Перші твердотілі накопичувачі з’явилися у 70–80-х роках минулого століття й базувалися на технології RAM, що впливало на їх кінцеву вартість та сферу використання. За декілька років до Міленіуму були представлені пристрої вже на звичній флешпам'яті, але ціна та мала місткість таких «дисків» не дозволяли новим продуктам вийти на масовий ринок й вони використовувалися у військовій та аерокосмічній промисловості. Напочатку 21 століття почали з’являтися індустріальні DOM (disk-on-a-module), які вставлялися у звичайні IDE-роз’єми, ось тільки мала місткість та велика ціна знов не дозволила звичайним користувачам відмовитися від механічних жорстких дисків і ці накопичувачі здебільшого використовувалися у вбудованих системах та тонких клієнтах. Через деякий час виробники в котрий раз почали експериментувати з апаратним RAM-диском та пропонувати споживачам PCI-плати зі слотами DIMM та вбудованим акумулятором з підключенням по SATA-інтерфейсу. І хоча пам’ять тоді вже не була чимось занадто дорогим, але без стаціонарного живлення такий диск міг обходитися лише пів доби, чого було замало. Навіть були такі цікаві речі, як перехідники з флешкарт SD на звичайні PATA- чи SATA-інтерфейси, які дозволяли самотужки зробити власний SSD із купи маленьких карт пам’яті для електронних пристроїв. Звісно, все це було далеким від звичних твердотілих накопичувачів, до яких ми вже звикли.

Сучасні SSD з’явилися 15 років тому, спочатку як продукти для корпоративного ринку та ноутбуків, а вже потім вони стали масовими пристроями. Місткість перших моделей була невелика та навіть такі диски могли дозволити собі лише забезпечені користувачі чи ентузіасти. Що цікаво, SSD напочатку випускали тільки ті, хто здебільшого займався лише пам’яттю, «флешками» чи приводами й до жорстких дисків ніякого відношення не мав. Хтось з них на тлі гарантійних зобов’язань перед користувачами навіть збанкрутував. Але в цілому прогрес не зупинявся і флешпам’ять та контролери й надалі вдосконалювалися для поліпшення характеристик та надійності готових продуктів. Вже через декілька років стандартного для мобільних пристроїв формфактора 2,5″ стало замало і з’явився спочатку мініатюрний mSATA, а потім NGFF (Next Generation Form Factor), він же звичний M.2, який підтримував як інтерфейс SATA, так й PCI Express до чотирьох ліній. Це відкрило шлях для появи компактних та продуктивних накопичувачів, для яких стандарту SATA 3.0 зі швидкістю передавання даних до 6 Гбіт/с вже не вистачало. Естафету SSD для ентузіастів прийняли нові пристрої з інтерфейсом NVMe.

Довгий час NVMe-накопичувачі були дорогим задоволенням, але зі своїми швидкостями передавання даних вони випереджали своїх SATA-братів у три рази навіть при використанні шини PCI Express 2.0 х4. Також продуктивність випадкового читання чи запису була у 1,5–2 рази краща, ніж у звичайних SSD. Це дозволило прогресивним накопичувачам зайняти нішу пристроїв для потужних або компактних систем, де 2,5″ дискам вже було не місце. Згодом вийшли SSD з інтерфейсом PCI Express 3.0, який дозволив збільшити швидкісні характеристики до майже 4000 МБ/с, що у сім разів краще за SATA, представники з яким можуть похвалитися лише швидкостями рівня 500–550 МБ/с. Поява шини PCI Express 4.0 підняла планку швидкодії у два рази, але виробники зайняли очікувальну позицію відносно випуску нових продуктів. На жаль не всі гравці ринку процесорів вирішили відразу перейти на новий інтерфейс і платформа AMD довгий час задовольнялася SSD зі швидкодією лише у 1,5 раза кращою, ніж у старих продуктах. Коли конкурент долучився до перегонів інтерфейсів — почали з’являтися нові контролери й кращі накопичувачі з ними могли демонструвати швидкості рівня 7300 МБ/с. З часом ціни на твердотілі диски знизилися настільки, що пристрої NVMe вже не були чимось екзотичним, вони повністю витіснили собою SATA-накопичувачі з мобільних пристроїв та зайняли місце головного SSD в ПК звичайного користувача, а не тільки ентузіастів. Здавалося, що краще не буває, але тут на сцену виходить PCI Express 5.0…

MSI Spatium M570

Новий стандарт обіцяє ще більшу швидкодію і показники лінійного читання та запису можуть сягати рівня 14000 МБ/с, а це удвічі більше, ніж у кращих сучасних накопичувачів з підтримкою PCI Express 4.0. Як і перші моделі SSD минулого покоління новинка базується на контролері компанії Phison, яка надає своїм партнерам референсну платформу і виробникам достатньо обмежитися наліпкою з назвою моделі при розробці накопичувача. Новий чип PS5026-E26 виконаний за 12-нм техпроцесом та має два основні ядра, які працюють на максимальній швидкості, та три додаткові CoXprocessors зі зниженої частотою. Використовується та ж сама 32-бітна архітектура Arm Cortex-R5, що й в старих чипах. Як і раніше, контролер восьмиканальний, але збільшилася швидкодія при взаємодії з флешем у півтора раза. Підтримується інтерфейс флешпам’яті Toggle 5.0 і ONFi 5.0, її типи TLC та QLC, а також DRAM-буфер стандарту LPDDR4 чи DDR4. Швидкодія при лінійних читанні та запису може сягати 14000 та 11800 МБ/с відповідно, а при роботі з випадковими блоками 4К цей параметр доходить до 1500 тис. та 2000 тис. IOPS відповідно. Перехід до шини PCI Express 5.0 х4 та зростання продуктивності при 12-нм техпроцесі безслідно не пройшло й енергоспоживання контролера піднялося у півтора раза відносно того ж PS5018-E18, що потребує гарного охолодження для SSD.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Накопичувачі Spatium M570 вийшли трохи повільнішими, ніж може дозволити контролер, але й так вони вражають своїми характеристиками. В новій серії є два SSD місткістю 1 та 2 ТБ у формфакторі M.2 2280, максимальну швидкодію яких компанія MSI декларує на рівні 10000 МБ/с для лінійних читання та запису. Але це стосується старшої моделі, тоді як молодша трохи скромніша й може похвалитися лише 9500 та 8500 МБ/с відповідно, що теж непогано. Продуктивність введення/виведення заявлено на рівні 1300–1400 тис. IOPS для читання та 1500 тис. IOPS для запису, а це вже в 1,5 раза краще, ніж у накопичувачів минулого покоління. В цілому бачимо, що за 10 років існування SSD з інтерфейсом PCI Express характеристики таких твердотілих дисків зросли у 10–15 разів, тоді як, наприклад, SATA-моделі досягли свого піка 5 років тому й фактично більше не розвиваються.

Модель SPATIUM M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 1TB HS SPATIUM M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 2TB HS
Сторінка продукту SPATIUM M570
Місткість, Гбайт 1000 2000
Швидкість послідовного читання, Мбайт/с 9500 10000
Швидкість послідовного запису, Мбайт/с 8500 10000
Максимальна швидкість випадкового читання (блоки по 4 Кбайт), IOPS До 1 300 000 До 1 400 000
Максимальна швидкість випадкового запису (блоки по 4 Кбайт), IOPS До 1 500 000
Контролер Phison PS5026-E26
Тип пам'яті 3D NAND TLC (Micron 232L)
Буфер 2 ГБ LPDDR4 4 ГБ LPDDR4
Сумарна кількість записуваних байтів (TBW), Тбайт 700 1400
Середній час напрацювання на відмову (MTBF), год 1 600 000
Стійкість до вібрації (у роботі) н/д
Стійкість до вібрації (зберігання) н/д
Робочий діапазон температур, °C 0–70
Інтерфейс підключення PCI Express 5.0 x4 (NVMe 2.0)
Енергоспоживання під час читання/запису, Вт 10 (максимум) 11 (максимум)
Енергоспоживання під час простою, мВт н/д
Формфактор M.2 2280
Габарити: ДхШхВ, мм 80 x 22 x 3,5
(80,4 х 23 х 20,4 з радіатором)
Маса, г н/д
Гарантія 5 років
Вартість, грн 6865 12819
 

Звісно, крім швидкостей читання та запису користувачів цікавить така важлива характеристика, як сумарна кількість записуваних байтів (TBW), і тут новинка виступає на рівні SSD минулого покоління на базі контролера PS5018-E18. Для моделі на 1 ТБ заявлено 700 ТБ, тоді як для місткішої рівень TBW сягає 1400 ТБ, що дозволяє перезаписувати накопичувачі кожен день протягом двох років. Ніяких конкретних технологій шифрування виробник не згадує, лише заявляє їх наявність, при цьому чип Phison PS5026-E26 підтримує AES 256, SHA 512, RSA 4096 та TCG Opal. Гарантійний термін складає 5 років, якщо кількість записаних даних не перевищить норму.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Накопичувач постачається в невеличкій чорній коробці, на якій зображено продукт, але чомусь не вказані ключові характеристики, тільки місткість в 1 ТБ, хоча надпис «Up to 10000 MB/s» приваблювала б покупців більше.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

На відміну від упаковки SSD минулого покоління M480 ця стала простішою, зникла пластикова прозора кришка, а радіатор вже встановлено на заводі. Є пам’ятка, що знімати його не можна, бо інакше пристрій вийде з ладу. В комплекті присутня документація і більше нічого немає.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Радіатор такий самий, що використовувався в накопичувачах з інтерфейсом PCI Express 4.0. Фігурний алюмінієвий брусок бронзового відтінку має декілька товстих ребер та наклеєний логотип з драконом. Нижня частина SSD прикривається тонкою стальною пластиною, яка кріпиться по боках до радіатора. На ній знаходиться наліпка з назвою моделі.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Висота радіатора складає 20 мм, тож питань із сумісністю з материнськими платами виникати не повинно, треба лише вставляти накопичувач в роз’єм M.2, який знаходиться над відеокартою — він як раз й підтримує PCI Express 5.0 (звісно, у відповідних материнських платах), але є нюанс. Річ у тім, що сучасні плати іноді мають додаткові металеві елементи в зоні розміщення SSD для збільшення ефективності відведення тепла від твердотілого диска. Spatium M570 вже має систему охолодження і нижня її пластина буде заважати встановленню в материнську плату, тож доведеться знімати той елемент, або радіатор SSD та втрачати гарантію. Ще пластина на диску має невеличку виїмку в районі кріплення, яка не завжди дозволяє встановити накопичувач, якщо на материнській платі засувка більша за ту виїмку. Тож цей момент треба враховувати при покупці пристрою.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

В ролі термоінтерфейсу використовуються рідкі термопрокладки, що краще за звичайні, якщо висота кожного чипа різна. Контролер накритий субстанцією майже повністю, тоді як для DRAM-буфера та флешпам'яті трохи не вистачило (як і на зворотному боці).

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Друкована плата референсного дизайну від Phison. Компонування відносно SSD минулого покоління трохи змінилося, хоча в цілому має той самий вигляд, коли спочатку йде контролер, потім буфер, а далі вже флеш.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Чип PS5026-E26 зовнішньо нагадує старий Phison PS5016-E16 — теж має великі розміри та металеву пластинку для кращого охолодження внутрішнього кристала. Скоріше за все, в майбутньому розробник перейде на нові технологічні норми та зменшить розміри нового контролера, як це було з PS5018-E18.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Поруч з ним розташована мікросхема пам’яті SK Hynix H9HCNNNBKUMLXR-NEE стандарту LPDDR4-4266 та обсягом 2 ГБ. На зворотному боці PCB є ще місце для такої самої, яка встановлюється в моделі M570 на 2 ТБ.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Іншу половину печатної плати займають 232-шарові чипи флешпам'яті Micron MT29F2T08EELCHD4-QA:C стандарту 3D NAND TLC та загальною місткістю 1 ТБ. Вони розташовані з двох боків PCB, причому, термопрокладки для них використовуються не тільки на лицьовій стороні, а й на зворотній.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Після форматування стандартними засобами Windows користувачу будуть доступні 931 ГБ вільного простору.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Фірмове програмне забезпечення повністю інтегровано в MSI Center, треба лише встановити потрібний модуль System Diagnosis. В ньому користувач зможе спостерігати за стислими показниками SSD або виконати резервне копіювання чи відновлення інформації завдяки вбудованій програмі Actiphy.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Тестовий стенд

Тестування накопичувача MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB проводилося на системі наступної конфігурації:

  • процесор: AMD Ryzen 9 7950X;
  • система охолодження: TechN Waterblock + EK-XRES 140 Revo D5 PWM+ EK-CoolStream CE 420 + 3x Noctua NF-A14 industrialPPC-3000 PWM;
  • материнська плата №1: Gigabyte X670E Aorus Master (UEFI F11);
  • материнська плата №2: ASUS ROG CROSSHAIR X670E HERO (UEFI 1516);
  • пам’ять: Kingston Fury Beast KF560C36BBEAK2-32 (DDR5-6000, CL36-38-38-80, 1,35 В);
  • термоінтерфейс: Arctic MX-4;
  • відеокарта: AMD Radeon RX 7900 XT;
  • накопичувач №1: Kingston NV2 500GB;
  • корпус: Cooler Master Test Bench v1.0;
  • блок живлення: be quiet! Dark Power P13-850 (850 Вт);
  • операційна система: Windows 11 Pro (22H2);
  • драйвери: AMD 5.05.16.529, AMD Adrenalin 23.7.1.

На тестованому SSD штатними засобами MS Windows 11 64-bit був створений логічний розділ із файловою системою NTFS і стандартними налаштуваннями кластера, що займає весь доступний дисковий простір. Для вимірювання швидкодії використовувалися такі програми:

  • CrystalDiskMark 8.0.4x64;
  • ATTO Disk Benchmark v4.01.0f1;
  • AS SSD Benchmark 2.0.6821.41776;
  • Anvil's Storage Utilities 1.1.0 (2014-January-1);
  • AIDA64 Engineer 6.25.5400;
  • PCMark 8 (Storage test).
  • PCMark 10 (Storage test).

Тестування було проведено як із порожнім накопичувачем, так і із заповненими різноманітними файлами на 95% та 90% свого обсягу. Подібний формат дозволить оцінити швидкодію SSD не тільки в стані з коробки, але й у сценаріях, наближених до реальної експлуатації пристрою, коли диск за крок до свого повного заповнення.

Результати тестування

Швидкість та стабільність роботи

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

При лінійному запису маємо показники в середньому десь 8000 МБ/с з піковими майже 8500 МБ/с в перші 11% простору накопичувача, після чого швидкість впала десь до 1500 МБ/с та через 9% обсягу знов піднялася до початкового рівня і до 45% простору майже не змінювалася. Далі швидкість запису впала до 470 МБ/с і лише наприкінці вона піднялася до 1500 МБ/с. Тут або накопичувач не зміг як слід відновитися після попереднього тестувальника та Secure Erase, або маємо особливості роботи контролера чи прошивки ранньої версії, коли накопичувач після певної кількості даних намагається їх ущільнити для вивільнення псевдо SLC-кешу.

Подивимося, як відбувається запис в реальних умовах, для чого перенесемо на Spatium M570 декілька великих файлів загальним обсягом 496 ГБ з накопичувача GoodRAM IRDM Ultimate X 1TB.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Перші 110 ГБ записувалися на максимальній швидкості, після чого швидкодія впала у два рази, через 210 ГБ знов піднялася та знизилася вже через 100 ГБ. Така поведінка нагадує минулий тест, тож вірогідно, ми маємо поки що неоптимізовану прошивку, бо в Мережі зустрічається тестування старшої моделі M570, яка не має таких довгих провалів під час запису.

CrystalDiskMark

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB
MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Ось і обіцяні 9600 та 8500 МБ/с для лінійних читання та запису, таких швидкостей окремого накопичувача ми ще не бачили.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB
MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

З заповненим SSD до 95% продуктивність знижується лише при переході до більшої задачі — у такому разі запис падає до 1750 МБ/с!

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Але якщо звільнити місце ще на п’ять відсотків, швидкодія Spatium M570 приходить у норму.

ATTO Disk Benchmark

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Тут диск поводиться трошки повільніше, але й з такими результатами він виглядає непогано: майже 9 ГБ/с для читання та 8,25 ГБ/с для запису.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Заповнений диск також не підходить для запису великих файлів, краще тримати 10% вільного простору, інакше запис впаде до 1650 МБ/с.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Коли зайнято лише 90 відсотків, то накопичувач майже не знижує швидкодію.

AS SSD Benchmark

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

В цьому бенчмарці бачимо теж непогані результати, тільки блоки 4К у 64 потоки даються важче, ніж накопичувачам на Phison PS5018-E18. Тож виробникам є над чим попрацювати.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Заповнення SSD до 95% у два рази знижує швидкість запису при виконуванні легкої задачі та до 1800 ГБ/с при збільшенні її обсягу.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Вивільнення додаткових 5% дозволяють накопичувачеві відновити свою продуктивність.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Між пустим та заповненим диском немає ніякої різниці в тесті емуляції роботи з даними, образи та ігри будуть відчувати себе на M570 дуже добре.

Anvil's Storage Utilities

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Непогана продуктивність, на рівні кращих представників минулого покоління, тож наступна версія контролера для шини PCI Express 5.0 може бути ще швидшою.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Заповнений SSD стає повільнішим, особливо, при виконуванні задачі на 16 ГБ.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Але достатньо трохи звільнити місця і його швидкодія не відрізняється від пустого.

PCMark 8

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Рівень швидкодії новинки відповідає кращим накопичувачам минулого покоління і пропускна спроможність в тесті сягає 970 МБ/с.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Заповнення SSD на 95% знижує продуктивність, але не так сильно, як на пристроях з Phison PS5018-E18.

PCMark 10

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

В цьому синтетичному пакеті Spatium M570 демонструє гарну швидкодію, недосяжну старим продуктам.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Заповнення накопичувача на 90% впливає на показники продуктивності, але тільки у загальному тесті та в цілому новинка краща за старі SSD.

Система охолодження та тротлинг

Тепер перевіримо, наскільки нагрівається накопичувач при його активному використанні, для чого перенесемо на SSD з GoodRAM IRDM Ultimate X великі файли загальним обсягом 496 ГБ. Охолодження буде відбуватися завдяки встановленому на материнській платі Gigabyte X670E Aorus Master великому радіатору для M.2 (без залучення активного охолодження).

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

Як бачимо, при використанні габаритного радіатора питань з охолодженням не виникає, SSD при 45 градусах без навантаження нагрівається лише до 61 °C при запису даних, що можна назвати гарним результатом.

А тепер подивимося на можливості встановленої на накопичувач фірмової системи охолодження. Плату X670E Aorus Master розбирати не будемо, а візьмемо ASUS ROG Crosshair X670E Hero, в неї саме є один роз’єм M.2 без зайвих елементів.

MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TBMSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB

У такому виді SSD в простої нагрівався до 58 °C, а під навантаженням температура дійшла до 79 градусів, при цьому ніякого тротлінгу не відбувалося. Тож для нових накопичувачів на Phison PS5026-E26 все ж такі краще використовувати масивніші системи охолодження, ніж ті, що постачаються у комплекті з диском.

Ще цікавий момент функціонування нового SSD через плату-перехідник в роз’ємі PCI Express 5.0 х16 або x16@x8 — жодна материнська плата з ним не запрацювала (хоча цей перехідник з дисками PCI Express 4.0 працював коректно в слоті PCI-E 4.0 x16@x4). Gigabyte X670E Aorus Master взагалі відмовилася з ним завантажуватися, а з ASUS ROG Crosshair X670E Hero або зависала система, або різалася швидкодія накопичувача. Тож тим, хто планує просто додати такий SSD через старий перехідник треба готуватися до можливих проблем.

Висновки

Прогрес не стоїть на місці й ми ще не встигли відчути всі принади від накопичувачів з підтримкою PCI Express 4.0, як нам вже пропонують SSD нового покоління з ще більшою швидкодією. І як завжди піонером в цьому сегменті ринку стала компанія Phison з її контролером PS5026-E26, який обіцяє продуктивність у 1,5-2 рази кращу за попередників. Звісно, розробник не міг пройти повз такої теми, як геймінг, і пропонує свій чип не тільки як основу продуктів для потужних ПК та робочих станцій, а й для ігрових комп’ютерів та консолей. І в цьому компанія має рацію, бо сучасні ігрові приставки вже підтримують швидке завантаження рівнів в іграх, а ось шлях Microsoft DirectStorage в настільних ПК ще тільки починається. Тож пройде деякий час, поки користувачі дійсно зможуть отримати в іграх перевагу від швидких SSD, але до того моменту вже вийдуть ще продуктивніші диски. Зараз PS5026-E26 — така собі проба пера для виявлення помилок та насичення ринку новими технологіями.

MSI Spatium M570 HS, який побував на тестуванні, відноситься до SSD нового покоління й має недосяжні для старих дисків показники швидкодії. Його продуктивність у 1,5 раза краща за попередників і це при тому, що контролер, на якому він базується, працює не на повну потужність. Але як й у всіх нових продуктів в нього є й свої недоліки. Через контролер з підтримкою PCI Express 5.0 він гарячій і комплектний радіатор краще замінити (та втратити гарантію) або використовувати активну систему охолодження. Теж саме було колись й з першими продуктами для шини PCI Express 4.0. Його прошивка поки що не ідеальна і з часом її повинні виправити, але навіть зараз вона дозволяє комфортно працювати з накопичувачем і лише при запису великого обсягу даних можна спостерігати незначні провали швидкодії. Також для високої продуктивності SSD краще не заповнювати його більше, ніж на 90%, інакше швидкість запису впаде до рівня дисків PCI Express 3.0. Ну й звісно, як й всі новинки, коштує він значно більше, ніж пристрої минулого покоління.

В цілому накопичувач MSI Spatium M570 підійде для потужних систем та робочих станцій, а також вибагливим користувачам, які хочуть зібрати сучасний та продуктивний ПК з топовими компонентами й для яких ціна відходить на другий план.