Легкі та компактні миші існували завжди, особливо в варіанті «миші для ноутбука». Але нинішній поштовх та стиль задали бутикові виробники Glorious та Final Mouse. Тобто, як й мода на hot-swap механічні клавіатури, тренд прийшов з-за меж традиційного ринку геймерських аксесуарів. І от тепер традиційні постачальники освоюють новий сегмент. Українська торгова марка HATOR не відстає від конкурентів і випустила нову модель під назвою Stellar Pro Wireless.

На фронтальну сторону маленької жовтої коробки винесено чотири особливості. Сукупно з ціною вони вже складають продукт, що заслуговує на огляд. Дизайнер розмістив їх не в порядку важливості, тож виправимо: 52 грами ваги (для бездротової миші!), три режими підключення (2,4 ГГц радіоканал, Bluetooth та USB), RGB-підсвітка та перемикачі TTC Gold з ресурсом 80 мільйонів кліків. Останній параметр — 2699 грн рекомендованої роздрібної ціни робить попередні деталі як раз цікавішими. Це найдорожча мишка HATOR, але найдешевша з аналогічних по характеристиках моделей інших брендів. З усім іншим розберемося нижче і почнемо з повних характеристик.

Технічні характеристики

Виробник HATOR
Назва та сторінка продукту Stellar Pro Wireless
Інтерфейс Дротовий (USB) / Бездротовий (USB, 2,4 ГГц / Bluetooth 5.3)
Тип Ігрова надлегка (FPS/RTS-ігри)
Тип сенсора Оптичний
Модель сенсора PixArt 3395
Роздільна здатність, cpi До 26000
Кількість кнопок 5 кнопок + прокрутка (ліва, середня, права, дві бічні кнопки)
Максимальне прискорення, g 50
Висота відриву від поверхні (LOD), мм 1–2
Максимальна швидкість, м/сек 16,51
Частота опитування USB-порту, Гц 125 / 250 / 500 / 1000
Внутрішня пам'ять Так (4 профілі)
Скрол 1
Прокрутка вертикальна/горизонтальна +/–
Тип приймача для бездротового з'єднання Нано-ресивер
Час автономної роботи, годин До 18 з підсвіткою, до 42 без підсвітки
Час роботи у режимі очікування 3 місяці
Час зарядки, годин 2
Батарея 5 В, 300 мА·г
Можливість зміни маси
Можливість регулювання форми корпусу
Довжина шнура, м 2,1
Матеріал кабелю Обплетення, паракорд
Матеріал поверхні корпусу Пластмаса
Колір Чорний
Підсвічування RGB
Зони підсвічування Коліщатко
Матеріал ніжок 100% тефлон (PTFE)
Програмне забезпечення +
Розміри, (Д х Ш х В) мм 116 x 60 x 36
Вага, г 52
Сумісність з ОС Windows 10, 11 / MacOS / iOS / Android / Linux
Додатково Комплект змінних ніжок, знімний кабель USB Type C, адаптер USB-C на USB-A, кріплення для нано-ресиверу
Гарантія, місяців 24
Середня вартість, грн 2699

Упаковка та комплектація

Максимально компактна коробка наче підкреслює надлегку конструкцію миші, хоча насправді це має на певну копійчину допомогти з логістикою на всіх етапах від заводу й до кінцевого споживача (особливо в частині «скільки коробок влізе в один контейнер»). Дизайн упаковки фірмовий для HATOR, не сплутаєш на полицях магазину. Зображення миші з трьох боків грає ведмежу послугу продукту — на фізичній коробці воно виходить приблизно 80% від реального масштабу, тож поки не зірвеш наліпку та не дістанеш мишу з упаковки, вона здається ще меншою, ніж є. Надто маленькою…

На зворотному боці приведено вже детальний опис особливостей моделі та зазначені її характеристики трьома мовами — українською, польською та англійською. Дещо смішно, в доброму сенсі, виглядає текст «Українська ігрова миша» — звісно, у два рядки й малася на увазі мова опису, але щось в цьому є… Три різні QR-коди знизу ведуть на локалізовану відповідною мовою сторінку техпідтримки HATOR, а от однаковий QR-код на трьох бокових гранях коробки відкриває англомовну сторінку самої миші на офіційному сайті. Ще чотири випадки використання кодів знайдені в інструкції та один на самій миші. Дизайнер HATOR дуже любить QR-коди!

В комплект постачання входять:

  • миша HATOR Stellar Pro Wireless;
  • USB-шнур;
  • «нано»-ресивер радіосигналу 2,4 ГГц;
  • кріплення для ресіверу на шнур;
  • перехідник з USB-C на USB-A;
  • комплект з трьох глайдів;
  • інструкція по експлуатації.

Дизайн

52 грами. Деякі навіть ноутбучні моделі важать набагато більше, наприклад Razer Pro Click Mini дорівнює 88 грамів, а еталонна Apple Magic Mouse для «робочого Macbook» — рівно 99 грамів. Тобто щоб зробити настільки легку мишу, розробникам треба справді попрацювати. Боротьба йде за кожен грам, що демонструє своїм космічним цінником 49-грамова Razer Viper Mini Signature Edition з магнієвого сплаву.

У продукту HATOR корпус з чорного пластику. Він має приємну на дотик матову текстуру, на якій не дуже сильно залишаються відбитки пальців. Цікаво, як цей пластик буде поводитися з роками експлуатації, але все одно швидко це дізнатися неможливо.

Інших кольорів поки немає, але згадки про «black» на коробці біля штрих-коду та в інструкції натякають, що можуть з’явитися й кольорові версії.

Поверхня біля колеса, бокові кнопки та частина площі дна зроблені глянцевими й це покращує вигляд. Не дивлячись на мінімальну вагу, в руках Stellar Pro Wireless не залишає відчуття «дешевої китайщини», якою в очах прихильників дорожчих геймерських брендів цей продукт сприймається з огляду на цінник.

Загальні розміри вийшли типові для надлегких мишей — менше повнорозмірних, але дещо більше, ніж найкомпактніші ноутбучні моделі. Порівняння на фото достатньо наочно демонструє відношення Stellar Pro Wireless до старого Razer Pro Click Mobile, Apple Magic Mouse, двох популярних повнорозмірних Razer Deathadder та Basilisk V3, а також справді великої Razer Boomslang 2000.

Форма симетрична загалом, але бокові кнопки не для лівші. Пошук по AliExpress, Amazon та eBay не допоміг знайти точну копію цього продукту, що робить честь HATOR та їх китайському ODM-партнеру. За інформацією виробника, штампи для корпусу Stellar Pro вони розробляли самостійно.

Класичний елемент надлегких мишей — додаткові отвори в корпусі, що мають зекономити вагу. Шестикутні вирізи на корпусі є, як відомо кожній бджолі, найефективнішою формою подібних структур і використовується на «вентильованих» мишах кількома брендами вже давно. Наявність всіх цих отворів може подобатися чи не подобатися, тож деякі виробники мають в асортименті дуже легкі миші зі звичайними корпусами. З іншого боку, це свого роду культ, який розпочали кіберспортсмени, і ця мода поступово зростає вже декілька років. Аргументи противників відомі — всередину може попадати піт та бруд.

Основні клавіші адекватного розміру та зручної форми з виїмками під пальці по центру. Бокові — компактні, розташовані в типовому для правші місці. Коліщатко виконано прозорим та матовим для рівномірності RGB-підсвічування. Нормальне зчеплення з пальцем забезпечує гумове кільце. Звісно, коліщатко працює, як третя кнопка.

RGB-підсвітка, що так пафосно заявлена на коробці та в опису, в реальному житті є тільки на колесі у вигляді єдиного світлодіода з чотирма режимами роботи — м’яко кажучи, не рівень Razer Chroma, якщо хтось такого чекає. Правда, для 52 грамів це й так немало, бо в них прийшлося впихнути батарею і світлодіод споживає її вдвічі активніше за всю іншу електроніку миші: заявлено 18 годин роботи з підсвіткою проти 42 годин без неї. В режимі очікування Stellar Pro Wireless має пролежати 3 місяці. Повна зарядка займає 2 години.

Брендинг ненав’язливо нанесено гравіюванням на ліву кнопку та відлито на корпусі знизу. З наліпки, де вказано серійний номер, можна дізнатися внутрішній індекс продукту — HTM-550. Якщо комусь цікаво — одинадцятий по рахунку QR-код веде на ту ж саму англомовну сторінку Stellar Pro Wireless на сайті HATOR.

Глайдів три — два великі, в повну ширину корпусу й один у вигляді овального кільця навколо отвору сенсора. Вироблені з чистого фторопласту, він же тефлон (100% PTFE) без жодних домішок, тому білого кольору. В комплекті йде ще один набір глайдів, що буде чекати власника до тих пір, поки перші не зітруться. Зверніть увагу: на новій миші на глайдах є малопомітна прозора захисна плівка, яку треба зняти одразу, як почне дивувати поводження миші на різних поверхнях (а ще краще — просто одразу)!

Перемикання режимів DPI робиться кнопкою на дні праворуч від сенсора. Режим роботи демонструє себе через зміну кольору підсвітки, при цьому її видно в процесі перемикання через отвір, не обов’язково перегортати мишу чи натискати наосліп. Синє значення за стандартним налаштуванням є «другим знизу».

Ліворуч від сенсора знаходиться перемикач між 2,4 ГГц, USB та Bluetooth. Він зроблений дещо дешево, перемикається, м’яко кажучи, без преміального лоску, хоча свою справу робить. Для переведення миші в режим пошуку Bluetooth треба натиснути одночасно праву, ліву кнопки та коліщатко прокрутки.

Роз’єм USB-C стандартний, дякуємо HATOR що не стали додавати якусь пропрієтарну форму навколо нього, тому поміняти шнур в разі потреби вийде без проблем. Втім, виробник доклав зусиль й для того, щоб це було не потрібно, поки рідний не вийшов з ладу від експлуатації, адже він справді гарний: дуже легкий, дуже гнучкий, в приємному обплетенні «паракорд», має довжину 210 см і навіть феритовий фільтр. По відчуттю в руках він, в хорошому сенсі, більше нагадує шнурок від взуття, ніж USB-кабель. Пластиковий ковпачок на роз’ємі USB-A та багаторазова гумова стяжка згодиться тим, хто буде брати його в дорогу.

А от що справді здивувало, так це копійчана по реалізації, але геніальна ідея розмістити знімну кліпсу-кріплення прямо на кабелі для нано-ресивера радіосигналу 2,4 ГГц. Так він не загубиться при транспортуванні. Опцію «не брати з собою кабель взагалі» роздивлятися не варто, бо зарядка миші потрібна регулярно.

Для тих, хто вірить в те, що кожна краплина допомагає, в комплекті додається також перехідник з USB-C на USB-A. Він потрібен, щоб під'єднати ресивер не напряму до системного блоку, а через штатний USB-кабель та покласти його десь поруч з мишею для найкращого сигналу.

Інструкція англійською та українською мовами повторює характеристики виробу, описує роботу перемикачів режимів та DPI, пропонує вказівки з експлуатації та деталізує гарантії виробника. Після її прочитання ми одразу порушили дві вказівки та втратили гарантію, щоб її не втрачали звичайні покупці — бо далі в огляді йде розбирання.

Якщо зняти нижній глайд, відкриються два гвинтики. Цього достатньо для розбирання — треба їх відкрутити, після чого обережно відкрити корпус, як мушлю: по боках він тримається на пластикових засувках. Верхня половина не має нічого цікавого, тільки кріплення основних кнопок. Основна плата тримається на трьох гвинтиках, але для того, щоб дістатися неї, треба спочатку відкрутити маленьку плату з перемикачами бічних кнопок та ще меншу з підсвіткою коліщатка.

Всередині ми бачимо всі компоненти, які й заявлені виробником. Сенсор PixArt 3395 має роздільну здатність до 26000 cpi, максимальну швидкість 16,5 м/с та забезпечує прискорення до 50 G. Висота відриву перемикається програмно між 1 та 2 мм. Перемикачі основних кнопок — TTC Gold з силою натискання 60 (+/–15%) грам та ресурсом 80 млн кліків. Перемикачі бічних кнопок та колеса — Huano. Енкодер коліщатка — TTC Gold. Батарея — 3,7 В, 300 мАг (1,1 Вт·год). Оскільки тема боротьби за грами особливо цікава, то картина вийшла такою: батарея важить рівно 4 грами, але викидати її сенсу немає, бо навіть надлегкий дріт зробить мишу важчою, а от якщо хтось готовий принести в жертву функціональність бічних кнопок, то їх плата з гвинтиками зекономить десь 3 грами й в результаті, доведе «екстремальним схудненням» вагу HATOR Stellar Pro Wireless до показників Razer Viper Mini Signature Edition…

Програмне забезпечення

Для роботи миша не потребує специфічних драйверів — система розпізнає її й працює адекватно. Але власне фірмовий додаток є тільки для Windows, завантажити його можна з офіційного сайту. Тож амбіційно заявлені на коробці 11 платформ, що підтримуються, є дещо натягнутими. Втім, якщо під'єднати мишу та налаштувати її на ПК, то далі завдяки вбудованій пам’яті вона зможе працювати з встановленими параметрами й на інших системах.

Додаток має чотири категорії налаштувань: функції кнопок, макроси, загальні параметри та RGB-підсвітка. Все це можна зберегти в кожен з чотирьох профілів, експортувати та імпортувати. Оновлення працює по бездротовому каналу, що є важливим уточненням, бо рік тому на тестуванні Hator Quasar Wireless можна було налаштувати тільки через USB.

Тестування

І знов починаємо з маси. Якимось дивом тестовий екземпляр фактично показав навіть 50,9 г на вагах. Цей факт є альфою та омегою у відчуттях від Stellar Pro Wireless. При цьому вона добре збалансована і загалом зручно лежить в руці, хоча на відміну від балансу це вже дуже суб’єктивне враження. Якщо надлегкі миші для користувача є новинкою, то вона буде здаватися взагалі пушинкою. Миша типовою вагою 100 грамів після цього буде здаватися, навпаки, незвично важкою. Очевидно, що легка миша менше втомлює руку. Менш очевидно, що при низькій чутливості в грі, така миша має допомогти одночасно й дуже точно цілитися, й легше робити різкі довгі рухи — особливо при довгих ігрових сесіях. Саме за це їх, як клас, полюбили професійні гравці в Counter-Strike та аналогічні ігри, наприклад Valorant. Обмеженням при цьому є хват: через розміри Stellar Pro Wireless ідеальна для тримання пальцями та хватом «кіготь», але не всією долонею. Не те щоб це було зовсім неможливо, та й залежить від розміру долоні, втім виходить дивненько…

Перевірка на більше ніж 20 килимках всіх можливих типів не виявила жодних проблем. Суб’єктивно здається, що миша найкраще поводиться на пластикових поверхнях з текстурою типу control та, навпаки, на найгладкіших тканинних, але це вибір між «дуже добре» та «відмінно» — тобто тефлонові глайди у HATOR працюють чудово. Для сенсора PixArt 3395 також ані метал, ані скло не стали проблемою, не кажучи вже про більш традиційні матеріали. Незалежно від поверхні та налаштувань в додатку (1 чи 2 мм), не вдалося помітити різницю у висоті відриву сенсора — вона складає 1 мм, що само по собі є добрим результатом, хоча дивно, що немає змін…

Apple Macbook M2 знайшов Stellar Pro Wireless в режимі Bluetooth, розпізнав заряд батареї й загалом працює. Але при повторному підключенні відвалюється і вимагає шукати мишу заново… На Windows 11 цієї проблеми немає, перемикання між трьома режимами роботи працює адекватно. В будь-якому випадку, при підключенні через Bluetooth миша зберігає тільки один пристрій, до якого парується, а також, схоже, повертається в режим фабричних налаштувань. В режимі 2,4 ГГц ніяких проблем немає: при перемиканні ресивера між двома ПК (в тому числі на MacOS) миша продовжує використовувати профіль, який активовано в додатку.

Сила натискання кнопок перевірялася зброярським інструментом для спускового гачка. Основні кнопки спрацьовують в діапазоні 65–72 грами, бічні — 50–60 грамів, колесо — 170–185 грамів. З урахуванням можливих похибок та заводських характеристик для перемикачів TTC Gold на рівні 60 грамів +/– 15% (тобто 51–69 грамів), все цілком відповідно.

Результати старозавітного тесту Enotus приводити не хочеться: автор їм перевіряв, побачив чудові результати по всіх тестах, але має сумніви щодо їх коректності. Скажімо, вдалося вичавити DPI на 25% вище заводського максимуму… Перевірка окремим додатком Razer Polling Rate Tester підтвердила очікувані характеристики частоти опитування: близько 1000 Гц в режимі 2,4 ГГц та 133 Гц для Bluetooth.

Ринок

Легкою останні роки вважається миша, що важить менше ніж 80 грамів, а надлегкою — менш як 60 грамів. Якщо додати бездротове підключення до вимог, то все одно ми отримуємо достатньо насичений ринок навіть в Україні, що представлений сумішшю звичайних, геймерських та нішевих брендів. Без претензій на абсолютну повноту, але з додаванням деякої екзотики, картина вимальовується така:

Назва Вага, г Орієнтовна ціна, грн
Asus ROG Harpe Ace Aim Lab Edition 54 6999
Asus TUF Gaming M4 Wireless 77 3049
Corsair M75 Air 60 6500
Dream Machines DM6 Trio 81 3199
Endgame Gear XM2we Wireless 63 2999
Glorious Model O2 Wireless 68 3999
G-Wolves Hati S ACE 56 ~4000
HATOR Stellar Pro Wireless 52 2699
HyperX Pulsefire Haste 2 Wireless 61 4499
Lamzu Atlantis Mini 49 4500
Logitech G PRO X Superlight 2 Wireless 60 6699
MSI Clutch GM51 Lightweight Wireless 85 3799
Pwnage StormBreaker 52 8000
Razer Cobra Pro 77 6499
Razer Viper V2 Pro 59 6499
Razer Viper Mini Signature Edition 49 15000
ROCCAT Burst Pro Air 81 2599
Steel Aerox 3 Wireless 68 3499
XTRFY M42 Wireless 67 3399

Цей огляд не є порівнянням всіх ультралегких бездротових мишей. Але якщо сконцентруватися на ціні та вазі, то Stellar Pro Wireless одночасно є майже найлегшою та майже найдешевшою!

Тобто, як це не дивно, на перший погляд, зі своєю найдорожчою мишею HATOR справді пропонують щось цікаве для України саме по співвідношенню ціна-якість. На другий погляд це як раз не дивно, бо «цікаво за свої гроші» — це майже гасло HATOR. І майже дослівно, адже на сайті заявлено метою «надати споживачеві оптимальний за ціною і безкомпромісний за якістю продукт». Компроміси, правда, є практично в будь-якому серійному продукті взагалі, а от щодо оптимальної цінової політики HATOR не брешуть, бо як український бренд мають розкіш відчувати місцеві потреби та стан ринку. І на основі цього підлаштовувати роздрібні ціни так, щоб виглядати цікаво.

HATOR Tonn EVO L.E.

Бонусом пропоную бліцогляд ще одного продукту HATOR. На більшості фото фоном є килимок Tonn EVO L.E. в розмірі L (500x420 мм).

Розмір не для кожного столу, зате гармоніює з вимогами гравців на low sensitivity, яким як раз підходять надлегкі миші, а для інших гравців є менші й більші варіанти. Робоча поверхня з кордури має таку собі середню текстуру між Speed та Control, вона добре відштовхує вологу й адекватно слизька. Периметр прошито, виглядає надійно. Зворотна сторона з текстурованої гуми фірмового яскраво-жовтого кольору, добре тримається на столі. Чесна товщина 5 мм загалом радує, але новий килимок треба потримати десь добу розгорнутим під вагою чогось типу книг, щоб він вирівнявся. І навіть тоді нашивка «...to the best haters» в лівому верхньому куті буде дражнити перфекціоністів тим, що залишається нерівною навіть на офіційних фото виробника. Якщо мультяшна веселість не до смаку, стандартний Tonn EVO є в п’яти типових кольорах периферії HATOR, плюс існує другий Limited Edition з малюнком австралійського художника в сіро-жовто-білих тонах. Зроблений в Сингапурі, а не в Китаї. Коробка солідна, на подарунок підходить, власника теж має задовольнити, якщо шукаєте товстий тканинний килимок. Цінник вище нонеймів з маркетплейсів, нижче топових брендів. Якось так.

Висновки

Чи буде Stellar Pro Wireless доброю геймерською мишею в плані технічних характеристик? На сьогодні це взагалі питання вже не до миші, а до навичок геймера — чи є миша обмежувальним фактором в грі? Чи буде вона доброю геймерською мишею в плані ергономіки? Це вже питання особистих смаків: хвату та звички до ваги… Є суб’єктивне питання і в плані ергономіки як робочої миші саме для щоденного 8-і-більше-годинного поспіль використання, бо мала вага тут в плюс, але деякі ж люблять «класти руку на мишу по лікоть» чи більшу кількість кнопок. Ця модель може бути зіркою в якості компаньйону для ноутбука при тому, що вона не є класичною «мобільною» мишею, але треба звикнути, що автономність принесена в жертву зниженню маси — 20–40 годин, залежно від роботи підсвітки. До того, сам вибір надлегкої миші з вентильованим корпусом — питання смаку. Комусь воно нагадає про трипофобію (страх перед скупченням отворів), а комусь, навпаки, про улюблену кіберспортивну команду та їх перемоги в Counter-Strike чи Valorant.

Плюси:

  • феноменальна вага у 52 г для бездротової миші;
  • не найкомпактніші при цьому розміри, а цілком зручні;
  • найнижчий цінник порівняно з альтернативами;
  • дуже зручний USB-кабель для використання в дротовому режимі;
  • геніальне кріплення нано-ресивера на кабелі;
  • відмінна якість тефлонових глайдів;
  • адекватні сенсор та кнопки.

Мінуси:

  • мала автономність, особливо з підсвіткою;
  • RGB-підсвітка тільки одного елементу;
  • не сподобається тим, хто любить тримати мишу долонею;
  • бокові кнопки тільки для правши;
  • корпус з отворами це завжди «на смак»;
  • обмежена функціональність через Bluetooth;
  • немає застосунку для MacOS.

Отже, придивитися до HATOR Stellar Pro Wireless є сенс, в першу чергу, геймерам у швидкі FPS, що грають з низькою чутливістю, бо звідти тренд на такі миші й прийшов. В другу — власникам ноутбуків в пошуку надлегкої мобільної миші. Звісно, якщо немає бажання доплатити за продукт іншого класу.

Для тих, кому не треба бездротова миша, у HATOR є звичайна Stellar Pro. Вона важить 47 грамів, коштує 1599 грн і в більшості характеристик аналогічна протестованій Stellar Pro Wireless, але має інший сенсор — PixArt 3335 з максимальною роздільною здатністю 16000 cpi, тож всі коментарі про ергономіку мають бути в силі, а от оцінювати поведінку потрібно окремо.