Асортимент ігрових мишей у компанії Razer зараз ширший, ніж будь-коли. Причому заповнюють його не просто для різноманітності, а для того, щоб потенційний покупець зміг підібрати собі пристрій під будь-які специфічні потреби — за формою, вагою, розміром, способом підключення, або якимись особливими функціями. Предмет даного огляду, миша DeathAdder V2 X HyperSpeed займає у своїй лінійці приблизно ту саму позицію, на якій закріплений Basilisk X HyperSpeed у своїй серії. Відмінність полягає лише у формі. Це повністю бездротова миша на змінних стандартних батарейках (як і Orochi V2, підтримується як формат АА, так і ААА), здатна працювати як офісний гризун за протоколом Bluetooth LE або повноцінно виконувати роль ігрової миші при підключенні через 2,4 ГГц приймач HyperSpeed. Тобто це універсал у середньому ціновому сегменті, на якому і попрацювати можна, і пограти. А тепер розглянемо цю мишу докладніше.

Технічні характеристики

Модель Razer DeathAdder V2 X HyperSpeed
Сайт виробника DeathAdder V2 X HyperSpeed
Інтерфейс Бездротовий (USB 2,4 ГГц / Bluetooth LE)
Тип Геймерська (FPS/MMO/RTS-ігри)
Тип сенсора Оптичний
Модель сенсора PixArt PAW3319DB-T2MU
Роздільна здатність, cpi 200–14 000
Кількість кнопок 7 кнопок + прокрутка (ліва, середня, права, дві додаткові кнопки, дві бічні кнопки)
Максимальне прискорення, g 35
Висота відриву від поверхні (LOD), мм 2–5
Максимальна швидкість, м/сек 7,62
Частота опитування USB-порту, Гц 125/500/1000
Частота кадрів, fps
Внутрішня пам'ять, Кбайт
Скролл 1
Прокрутка вертикальна/горизонтальна +/–
Тип приймача для бездротового з'єднання Нано-ресивер
Живлення, час автономної роботи Змінна АА або ААА батарея до 235 годин в режимі 2,4 ГГц, 615 годин через Bluetooth LE (для АА батареї)
Протокол (ГГц) / радіус (м) бездротового зв'язку 2,4 ГГц / Bluetooth 5.0, до 10 м
Можливість зміни маси Можливо, шляхом зміни типу батареї формату АА або ААА
Можливість регулювання форми корпусу
Довжина шнура, м
Матеріал кабелю
Матеріал поверхні корпусу Пластмаса
Колір Чорний
Підсвічування
Зони підсвічування
Матеріал ніжок Тефлон (PTFE)
Програмне забезпечення + (Razer Synapse 3)
Розміри, (Д х Ш х В) мм 127 x 70 (62 за шириною хвата) x 43
Вага, г 78 (без батареї), 86 (ААА батарея), 103 (АА батарея)
Сумісність з ОС Windows 10 x64 або вище
Додатково Бездротова технологія Razer HyperSpeed, основні клавіші з ресурсом у 60 млн натискань, знімна та змінна магнітна верхня панель, можливість використання однієї батареї АА або ААА, RGB-індикатор роздільної здатності та з'єднання
Середня вартість 1899 грн

Комплект постачання

Дизайн упаковки виконаний у традиційному для Razer чорно-зеленому стилі. У маленькій та акуратній коробці є картонні демпфери та пакетик.

У комплект постачання входить інструкція, три наклейки з логотипом Razer, одна АА-батарейка Energizer та маленький USB-передавач.

Зовнішній вигляд

Еталонна ергономічна форма лінійки DeathAdder вже багато років залишається практично незмінною. І дана модель лише продовжує цю традицію. Весь корпус виготовлений з шорсткого на дотик матового пластику чорного кольору, досить чіпкого та стійкого до накопичення забруднень. Верхня панель суцільна. ЛКМ та ПКМ відрізняються гучним та виразним кліком, що потребує середнього рівня зусилля для активації. Люфтів та вільного ходу у них немає. Середня кнопка має трохи більш приглушений звук спрацьовування, і жорсткіша в плані зусилля натискання. За колесом прокручування, у глянцевій вставці, знаходиться вбудований точковий індикатор роздільної здатності та з'єднання, здатний відзначати їх різними кольорами. Дві додаткові дрібні клавіші, вбудовані в лівий передній кут миші, за замовчуванням служать для перемикання роздільної здатності. Випадково натиснути їх не вдасться, вказівним пальцем потрібно буде тягнутися далеко вліво та вперед. Спрацьовують ці кнопки м'яко та тихо.

На лівому боці є дві великі бічні кнопки. Вони мають середню силу натискання, невеликий вільний хід та гучне клацання при спрацьовуванні.

З боку передньої панелі немає нічого примітного. Колесо прокручування має невеликий люфт. Його прогумоване покриття покрите горизонтальними насічками у формі мініатюрних пірамідок. Обертається досить тихо у напрямку вниз і з порожнистим потріскуванням при поворотах вгору. Усі позиції фіксації позначаються чіткими, тактильно помітними клацаннями.

Праворуч теж нічого немає. Жодних гумових наклейок для покращення зчеплення з пальцями, або додаткових кнопок.

Корма миші демонструє «візитну картку» серії DeathAdder — фірмовий горб на спинці, зміщений у ліву сторону. Тут, якщо придивитися, стане помітний контурний логотип Razer без підсвічування. У самому низу є маленький зачіп для зняття верхньої панелі.

Верхня кришка тримається на трьох магнітах ззаду та двох зачепах попереду, вбудованих під майданчики основних клавіш. Сама кришка може мати багато кастомних варіантів оформлення, які за шалені гроші можна замовити з офіційного сайту.

Під кришкою знаходиться основний корпус миші, в задній частині якого по діагоналі розташований здвоєний відсік для батареї формату АА або ААА та кишенька для приймача. Вставити в нього можна лише один тип батарейок на вибір.

Нано-приймач USB підтримує одночасне підключення однієї сумісної миші та клавіатури, що підтримують технологію Razer з маркетинговою назвою HyperSpeed. Її суть полягає в оптимізації протоколу передачі даних та використанні технології адаптивної частоти, при якій постійно перевіряються всі канали бездротового зв'язку і сигнал відправляється найбільш вільному від перешкод каналу. І, додатково до цього, у зниженому споживанні енергії. Альтернативно миша може працювати за протоколом Bluetooth LE, але на частоті опитування 125 Гц і без переваг, зазначених вище. Натомість із ще меншим у два рази енергоспоживанням.

Миша має рафіновану ергономіку корпусу, розраховану під праву руку і підходить під будь-який тип хвата власникам великих і середніх долонь. Якщо долоня має невеликий розмір, то найзручнішим буде хват долонею. Вага миші без батарей та приймача становить 78 грамів. З батареєю ААА він дорівнюватиме приблизно 86 грамам, а з батареєю або акумулятором типу АА — 103 грамам. Зверніть увагу, що різні батареї та акумулятори можуть відрізнятися за вагою в межах кількох грамів. Баланс ваги по осях симетрії зміщений убік корми, що змушує щільніше стискати пристрій при відривах від поверхні.

На основі миші є дві овальні маленькі тефлонові ніжки спереду, одна напівкругла ззаду та ще одна навколо сенсора. Справа від сенсора вбудований перемикач живлення. У центральному положенні мишу вимкнено, рухом назад вмикається режим 2,4 ГГц зі зв'язком через USB-приймач, а рухом вперед миша переводиться в режим зв'язку через Bluetooth.

Подивимося, як влаштований DeathAdder V2 X HyperSpeed усередині.

Внутрішня будова

Для розбирання даної миші потрібен канцелярський ніж (щоб акуратно зняти всі три ніжки) та викрутка Torx. По одному гвинту знаходиться під передніми ніжками, і ще два ховаються з боків під великою круглою ніжкою ззаду. Попередньо глайди варто прогріти феном, а після зняття одразу наклеїти на пластикову поверхню. Це підвищить шанс повернути їх у початковому стані. Приблизно посередині корпусу з кожного боку миші є по одній клямці, які потрібно притиснути, щоб повністю розкрити шасі.

Від батарейного відсіку, що знаходиться у верхній кришці, до основної плати через роз'єм під'єднано два дроти живлення. Знімати верхню частину миші необхідно обережно, щоб їх не пошкодити. Декілька цікавих моментів. На пластиці нижньої панелі та друкованій платі можна побачити напис «project Lilith» та «Razer Lilith».

Під єдиний світлодіод виділений окремий тунель, схожий у розрізі на гніздо SIM-картки, з оптичною лінзою та м'якими прокладками на платі.

Миша обладнана сенсором PixArt PAW3319DB-T2MU із призматичною лінзою та зовнішнім інфрачервоним світлодіодом підсвічування.

Основні перемикачі лівої та правої кнопки миші із зеленими кнопками промарковані як Kailh. Виробник прогнозує їм ресурс напрацювання на відмову у межах 60 млн активацій. Два бічні перемикачі з червоними кнопками мені ідентифікувати, як і раніше, не вдалося, але такі часто зустрічаються в мишах Razer. Під двома додатковими клавішами та кнопкою колеса прокручування знаходяться звичайні квадратні механізми.

Колесо миші тримається на трьох спицях. Енкодер механічний, TTC 14.

Програмне забезпечення

У якості програмного забезпечення Razer DeathAdder V2 X HyperSpeed використовує універсальне ПЗ Razer Synapse 3 (актуальна версія — 3.4.1130.111217). У разі використання Windows 10 операційна система запропонує завантажити цю утиліту автоматично. Паралельно буде встановлено програмний хаб Razer Central, який контролює облікові записи користувачів цього програмного забезпечення. Для програми можна вибрати одну з 10 мов, налаштувати параметри автозапуску, вибрати світлу або темну тему інтерфейсу, синхронізувати з налаштуваннями у хмарі або почитати посібник. Крім того, можна скинути посібник з продукту і ПЗ, щоб ознайомитися з ним і примусово оновити драйвер.

На стартовому екрані програми користувач отримує доступ до підключених пристроїв, встановлених модулів та онлайн-сервісів. Зокрема, до таких модулів, як студія ефектів Chroma або редактор макросів, що встановлюються окремо. Ще з головного екрану можна відправити відгук про поточну версію програмного забезпечення, зареєструвати свій продукт, подивитися список сумісних пристроїв, відвідати магазин продукції Razer, звернутися за підтримкою або заглянути в електронний гаманець zVault.

На екрані налаштування кнопок миші є можливість перепризначити будь-які команди для п'яти основних та двох додаткових клавіш, та ще двох напрямків прокручування. Повний перелік доступних команд позначений на вкладці зліва. Крім того, можна призначити додаткові функції для режиму Hypershift, в якому при затисканні певної клавіші та активації режиму функції всіх кнопок змінюються на альтернативний набір команд. Вкладка вибору та прив'язки профілю знаходиться зверху по центру. Миша не має вбудованої пам'яті й у всьому покладається на ПЗ. У верхньому правому куті є індикатор рівня заряду батареї. Внизу можна побачити вкладку для сполучення приймача миші з ще одним пристроєм із підтримкою технології HyperSpeed.

Враховуючи, що до одного приймача можна приєднати лише одну мишу та одну клавіатуру, перелік доступних пристроїв залишається ще не дуже широким (особливо, якщо не брати до уваги миші). По суті це лише клавіатури BlackWidow V3 Pro і BlackWidow V3 Mini. Можливо, у майбутньому асортимент стане ширшим.

У налаштуваннях «ефективності» регулюється роздільна здатність сенсора в межах від 200 до 14000 cpi з кроком 100 одиниць. Можна налаштувати п'ять окремих рівнів чутливості або залишити лише один рівень (відключивши відповідний повзунок). На вибір є три частоти опитування 125, 500 або 1000 Гц. Є тут і пряме посилання на стандартну програму для базового налаштування миші Windows.

Є й розділ калібрування висоти відриву сенсора від поверхні. Проте зроблено його дивно. За замовчуванням та без калібрування миша має дуже велику висоту відриву. Налаштувати будь-яку поверхню не вийде, оскільки в переліку є лише килимки Razer, для яких є опція ручного налаштування висоти відриву в межах від 1 до 10 одиниць. Тому варто піти на невелику хитрість: вибрати той килимок Razer у переліку, який найбільше схожий на використовуваний користувачем текстуру, колір і матеріал поверхні. А потім виставити висоту відриву в мінімум. Тоді миша отримає рівень LOD у межах прийнятних 2 мм.

У вкладці «Живлення» можна налаштувати функцію переходу миші в режим зниженого споживання енергії. Таймер цієї операції можна виставити на період активації в межах від 1 до 15 хвилин бездіяльності.

Редактор макросів має широку функціональність. У лівій вкладці є повний перелік створених команд, які можна копіювати, імпортувати, експортувати та видаляти. Запис команд відбувається у центральному вікні, де крім натискання кнопок миші чи клавіатури, ще й записується траєкторія руху курсору, щодо конкретного вікна чи екрана загалом. У правій вкладці показані доступні призначення команд, параметри виставлення тимчасових затримок і схематичний шлях курсору.

Ергономіка та тестування

Тестування миші Razer DeathAdder V2 X HyperSpeed проводилося на тканинному килимку монотонного чорного кольору SteelSeries QcK Edge XL. Приймач розташовувався на дистанції 50 см від миші, в зоні прямої видимості. Робота з Bluetooth тестувалася шляхом підключення до ноутбука.

Форма миші вирізняється вивіреною ергономікою, властивою всієї серії DeathAdder, в цілому і відмінно лягає у праву руку великого або середнього розміру в будь-якому типі хвата. Корпусу миші трохи не вистачає зчеплення з боків, через відсутність накладок і трохи зміщеного назад центру тяжіння. Варто відзначити й добротне збирання пристрою в цілому. Воно відчувається монолітним, якщо не брати до уваги незначний люфт колеса прокрутки. Матова шорстка поверхня відмінно протистоїть накопиченню забруднень і відчувається приємною на дотик. Ніжки із чистого тефлону білого кольору забезпечують плавне та добре контрольоване ковзання. Миша має цікавий варіант регулювання ваги шляхом використання різного типу батарей. З акумулятором типу АА вона важитиме в межах 103–106 грам. З акумулятором типу ААА, вага впаде до 86 або трохи менше, але й автономність скоротиться вдвічі. На жаль, це нічого не змінює у розподілі ваги по осях симетрії — корпус, як і раніше, буде прагнути до нахилу назад під час підйому. Всі кнопки на миші досить гучні та працюють із чіткою тактильною віддачею. Основні кнопки не мають ні люфту, ні вільного ходу, що вже можна вважати досягненням. Колесо прокручування теж відрізняється відчутною тактильною віддачею та хрумким звуковим ефектом при поворотах.

Миша зручна можливістю підключення до стаціонарного та мобільного ПК та швидкого перемикання між ними. Основним режимом роботи є зв'язок через приймач 2,4 ГГц. У такому варіанті пристрій підтримує постійний стабільний зв'язок і майже миттєво без наявних затримок виходить з режиму сну (про що повідомляє зелене підсвічування індикатора при початку руху). Тому затримку переходу в сон можна виставляти на мінімальну 1 хвилину. Заряду акумулятора на 2000 мА·год з напругою 1,2 В миші вистачило на три тижні інтенсивної роботи протягом 8 годин на день і, якщо вірити показанням ПЗ, 22% заряду залишилося в запасі. Іншими словами, миша може протягнути заявлені 235 годин при частоті опитування в 1000 Гц.

При роботі Bluetooth частота опитування миші знижується до 125 Гц, і вона не визначається в ПЗ Razer Synapse. Так, автономність зростає майже втричі, але якою ціною! Вихід із режиму сну відбувається нестерпно довго, траєкторія курсору виглядає «рваною», затримки зв'язку виникають у тому числі й через перешкоди з боку інших бездротових пристроїв. Загалом, комфортної гри в такому режимі не вдасться, використовувати його варто лише для вирішення якихось побутових завдань, де не важлива точність та швидкість.

У миші встановлено сенсор PixArt PAW3319 і, на мій погляд, він слабший ніж PixArt PAW3369 з Razer Basilisk X HyperSpeed. З позитивних особливостей можна відзначити підтримку високої швидкості переміщення, відсутність зривів та тремтіння курсору. Але є й низка недоліків. Наприклад, високий рівень згладжування (у межах 28–40%), який зростає у міру збільшення частоти опитування та зростання роздільної здатності. Або невеликий рівень акселерації. Але найбільше дратує велика висота відриву: від 2 мм із калібруванням і до 5 мм без калібрування, за замовчуванням. Враховуючи, що немає можливості реального калібрування під сторонній килимок, доводиться вибирати зі списку килимів Razer ту модель, яка найбільше підходить до вашого покриття за фізичними характеристиками та малюнком.

Підсумки

Razer DeathAdder V2 X HyperSpeed — це бездротова ігрова миша середнього рівня, розрахована на тих, хто поєднує роботу та ігри. Хардкорним геймерам вона буде нецікава через надто простий сенсор. Але для всіх інших гравців, які не ставлять за мету досягнення високих результатів у змагальних FPS-іграх, пристрій може виявитися дуже зручним. Насамперед через чудову форму DeathAdder, потім — через відсутність дроту та стабільну роботу по радіозв'язку. І через тривалу автономність та швидку заміну батарей, коли не потрібен перехід на кабель з подальшою тривалою зарядкою. Правда, для повного комфорту, доведеться придбати ще мінімум два акумулятори із зарядним пристроєм для них.

Виявлені в миші недоліки багато в чому випливають із сенсора PixArt PAW3319 та його прошивки. Сюди відноситься згладжування, велика висота відриву за замовчуванням та незначна акселерація. Крім того, миша слабко працює за протоколом Bluetooth.

Миша Razer DeathAdder V2 X HyperSpeed може підійти тим, хто шукає «свободу» від проводів у поєднанні зі зручною формою, відсутністю підсвічування та знімною батареєю. А ще проводить багато часу в роботі та грає в ігри для відпочинку, а не для самоствердження.