Ігровий бренд Hator існує понад чотири роки. За цей час у них вже були в асортименті бездротові клавіатури. Але не було бездротових мишей. І ось, попри усі негаразди, у продажу з’являються одразу дві моделі, спроможні працювати без дроту — Hator Quasar Wireless та Hator Pulsar Wireless. Випливаючи з встановлених в них сенсорах та вартості, можна стверджувати, що саме Quasar Wireless є «топовою» мишею в лінійці. І саме вона є предметом даного огляду.

Hator Quasar Wireless

Технічні характеристики

Виробник Hator
Назва та сторінка продукту Quasar Wireless
Інтерфейс Дротовий (USB) / Бездротовий (USB, 2,4 ГГц / Bluetooth)
Тип Ігрова (FPS/MMO/RTS-ігри)
Тип сенсора Оптичний
Модель сенсора PixArt PAW3370DM-T4QU
Роздільна здатність, cpi 50 – 19 000
Кількість кнопок 5 кнопок + прокрутка (ліва, середня, права, дві бічні кнопки)
Максимальне прискорення, g 50
Висота відриву від поверхні (LOD), мм 2
Максимальна швидкість, м/сек 10,16
Частота опитування USB-порту, Гц 125 / 250 / 500 / 1000
Частота кадрів, fps Варіативна
Внутрішня пам'ять Так (1 профіль)
Скрол 1
Прокрутка вертикальна/горизонтальна +/-
Тип приймача для бездротового з'єднання Нано-ресівер
Живлення, час автономної роботи, годин 75
Протокол (ГГц) / радіус (м) бездротового зв'язку 2,4 ГГц / BT до 10 м
Можливість зміни маси
Можливість регулювання форми корпусу
Довжина шнура, м 1,85
Матеріал кабелю Обплетення, паракорд
Матеріал поверхні корпусу Пластмаса
Колір Чорний
Підсвічування
Зони підсвічування
Матеріал ніжок Тефлон (PTFE)
Програмне забезпечення +
Розміри, (Д х Ш х В) мм 122 x 65 x 39
Вага, г 88
Сумісність з ОС Windows 7, 10, 11
Додатково Комплект змінних ніжок, знімний кабель USB Type C
Середня вартість, грн 2499

Комплект постачання

Миша постачається в невеликій та гарній на вигляд жовтій коробці. На фронтальній та бокових сторонах є зображення продукту анфас та в профіль. Знизу наліплений товарний та серійний штрих код, а з тилу вказані всі основні характеристики українською, польською та англійською мовами.

Hator Quasar WirelessHator Quasar Wireless

В комплекті постачання знаходиться миша, кабель, передавач, комплект запасних ніжок та інструкція.

Hator Quasar Wireless

Дизайн

За формою Hator Quasar Wireless не схожа ні на що з асортименту цього бренду. Вона симетрична, з заваленими всередину боковинами та передньою панеллю, а найвища точка спинки зміщена в сторону задньої третини корпусу. Матеріал — гладкий на дотик матовий пластик з невеликим відливом, а колір повністю чорний. Поверхня досить стійка до забруднення та легко відчищається. Панелі ЛКМ та ПКМ окремі від корпусу та мають невеликий люфт у сторони. Вільний хід при натисненні мінімальний. Спрацювання відбувається з голосним клацанням, для активації потребується середній рівень зусилля. Середня кнопка активується тугіше та трохи тихше ніж основні перемикачі. Справа від колеса прокручування у щілинах видно світло схованого всередині інформативного світлодіода, який іноді вмикається.

Hator Quasar Wireless

Ліва боковина суцільна. В передній її частині є напис Hator, по центру розташовані дві глянцеві додаткові клавіші середнього розміру. Вони досить чіткі та позбавлені вільного ходу. Натиснення відбувається з середнім зусиллям та дзвінким клацанням середнього рівня гучності.

Hator Quasar Wireless

Зарядний роз’єм USB Type C ховається в ніші по центру внизу передньої панелі. Він має всередині по боках дві специфічні направляючі для кращої фіксації, тому окрім фірмового кабелю сюди може бути проблематичним під'єднати щось інше. Колесо прокрутки має гумове покриття з тактильними насічками і є досить вдалим, як на мій смак. Воно сильно занурене в корпус, має чітко виражені позиції фіксації й при цьому обертається легко та безшумно.

Hator Quasar Wireless

Кнопки з правої сторони миші відсутні.

Hator Quasar Wireless

На заокругленій кормі немає жодного логотипа чи підсвітки і це чудово.

Hator Quasar Wireless

Симетрична ергономіка Hator Quasar Wireless розрахована, в першу чергу, під праву руку середнього або великого розміру, та найкраще підходить під хват «пальцями» або «кігтем». Повністю тримати мишу долонею буде дещо незручно завдяки досить високій та відсунутій назад спинці верхньої панелі. Шульги також зможуть користуватися пристроєм, але без бічних кнопок. Миша має добре центрований баланс маси за осями симетрії, а загальна її вага складає 86 грамів без урахування приймача та його кришки, які також додають по два грами кожен.

Hator Quasar WirelessHator Quasar WirelessHator Quasar Wireless

На підошві миші є дві ніжки попереду та одна велика напівкругла позаду. Віконце сенсора розташоване по центру з невеликим зміщенням вперед. Справа від нього є кнопка перемикання рівня роздільної здатності та частоти опитування з кольоровим індикатором над нею (який, до речі, ніколи не відключається). Зліва знаходиться повзунок перемикача живлення.

Hator Quasar Wireless

Карман передавача закритий магнітною круглою кришкою, з внутрішньої сторони якої є наклейка з серійним номером виробу. Сам передавач не бовтається всередині лише внаслідок притиснення м’якою накладкою, без жодних магнітів.

Hator Quasar WirelessHator Quasar Wireless

Кабель USB Type C є гнучким і середнім по товщині та м’якості. Він вкритий капроновим обплетенням, має довжину в 1,85 метра та важить 33 грами. Також на ньому присутня феритова накладка ближче до порту USB Type А та резинова застібка для збирання зайвої довжини. USB-приймач простий на вигляд, та, судячи з усього, не здатний працювати у режимі передавача.

Hator Quasar Wireless

При підключенні по кабелю, масивний пластик навколо порту опиняється близько від поверхні, але не заважає руху пристрою. Якщо тільки не нахиляти його аж занадто вперед при перестановці. Для більшої зручності з цим дротом краще використовувати окремий тримач. Миша завжди в пріоритеті працює по кабелю, навіть якщо одночасно підключена в бездротовому режимі.

Hator Quasar Wireless

Індикатор за колесом вмикається на короткий час разом з мишею і показує червоним кольором підключення та заряджання по кабелю, зеленим — роботу через приймач, синім — з’єднання через Bluetooth. Якщо цей індикатор блимає червоним, значить час заряджати акумулятор.

Внутрішня будова

Щоб розібрати мишу, потрібно зняти всі три ніжки, попередньо їх прогрівши. Корпус тримається на чотирьох шурупах, розташованих під ними.

Hator Quasar Wireless

Верхня кришка відділяється легко. На ній немає жодного електронного елементу, але багато уваги приділено кріпленню та балансуванню основних клавіш.

Hator Quasar Wireless

Основними перемикачами є Kailh GM8.0 в прозорому корпусі з чорними штоками та ресурсом напрацювання на відмову в 80 млн натискань. Додаткові бокові перемикачі також від Kailh з білими штоками. Енкодер колеса прокрутки від F-Switch, висотою 11 мм.

Hator Quasar Wireless

Акумулятор має величезну ємність в 1000 мА·г та напругу в 3,7 В (3,7 Вт·г загалом). Під колесом прокрутки для середньої клавіші миші використано перемикач Changfeng з червоною кнопкою (зазвичай такі мають заявлений ресурс в 5 млн натискань).

Hator Quasar Wireless

Сенсор — PixArt PAW3370DM-T4QU оптичний з інфрачервоною підсвіткою.

Hator Quasar Wireless

Функціональні можливості

Без встановлення програмного забезпечення в Hator Quasar Wireless можна налаштовувати роздільну здатність, перемикати частоту опитування та підключати до Bluetooth пристроїв, або відновлювати зв’язок з приймачем. Після увімкнення миші повзунком живлення, або підключення її по кабелю, потрібно послідовно натискати круглу кнопку біля віконця сенсора, щоб перемикати роздільну здатність. Кожен рівень позначено певним кольором: червоний — 800 cpi, помаранчевий — 1200 cpi, жовтий — 1600 cpi, зелений — 2400 cpi (за фабричним налаштуванням). Якщо цю кнопку затиснути на пару секунд, перемикається частота опитування. Кожній відповідає певний колір: синій — 125 Гц, блакитний — 250 Гц, фіолетовий — 500 Гц, білий — 1000 Гц. Через сполучення декількох клавіш можна виконати такі команди:

  1. Перемикання між режимами Bluetooth та 2,4 ГГц — затиснути на декілька секунд ЛКМ, СКМ та передню бокову кнопку;
  2. Підключення до Bluetooth пристрою або 2,4 ГГц передавача — затиснути одночасно на декілька секунд ЛКМ, СКМ та ПКМ. По Bluetooth ввімкнеться режим парування (миготливий синій колір індикації), а у випадку з 2,4 ГГц (миготливий зелений колір індикації) мишу потрібно піднести на відстань в 10 мм до приймача та почекати з’єднання;
  3. Перемикання між каналами Bluetooth до трьох пристроїв: 1 — затиснути СКМ та передню бокову кнопку (синій колір індикації), 2 — затиснути СКМ та задню бокову кнопку (блакитний колір індикації), 3 — затиснути СКМ та обидві бокові кнопки одночасно (смарагдовий колір індикації).

Фірмове ПЗ

Миша Hator Quasar Wireless має власне програмне забезпечення яке можна знайти на офіційному сайті, завантажити та встановити. Функція автозапуску для нього обирається лише на етапі інсталяції. Ще можливо обрати відразу, а потім змінити при необхідності мову інтерфейсу — українську, польську чи англійську.

Hator Quasar Wireless

В налаштуваннях кнопок можна змінити команди на п’яти кнопках — ЛКМ, СКМ, ПКМ та двох бокових. При цьому одна клавіша має виконувати функцію ЛКМ. З доступних для призначення команд є функції за замовчуванням, клавіші миші та клавіатури (окрім прокручування), кнопка перемикання cpi, авто-натискач (треба задати затримку в мс та кількість натиснень до 255), мультимедійні команди, команди застосунку офісу, системні команди або макроси. Головне не забути натиснути на іконку збереження змін на мишу у правому нижньому куті. У верхньому лівому кутку є індикатор поточного рівня заряду. Зліва знаходиться головна панель управління профілями та вкладками.

Hator Quasar Wireless

Щоб розібратися у редакторі макрокоманд багато часу не знадобиться. Створюються окремі ланцюги команд, їм можна присвоїти будь-яку назву, ввести команди миші (окрім прокрутки) або клавіатури, визначивши затримку. Потім все це можна відредагувати. Можна додати й рух миші, хоча зовсім не зрозуміло, у чому і звідки він вимірюється, оскільки значення параметрів знаходяться в межах від 1 до 255. Крім того, не видно обмеження на кількість команд у ланцюгу. Хоча на якомусь етапі він з гарантією обмежиться обсягом пам’яті.

Hator Quasar Wireless

В налаштуваннях сенсора є чотири окремі рівні роздільної здатності, які можна задати в межах від 50 до 19 000 cpi з кроком у 50 cpi. Зайві рівні можна вимкнути за бажанням. Є кнопка переходу в системні параметри миші Windows, та вибір частоти опитування між стандартними 125, 250, 500 або 1000 Гц.

Hator Quasar Wireless

Нажаль, ніде немає налаштувань режиму енергозбереження. Окрім того, багато важливих параметрів цього сенсора, такі як висота відриву, акселерація та лінійність також неможливо відрегулювати у цьому ПЗ.

Ергономіка та тестування

Тестування миші Hator Quasar Wireless проводилося на тканинному килимку монотонного чорного кольору SteelSeries QcK Edge XL. Приймач розташовувався на дистанції до 50 см від миші, в зоні прямої видимості, на фронтальній панелі корпусу ПК.

Ергономіка цієї миші є універсальною. Це не зовсім класична симетрія з піднятою задньою частиною корпусу, яка тим не менш зручно лежить у руці середнього чи великого розміру в хватах «пальцями» або «кігтем». Вага в 88 грамів добре розподілена і відцентрована. Миша не відчувається ні занадто легкою, ні заважкою. Є певні маленькі люфти у корпусі та клавішах, але нічого серйозного, як то кажуть. Поверхня добре протистоїть забрудненню та швидко очищується. Миша не випадає ні з сухих, ні з вологих долонь. Основні клавіші доволі гучні, проте працюють чітко. Додаткові та середня кнопки просто нормальні. Окремо варто відзначити колесо прокрутки — воно тут вийшло дуже вдалим, з гарною тактильною віддачею та тихим і легким обертанням. Кабель міг би бути й кращим в плані гнучкості, але враховуючи, що це все ж бездротова миша, питань до нього немає. Ніжки ковзають с середнім рівнем супротиву, а маса миші сприяє більшій інерції корпусу при зміні напрямку руху. Добре і те, що у комплекті є додаткові змінні ніжки.

При дротовому використанні все досить просто. Підключаєте кабель і Hator Quasar Wireless просто працює та заряджається. До речі, перед першим використанням раджу повністю зарядити її акумулятор, поки не згасне червоний світлодіод всередині. Дріт загалом не заважає руху маніпулятора, хоча я б додав до нього тримач. Ще одна цікава подробиця — миша чомусь визначається драйвером тільки при дротовому підключенні. Якщо бажаєте змінити налаштування — встромляйте дріт.

При експлуатації у бездротовому режимі 2,4 ГГц я також не помітив суттєвих проблем. Приймач підхоплюється швидко та непомітно при першому включенні разом з системою. Перебоїв, затримок чи зависань у використанні не спостерігалось. Сенсор при кілька-хвилинному простої переходить у режим зберігання енергії і виходить з нього з початком руху, майже без затримки. Якщо полишити мишу на півгодини, то засинає вже передавач. І для відновлення з’єднання потрібно натиснути будь-яку клавішу.

При роботі по Bluetooth Hator Quasar Wireless поводить себе як звичайна офісна миша з частотою опитування в 125 Гц. Зате батарейка живе у неї ще довше, ніж з використанням USB приймача.

Щодо автономності, все доволі цікаво. Офіційно заявлено виробником, що миша може безперервно працювати до 75 годин. Використовуючи її увесь цей зазначений час на частоті опитування в 1000 Гц та чутливості в 1000 cpi, було помічено, що у драйвері відмітка заряду знизилась лише до 90%. Це можна було б списати на помилку ПЗ. Але, знаючи характеристики споживання енергії сенсору PixArt PAW3370 та ємність батареї в 1000 мА·г легко вирахувати, що миша може працювати від 600 до 800 годин часу без зарядки, за умови, що не має інших прожерливих споживачів у своїй конструкції. Одним з них може бути індикатор роздільної здатності, який ніколи не відключається. Але навіть у такому випадку автономність лишається приголомшливою. Нажаль, у мене не було достатньо часу, щоб спробувати повністю розрядити Hator Quasar Wireless. Проте, я певен, що він не тільки відпрацьовує заявлені години, але і здатен протягнути значно довше. Сподіваюсь, що виробник врахує цей момент і проведе повторні вимірювання. Або відкоригує драйвер. А програмне забезпечення насправді потребує корекції, оскільки багато можливостей регулювання цього сенсору тут просто не прописані.

Встановлений тут оптичний сенсор з невидимою інфрачервоною підсвіткою має назву PixArt PAW3370DM-T4QU. Ще два роки тому це був найкращий у лінійці датчик, який поєднував у собі високу точність, швидкість та економічність у бездротовому використанні. Зараз з’явилися ще кращі моделі, але й цей сенсор не став від того гіршим і є достойним вибором для сучасного бездротового ігрового маніпулятора. З недоліків конкретно у цій збірці можна відмітити висоту відриву в районі 2 мм та помітний рівень згладжування, який фіксується програмно. Хоча це може бути питання більшою мірою до бездротового зв’язку, ніж до самого датчика.

Hator Quasar Wireless

Підсумки

Як для флагманської моделі у лінійці Hator, бездротова ігрова миша Quasar Wireless вийшла цілком пристойним продуктом. Вона проста й ефективна. Зручна симетрична форма поєднується з помірною вагою, відмінним сенсором, хорошими перемикачами та колесом прокрутки. Можливість роботи по кабелю, через приймач 2,4 ГГц та з трьома пристроями через Bluetooth задовольнить усі можливі сценарії використання для ігор, роботи чи розваг. З найбільших переваг особисто для мене тут можна відзначити дуже витривалу батарею та відсутність підсвітки.

З недоліків нічого занадто критичного у Hator Quasar Wireless я не знайшов. Але є ряд моментів, які непогано було б виправити. Зокрема, присутні незначні люфти у корпусі. У комплекті немає перехідника з приймача на дріт (хоча він є в молодшій моделі Hator Pulsar Wireless), тому приймач доведеться розташовувати далеко від ігрової поверхні. Драйвер не бачить мишу у бездротовому режимі, лише по кабелю. Саме програмне забезпечення не повністю розкриває функціональні можливості налаштування даної моделі сенсора. Наприклад, висота відриву досить висока і не регулюється програмно. А ще невідомо, чи вірно відображається поточний рівень заряду батареї.

Сподіваюся, що з часом зазначені моменти будуть усунуті, а миша Hator Quasar Wireless займе достойне місце у рейтингу улюблених маніпуляторів українських гравців.