Skyfall TKL Pro Wireless — це наступний суттєвий крок у розвитку клавіатур бренда Hator. Якщо на початку своєї історії виробник робив ставку на середній сегмент та оптичні клавіатури, а потім змістився в сторону бюджетних рішень, то в цьому випадку очевидна спроба створити добротну та недешеву механіку, здатну задовольнити забаганки вимогливих гравців. І оскільки усе головне у цьому продукті сховано в середині, то будемо розбиратися в деталях послідовно.

Технічні характеристики

Виробник Hator
Назва та сторінка продукту Skyfall TKL Pro Wireless
Підключення Дротове/Бездротове
Інтерфейс USB 2.0 / 2,4 ГГц / Bluetooth
Частота опитування, Гц 1000
Тип Ігрова
Кількість клавіш 87
Додаткові кнопки
Ресурс натискання клавіш, млн 80
Тип клавіш Механічні
Тип перемикачів Kailh Box Red
Зміна кута нахилу корпусу +
Вбудована пам'ять +
Можливість запису макросів +
Обробка одночасних натискань NKRO
Підсвітка + (RGB, 16,8 млн кольорів)
Довжина шнура USB, м 1,85
Матеріал обплетення Нейлон
Матеріал Пластик
Колір Чорний, жовтий
Програмне забезпечення +
Знімна підставка під руки
Зовнішні інтерфейси
Розміри, (Д х Ш х В) мм 364 x 143 x 38
Маса, г 1140
Сумісність з ОС Windows 7/10/11, Mac OS, Android, Linux
Заявлений час роботи від вбудованої батареї 16 годин у режимі 2,4 ГГц з увімкненою підсвіткою, 60 годин без підсвітки
Додатково Можливість працювати у дротовому та бездротовому режимі. Підтримка до трьох Bluetooth-з'єднань одночасно. Ковпачки клавіш з PBT-пластику подвійного лиття. Знімні перемикачі з гніздами для швидкої заміни. Індивідуально змащені стабілізатори довгих клавіш. Шумоізоляція під кнопками. Захист IP56 від потрапляння пилу та вологи. Знімний кабель USB Type-C. П’ять додаткових ковпачків клавіш. Ключ для знімання ковпачків та клавіш. Функція індикації заряду батареї
Вартість, грн 4999

Комплект постачання

Постачається клавіатура у коробці світло-жовтого кольору. На фронтальній стороні є зображення самого продукту, на звороті приведені детальні технічні характеристики українською, польською та англійською мовами.

Особливого захисту від пошкоджень немає, якщо не рахувати додаткового картону та пакету. Але на клавішах є прозора пластикова накладка, яку варто зберегти, щоб прикривати нею пристрій від пилу, коли він не використовується.

У комплекті окрім клавіатури є посібник користувача, кабель USB Type-A на USB Type-C, ключ для демонтажу ковпачків та механізмів клавіш, п’ять додаткових ковпачків клавіш та 2,4-ГГц приймач.

Зовнішній вигляд

Дизайн Hator Skyfall TKL Pro Wireless виглядає трішки старомодним, зате він прямокутний і практичний. Нарочито товсті рамки по боках клавіатури ніби спеціально намагаються нагадати про старі добрі часи, коли дерева були зеленішими та вищими, а клавіатури соліднішими. До речі про солідність: вона тут присутня повною мірою. Вага — 1140 грамів це показник, притаманний скоріше для повноформатного пристрою, ніж для TKL. Послаблює враження серйозності хіба що вибір доступних кольорів корпусу. Окрім класичного сіро-чорного, білого та агресивного жовто-чорного є ще досить дивні поєднання білих кнопок з ніжним «ліловим» або «м’ятним» варіантами. І хоча шасі пластикове, в середині явно є металева підсилювальна пластина. Навантаження у діагональному скручуванні пристрій тримає чудово і майже без скрипів.

Розкладка повністю відповідає стандарту ANSI з довгими однорядними кнопками Shift та Enter. Клавіша F1 знаходиться рівно над цифрою «2». На чорних клавішах методом подвійного лиття у лівому верхньому кутку нанесені символи англійського алфавіту. Українські літери, трохи менші по розміру, розміщені зверху з правої сторони. Їх відмінно видно при увімкненій підсвітці, та слабко помітно без неї. Присутні традиційні тактильні насічки на клавішах «F» та «J». Кнопка Fn займає місце правої клавіші Win. Усі інформативні світлодіоди винесені у нижню частину передньої грані по центру.

Цифровий блок клавіш відсутній. Стрілки та кнопки для редагування зроблені стандартно. Вище стрілок є напис-логотип Hator, а попереду справа нанесене традиційне побажання «кращим ненависникам».

В даній клавіатурі використовуються лінійні механічні перемикачі Kailh Box Red із заявленим робочим ресурсом у 80 млн натискань. Вони мають точку спрацьовування на 1,8 мм ходу та повний хід у 3,6 мм. Необхідне для активації зусилля відповідає 45 грамам. Тактильні відчуття від них просто чудові. Усі кнопки натискаються тихо, чітко й рівно, з плавним пом’якшеним ударом у кінці ходу. Досягається це не в останню чергу завдяки шару шумоізоляції між опорною пластиною та друкованою платою. Крім того, всі приховані стабілізатори довгих кнопок змащені з заводу та не мають жодного перекосу при натисканні. А ще ковпачки клавіш зроблено зі зносостійкого та приємного на дотик PBT-пластику шляхом подвійного лиття.

Але й це ще не усе. Усі механізми клавіш можна легко зняти комплектним ключем, оскільки вони закріплені в спеціальних контактних гніздах, без використання пайки. Це сильно спрощує заміну перемикачів у випадку виходу їх зі строю, А ще можна поставити будь-які інші сумісні механізми за бажанням користувача.

Висота клавіатури зі складеними ніжками по задньому ряду клавіш складає 38 мм. З розгорнутими ніжками — 46 мм. По сторонах є заглиблення, за які зручно брати та легко переставляти клавіатуру за необхідності. Тут використовується OEM-профіль клавіш з циліндричним заглибленням по центру.

Порт USB Type-C для підключення кабелю розташований трохи правіше від центру, посередині за кнопками F8 та F9.

Кабель USB Type-C на USB Type-A у нейлоновому обплетенні сягає довжини в 1,85 метра. Він м’який, має середню товщину та вагу в 37 грамів. Для регулювання довжини тут є спеціальна гумова стрічка з фіксатором та отворами. Ближче до більшого штекера USB Type-A на дроті встановлена феритова накладка.

В заглибленні біля порту USB Type-C є напрямні по боках. Добре це тим, що кабель тримається міцніше. Недолік же полягає у тому, що підібрати аналогічний дріт на заміну може бути проблематично.

Приймач 2,4 ГГц підтримує зв’язок на відстані до 10 метрів від клавіатури. Жодної інформації про технології бездротового зв’язку, які використовує цей пристрій, виробник не повідомляє.

Нижня частина корпусу клавіатури виконана з рельєфного пластику. Гумові ніжки великого розміру є як по кутах, так і по середині попереду та позаду. Усього шість штук. За поверхню клавіатура тримається намертво. Наліпка з серійним номером розташована по центру. Біля передніх ніжок є два глибокі отвори незрозумілого призначення. Чи то для відведення рідини, чи для кріплення підставки під долоні.

Біля передньої ніжки є два повзунки. Перший перемикач відповідає за зміну дротового та бездротового режиму роботи через приймач 2,4 ГГц та Bluetooth, другий дозволяє перемикати розкладку кнопок під операційні системи Windows або Mac OS. Індикатори, розташовані на передній грані, позначають білим кольором зліва направо — Caps Lock, Scroll Lock, Win Lock. Четвертий кольоровий індикатор позначає червоним підключення по кабелю та зарядку, зеленим — з’єднання через приймач 2,4 ГГц, а синім — роботу по Bluetooth.

На задніх розкладних ніжках також є гарні гумові наліпки.

Підсвітка на клавіатурі виглядає добре. Кольори мають середню яскравість, білий відтворюється як світло-блакитний. Є помітні засвіти між клавішами, та мало того — у жовтому варіанті частково просвічується корпус клавіатури. Є налаштування яскравості та різноманітних світлових ефектів. Lock-індикатори самі по собі не видні, їх світло відбивається від поверхні.

Незрозуміло навіщо, але по боках з обох сторін є окремі світлодіодні смуги. Вони вмикаються самі лише в дротовому режимі. У бездротовому ця підсвітка вимикається автоматично, після відключення клавіатури, та потребує активації вручну.

Функціональні можливості

Деякі функції клавіатури Hator Skyfall TKL Pro Wireless можна регулювати через сполучення відповідних клавіш з Fn. Інформацію про них можна знайти в інструкції, оскільки жодних підказок на самих кнопках немає. В таблиці нижче поданий повний перелік тих функцій, які вдалося відтворити.

Поєднання: Функція:
Fn+F1 Зменшити яскравість екрану
Fn+F2 Збільшити яскравість екрану
Fn+F3 Вкладка Windows «Активність користувача»
Fn+F4 Папка «Цей комп’ютер»
Fn+F5 Поштовий клієнт
Fn+F6 Застосунок браузеру
Fn+F7 Попередній трек
Fn+F8 Відтворення/пауза
Fn+F9 Наступний трек
Fn+F10 Вимкнути/ввімкнути звук
Fn+F11 Зменшити гучність
Fn+F12 Збільшити гучність
Fn+ESC Скидання пристрою на фабричні налаштування
Fn+ліва кнопка Win Активація або відключення ігрового режиму у якому неактивна кнопка Win
Fn+1 Одне коротке натискання для підключення до першого Bluetooth пристрою, довге натискання — перехід у режим парування по відповідному каналу (повзунок має бути у режимі Bluetooth)
Fn+2 Одне коротке натискання для підключення до другого Bluetooth пристрою, довге натискання — перехід у режим парування по відповідному каналу (повзунок має бути у режимі Bluetooth)
Fn+3 Одне коротке натискання для підключення до третього Bluetooth пристрою, довге натискання — перехід у режим парування по відповідному каналу (повзунок має бути у режимі Bluetooth)
Fn+4 Довге натискання — перехід у режим парування по каналу 2,4 ГГц (повзунок має бути у режимі 2,4 ГГц)
Fn+Backspace Перевірка рівня заряду батареї. Підсвічуються зеленим цифри від 1 до 0.
Fn+Ctrl Перемикання режимів бокової підсвітки
Fn+Ins Перемикання режимів основної підсвітки
Fn+Del Перемикання кольорів основної підсвітки
Fn+End Статичне підсвічування основної підсвітки
Fn+↑ Збільшити яскравість підсвітки
Fn+↓ Зменшити яскравість підсвітки
Fn+← Зменшити швидкість ефекту підсвітки
Fn+→ Збільшити швидкість ефекту підсвітки

Програмне забезпечення

Hator Skyfall TKL Pro Wireless має власне програмне забезпечення, яке потребує завантаження та інсталяції для роботи. Воно не є постійно активним, та має запускатися вручну, хоча автоматичний старт можна призначити у налаштуваннях.

На головній вкладці для зміни призначення команд доступні усі кнопки крім Fn. Призначити можна будь-які клавіші клавіатури у поєднанні з модифікаторами Ctrl, Alt, Shift та Win, макрокоманди, набір з 18 стандартних медійних команд, або команди основних та додаткових кнопок миші включно з напрямками прокрутки. Також кожну окрему клавішу можна вимкнути в ПЗ. В нижньому лівому кутку відображається назва поточного профілю конфігурації. У нижньому правому є кнопка скидання клавіатури на фабричні налаштування. Та меню вибору і створення інших профілів.

В налаштуваннях підсвітки основних кнопок доступні 12 видів ефектів включно зі статичним підсвічуванням. Підсвітку можна відключити повністю. Для індивідуального налаштування підсвітки кожної кнопки є окремий пункт під назвою «визначено користувачем». Можна налаштувати колір, яскравість та швидкість ефекту. Напрямок відтворення регулюється апаратно сполученням клавіш клавіатури. Налаштування для бокової підсвітки відсутні.

У редакторі макросів можна створювати та присвоювати ім’я окремим макрокомандам та папкам для них. У кожен макрос можна записати до 83 команд, де натискання клавіші та відпускання сприймається як дві окремі дії. Для запису доступні команди з клавіатури та миші (без урахування напрямку прокрутки), з урахуванням часових затримок чи без них. Можна записувати окремою командою зміщення курсора миші в межах +/– 127 точок від поточної позиції. Усі команди редагуються. З видів відтворення доступний повтор певної кількості раз, активація та деактивація макрокоманди по натисканню кнопки, та разова активація по натисканню кнопки.

У розділі «Підтримка» можна перевірити та оновити версію програмного забезпечення та прошивки, обрати мову застосунку з української, англійської або китайської та увімкнути або вимкнути опцію автозапуску ПЗ.

Ергономіка та тестування

Клавіатура Hator Skyfall TKL Pro Wireless спочатку справляє враження ретро-продукту. Вона навмисно зроблена масивною, прямокутною та важкою. Але все змінюється, коли починаєш нею користуватися. Чудові відчуття від набору тексту повністю відсувають на другий план питання естетики. Але про це розкажемо трохи згодом.

Щодо загальної якості продукту особливих питань не виникає. Корпус достатньо міцний, скрипу від нього можна домогтися лише спеціально, створивши нехарактерне навантаження. Ніжок багато, вони досить великі та чіпкі, щоб разом зі значною вагою впевнено втримувати клавіатуру на місці. Не вистачає лише підставки під долоні у комплекті, але, наскільки мені відомо, її можна придбати окремо. Щодо знімного зарядного кабелю, то він більше схожий по своїй м’якості та гнучкості на дріт від миші. А ще ним зручно заряджати інші пристрої, коли клавіатура використовується у бездротовому режимі.

Гарні емоції від друку та гри на цій клавіатурі формуються цілим рядом факторів. По-перше, самі по собі лінійні перемикачі Kailh Box Red створюють приємні тактильні враження при натисканні. Далі це доповнюється приємними на дотик ковпачками клавіш з PBT-пластику подвійного лиття, на якому чудово підсвічуються як англійські, так і українські символи. Індивідуально змащені стабілізатори довгих клавіш та відмінна стабілізація в принципі також не вичерпує всієї картини, оскільки ще є шар шумоізоляції під опорною пластиною. Тобто в клавіатурі є усе необхідне, щоб отримувати задоволення та насолоду від процесу друкування.

Ще декілька цікавих технічних моментів. Роз’єми для швидкої заміни перемикачів дозволяють спростити обслуговування клавіатури в цілому, та створити власну комбінацію з сумісних механізмів, навіть різного типу під різні клавіші, якщо є така потреба. Крім того, конструкція перемикачів Kailh Box Red передбачає, що їх контакти закриті в окремому відсіку (звідки й пішла їх назва) та натискаються боковим пластиковим штифтом. В результаті, формально, вони дійсно краще витримують потрапляння пилу та вологи. Але чи витримують їх інші компоненти, ті ж самі гнізда, друкована плата, контролери по заявленому стандарту IP56 — то є питання.

Клавіатура має декілька варіантів підключення — по кабелю, через приймач 2,4 ГГц або до трьох Bluetooth пристроїв одночасно з можливістю швидкого перемикання. Робота по кабелю не є пріоритетною, тому режим завжди залежить від фізичного положення перемикача. Перебоїв зв’язку у бездротовому режимі не спостерігалось. Заявлена автономність батареї складає 16 годин безперервного використання з підсвіткою та до 60 годин без неї. По моїм випробуванням вийшло 28 годин з підсвіткою. Алгоритм роботи енергоощадження при роботі від батареї тут наступний: через 2 хвилини простою вимикається підсвітка клавіш, через 10 хвилин без використання відбувається перехід у режим сну. Вихід з режиму сну миттєвий при натисканні кнопок (натиснення реєструється в системі з мінімальною затримкою). При закінченні заряду клавіатура відключається досить швидко та без особливих попереджень. Тому звертайте увагу не на клавішні індикатори, а на індикатор попереду. Якщо він блимає червоним, значить потрібно негайно зарядити пристрій.

Клавіатура має бортову пам’ять, що дозволяє зберігати в ній налаштування підсвітки та змінювати призначення клавіш. Але програмне забезпечення поки що відверто слабке і дозволяє робити лише дуже базові речі. У ньому сильно не вистачає налаштувань опцій енергоспоживання. І знову з якоїсь причини застосунок працює з клавіатурою лише при підключенні по кабелю.

Підсвітка виглядає добре, за умови, що користувачу не потрібний чистий білий колір. Але навіщо потрібна підсвітка по боках клавіатури особисто для мене лишається загадкою.

Hator Skyfall TKL Pro Wireless підтримує повний NKRO-антигостинг, що дозволяє активувати усі кнопки одночасно.

Підсумки

На цей час механічна бездротова клавіатура Skyfall TKL Pro Wireless є флагманською моделлю марки Hator. І головною перевагою цього пристрою можна вважати тактильну віддачу, а зовсім не дизайн або бездротові можливості. Компанія створила дуже вдале сполучення з «правильних» перемикачів Kailh Box Red, ковпачків клавіш з PBT-пластиком подвійного лиття з українськими символами, хороших змащених стабілізаторів та якісної шумоізоляції. В результаті натискання цих клавіш приносить лише приємні відчуття. Присутні тут і інші, не менш важливі переваги. Наприклад можливість легкої заміни перемикачів, яка фактично є зараз стандартом для механічних клавіатур високого ґатунку. А ще підсвітка, та бездротові інтерфейси 2,4 ГГц й Bluetooth. Батарея має достатній запас автономності та навіть з підсвіткою на повну її вистачить на три дні інтенсивного використання клавіатури.

Критичних недоліків у Skyfall TKL Pro Wireless немає. Так, дизайн трішки застарілий, але це питання особистого смаку. Ідеальним тут був би металевий корпус, але й ціна тоді зросла б відповідно. Тим більше, що й пластик вийшов достатньо міцним. Можна висувати претензії до програмного забезпечення, але і його напевне покращать с часом.

Клавіатура Hator Skyfall TKL Pro Wireless має всі шанси стати справжнім новорічним подарунком поціновувачам хорошої механіки. А якщо бездротові інтерфейси не мають вирішального значення, то дротовий варіант Hator Skyfall TKL Pro є дуже пристойною пропозицією за свою ціну.