MSI MPG 321URX QD-OLED є одним з перших представників нового покоління 32-дюймових 4K OLED-дисплеїв, що пропонують високу частоту оновлення у 240 Гц. Власне, поєднання цих чотирьох характеристик вже було б достатньо для того, щоб огляд був цікавий, але це ще не все. Монітор використовує матрицю QD-OLED третього покоління від Samsung Display, яка обіцяє покращену яскравість, колірне охоплення та тривалість роботи порівняно з попередніми версіями. Роздільна здатність 3840x2160 точок у поєднанні з 32-дюймовим розміром екрана забезпечує щільність пікселів близько 140 PPI, що має позитивно вплинути на чіткість тексту та загальну якість зображення. Окрім ігрових можливостей, монітор має низку функцій для підвищення продуктивності, таких як KVM-перемикач та підтримка USB-C з подачею живлення до 90 Вт. MSI також впровадила розширений набір функцій для запобігання вигорянню під назвою OLED Care 2.0.

Специфікації

Виробник MSI
Модель MPG 321URX QD-OLED
Діагональ 32″
Співвідношення сторін 16:9
Радіус заокруглення екрана
Роздільна здатність екрана 3840x2160 (4K UHD)
Тип матриці QD-OLED
Розмір пікселя, мм 0,18
Покриття матриці Глянцеве з антивідблисковим покриттям
Час реакції матриці, мс 0,03 (GtG)
Частота оновлення, Гц 240
Максимальна яскравість, кд/м² 250 (типова), 1000 (пікова з HDR)
Статична контрастність 1500000:1
Підтримка HDR TrueBlack 400, Peak 1000
Кількість відображуваних кольорів, млн 1,07 млрд (10 біт)
Охоплення кольорового простору sRGB / Adobe RGB / DCI-P3, % 100 / 97 / 99
Максимальні кути огляду (вертикальні/горизонтальні) 178° / 178°
Відеовходи 2x HDMI 2.1, 1x DisplayPort 1.4, 1x USB-C (DP Alt Mode)
Додаткові роз'єми 1x 3,5-мм вихід на навушники
USB-хаб 2x USB 2.0 Type-A
Можливість регулювання екрана Нахил: –5°/+15°, поворот: –30°/+30°, регулювання висоти: 110 мм
Кріплення VESA, мм 100 x 100
Енергоспоживання, Вт 85 (типове)
Розміри (з урахуванням підставки), мм 726,1 x 423,9 x 246,6
Вага (з урахуванням підставки), кг 9,3
Додатково Підтримка AMD FreeSync Premium Pro, KVM-перемикач, OLED Care 2.0, USB-C з подачею живлення 90 Вт
Середня вартість, грн 55999

Упаковка та комплектація

Монітор MSI постачається у великій (і це не дивно) картонній коробці з повноколірним друком, характерним для лінійки MSI MPG — скажімо, молодша серія MSI MAG на цьому економить. Цікава знахідка дизайнерів: показати зі зворотного боку коробки зворотний бік самого монітору, де емблема з RGB-підсвічуванням. Відкривається упаковка зручно збоку, а не з торця, тож позбавить стресу при витяганні наповнення. Всередині монітор та аксесуари надійно захищені пінопластовими вставками.

До комплекту постачання входять:

  • монітор MSI MPG 321URX QD-OLED;
  • підставка (основа та кріплення);
  • кабель живлення;
  • кабель DisplayPort;
  • кабель HDMI 2.1;
  • кабель USB-A - USB-B (відсутній на фото);
  • гвинти кріплення для VESA;
  • стисла інструкція;
  • інформаційний листок про регуляцію в ЄС;
  • наліпки з інформацією про енергоспоживання.

Дизайн

Зовнішній вигляд MSI MPG 321URX QD-OLED характеризується стриманим дизайном, який може підійти як для ігрових станцій, так і для офісних середовищ не дивлячись на позиціювання саме в межах MSI Gaming. Передня панель монітора майже повністю зайнята 32-дюймовим екраном з візуально тонкими рамками.

Нижня рамка трохи товща за інші та має сіру смугу «під метал» з ненав’язливим лого MSI по центру. Світлодіод під ним також ненав’язливо світиться білим під час роботи.

Звісно, реальні рамки з трьох інших сторін дещо більші, ніж це здається при погляді на вимкнений монітор (8 мм зверху, 6 мм бічні), але вони все одно тонкі. Як завжди з OLED і це помітно на фото, але непомітно у реальному житті, з усіх боків є декілька пікселів відступу для того, щоб картинка зсувалася при функціонуванні метода запобігання вигорянню.

Задня частина монітора виконана з чорного пластику. Пластикова конструкція може здатися дещо простою для монітора такої цінової категорії. З іншого боку, це дуже «на смак» — прихильники мінімалізму, навпаки, запитають, нащо те підсвічування та картинка з драконом… Так чи інакше, все зроблено якісно та відповідає очікуванням від недешевого продукту.

У центральній частині розташований невеликий блок з RGB-підсвічуванням та логотипом MSI. Оскільки підсвічування сумісно з MSI Mystic Light, воно здатне демонструвати декілька різних ефектів. Шкода, що їх не видно, якщо монітор повернуто до стіни задньою площиною.

Підставка MPG 321URX QD-OLED має «майже квадратну» основу, що забезпечує стабільність, але займає досить багато місця на столі. Вона дозволяє регулювати висоту екрана в межах 110 мм, нахиляти його на –5°/+20° та повертати на –30°/+30°. Також передбачено можливість повороту екрана у портретний режим.

Отвір у ніжці дозволяє зробити нехитрий кабель-менеджмент так, щоб при висоті екрана хоча б посередині діапазону регулювань, під’єднані кабелі були б взагалі непомітні (фото збоку нагадують, що це розв'язує проблему тільки з однієї точки огляду, проте найважливішої). Без підставки монітор можна повісити на VESA 100x100, для чого в комплекті є спеціальний набір кріплення.

Товщина панелі вражає — всього 4 мм у найтоншій частині, що є однією з переваг OLED-технології, де немає задньої підсвітки. При збиранні монітора треба зберігати більшу обережність, ніж зі звичайними моніторами. Центральна частина, де розташовані компоненти (включно з блоком живлення), звісно, товща.

На панелі позаду під кутом 90 градусів відносно площини екрана розташовані порти: два HDMI 2.1, один DisplayPort 1.4, один USB-C з підтримкою DisplayPort Alt Mode та подачею живлення до 90 Вт, два USB 2.0 Type-A, один USB 2.0 Type-B та 3,5-мм аудіороз'єм. Наявність KVM-перемикача дозволяє зручно працювати з кількома пристроями, якщо виконати всі вимоги. Бо для того, щоб він запрацював, один з двох ПК (точніше, прямо будемо казати, ноутбук) треба приєднати саме через USB-C, а другий — через HDMI чи DisplayPort, але обов’язково з USB 2.0 Type-B.

Керування монітором здійснюється за допомогою типового п’ятипозиційного джойстика, розташованого на задній панелі по центру під логотипом MSI. Таке розміщення зручніше, ніж бічне розташування, яке часто зустрічається в інших моделях. По боках від джойстика знаходяться кнопки Power та Macro (яку можна налаштувати на бажану функцію).

Меню керування

Екранне меню (OSD) монітора MSI MPG 321URX QD-OLED викликається натисканням на джойстик, розташований на задній панелі по центру під логотипом MSI. Воно має кілька основних розділів.

Gaming Intelligence (GI): тут знаходяться налаштування KVM-перемикача, функції прицілу та накладеного перехрестя.

Ігрові налаштування: вибір профілю з тих, які MSI асоціює з іграми, плюс налаштування Adaptive Sync, OSD-лічильника частоти, OSD-будильника, а також функцій Night Vision (оптимізує темні кольори в іграх) та AI Vision (змінює контрастність об’єктів в іграх).

Професійні налаштування: вибір профілю з «професійних», режим зниження синього світла та Image Enhancement.

Зображення: містить базові налаштування яскравості, контрастності, різкості, колірної температури, а також зміну співвідношення сторін (звісно, не фізично) та перемикання DisplayHDR між TrueBlack 400 та Peak 1000 nits.

Вхідний сигнал: дозволяє обирати джерело вхідного сигналу та налаштовувати параметри автоматичного визначення сигналу. PIP/PBP: налаштування режимів «картинка в картинці» та «картинка поруч з картинкою».

Navi Key: функціональність фізичних кнопок.

Налаштування системи: містить загальні налаштування монітора, такі як мова інтерфейсу (української немає), налаштування USB-портів, інформація про монітор.

OLED Care: включає функції захисту від вигоряння, такі як зсув пікселів, виявлення статичних елементів, налаштування яскравості логотипів.

Загалом, меню MPG 321URX QD-OLED є інтуїтивно зрозумілим та надає широкі можливості для налаштування зображення під потреби користувача. Однак, деяким пунктам меню бракує детальних пояснень, що може викликати труднощі у недосвідчених користувачів. Наприклад, щоб увімкнути взагалі режим 240 Гц (замість 120 Гц) потрібно активувати функцію DSC у меню ігрових налаштувань. Само по собі це правильно, адже 4K-потік у 240 Гц сучасними відеокартами видається тільки у режимі DSC (Display Stream Compression) — але навіть в електронному довіднику користувача, не кажучи вже про паперовий Quick Start Guide чи власне OSD-меню монітора це ніяким чином не пояснюється…

Програмне забезпечення

На додачу до OSD, для Windows існує програмне забезпечення MSI Gaming Intelligence, що вимагає підключення по USB. Воно зручніше організовано, ніж вбудоване меню, оскільки всі налаштування кожного профілю зібрані на одній сторінці, як видно на прикладі Premium Color:

І «геймерські», і «професійні» профілі перелічені в лівому меню. Перемикання відбувається майже миттєво, будь-які налаштування змінюються так само — менш ніж за 1 секунду. Варто того, щоб робити це мишкою, а не джойстиком.

На додачу, можна створити власні профілі (для прикладу, цей названо Test) та призначити їх на конкретні застосунки — зручно, якщо для роботи з кольором треба постійно перемикатися з того режиму, який обрано для ігор чи повсякденних задач.

Також є доступ до стандартних налаштувань Windows, можливостей Split Window, MSI Remote Display та фізичної кнопки Macro. Нарешті, саме через Gaming Intelligence можна поміняти більшу кількість налаштувань, ніж через OSD. Також, за допомогою непомітного пункту Firmware Update на закладці System Setting відбувається оновлення прошивки монітора (в нашому випадку, вдалося оновити з FW.010 до FW.011).

Також, через MSI Gaming Intelligence є можливість налаштувати RGB-підсвічування на задній панелі, не встановлюючи для цього MSI Center з модулем Mystic Light. Чудове рішення, що спрощує життя тим, в кого в системі немає інших пристроїв, сумісних з MSI Mystic Light.

Методика тестування

Тестування та калібрування монітора здійснювалося за допомогою приладу X-Rite i1 Display Pro. Монітор був підключений до відеокарти ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4070 Super власним кабелем Display Port та працював з частотою оновлення у 240 Гц. Тести проводилися в операційній системі Windows 11 Pro. Перед початком перевірки монітор був скинутий на фабричні налаштування. Використані програмні застосунки: Argyll CMS 2.3.1, DisplayCAL 3.8.9.3, HCFR Colorimeter 3.5.2, UFO Motion Tests.

Тестування

Монітор MSI MPG 321URX QD-OLED оснащено 10-бітною QD-OLED-матрицею виробництва Samsung з роздільною здатністю 3840x2160 точок та частотою оновлення 240 Гц (для цього режиму також доступні частоти 60, 120 та 180 Гц).

Заміри по кожному заводському профілю занесені у таблиці. В них також вказані налаштування, які передбачено для кожного профілю окремо.

Назва профілю Premium Color FPS Racing RTS RPG User User (Calibrated)
Яскравість, % 70 90 85 80 80 70 34
Контраст, % 70 70 80 80 60 70 70
Image Enhancement Off Medium Strongest Weak Weak Off Off
Sharpness 0 2 0 4 2 0 0
Кольорова температура Normal Normal Normal Normal Normal Normal Normal
Яскравість білого, кд/м² 212,2 232,2 232,4 228,0 168,3 210,2 112
Яскравість чорного, кд/м² 0 0 0 0 0 0 0
Коефіцієнт контрастності, х:1
Кольорова температура, К 6655 6653 6433 6428 6659 6709 6438
Середня ΔE*00 0,88 1,06 0,71 0,82 0,61 0,68 0,76
Максимальна ΔE*00 4,38 10,48 4,59 5,86 2,66 3,66 3,37
Обсяг колірного простору sRGB, % 100,0
(153,6)
83,6
(115,8)
100,0
(156,1)
100,0
(156,0)
100,0
(154,2)
100,0
(154,2)
100,0
(158,0)
Обсяг колірного простору Adobe RGB, % 91,6
(105,8)
74,7
(79,8)
92,8
(107,6)
92,8
(107,5)
91,3
(106,2)
91,6
(106,2)
94,1
(108,8)
Обсяг колірного простору DCI-P3, % 98,1
(108,8)
75,4
(82,0)
98,3
(110,6)
98,3
(110,5)
98,4
(109,2)
98,5
(109,2)
98,0
(111,9)

Традиційно, MSI пропонує багато профілів, присвячених іграм, а також User-режим (який в цілому нічим принципово не відрізняється від інших, бо майже всі налаштування можна міняти всюди). Результати фактичних вимірювань зведено у таблицю, а суб’єктивно — користувачам є сенс спробувати власними очами подивитися, що приємніше в їх моделях використання. На додачу, для порівняння наведено дані User-режиму після калібрації.

Назва профілю Eco Anti-Blue Movie Office sRGB Adobe RGB Display P3
Яскравість, % 70 60 70 55 70 70 70
Контраст, % 70 60 70 100 70 70 70
Image Enhancement Off Off Weak Off Off Off Off
Sharpness 0 3 0 0 0 0 0
Кольорова температура Normal Normal Normal Normal
Яскравість білого, кд/м² 193,3 135,6 209,9 175,7 214,2 203,6 212,7
Яскравість чорного, кд/м² 0 0 0 0 0 0 0
Коефіцієнт контрастності, х:1
Кольорова температура, К 6674 5237 6672 6438 6519 6520 6540
Середня ΔE*00 0,72 0,6 0,72 0,75 0,63 0,75 0,77
Максимальна ΔE*00 3,55 2,57 3,5 3,8 3,44 3,86 3,28
Обсяг колірного простору sRGB, % 100,0
(154,0)
100,0
(152,2)
100,0
(155,1)
100,0
(155,9)
97,5
(101,6)
99,8
(143,7)
99,8
(137,6)
Обсяг колірного простору Adobe RGB, % 91,6
(106,1)
92,1
(104,9)
91,9
(106,8)
92,7
(107,4)
69,4
(70,0)
93,1
(99,0)
84,4
(94,8)
Обсяг колірного простору DCI-P3, % 98,4
(109,1)
96,1
(107,8)
98,5
(109,8)
98,3
(110,4)
71,9
(72,0)
90,0
(101,8)
95,3
(97,4)

Професійні режими, як їх кличе виробник, об’єднують в собі «офісний» Anti-Blue (в цьому режимі монітор відповідає вимогам сертифікації TUV-Rheinland), «кіношний» Movie, «економічний» Eco (в ньому монітор й справді споживає десь на 10% менше при будь-якій яскравості та контрасті), та, нарешті три режими для відповідного відображення палітри кольорів sRGB, Adobe RGB та DCI-P3.

Яскравість

Максимальна яскравість практично повністю відповідає обіцяним для SDR-режиму 250 кд/м², це чудовий результат для OLED.

Точність передачі кольорів

Використовувався режим User до калібрування.

Калібрування

Загалом, у монітора добра якість зображення «з коробки», критичної потреби в калібруванні немає. Але, звісно, певне покращення спостерігається (важливо зазначити, що яскравість знижена з 70 рівня до 34, щоб досягти бажаних 120 кд/м²).

Кути огляду, рівномірність підсвітки, швидкість матриці та енергоспоживання

Чесно кажучи, декілька ключових для інших оглядів замірів в тому вигляді, в якому до них звикли, на сучасних OLED-моніторах взагалі не мають сенсу. Кути огляду максимально можливі й навіть фотографія не помічає якихось змін в кольорі. Рівномірність підсвітки неактуальна, бо кожен піксель світиться самостійно. Ну, а результат класичного тесту UFO на 240 Гц просто ідеальний, виглядає як скриншот… Це, до речі, також підтверджує сертифікація VESA ClearMR 13000, яка оцінює саме розмиття пікселів в русі.

Тож, залишалося тільки перевірити споживання енергії. Воно в OLED дуже сильно залежить від налаштувань яскравості та контрастності, а також — від того, який відсоток екрана займає білий (або близький до нього) колір. В середньому, можна розраховувати, що MSI MPG 321URX QD-OLED споживає близько 40–50 Вт. Це число менше, якщо яскравість менша та більше темних, а ще краще чорних, частин зображення — але нижче 38 Вт при тестуванні не знижувалася. А от при майже повній заливці світлими кольорами, споживання становить 70–75 Вт при 35% яскравості (що відповідає 120 кд/м²), близько 100 Вт при типових для більшості профілів яскравості 70% та доходить до 133 Вт при максимальній яскравості та максимальному контрасті одночасно.

Висновки

MSI MPG 321URX QD-OLED є представником нового покоління ігрових моніторів, що поєднують технологію QD-OLED з високою роздільною здатністю 4K та частотою оновлення 240 Гц. Якість зображення монітора знаходиться на високому рівні. Технологія QD-OLED забезпечує глибокий чорний колір, високу контрастність та широке колірне охоплення. Це особливо помітно при перегляді HDR-контенту та в іграх з темними сценами. Частота оновлення 240 Гц у поєднанні з майже миттєвим часом відгуку забезпечує виняткову плавність руху, що є важливим для динамічних ігор. Підтримка Adaptive-Sync додатково покращує ігровий досвід. Роздільна здатність 4K на 32-дюймовому екрані забезпечує високу щільність пікселів, що позитивно впливає на чіткість тексту та дрібних деталей. Це робить монітор придатним не лише для ігор, але й для роботи з текстом та графікою, причому QD-OLED порівняно з WOLED краще відображає текст. Функціональність монітора розширюється завдяки наявності KVM-перемикача та підтримці USB-C з подачею живлення до 90 Вт, що спрощує підключення та керування ноутбука як друге джерело.

Плюси:

  • Відмінна якість зображення з глибоким чорним кольором.
  • Висока частота оновлення 240 Гц та малий час відгуку.
  • Сертифікація VESA Clear MR 13000.
  • Широке колірне охоплення.
  • Підтримка HDR з високою піковою яскравістю.
  • Наявність KVM-перемикача та USB-C з подачею живлення.
  • Дуже зручний застосунок MSI Gaming Intelligence.

Мінуси:

  • Відносно висока ціна.
  • Порти USB-A працюють в режимі 2.0.

Система OLED Care 2.0 пропонує розширений набір функцій для запобігання вигорянню екрана, що частково знімає занепокоєння щодо довговічності OLED-панелі. Проте, як і у випадку з іншими OLED-моніторами, при тривалому відображенні статичного контенту ризик вигоряння все ще існує. Виробник заявляє трирічну гарантію від вигорання, що також заспокоює. Тож єдиною помітною проблемою, якщо її можна так назвати, у MSI MPG 321URX QD-OLED є його ціна — це все ще видатний монітор, але для тих, хто може собі його дозволити. Втім, це не вина розробника. А придбання зараз монітору такого класу (4K, 240 Гц, OLED, 32 дюйми) гарантує, що він не застаріє швидко.