Потреба у зберіганні та перенесенні великих обсягів даних з кожним роком лише збільшується. Паралельно зростають і можливості сховищ. Наприклад відносно компактні зовнішні жорсткі диски (які можна покласти у кишеню) зараз мають обсяг до 5 ТБ. А такі накопичувачі, як SSD можуть містити до 2 ТБ інформації (окремі моделі й до 4 ТБ), але коштують при цьому у 3–4 рази дорожче, ніж HDD аналогічного об’єму. Натомість користувач отримає «космічні» швидкості запису та зчитування даних у поєднанні з більшою стійкістю до пошкоджень під час роботи або транспортування. Що до USB-флешек, то вони мають перевагу перед SSD хіба що у компактності. Вартість приблизно однакова, але швидкість буде, як правило, у половину нижчою навіть у найкращих моделей. Що ж до живучості флеш-накопичувачів, то всім відомо, що вона досить невисока. Від банального «загубив» до «під'єднав, а інформація зникла».

Отже, якщо потрібна швидкість та надійність, вибір впаде на зовнішній SSD. Звісно, новий накопичувач у готовому корпусі буде болісною витратою. Але якщо ви недавно проводили апгрейд свого NVMe-накопичувача у настільному комп’ютері чи ноутбуку, то куди подіти старий пристрій? Звісно, продати або поставити кудись. Наприклад, для нього можна підібрати зовнішній контейнер і отримати на виході дуже швидку флешку.

Контейнер ASUS TUF Gaming A1, який є предметом цього огляду, на мою думку ідеально підходить саме для таких ситуацій.

Технічні характеристики

Виробник ASUS
Назва та сторінка продукту TUF Gaming A1
Сумісність з SSD M.2 у форматі 2242, 2260, 2280 обсягом до 2 ТБ (M Key / M+B Key)
Швидкість передавання даних, Гбіт/с до 10 (PCIe), до 6 (SATA)
Внутрішній інтерфейс підключення NVMe PCIe та SATA M.2
Зовнішній інтерфейс підключення USB 3.2 Gen 2x1 (Type-C)
Габарити, (ДхШхВ) мм 125х54х13
Вага, г 149
Сумісність з ОС Windows 7 або вище / Mac OS X 10.6 або вище / Chrome OS / Android з підтримкою OTG
Комплектність Кабель USB Type-C на USB Type-C, Г-подібна шестигранна викрутка, документація
Особливості Швидке кріплення для накопичувача M.2 Q-Latch, стійкість до пилу та вологостійкість по стандарту IP68, відповідність військовому стандарту MIL-STD-810H 516.8, процедура IV (стійкість до падіння)
Гарантія, місяців 12
Вартість, грн 2100

Комплект постачання

Контейнер продається у сіро-чорній коробці невеликого розміру з додатковим захисним пакетом зверху. На ній у текстовому вигляді та картинках є одразу уся необхідна користувачу технічна інформація.

Контейнер загорнутий у м’який пакет. Для захисту від пошкоджень передбачені картонні вставки з усіх сторін.

Окрім самого пристрою в комплекті постачання є кабель USB Type-C на USB Type-C, маленька шестигранна викрутка та три примірники документації.

Зовнішній вигляд

Зовнішній дизайн ASUS TUF Gaming A1 відверто мілітаризований. Мені він нагадує магазин з набоями до якоїсь футуристичної автоматичної рушниці. Усі грані похилі та зрізані. Корпус повністю виконаний з металу сірого кольору і сам по собі важить 149 грамів. Лицьова панель має потовщення з двох сторін та рифлену центральну частину. Габарити пристрою складають 125 мм у довжину та 54 мм в найширшому місці.

На звороті рельєфу вже трохи менше. Майже уся тильна панель є великою кришкою, яка тримається на чотирьох гвинтах. По центру на ній є напис, а знизу наклейка з інформацією про виробника.

Товщина пристрою складає трохи більш як 13 мм. На правій грані є наліпка з серійним номером та датою виробництва продукту, тоді як на лівій нічого цікавого немає.

На верхньому потовщені є фігурна скоба, до якої напевне за потреби можна вчепити якийсь ремінець або кріплення типу карабін. Трохи нижче по центру розташоване віконце світлодіодного індикатору активності накопичувача.

На нижньому потовщенні є рельєфний логотип TUF. В нижній грані по центру схований отвір порту USB Type-C. Без заглушки, але сподіваюсь, що всередині він має хоча б ущільнювач. Не даремно ж заявлений захист від пилу та рідини на рівні стандарту IP68. Нагадаю, що це передбачає можливість перебування під водою на глибині до 1,5 метри впродовж 30 хвилин без потрапляння рідині всередину.

Для підключення контейнера передбачено лише один кабель з роз’ємами USB Type-C з обох сторін для відповідних швидкісних портів. Він має довжину в 350 мм та важить 16 грамів. Дріт товстуватий, не дуже гнучкий та позбавлений обплетення. Зате він підтримує стандарт USB 3.2 Gen 2x1 на швидкості до 10 Гбіт/с.

Під'єднати накопичувач можна до будь-чого, але з певними нюансами. Найкращий варіант, це якщо на пристрої є порт USB Type-C (USB 3.2 Gen 2x1), тоді ми отримаємо максимально можливу швидкість передачі даних. Багато з сучасних настільних ПК та ноутбуків мають саме такий. Для Android систем достатньо буде підтримки OTG. Під iOS може знадобитися окремий перехідник живлення. Для PlayStation 5 та Xbox потрібне правильне форматування накопичувача. У комплекті на жаль не має кабелю USB Type-C на USB Type-A. Якщо скористатися звичайним кабелем від смартфона (без підтримки USB 3.2 Gen 2x1), комунікація відбуватиметься по протоколу USB 2.0 при швидкості запису та зчитування близько 40 МБ на секунду.

У разі успішного підключення світлодіодний індикатор постійно світиться приглушеним м’яким білим кольором. При передаванні інформації він блимає.

Внутрішня будова

Щоб розібрати контейнер ASUS TUF Gaming A1, потрібно комплектною шестигранною викруткою відкрутити чотири гвинти та зняти нижню панель. На звороті кришки є наклеєна товста термічна прокладка. Вона прозоро натякає на те, що накопичувачі з радіаторами, товщими за 1 мм сюди точно не встануть. По периметру корпусу прокладений гумовий ущільнювач. Для того, щоб він виконував свою функцію, потрібно затягувати гвинти кріплення до першого спротиву. А глибше знаходиться друкована плата з роз’ємами та кріпленнями.

Встановити в роз’єм можна накопичувачі довжиною 42, 60 або 80 мм. Підтримуються SSD типу NVMe PCIe та SATA з положенням ключів роз’єму M або B+M.

Замість гвинтового фіксатора використовується поворотний пластмасовий затискач під назвою M.2 Q-Latch. Якщо він повернутий вертикально вліво, його можна зняти та переставити в інший отвір. Якщо стоїть горизонтально, можна вставити накопичувач. Якщо повернути до упору в праву сторону, накопичувач фіксується на місці. Єдина незручність у тому, що усі ці операції доводиться проводити нігтями.

Враховуйте, що радіатор на SSD може заважати нормально закрити кришку або навіть призвести до пошкодження під тиском закручених гвинтів. В нашому випадку алюмінієва пластина досить тонка, але краще на це не покладатися і використовувати з контейнером накопичувачі без радіаторних накладок.

Тестовий стенд

Випробування контейнера ASUS TUF Gaming A1 проводилося на системі наступної конфігурації:

  • процесор: Intel Core i5-9600K (3,7@4,5 ГГц, 1,234 В);
  • кулер: Noctua HN-U12A, (2 вентилятори по 2000 об/хв);
  • термоінтерфейс: Noctua NT-H2;
  • материнська плата: Asus TUF Z390M-Pro Gaming (Intel Z390);
  • пам'ять: G.Skill Trident Z Neo F4-3600C16D-16GTZN (2х8 ГБ, DDR4-3600, 16-16-16-36-2Т, 1,35 В);
  • твердотілий накопичувач: Kingston NV1 (500 ГБ, NVMe M.2 2280);
  • блок живлення: be quiet! Dark Power 12 850W (850 Вт).

Для встановлення в кишеню було обрано накопичувач GoodRAM SSD IRDM M.2 (IR-SSDPR-P34B-01T-80) місткістю 1 ТБ. З його детальним оглядом можна ознайомитися за цим посиланням.

Для тестів швидкодії використовувались наступні програми:

  • CrystalDiskMark;
  • ATTO Disk Benchmark;
  • AS SSD Benchmark;
  • Anvil's Storage Utilities.

Заявлені швидкості для кишені складають до 10 Гбіт/с, зважаючи на теоретичну пропускну здатність для інтерфейсу USB 3.2 Gen 2х1. Практично ж слід пам’ятати про те, що раніше цей інтерфейс носив назву USB 3.1 Gen 2 і тому можна не гнатися за найновішими рішеннями, оскільки навіть на відносно старих пристроях швидкості будуть ті самі.

Для більшої наочності у порівнянні швидкодії ми спочатку під'єднали накопичувач GoodRAM напряму у материнську плату, а потім під'єднали його через контейнер до портів ПК: USB Type-C (USB 3.2 Gen 2х1) рідним кабелем та USB Type-A (USB 3.0, теж саме, що і USB 3.2 Gen 1) кабелем від смартфона. Також було випробуване з’єднання зі смартфоном на Android. Воно пройшло успішно, контейнер без проблем був розпізнаний системою як зовнішній накопичувач.

Результати випробувань

CrystalDiskMark

Швидкодія через роз’єм NVMe M.2 (режим PCIe x4) на материнській платі:

Швидкодія через кишеню ASUS TUF Gaming A1, порт USB 3.1 Gen 2 (Type-C), комплектний кабель:

Швидкодія через кишеню ASUS TUF Gaming A1, порт USB 3.0, кабель від смартфона:

ATTO Disk Benchmark

Швидкодія через роз’єм NVMe M.2 (режим PCIe x4) на материнській платі:

Швидкодія через кишеню ASUS TUF Gaming A1, порт USB 3.1 Gen 2 (Type C), комплектний кабель:

AS SSD Benchmark

Швидкодія через роз’єм NVMe M.2 (режим PCIe x4) на материнській платі:

Швидкодія через кишеню ASUS TUF Gaming A1, порт USB 3.1 Gen 2 (Type C), комплектний кабель:

Anvil's Storage Utilities

Швидкодія через роз’єм NVMe M.2 (режим PCIe x4) на материнській платі:

Швидкодія через кишеню ASUS TUF Gaming A1, порт USB 3.1 Gen 2 (Type C), комплектний кабель:

Як бачимо, при підключенні через контейнер накопичувач працює з лінійною швидкістю трохи меншою за 1 гігабайт на секунду, за умови під’єднання у відповідний швидкий порт. При цьому не було помітно жодного суттєвого нагріву. Практично це означає, що для перекидання, наприклад, 2 ТБ не сильно дрібних файлів знадобиться 35–40 хвилин часу. Якщо потрібно приєднати до звичайного USB 2.0 або 3.0, можна використати будь-який шнур USB Type-C на USB Type-A, але тоді швидкість буде обмежена лише 40 МБ на секунду. Якщо ви забажаєте отримати швидкість близько 500 МБ на секунду для порту USB 3.0, потрібно буде окремо шукати якісний кабель або адаптер USB Type-C на USB Type-A з підтримкою стандарту USB 3.2 Gen 2х1.

Висновки

Контейнер ASUS TUF Gaming A1 є стильним, міцним, універсальним та надійним рішенням для створення зовнішнього накопичувача на базі SSD типу NVMe М.2 місткістю до 2 ТБ. Його можна під'єднати до широкого спектра пристроїв, включно з ПК, ноутбуками, смартфонами, планшетами та ігровими приставками. Корпус контейнера може витримати сильні удари при падінні, є захищеним від пилу та вологи відповідно до стандарту IP68. Крім того, це шасі доволі непогано сприяє пасивному охолодженню накопичувача. Швидкодія обмежується контролером на рівні приблизно 1 ГБ на секунду, недалеко від рівня теоретичної пропускної спроможності USB 3.2 Gen 2х1. І хоча це складає близько третини від можливостей середнього NVMe SSD при під’єднанні напряму до материнської плати, насправді є дуже хорошим показником для практики повсякденного використання. Тим більше, що знайти зараз вдвічі швидші порти 3.2 Gen 2х2 на комп’ютерах все одно вдається вкрай нечасто.

Недоліком пристрою можна вважати відсутність у комплекті кабелю або адаптера USB Type-C на USB Type-A з підтримкою сучасного стандарту. Саме він дозволив би розвивати швидкість в 500 мегабайтів на секунду при підключенні до портів USB 3.0 типу А, які є найбільш поширеними у сучасних ПК та ноутбуках. Можливо це й зменшує вартість комплекту в цілому, але переважній більшості майбутніх власників він однаково знадобиться і не раз. Також зважайте, що сюди підходять лише накопичувачі без радіатора, щоб кришка пристрою нормально закривалась та забезпечувала герметичність.

Обираючи між готовим рішенням у вигляді зовнішнього SSD, та можливістю зібрати власний комплект з ASUS TUF Gaming A1 та NVMe-накопичувача який мені подобається, я напевне зупинився б на останньому варіанті. Особливо, якщо накопичувач вже є під рукою, та його не потрібно купляти окремо. Так, є готові рішення з більшою швидкістю, існують дешевші контейнери, але чогось потужнішого по сукупності характеристик та практичного в плані співвідношення ціни та якості наразі навряд чи можливо знайти.