Після появи Viper V3 Hyperspeed було очевидно, що Razer почне розширяти лінійку. Але через невідомі широкому загалу обставини вихід Viper V3 Pro затримався настільки, що на eBay навіть продавали досерійні екземпляри. Мало того, до публічного анонсу на ній встигли виграти престижний турнір Valorant Masters Madrid 2024. І ось нарешті продукт, про який чутки ходили останні пів року, дістався магазинів.

Схоже, у третьому поколінні Viper та Deathadder виробник остаточно став позиціювати ці два сімейства повністю в категорію eSports. І пропонує звернути на них увагу кіберспортсменів та взагалі тих, кого турбують тільки фактичні характеристики та ергономіка, а не додаткові деталі на кшталт підсвітки. Для тих же, кому цікаві «розважальні» можливості, тепер пропонуються геть інші сімейства категорії Immersive у вигляді Basilisk V3 та Cobra/Cobra Pro. Модель Viper V3 Pro майже втричі дорожче за Viper V3 Hyperspeed і це пояснюється надлегкою вагою (54 грами), новітнім сенсором Focus Pro Gen-2 з 35000 dpi та USB-ресивером Hyperpolling Dongle в комплекті, що забезпечує частоту опитування 8000 Гц. Чи варто це все доплати — спробуємо розібратися.

Специфікації

Виробник Razer
Модель Viper V3 Pro
Інтерфейс Бездротовий (2,4 ГГц) або дротовий USB
Тип Ігрова (FPS/RTS-ігри)
Тип сенсора Оптичний
Модель сенсора Focus Pro 35K Gen-2
Роздільна здатність, cpi 100 – 35 000
Кількість кнопок 6 кнопок + прокрутка (ліва, середня, права, дві бічні кнопки, перемикач)
Максимальне прискорення, g 70
Максимальна швидкість, м/сек 19,05
Частота опитування USB-порту, Гц 125 / 500 / 1000 / 2000 / 4000 / 8000
Частота кадрів, fps Варіативна
Внутрішня пам'ять 1 профіль
Скрол 1
Прокрутка вертикальна/горизонтальна +/–
Тип приймача для бездротового з'єднання HyperPolling Wireless Dongle
Живлення, час автономної роботи, годин 95 (на 1000 Гц), 62 (на 2000 Гц), 40 (на 4000 Гц), 17 (на 8000 Гц)
Протокол (ГГц) / радіус (м) бездротового зв'язку 2,4 ГГц до 10 м
Можливість зміни маси
Можливість регулювання форми корпусу
Довжина шнура, м 1,85
Матеріал кабелю Обплетення, паракорд
Матеріал поверхні корпусу Пластмаса
Колір Чорний або білий
Підсвічування
Зони підсвічування
Матеріал ніжок Тефлон (100% PTFE)
Програмне забезпечення Razer Synapse 4
Розміри, (Д х Ш х В) мм 127,1 x 63,9 x 39,9
Вага, г 54 (55 для білої)
Сумісність з ОС Windows 10 x64 або вище
Середня вартість, грн 7499

Комплект постачання

Коробка типова для Razer останніх років. Комплектація раціональна, тобто є важливі речі й нічого зайвого:

  • миша;
  • USB-ресівер Hyperpolling Dongle;
  • кабель USB Type-C на USB Type-A;
  • гумові наліпки для корпусу та кнопок миші;
  • інструкція;
  • фірмові стікери.

Дизайн

На перший погляд, новинка майже не відрізняється від Viper V3 Hyperspeed. Тож, щоб не повторювати все те, що стосується форми й покращень порівняно з Viper V2, рекомендую звернутися до нашого огляду Razer Viper V3 Hyperspeed. Однак, це тільки на перший погляд, бо Razer провела певну доробку конструкції, причому по її заявах зробили це саме у співпраці з кіберспортсменами. І взявши в руки, можна помітити, в першу чергу, видатну вагу — 54 грами. Це чудове досягнення для миші типового розміру і зі звичайною конструкцією без отворів в корпусі. Але про це детальніше дещо згодом, а поки розглянемо зовнішність.

Отже, візуальних змін, власне, тільки чотири. По-перше, прибрали кнопку перемикання режимів біля колеса. За фабричним налаштуванням її функціональність тепер поєднано з кнопкою вмикання миші на нижній поверхні. Короткочасне натискання на цю кнопку перемикає по колу режими роботи миші, кожен з яких прив’язано до свого кольору лаконічного LED-індикатору. Заводські налаштування такі: 400/800/1600/3200/6400 dpi. Натискання тієї ж кнопки протягом 2 секунд — вмикає чи вимикає пристрій. Відповідно, без перепризначення не вийде перемикати чутливість без відриву миші від поверхні. Але, як стверджує Razer, саме таке компонування обрав відомий кіберспортсмен Захарія «zekken» Патроне — той самий, що й виграв з цією мишею турнір VALORANT Champions Tour 2024: Masters Madrid у березні 2024 року, до офіційного анонсу продукту. Тож тим, для кого це менш зручно, ніж окрема кнопка зверху, залишається тільки пожертвувати під цю функцію одну з бокових кнопок…

По-друге, згідно Razer, 60% кіберспортсменів зажадали бачити на Viper V3 Pro величезні ніжки. Вони займають майже половину нижньої площини миші, включно з центральною по контуру отвору сенсора. Така схема не є творчим надбанням саме Razer і більш відома, як «Zowie style» за назвою бренду, що популяризував великі глайди. Самі ніжки, як завжди у Razer, вироблені з чистого тефлону (100% PTFE).

Сенсор перемістили на звичайне місце по центру миші. Це логічно, бо у Viper V3 Hyperspeed зробити так заважала конструктивно велика батарейка стандарту АА. От тільки це йде всупереч з іншими аргументами, що були озвучені при анонсі Hyperspeed: начебто, розміщення сенсора «в центрі маси» допомагає гравцям, що використовують низьку чутливість курсора і сприяє точності рухів. Тепер же виглядає так, наче Razer просто висмоктала з пальця ту «перевагу», від якої відмовилися у версії Pro. Скоріш за все, якщо приперти їх до стінки, то офіційною відповіддю буде посилання на смаки більшості опитаних кіберспортсменів…

Нарешті, остання помітна при огляді відмінність Viper V3 Pro від простішої Hyperspeed — це роз’єм USB-C. Він використовується і для зарядки миші, і для роботи у дротовому режимі, якщо це комусь хочеться.

Кабель у комплекті має дуже гнучке фірмове обплетення Speedflex та роз’єми з емблемами Razer і деталями з фірмового зеленого пластику. При довжині 1,85 метра його вага складає 34 грами, тобто більша частина ваги самої миші.

І в більшості випадків USB-кабель буде в робочому стані під'єднано не до самої миші, а до ресивера 2,4 ГГц. Нарешті Razer постачає мишу саме з повноцінним Hyperpolling Dongle, який підтримує частоту опитування до 8000 Гц. Зазвичай, окремо він коштує $30.

Ще мінімум $10 в загальній ціні пристрою можна зарахувати економією тим, хто полюбляє користуватися додатковими наліпками на корпус та кнопки миші, які покращують зчеплення руки з пристроєм. Іронія в тому, що з вагою 54 грами саме Viper V3 Pro наліпки потрібні набагато менше, ніж Viper V3 Hyperspeed з її 82 грамами. Але там їх в комплекті немає, бо продукт намагалися по можливості здешевити.

Розбирання

Отже, вага Razer Viper V3 Pro складає 54 г порівняно з 59 г у Viper V2 Pro, 63 г в Deathadder V3 Pro та 82 г у Viper V3 Hyperspeed з комплектною батарейкою. Це далося непросто настільки, що Razer окремо підкреслює: біла версія миші важить на 1 грам більше. При розбиранні стає зрозуміло, що це конструктивне диво і на економію ваги націлено кожну дрібницю.

Для розбирання потрібно відклеїти великі ніжки миші (причому одразу треба враховувати, що ідеально наклеїти їх назад не вийде, тож краще мати запасні). Вони відкривають доступ до чотирьох дуже дрібних гвинтів, а також демонструють сховані отвори у корпусі, що економлять якусь вагу.

Всередині відкривається вид на витвір інженерного мистецтва! Основна електроніка миші зібрана на нижній платі з формою, що оптимізована заради мінімальної ваги. Від неї плоский кабель йде до верхньої плати, що містить мікросвітчі кнопок та коліщатко з енкодером. І тут немає нічого схожого на Viper V3 Hyperspeed, окрім колеса.

Головна технічна новина Viper V3 Pro — це новітній оптичний сенсор Razer Focus Pro 35K Gen-2, що прийшов на заміну Focus Pro 30K. Він явно вироблений PixArt, оскільки у Razer є ексклюзивний контракт на їх флагманські продукти (зазвичай, до появи аналогічних PixArt у мишах інших виробників проходить два роки). Станом на момент написання огляду, Razer Viper V3 Pro взагалі є єдиним продуктом, що використовує цей сенсор.

Само по собі підвищення роздільної здатності з 30000 до 35000 dpi є скоріш маркетинговим, бо й попереднього значення вистачало навіть найвибагливішим кіберспортсменам. Але ми дожили до того часу, коли головним в оптичному сенсорі миші є не базові характеристики, а його додаткові функції: налаштування чутливості з точністю до 1 dpi, асиметричне налаштування відриву та повернення (26 рівнів проти всього трьох у попереднього покоління), автоматичне калібрування під різні поверхні, функції Motion Sync та Sensitivity Matcher…

Мізерних розмірів акумулятор має ємність 306 мА·г при напрузі 3,87 В. Те, що його вистачає майже на 100 годин роботи миші при частоті опитування 1000 Гц — монумент навичкам інженерів Razer по оптимізації енергоспоживання!

У верхній половині корпусу на чотирьох маленьких гвинтиках тримається пластиковий каркас з другою платою.

Вона теж мінімальних розмірів і має два оптичних мікроперемикачі Razer Gen-3 для основних кнопок (такі ж, як на Deathadder V3 Pro), плюс відносно простеньке коліщатко скролінгу з енкодером виробництва TTC без free scroll та горизонтальної прокрутки. Поруч розміщено ще два перемикачі для бокових кнопок.

Програмне забезпечення

Як у будь-якої миші Razer, контроль за функціональністю Viper V3 Pro відбувається через фірмовий застосунок Synapse. Миша має вбудовану пам’ять на один профіль, тож налаштування можна зберегти й далі використовувати на іншому пристрої повноцінно без необхідності інсталювати туди Synapse.

Порівняно з Viper V3 Hyperspeed, у вкладці Customize додалися налаштування LED-індикатору Hyperpolling Dongle. Цікаво, що кнопка на нижній площині миші є не просто перемикачем, а саме повноцінною кнопкою і її функціональність можна перепризначити, як завгодно.

Найцікавіше відбувається у вкладці Perfomance. По-перше, завдяки наявному Hyperpolling Dongle частоту опитування можна встановити від 125 до 8000 Гц, причому є можливість активувати підвищену частоту тільки в іграх для довшого життя від батареї. По-друге, чутливість сенсора можна налаштувати для 1–5 режимів від 100 до 35000 dpi з точністю 1 dpi (і окремо для горизонталі та вертикалі). По-третє, з’явилася функція Sensitivity Matcher, що працює наступним чином: потрібно взяти іншу наявну мишу та Viper V3 Pro однією рукою і провести ними одночасно, щоб застосунок Synapse розпізнав встановлену чутливість іншої миші та міг точно підігнати поведінку Viper V3 Pro до вже звичних налаштувань.

Вкладка Power дозволяє задати час переходу миші в режим сну від 1 до 15 хвилин, а також перехід в режим економії енергії нижче певного відсотка заряду батареї.

Вкладка Calibration дозволяє налаштувати висоту відриву та повернення трекінгу (за бажанням — окремо) на одному з 26 рівнів, порівняно з трьома рівнями у Viper V3 Hyperspeed.

Враження

Оскільки це перша протестована нами миша Razer з Hyperpolling Dongle в комплекті, і раніше ці адаптери навіть не продавалися в Україні офіційно окремо, то звіт про тестування почати варто саме з частоти опитування.

Скажімо так, у «оверклокінгу» зі звичних 1000 Гц є й плюси, й мінуси. Точніше, плюс один, але він того вартий — вже на 2000 Гц рух миші відчувається плавнішим й точнішим. Суб’єктивно, саме перехід з 1000 Гц до 2000 Гц приносить найбільшу користь, а от подальше підвищення вже не так помітно. Тестування фірмовою утилітою Razer Polling Rate Tester підтверджує, що ця миша здатна саме точно і стабільно видавати 8000 Гц:

Мінусів декілька і всі вони викликають бурхливі обговорення. По-перше, вважається, що підвищена частота опитування може створювати проблеми з поведінкою курсора в конкретних іграх. Як автор не намагався, відтворити це не вийшло і, можливо, відповідь на це дає Razer у FAQ: оновлення Windows 11 Moment 3 (KB5027303) влітку 2023 року мало оптимізувати роботу мишей та клавіатур з частотами понад 1000 Гц.

Другий побічний ефект — це підвищене завантаження процесора. В тестовій системі з Core i9-12900K при активному користуванні мишею вийшло так:

Режим Завантаження, %
Простій 2–3
125/500/1000 Гц 4–5
2000 Гц 6–7
4000 Гц 7–8
8000 Гц 11–12

Чи становить це проблему? Само по собі — ні. В теорії, в іграх, де вузьким місцем системи є процесор, робота миші на 8000 Гц може знизити частоту кадрів, але чи вплине це на щось в реальних ситуаціях — питання дискусійне.

Нарешті, при підвищенні частоти пристрій починає споживати майже пропорційно більше енергії. В режимі 1000 Гц батареї Viper V3 Pro справді вистачає приблизно на 100 годин безперервної роботи. Це не дуже багато, але має вистачити хоча б на два тижні активного реалістичного використання ПК. При підвищенні до 2000 Гц (що точно має сенс) час роботи скорочується до 60 годин. При 4000 Гц цей показник падає ще вдвічі, а при 8000 Гц — ще вдвічі, тобто до приблизно 15–17 годин. Таким чином, ставити на зарядку мишу прийдеться майже кожного дня. А у випадку саме Viper V3 це не дуже зручно, бо треба вручну підключати USB-кабель, а не просто поставити в кінці роботи мишу на зарядну базу. З іншого боку, це схоже на скаргу, що перегоновий автомобіль під час перегонів споживає багато палива. А для зменшення проблеми Synapse й пропонує окремо налаштувати ігровий та неігровий режим роботи.

До речі, на відміну від Viper V3 Hyperspeed, нова миша абсолютно миттєво виходить зі стану сну. Тож можна сміливо ставити в налаштуваннях мінімальний час переходу до режиму економії енергії — це допоможе ще дещо покращити реальні показники часу роботи між зарядками.

Сенсор Razer Focus Pro 35K Gen-2 працює просто ідеально на будь-яких типових ігрових поверхнях, включно зі скляними. Втім, навіть попереднє покоління сенсора PixArt для Razer чудово себе показало, тож в такому випадку цікавішим досягненням є сильно розширені можливості тонкого налаштування параметрів сенсора під особисті побажання користувача.

Перевірка проводилася більше, ніж на 20 різних килимках і продемонструвала ще одну сильну сторону Razer Viper V3 Pro — великі ніжки в стилі Zowie чудово працюють на всіх поверхнях. По суб’єктивних відчуттях миша найбільше полюбляє пластикові поверхні типу Speed та тканинні з мінімальною текстурою, але на всьому іншому, включно з різними варіантами скла та металів, Viper V3 Pro ковзає також чудово.

Кнопки стоять надійно, люфту немає. По відчуттю кліку основні кнопки «оптичні», а не «механічні» (за аналогією з клавіатурами), що цілком логічно, бо використовуються оптичні перемикачі. Заміри зусилля на кнопках показали наступне:

Кнопки Зусилля натискання, г
Основні 26–31
Бокові 70–77
Коліщатко 128–130

Таким чином, основні кнопки натискаються дуже легко і десь на 20% легше, ніж у Viper V3 Hyperspeed.

Уважні читачі можуть помітити пил на поверхні миші. На жаль, це не недбалість перед фотографуванням, а особливість покриття Smooth touch, яке використовує Razer для третього покоління Viper та Deathadder. Воно досить приємне на дотик та дозволяє міцно тримати мишу, але несамовито притягує дрібні частки пилу. Добре, що в житті це має кращий вигляд, ніж на макрофото.

Висновки

Для пересічного геймера найбільшим надбанням лінійки Viper V3 все ще є покращення загальної форми. Технічного рівня V3 Hyperspeed при цьому достатньо, щоб не сумувати в іграх заради розваги. Але прогрес не стоїть на місці й те, що бюджетна версія виявилася настільки вдалою є саме досягненням того, що її начинку виробник вже вважає «попереднім поколінням». А на зміну йому флагманом прийшло те, що ми бачимо у Viper V3 Pro.

Плюси:

  • суперлегкість;
  • суперсенсор;
  • супергнучкість налаштувань сенсора;
  • суперковзання по будь-яких поверхнях;
  • дуже приємна робота основних кнопок;
  • чудова ергономіка;
  • вбудована пам’ять на 1 профіль;
  • Hyperpolling Dongle в комплекті;
  • плавніша робота при частоті опитування вище 1000 Гц;
  • миттєвий вихід з режиму сну;
  • наліпки на корпус та кнопки в комплекті;
  • «Як у zekken’а», якщо ви знаєте, хто це такий.

Мінуси:

  • дорого;
  • деякі звикли до підсвітки Razer Chroma;
  • саме 8000 Гц виглядає скоріше маркетингом;
  • малий час роботи від батареї при 8000 Гц;
  • зарядка тільки через USB-кабель;
  • простеньке коліщатко без free scroll та горизонтальної прокрутки;
  • симетрична, але не для шульги.

Чи треба все це користувачам? Кіберспортсменам — обов'язково. Звісно, в міру лояльності до бренду Razer, адже зазвичай професіонали мають власну думку щодо виробників обладнання. Вага, сенсор, кнопки, налаштування — сукупно становлять новий стандарт галузі кіберспортивної «зброї перемог».

Всім іншим — на смак та гаманець. Viper V3 Pro відверто недешева і за це демонструє вищу на 2024 рік якість саме як пристрій для максимально точного керування курсором. Але при цьому вона не має, наприклад, підсвітки Chroma чи Bluetooth-підключення, чи коліщатка з горизонтальним скролінгом… Тому може виглядати нетипово аскетично у гламурному сетапі, де все інше світиться всіма кольорами RGB. Плюс, користувач має добре розуміти тонкі налаштування миші, щоб не витратити гроші на функції, якими навіть не буде користуватися — наприклад, за фабричним налаштуванням частота опитування встановлена на рівні типових 1000 Гц. Однак, 54 грами ваги та шикарний сенсор можуть стати аргументом для покупки навіть для тих, хто ніколи не чув про zekken’а.