Огляд та тестування вигнутого ігрового 34″ UWQHD-монітора MSI MPG 341CQPX QD-OLED з частотою оновлення 240 Гц

Ринок моніторів доволі інертний, що не дивно, бо користувачі купують такі пристрої раз у 5–10 років. Але останнього часу виробники пропонують все більше новітніх моделей, причому радують вони не тільки продуктами зі звичайними IPS- чи VA-панелями, а й прогресивними OLED. Останні мають чудову передачу кольору та швидкість, але й коштують відповідно, при цьому деякі споживачі досі скептично відносяться до них через проблеми вигорання матриці. Звісно, виробники не стоять на місці та впроваджують новітні технології зі збереження органічних світлодіодів та пропонують збільшену гарантію на такі пристрої. Крім того, зі статусного продукту або робочого інструменту вони все частіше переходять до розважальної категорії, тож побачити вигнутий OLED-монітор стає звичайним ділом. А останній тренд зі збільшенням частоти оновлення екрана дійшов й до них, тож 240–360 Гц для дорожчих пристроїв вже норма. От як в MSI MPG 341CQPX QD-OLED.

MSI MPG 341CQPX QD-OLED

Новинка належить до серії MPG (MSI PERFORMANCE GAMING) й може похвалитися швидкою матрицею QD-OLED з часом реакції 0,03 мс (GtG), частотою оновлення у 240 Гц та підтримкою Adaptive-Sync, що зведе до мінімуму змазування та розриви картинки у динамічних сценах. Діагональ екрана складає 34,18 дюйма з радіусом заокруглення 1800R, тож грати на ньому краще у шутери чи танкові симулятори, але роздільна здатність у 3440x1440 точок вимагає від споживача мати доволі потужну відеокарту. Яскравість матриці дорівнює лише 250 кд/м², що є нормою для OLED, але це не заважає підтримувати DisplayHDR True Black 400 та переглядати на моніторі HDR-контент з піковою яскравістю до 1000 кд/м². Виробник заявляє широке охоплення кольорового простору sRGB, Adobe RGB та DCI-P3 на рівні 139,1, 97,8 та 99,3 відсотка відповідно, що дозволить при необхідності не тільки розважатися, але й працювати з графічним та відео контентом. Також останнього часу відбувається впровадження інтерфейсу HDMI 2.1 й монітор MPG 341CQPX QD-OLED не став виключенням — в ньому встановлено цілих два таких роз’єми, тож 240 Гц отримати на них можна без проблем. Також є один DisplayPort 1.4a та USB Type-C з альтернативним режимом та можливістю заряджання мобільних пристроїв потужністю до 98 Вт. Ну і, звісно, присутня функція KVM, яка дозволить під’єднати до одного монітора з комплектом периферії декілька ПК. Вбудованих динаміків, на жаль, немає.

Виробник MSI
Модель MPG 341CQPX QD-OLED
Діагональ 34,18″
Співвідношення сторін 21:9
Радіус заокруглення екрана 1800R
Роздільна здатність екрана 3440x1440 (QHD)
Тип матриці QD-OLED
Розмір пікселя, мм 0,231
Покриття матриці Напівглянцеве
Тип підсвітки
Час реакції матриці, мс 0,03 (GTG)
Частота оновлення, Гц 240
Максимальна яскравість, кд/м² 250 (450/1000 HDR)
Статична контрастність 1500000:1
Підтримка HDR DisplayHDR True Black 400
Кількість відображуваних кольорів, млн 1,07 (10 bit)
Охоплення кольорового простору sRGB / Adobe RGB / DCI-P3, % 139,1 / 97,8 / 99,3
Максимальні кути огляду (вертикальні/горизонтальні) 178 / 178
Відеовходи 1x DisplayPort 1.4a (3440x1440@240 Гц), 2x HDMI 2.1 (3440x1440@240 Гц), 1x USB Type-C (DP, 3440x1440@240 Гц, PD 98W)
Додаткові роз’ємі 1x 3,5-мм вихід на навушники
USB-хаб 2x USB 2.0 Type-A
Вбудовані динаміки, Вт
Можливість регулювання екрана Кут нахилу –5°/+20°, поворот –30°/+30°, зміна висоти 0–100 мм
Кріплення VESA, мм 100 x 100
Енергоспоживання, Вт н/д
Розміри (з урахуванням підставки), мм 812 x 427 x 318
Вага (з урахуванням підставки), мм 8,8
Додатково Підтримка Adaptive-Sync, роз’єм замку Kensington, функція KVM
Середня вартість, грн 43 999

Комплект постачання

Монітор постачається у великій довгастій коробці з кольоровою поліграфією. Для облегшення перенесення по боках передбачено ручки, але через розміри одному транспортувати пристрій буде не дуже зручно.

В комплекті постачання є все необхідне для повноцінного функціонування монітора: документація, кріплення для кронштейна, ніжка у розібраному вигляді, кабелі DisplayPort, HDMI, USB та мережевий.

Зовнішній вигляд

Дизайн пристрою сучасний безрамковий та попри ігрову серію, до якої належить пристрій, він позбавлений агресивних рис. Ніжка тут неочікувано витончена, хоча через масивність їй все ж таки додали брутальності, але помітити це можна буде лише на зворотній стороні монітора. В цілому MPG 341CQPX QD-OLED виглядає дуже приємно.

Звісно, рамка тут є, але вона дуже тонка й по боках складає 9 мм з металевим корпусом включно, зверху — 6 мм, а знизу присутня пластикова накладка шириною у 18 мм. Також через технологію збереження пікселів картинка постійно переміщується, тож є додаткові області незалучених точок, що може давати ще додатково до 3 мм у сумі у кожному напрямку. Функціонує технологія незвично, тож до неї напочатку прийдеться звикнути.

Задня частина конструктивно нагадує останні OLED-моделі виробника, в яких матриця розташована в тонкому металевому кожусі, до якого кріпиться окремий блок керування в пластиковому боксі. Так монітор виглядає стильно та елегантно, але є й свої нюанси, через що з пристроєм прийдеться поводитися дуже обережно та не чіпати за екран по боках. Обійтися без глянцю на пластиковій частині все ж таки не змогли, хоча більшу площу на кожусі займають матові діагональні лінії та дракон.

Блок живлення вбудований, тож корпус має решітку зверху. Якогось активного охолодження чути не було.

Білий індикатор активності пристрою знаходиться знизу по центру, він доволі великий, але малопомітний, тож відвертати увагу при роботі за монітором не буде. У режимі очікування він блимає помаранчевим світлом.

Над індикатором ззаду є п’ятипозиційний джойстик для керування пристроєм та дві кнопки по боках від нього для вимкнення монітора й виклику фірмового застосунку Gaming Intelligence.

Всі роз’єми знаходяться справа від користувача, знизу блока керування. Там є два HDMI 2.1 один DisplayPort 1.4a, USB-C — всі вони підтримують роздільну здатність 3440x1440 точок з частотою оновлення 240 Гц. Поруч з ними є також звичайні порти USB та 3,5-мм вихід на навушники. З іншого боку присутній роз’єм для під’єднання мережевого кабелю.

Ніжка дуже масивна, має отвір для прокладення кабелів, але металева основа при цьому занадто витончена, хоча разом з монітором має непоганий вигляд. Є можливість повороту на ±30 градусів, тож не прийдеться по столу крутити здорову лапу, достатньо буде повернути екран.

Також є функція зміни висоти, у цьому випадку в діапазоні 0–100 мм, що можна назвати стандартом для дорогих моделей, тоді як в дешевих пристроях ця опція зустрічається не так часто.

Ну і, звісно, присутній кут нахилу на –5/+20 градусів.

Меню керування

Для керування монітором передбачено п’ятипозиційний джойстик, який розташовано по центру знизу, на задній панелі. Після натискання на нього користувач потрапляє в стандартне для MSI меню. Зверху вказана роздільна здатність та частота оновлення, задіяний профіль, режим роботи технології HDR та Adaptive-Sync, а також активний інтерфейс підключення до ПК. В першому розділі G.I. зібрані налаштування функції KVM, екранного та оптичного прицілу.

В Gaming можна обрати профіль роботи монітора з насиченими кольорами Premium Color або звичайний User, чи один з ігрових режимів — FPS, Racing, RTS та RPG. Є налаштування екрана для темних сцен, активування та розміщення лічильника кількості кадрів на секунду, таймеру й вмикання технології Adaptive-Sync.

Professional дозволяє обрати інші режими функціонування монітора, такі як Eco та User (пресет повторює такий самий з розділу Gaming), Anti-Blue для зменшення кількості шкідливого блакитного світла, профілі для перегляду фільмів, офісної та дизайнерської роботи з кольором (sRGB, Adobe RGB та Display P3). Є опції з покращення зображення.

В Image можна налаштувати яскравість та контрастність зображення, різкість та температуру. Є опції по вибору співвідношення розміру екрана та налаштування технології HDR.

Далі в розділах можна обрати джерело відеосигналу, або залишити автовизначення, розділити екран навпіл та демонструвати зображення з двох джерел.

Navi Key призначений для налаштування джойстика, де можна встановити швидкий вибір певної функції на одну з чотирьох його позицій.

В Settings можна обрати мову інтерфейсу та його прозорість, налаштувати індикатор вмикання пристрою, режим роботи HDMI, активувати можливість заряджання мобільних пристроїв від USB Type-C або скинути налаштування до заводських параметрів.

В останньому розділі MSI OLED Care знаходиться керування технологіями з забезпечення довгої служби панелі та інформація про неї.

Програмне забезпечення

До монітора виробник пропонує завантажити драйвер з колірним профілем та застосунок Gaming Intelligence, який повторює меню. Ще за допомогою цієї програми можна оновити пристрій.

Методика тестування

Тестування та калібрування монітора здійснювалося з допомогою приладу Datacolor SpyderX Pro. Монітор був підключений до відеокарти ASUS RTX4080S-O16G-NOCTUA рідним кабелем HDMI та працював з частотою оновлення у 240 Гц. Тести проводилися в операційній системі Windows 11. Перед початком перевірки монітор був скинутий на фабричні налаштування. Використано програмні застосунки: Argyll CMS 2.3.1, DisplayCAL 3.8.9.3, HCFR Colorimeter 3.5.2, UFO Motion Tests.

Результати тестування

Заміри по кожному заводському профілю занесені у таблиці. В них також вказані налаштування, які передбачено для кожного профілю окремо.

Назва профілю Premium Color User FPS Racing RTS RPG
Яскравість, % 70 70 90 85 80 80
Контраст, % 70 70 70 80 80 60
Різкість 0 0 2 0 4 2
Кольорова температура Normal Normal Normal Normal Normal Normal
Покращення зображення Off Off Medium Strongest Weak Weak
Компенсація тіней Off Off Ai Normal Off Off
Яскравість білого, кд/м² 208,2 207,1 228,4 230 226,5 170,4
Яскравість чорного, кд/м² 0 0 0 0 0 0
Коефіцієнт контрастності, х:1
Кольорова температура, К 6825 6843 6881 6800 6772 6925
Середня ΔE*00 0,47 0,29 0,64 0,63 0,59 0,28
Максимальна ΔE*00 2,67 0,95 6,99 2,83 3,75 1,87
Досягнуте покриття кольорів /
порівняльний обсяг кольорів sRGB, %
100 100 86,6 100 100 100
172,7 172,3 127 170,6 172,3 171,9
Досягнуте покриття кольорів /
порівняльний обсяг кольорів Adobe RGB, %
96,1 95,8 79,9 95,4 95,8 95,3
119 118,7 87,5 117,6 118,7 118,4
Досягнуте покриття кольорів /
порівняльний обсяг кольорів DCI-P3, %
97,9 97,9 78,6 97,8 97,9 98
127,3 122,1 90 120,9 122 121,7

Цікаве відношення MSI до своїх моніторів — до всіх моделей компанія використовує одні й ті самі налаштування, через що прийнятна за всіма параметрами картинка виходить лише на пристроях з OLED-матрицями. MPG 341CQPX QD-OLED не став виключенням і його без проблем можна використовувати навіть «з коробки». За фабричним налаштуванням користувачу доступний економічний профіль Eco, а інші вже збільшують енергоспоживання пристрою. В ігровому розділі меню монітора нормальним, як завжди, виявився User. Premium color вирізняється насиченими кольорами, але в напівтонах втрачає деталі. Всі інші можливо стануть у пригоді залежно від сценарію використання пристрою.

Назва профілю Eco Anti-Blue Movie Office sRGB Adobe RGB Display P3
Яскравість, % 70 60 70 55 70 70 70
Контраст, % 70 60 70 100
Різкість 0 3 0 0 0 0 0
Кольорова температура Normal Normal Normal Normal
Покращення зображення Off Off Weak Off Off Off Off
Компенсація тіней Off Off Ai Off Off Off Off
Яскравість білого, кд/м² 194,5 135,2 208 173,7 209,3 205 209,8
Яскравість чорного, кд/м² 0 0 0 0 0 0 0
Коефіцієнт контрастності, x:1
Кольорова температура, K 6839 5222 7007 6683 6778 6773 6813
Середня ΔE*00 0,26 0,28 0,57 0,27 0,3 0,29 0,31
Максимальна ΔE*00 1,59 1,47 2,16 1,57 0,93 0,91 0,79
Досягнуте покриття кольорів /
порівняльний обсяг кольорів sRGB, %
100 100 100 100 96,5 99,6 99,8
173,3 170,2 172,8 172,2 100,6 143 148,4
Досягнуте покриття кольорів /
порівняльний обсяг кольорів Adobe RGB, %
96,4 96,4 95,9 96,1 67,8 95,6 87,8
119,4 117,3 119,1 118,7 69,3 98,5 102,3
Досягнуте покриття кольорів /
порівняльний обсяг кольорів DCI-P3, %
98 96,1 97,9 97,9 71 86,8 97,8
122,7 120,6 122,4 122 71,3 101,3 105,1

Professional вже дає змогу підібрати профіль для щоденного використання чи роботи з кольором, але, звісно, краще всі налаштування зробити самостійно та відкалібрувати монітор. Для розважальних цілей це не обов’язково, пристрій гарно налаштовано вже на заводі, усі профілі демонструють непогану картинку, тільки Office контрастний до такої міри, що працювати з ним в таблицях не дуже комфортно.

Захисне покриття та кристалічний ефект

Матриця має напівглянцеве покриття, яке повинне знизити рівень віддзеркалень навколишніх об'єктів, але повністю від них позбутися не вдається. В цілому, ніякого дискомфорту при роботі з монітором не відчувається, головне не використовувати джерело світла перед екраном. Через конструкцію матриці кристалічного ефекту немає зовсім.

Максимальна яскравість та стабільність контрасту

Показники яскравості були отримані при тестуванні профілю User.

Яскравість екрана змінюється від 27,5 до 240,4 кд/м², що трошки не дотягує до заявлених 250 кд/м². В режимі HDR яскравість не перевірялася. Контрастність на OLED-панелях заміряти наявним приладом не вийде, в будь-якому випадку, вона буде намагатися досягти мільйонних значень.

Точність передачі кольорів

Колірне покриття перевіримо з профілями Eco та User.

За фабричним налаштуванням відразу доступний Eco, який має непогані показники і його можна використовувати без якихось змін, лише яскравість налаштувати під свій смак.

Звісно, картинка виходить трошки холоднуватою, що видно по температурі та референсним лініям, де синій колір має високі значення на тлі інших.

По точності передачі кольору питань немає, середня DeltaE менше як 1, лише точка білого сильно завищена.

Тепер подивимося на User, який найкраще використовувати потім для калібрування.

Тут, як й з минулим профілем, бачимо десь на відсоток-півтора занижені показники колірного покриття Adobe RGB та DCI-P3, що не критично при таких значеннях, але є.

Ті ж самі проблеми й тут: холодні відтінки та точка білого, все інше в нормі.

Калібрування

Для калібрування використовувався профіль User. Налаштування змінювалися наступним чином:

  • яскравість — 38;
  • контраст — 70;
  • червоний колір — 98;
  • зелений колір — 98;
  • синій колір — 95.

З калібруванням обсяг колірного простору Adobe RGB та DCI-P3 не досяг обіцяного і різниця складає один-два відсотки, як й з іншим профілями. Але навіть так матриця демонструє насичені кольори, яскраву та соковиту картинку, до якої IPS-панелям дуже далеко, навіть зі 100% покриттям кольорів. З калібруванням монітор стає тільки кращим.

Проблема з точкою білого зникла, все стало просто ідеальним.

Рівномірність підсвітки

Через конструктивні особливості, матриці OLED, на відміну від інших технологій, мають рівномірну підсвітку, бо в них кожен піксель світиться окремо, і різницю між окремими областями навряд чи можна зафіксувати.

Кути огляду

Заявлені кути огляду складають 178/178 градусів і до якості зображення питань ніяких не було. Картинка завжди була чіткою та яскравою, вицвітання кольорів не спостерігалося, як й падіння яскравості (на ілюстрації зверху фото без коригування) залежно від кута огляду.

Швидкість матриці

Швидкість перемикання пікселя матриці сягає 0,03 мс (GtG), що робить монітор найкращим варіантом для динамічних ігор жанру FPS. Ні шлейфів, ні змазаних слідів помітно не було, картинка завжди була чіткою. Також висока частота оновлення екрана у 240 Гц дозволяє грати без розривів зображення.

Якихось налаштувань розгону матриці в моніторі немає, можна лише увімкнути технологію синхронізації Adaptive-Sync, яка за фабричним налаштуванням вимкнена. Як бачимо, грати можна будь-як, але з нею краще.

Висновки

Через свою ціну монітори з OLED-матрицями досі належать до преміумсегмента, але й серед них є як робочі інструменти, так й пристрої для розваг. І саме до останніх належить MPG 341CQPX QD-OLED попри чудову картинку, яку він демонструє, бо вигнутий екран — це точно не про роботу з графічним та відео контентом на професійному рівні. З іншого боку, ніщо не заважає працювати за таким екраном і, можливо, комусь навпаки буде зручно саме з подібним монітором. Але саме в іграх та кіно він проявить себе найкраще, для чого є підтримка Adaptive-Sync та збільшена до 240 Гц частота оновлення екрана. Тут можна згадати й про сучасний інтерфейс HDMI 2.1, який не стане обмежувальним фактором для великого потоку даних за роздільної здатності у 3440x1440 точок. З іншого боку, такий монітор потребує потужної відеокарти, але навряд чи це є проблемою для користувача OLED. Наявна функція KVM стане у пригоді для підключення до монітора мобільного пристрою чи іншого ПК та користування лише одним комплектом периферії. Є також функціональна ніжка, яка дозволить налаштувати монітор під себе. Крім того, проблему вигорання органічних світлодіодів виробник вирішив впровадженням спеціальних технологій для їх збереження, що дозволило заявити про гарантію на екран у три роки. Тож, якщо потрібен монітор з якісною картинкою, гарним видом та вигнутим екраном для нових вражень — MSI MPG 341CQPX QD-OLED стане просто чудовим вибором.

Обговорити в форумі (коментарів: 22)