Тюнінг клавіатур. Частина 1: теорія

Цей текст назрівав давно. На механічні клавіатури переходять все більше користувачів і все частіше виробники пропонують моделі, які дозволяють повноцінно кастомізувати пристрій по всіх канонах ентузіастів. У випадку ASUS ROG Azoth чи Razer Blackwidow V4 75%, всю цю магічну функціональність можна неочікувано отримати, просто купив «геймерську клавіатуру». І наче все добре, адже власнику такого продукту тепер відкрито доступ до гігантського ринку тюнінгу клавіатур — от тільки спільнота клавіатурних ентузіастів напрацювала безліч корисних матеріалів, окрім власне описання шляху переходу з «геймерського» рівня на «кастомний», бо до останнього часу просто не було гідних рішень мейнстримних брендів, з якими цей шлях можна було б подолати. З іншого боку, частина читачів, можливо, вже бачила незвичні кастомні клавіатури, але ще не знає, як вперше перейти до практики.

Тюнинг клавіатур

Є одна новина, одночасно гарна та погана — якщо ви це почнете, то можете отримати нове повноцінне хобі. А хобі одночасно приносять радість та забирають гроші. Тож потім не кажіть, що вас не попереджали. Автор теж, як вище вже згадано, спочатку збирався тільки зробити деякий тюнінг для Razer Blackwidow V4 75%, але зупинитися не вдалося і тому в другій частині цього матеріалу буде розглянуто два основних практичних сценаріїв:

  • Як побудувати максимально тиху механічну клавіатуру з потужною підсвіткою Chroma, використовуючи за основу Razer Blackwidow V4 75%?
  • Як зібрати кастомну клавіатуру, використовуючи за основу баребон-набір Dark Project KD83A LTD Aluminum?

Тюнинг клавіатур

Крім цього, буде також компактна збірка на базі CIY Tester 68 з котячою темою та деякий тюнінг в українському стилі для звичайної геймерської Razer Huntsman V2 з деталями від HATOR, які сподобалися під час огляду Rockfall 2 TKL Mecha Authentic Edition. Але, щоб правильно дійти до цієї практики, треба почати з теорії й вивчити культурну та технічну базу «клавіатуробудування» і при цьому спробувати не зануритися надто глибоко в нюанси, адже загалом це тема не однієї статті (хоч і у двох частинах), а цілих спеціалізованих сайтів, магазинів та спільнот.

Тюнинг клавіатур

Зазвичай, нормальною людиною клавіатура сприймається, як єдиний пристрій. І зазвичай, нормальна людина здатна набирати текст на будь-якій клавіатурі, аби вона була у справному стані. Для любителя ж механічних клавіатур — це набір компонентів, кожен з яких цілком зрозумілим чином впливає на відчуття від користування. І це дуже важливе слово: «відчуття». Бо відчуття суб'єктивні. Це ключове, що взагалі варто запам'ятати першим про кастомні клавіатури.

Все.

Дуже.

Суб'єктивно!

Колірна гама, матеріал корпусу, вага всього пристрою, розкладка, профіль кейкапів, підсвічування, кут нахилу, сила натискання перемикачів, наявність чи відсутність тактильного зворотного зв'язку та, нарешті, звучання — все це буває дуже різним і при цьому тут ніде немає «хорошої та поганої відповіді», просто різним людям подобаються різні речі. Але при цьому треба розібратися у предметі, щоб зробити свідомий вибір так, щоб результат задовольнив. До речі, майже всі конкретні компоненти, згадані в статті, купувалися автором у власне користування, що й відповідає на питання «чому саме вони, а не конкурентні вироби» — бо так захотілося.

Тюнинг клавіатур

Отже, з погляду ентузіаста, механічна клавіатура складається з таких основних обов'язкових частин:

  • корпус (включно з плейтом);
  • плата (PCB);
  • перемикачі (свічі);
  • клавіші (кейкапи).
Тюнинг клавіатурТюнинг клавіатурТюнинг клавіатурТюнинг клавіатур

Важливе слово вище — «механічна». Бо світ клавіатурної техніки набагато ширший, ніж та його частина, яка складає 99% типового хобі-ринку. І занурюючись вперше у начебто безмежні можливості тюнінгу, треба розуміти, що не вийде це сумістити з перевагами оптичних перемикачів, чи аналогових, чи з датчиками Хола, чи з низькопрофільними клавішами й тому подібне... Певні екзотичні рішення існують, але практично все клавіатурне хобі побудовано навколо формату механічних перемикачів Cherry MX.

З чого почати?

Є «три з половиною» основні шляхи до побудови кастомної клавіатури:

  1. Найбільш очевидний, це придбати вже готову клавіатуру одного зі спеціалізованих брендів відповідно до своїх базових смаків і далі покращувати її тюнінгом. В більшості випадків для цього прийдеться звертатися до спеціалізованих магазинів, бо традиційні дистриб’ютори периферії мають дуже невеликий асортимент таких клавіатур. Плюс: можна одразу зануритися в деталі, які будуть описані нижче. Мінус: треба одразу розбиратися, чому якась клавіатура з невідомою раніше назвою коштує $30, а інша — $300 і вище.
  2. Та сама половинка шляху — все аналогічно, але обрати замість «ентузіастського» бренду «геймерський». Відповідно, це можна зробити як раз у звичайних продавців комп'ютерної техніки, от тільки вибір буде ще меншим. Формально, під мінімальні вимоги підійдуть всі моделі з hotswap-заміною перемикачів, але насправді гідних ще менше. Плюс: можна залишитися вірним улюбленому бренду типу ASUS ROG чи Razer і зберегти всі цікаві особливості сучасних геймерських клавіатур. Мінус: вибір без вибору — ASUS ROG Azoth проти Razer Blackwidow V4 75%.
  3. Повертаючись до спеціалізованих брендів, замість готової клавіатури можна придбати barebone-набір, тобто коробку з деталями для самостійного збирання клавіатури без перемикачів та клавіш в комплекті. В Україні станом на час написання статті можна придбати тільки баребони від Dark Project та FL ESPORTS, не звертаючись до спеціалізованих магазинів, але насправді таких наборів безліч. Потрібні кейкапи та свічі теж з типових брендів пропонує лише HATOR, в той час, як на сайтах ентузіастів вибір буде величезний. Плюси: одразу є відчуття власне роботи над власним проєктом, можна одразу обрати всі бажані деталі. Мінус: навряд чи варто з цього шляху починати свої експерименти, краще набути певного досвіду на простіших рішеннях і тільки потім братися за збирання (не тому, що воно складне, а тому, що без практики буде важко правильно придбати саме бажані компоненти).
  4. Можна піти ще далі та збирати свою клавіатуру взагалі по частинах — в цій індустрії існує певна стандартизація та є бутикові виробники, що продають окремо PCB чи корпуси, сумісні з продуктами інших брендів. Очевидно, це й буде вершина «кастомності», за виключенням вже саморобних деталей. Плюс: максимальні можливості для самовираження. Мінус: купувати компоненти прийдеться за межами України, бо навіть спеціалізовані магазини не тримають такий товар в наявності.
  5. Нарешті, варто згадати ще одну «половинку» шляху — AliExpress. Справді, багато чого з популярних клавіатурних товарів й так виробляється в Китаї. Але тут, як завжди, треба користуватися правилом «бачили очі, що купували». Плюс: можна зекономити. Мінус: головне не сплутати хіпстера з безхатченком, тобто бутикового виробника з підвалом діда Ляо.

Тюнинг клавіатур

Для цілей цієї статті автор обрав другий та третій варіанти з Razer та Dark Project, відповідно, як цікавіші та показові. Незалежно від прийнятих рішень, знання матчастини обов'язкове — чим краще користувач буде розуміти специфіку кожної деталі, тим якісніше зможе зібрати свою клавіатуру мрії (або декілька). Тим більше, що деякі детально описані виробниками речі є чистим маркетингом, а деякі дрібниці — дуже важливими.