaging Inc. фактично має монополію на ринку сенсорів для ігрових мишей. Незалежно від бренду — хай то буде Razer, SteelSeries, Corsair чи HATOR — ймовірність того, що всередині встановлено сенсор PixArt, надзвичайно висока. Ця монополія зумовлена як вимогами спільноти геймерів, так і винятковою якістю сенсорної технології PixArt.

Миші, які використовують старіші моделі PixArt з нижчою продуктивністю або оптичні/лазерні сенсори від неперевірених компаній, часто скептично зустрічають на ринку. Багато виробників співпрацюють з PixArt для створення «кастомізованих» версій їхніх сенсорів. Наприклад, Razer має свої сенсори Focus+ та Focus Pro, Roccat використовував назву Owl-Eye, а SteelSeries — TrueMove. Однак, по суті, всі вони базуються на технології PixArt з певними програмними модифікаціями. З усього переліку важливо тільки те, що Razer має ексклюзивні права на новітні сенсори PixArt протягом приблизно двох років після їх випуску. Це обмежує доступність цих сенсорів для інших виробників.

Після закінчення терміну ексклюзивності ринок зазвичай наповнюється мишами з цим, тепер уже «застарілим» на два роки, сенсором. Хоча PAW3395 може не бути абсолютно найновішим сенсором на ринку, адже нещодавно «публічним» став PAW3950 (як у Razer Viper V3 Hyperspeed), він все ще залишається надзвичайно потужним і здатним задовольнити потреби 99% гравців. Фактично, різниця в продуктивності між цим сенсором і найновішими моделями часто настільки незначна, що більшість користувачів не помітять різниці в реальних умовах використання до тих пір, поки не почнуть цікавитися тонкими налаштуваннями (що описані, наприклад, в огляді Razer Viper V3 Pro з сенсором наступного, поки що ексклюзивного для Razer, покоління).

PAW3395DM-T6QU має такі характеристики:

  • роздільна здатність: до 26 000 CPI;
  • максимальна швидкість відстеження: 650 IPS (дюймів на секунду);
  • максимальне прискорення: 50 g;
  • частота кадрів: самоналаштовувана;
  • відстань відриву: програмована 1 мм або 2 мм;
  • інтерфейс: 4-провідний SPI;
  • джерело світла: інтегрований інфрачервоний світлодіод;
  • похибка роздільної здатності: 0,4%.

Сенсор працює при напрузі 1,8–2,1 В та має струм споживання 1,7 мА в режимі високої продуктивності (HP) та 1,3 мА в енергоощадному режимі (LP).

PAW3395DM-T6QU пропонує кілька програмованих режимів роботи, включаючи високопродуктивний ігровий режим (HP), енергоощадний ігровий режим (LP), режим для дротового підключення та офісний режим. Ця різноманітність дозволяє оптимізувати роботу миші залежно від конкретних потреб та ситуацій використання. У реальному використанні ці характеристики означають, що HATOR Quasar 2 Ultra 4K Wireless здатна забезпечити винятково точне відстеження рухів навіть при дуже високих швидкостях та прискореннях. Це особливо корисно для гравців у швидкі FPS-ігри, де точність і швидкість відіграють критичну роль. Можливість налаштування відстані відриву (LOD) дозволяє користувачам оптимізувати роботу миші відповідно до свого стилю гри та типу поверхні, на якій вони використовують мишу.

Сучасні сенсори, такі як PAW3395, вже досягли такого рівня точності та швидкодії, що подальші покращення цих параметрів навряд чи будуть помітні для більшості користувачів. Саме тому тенденції у розробці ігрових мишей зосереджені на зменшенні ваги, покращенні ергономіки (дрібному, бо традиційні форми вже відпрацьовані десятиліттями), збільшенні часу автономної роботи та додаванні нових функцій, а не на подальшому підвищенні характеристик сенсорів.

Як основні в миші використовуються оптичні перемикачі Kailh з ресурсом до 100 мільйонів натискань. Ще раз, окремо підкреслимо — саме оптичні, вперше у HATOR. Варто нагадати, що для мишей (як й для клавіатур, окрім мембранних) існує два основних типи перемикачів: механічні та оптичні. Механічні перемикачі використовують фізичні рухомі частини для реєстрації кліку. Вони відомі своєю довговічністю та чітким тактильним відгуком, проте можуть страждати від проблем з подвійним кліком через окислення контактів.

Оптичні перемикачі використовують світловий промінь для реєстрації кліків. Ця технологія вважається швидшою та надійною, оскільки не має фізичних компонентів, що зношуються. Оптичні перемикачі не схильні до проблем з подвійним кліком та мають нижчу затримку, адже не потребують часу на спрацювання контактів, що характерно для механічних аналогів. Сила спрацьовування становить 65 ±10% г. Бічні кнопки оснащені механічними перемикачами Huano з ресурсом 3 мільйони натискань. Коліщатко прокрутки використовує енкодер TTC Gold Dustproof.

Ємність акумулятора становить 600 мАг при напрузі 3,7 В (2,22 Вт·год), що забезпечує до 182 годин роботи в бездротовому режимі. Час повної зарядки складає 2 години.

В процесі розбирання та збирання виявилася цікава деталь: якщо залишити мишу виключно дротовою, без підсвічування та робочих бокових кнопок, то її вагу з й так непоганих 58 грамів можна довести до абсолютно чемпіонських 40 грамів! Правда, краще таким модінгом займатися на молодшій версії HATOR Quasar 2 Pro Wireless, де вага аналогічна, але немає підтримки частоти опитування 4000 Гц. Скажімо так, враження від роботи з 40-грамовою мишею дуже незвичні, в приємному сенсі.

Програмне забезпечення

Номінально, сама миша HATOR Quasar 2 Ultra 4K Wireless сумісна з операційними системами Windows 10/11, Linux, Android та Mac OS. Програмне забезпечення для власне зміни вбудованих налаштувань, яке можна завантажити з сайту виробника, як завжди, працює тільки із-під Windows. З його допомогою можна створювати макроси, регулювати RGB-підсвічування та тонко налаштовувати параметри миші відповідно до потреб користувача.

Ввімкнути частоту опитування 2000 чи 4000 Гц можна тільки у режимі 2,4 ГГц, інакше застосунок просто навіть не пропонує. Також, з цікавих речей помітні Debounce time (що іронічно, бо як раз оптичні перемикачі не потребують цього налаштування, бо відсилають сигнал миттєво), перемикання режимів HP/LP та інші досить тонкі налаштування.

Враження

Загалом, враження від HATOR Quasar 2 Ultra 4K Wireless в позитивному сенсі схожі на враження від HATOR Stellar Pro Wireless, тільки ще краще. І це не дивно, адже миші мають однаковий сенсор, схожу форму (Quasar 2 Ultra 4K Wireless дещо більша та без отворів в корпусі), а також схожу маленьку вагу. Якщо точно, то новинка на 6 грамів важче, що компенсується вдвічі більшою ємністю батареї та відсутністю тих самих отворів. Баланс ваги нейтральний, при типовому хваті миша не перехиляється вперед чи назад при відриві від поверхні.

З інших цікавих змін — більш гнучкі налаштування через застосунок. Гладенька поверхня з UV-покриттям суб’єктивно краща за текстуру у Stellar Pro Wireless, причому за бажання зробити мишу ще більш чіпкою — це досягається наклейками з комплекту. Наліпки, до речі, по малюнку аналогічні чорним кейкапам HATOR Authentic Edition, тобто мають ненав’язливо український мотив. Ті декілька додаткових міліметрів різниці габаритів роблять хват долонею набагато реалістичнішим завданням, хоча, звісно, тримати мишу таких розмірів та ваги пальцями чи «кігтем» все ж логічніше.

Але крім ергономіки та сенсору є ще дві технічні характеристики — це перемикачі та з’єднання. По обох параметрах Quasar 2 Ultra 4K Wireless сильно пішла вперед. Вибір оптичних перемикачів Kailh може мати кілька переваг для геймерів. Передусім, це швидкість: оптичні перемикачі зазвичай мають меншу затримку, що може бути критичним у швидких змагальних іграх. Другою перевагою є надійність: відсутність механічних частин знижує (хоча не прибирає) ймовірність виникнення проблем з подвійним кліком. Крім того, оптичні перемикачі забезпечують кращу консистентність, оскільки вони менш схильні до зміни характеристик з часом, що гарантує стабільніший досвід користування.

Однак варто зазначити, що відчуття від натискання оптичних перемикачів може відрізнятися від традиційних механічних — клік чіткий та приємний, але деякі гравці можуть потребувати певного часу для адаптації, особливо якщо вони звикли до конкретного відчуття механічних перемикачів. Попри це, загальна якість та продуктивність оптичних перемикачів Kailh роблять їх привабливим вибором для більшості топових ігрових мишей, включаючи HATOR Quasar 2 Ultra 4K Wireless, що є зараз флагманом для бренду.

Заміри зусилля зброярським інструментом показали наступне: основні кнопки з оптичними перемикачами Kailh спрацьовують в діапазоні 45–51 грамів, бокові з механічними перемикачами Huano — 60–68 грамів, а коліщатко потребує 94–108 грамів.

Що стосується найразрекламованішого показнику, тобто частоти опитування порту USB у випадку під’єднання через адаптер 2,4 ГГц, перевірка застосунком Razer Polling Rate Tester повністю підтвердила обіцянку HATOR — миша стабільно працює у діапазоні 3900–4000 Гц.

Але окрім власне підтвердження реальності частоти, цікаво було подивитися на зміну в завантаженні процесора (Intel Core i9-12900K), адже тестування Razer Viper V3 Pro виявило дуже велику різницю між 1000 Гц та 8000 Гц. У випадку HATOR картина виявилася аналогічною, що очікувано, бо працює це все за однією схемою, але за відсутності режиму саме 8000 Гц радикальнішого показника вдалося не досягти. Підкреслюємо, що вказані числа — це не абсолютне значення відсотка завантаження CPU, а більш наочна різниця між режимом простою та активними рухами мишею:

Частота опитування, Гц Завантаження CPU, %
125 0
250 0
500 0–1
1000 1–3
2000 3–4
4000 4–6

Суб’єктивно, саме перехід від стандартних 1000 Гц до «чогось вище» (тобто, хоча б 2000 Гц) відчувається найбільшим покращенням плавності та точності руху курсора. Порівняно з цим, подальше підвищення до 4000 Гц вже не так важливо — але, можливо, професійні кіберспортсмени не погодяться з таким висновком.

Крупноформатні ніжки типу Zowie зі 100% PTFE (тефлону), як й у HATOR Stellar Pro Wireless, загалом працюють на всіх протестованих поверхнях (а їх понад 20, всіх можливих типів), але найбільше цій миші підходять гладенькі тканинні килимки. Втім, навіть скло та метал не є проблемою. Для сенсора PixArt 3395 теж, але це вже не дивно.

Висновки

Quasar 2 Ultra 4K Wireless являє собою значний, хоча й еволюційний, крок вперед у лінійці продуктів HATOR, пропонуючи ряд вдосконалень згідно з останніми тенденціями на ринку.

Плюси:

  • Чесна частота опитування 4000 Гц.
  • Оптичні перемикачі Kailh з ресурсом 100 млн кліків.
  • Приємне UV-покриття.
  • Додаткові наліпки та глайди в комплекті.
  • Адекватна ємність батареї 600 мА·г.
  • Широкі налаштування сенсора у застосунку.
  • 58 грамів є добрим, хоч і не рекордним результатом.
  • Український бренд.

Мінуси

  • Немає чисто чорної версії.
  • Напис «4K» на корпусі виглядає якось незграбно.
  • Власникам більших долонь миша може відчуватися маленькою.
  • Потрібна звичка до оптичних перемикачів.
  • Підвищене навантаження на CPU у режимі 4000 Гц.

Мабуть, можна було б записати в негатив ще відсутність 8000 Гц, бо конкуренти вже хизуються цим, але поки це виглядає більше маркетинговою «фішкою» зі ще більшим навантаженням процесора. Ну й, звісно, ціна — 3599 грн є новим рекордом для мишей HATOR і наближає Quasar 2 Ultra 4K Wireless до сегмента, де починається запекла боротьба багатьох брендів за покупця «миші за 100 баксів». Молодша модель HATOR Quasar 2 Pro дешевша на 600 грн, але вимагає принести в жертву оптичні перемикачі та підвищену частоту опитування, тобто як раз «флагманські» ж риси продукту. Тож побачимо, як новинка буде відчувати себе на ринку України.

 

Обговорити в форумі (коментарів: 7)