Тестовий стенд
Тестування накопичувача MSI Spatium M580 PCIe 5.0 NVMe M.2 Frozr проводилося на системі наступної конфігурації:
- процесор: AMD Ryzen 9 7900X;
- система охолодження: Deepcool AS500;
- материнська плата №1: Gigabyte X670E Aorus Master (UEFI F13d);
- пам’ять: Kingston Fury Renegade RGB KF564C32RSAK2-96 (DDR5-6400@6000, CL36-38-38-80, 1,35 В);
- термоінтерфейс: Arctic MX-4;
- відеокарта: AMD Radeon;
- накопичувач: GoodRAM IRDM Ultimate X 1TB;
- накопичувач: MSI Spatium M570 PCIe 5.0 NVMe M.2 HS 1TB;
- корпус: Cooler Master Test Bench v1.0;
- блок живлення: be quiet! Dark Power Pro P13-PRO-1300W;
- операційна система: Windows 11 Pro (23H2);
- драйвери: AMD 6.02.07.2300, AMD Adrenalin 24.3.1.
На тестованому SSD штатними засобами MS Windows 11 64-bit був створений логічний розділ із файловою системою NTFS і стандартними налаштуваннями кластера, що займає весь доступний дисковий простір. Для вимірювання швидкодії використовувалися такі програми:
- CrystalDiskMark 8.0.5x64;
- ATTO Disk Benchmark v4.01.0f1;
- AS SSD Benchmark 2.0.6821.41776;
- Anvil's Storage Utilities 1.1.0 (2014-January-1);
- AIDA64 Engineer 6.25.5400;
- PCMark 8 (Storage test);
- PCMark 10 (Storage test);
- 3Dmark (Storage test).
Тестування було проведено як із порожнім накопичувачем, так і із заповненими різноманітними файлами на 95% свого обсягу. Подібний формат дозволить оцінити швидкодію SSD не тільки в стані з коробки, але й у сценаріях, наближених до реальної експлуатації пристрою, коли диск за крок до свого повного заповнення.
Результати тестування
Швидкість та стабільність роботи
Поведінка накопичувача дуже нагадує звичайну модель Spatium M570 — запис великої порції даних на максимальній швидкості, після чого вона знижується до мінімально можливої. У цьому випадку було досягнуто 11270 МБ/с, що є максимальним показником для нашого тестування, на обсязі у 35% від загальної місткості, причому видно, що SSD двічі відновлював швидкість через рівномірну кількість даних. Після цього швидкість впала вже до 1900 МБ/с у середньому. В реальності як мінімум 50% обсягу накопичувача користувач запише на максимально доступній швидкості, а вже потім все буде залежить від кількості даних.
Подивимося, як відбувається запис в реальних умовах, для чого перенесемо на Spatium M580 декілька великих файлів загальним обсягом 496 ГБ з накопичувача Spatium M570, під’єднаного також до шини PCI Express 5.0.
А тут він нагадує вже старшу модель Spatium M570 Pro і весь обсяг даних був записаний на максимально можливій швидкості. SSD охолоджувався комплектним масивним радіатором для M.2 від материнської плати та додатковим 92-мм вентилятором, але навіть так його температура сягнула 56 градусів на відкритому стенді при 20 °C у приміщенні. Відповідно, він виявився навіть трошки холоднішим за попередника.
Далі запишемо таку ж саму кількість даних вже на заповнений до 53% накопичувач.
Тут вже обсяг даних у 130 ГБ записувався на максимальній швидкості, після чого вона знизилася до середніх 1,5 ГБ/с з постійним гойданням між 1,25 та 1,75 ГБ/с.
Подальше тестування показало, що SSD як при запису, так й при копіюванні у заповненому стані може записувати перші 60 Гбайт даних на максимальній швидкості, після чого вона падає до 1,1–1,8 ГБ/с. Все як й в Spatium M570 Pro.
Це все стосувалося запису великих файлів, але навіть з текою обсягом 45 ГБ з різнорідними даними проблем ніяких не було, все записувалося швидко на рівні 2,45–2,85 ГБ/с.
Копіювання цих файлів зі Spatium M580 на нього ж при його заповненому стані до 95% трохи просіло до мінімальних 1,34–1,84 ГБ/с.
CrystalDiskMark
Перший тест й бачимо обіцяні швидкості. Є зниження швидкодії при змішаному використанні з обсягом задачі у 16 ГБ.
Заповнення накопичувача до 95% впливає на швидкість запису й вона падає до рівня пристроїв минулого покоління, навіть при задачі 1 ГБ. Аналогічну поведінку ми бачили й з іншими SSD на базі контролера Phison PS5026-E26.
Але якщо звільнити трохи місця, до рівня 110–120 ГБ, то швидкодія приходить в норму.
ATTO Disk Benchmark
Тут також бачимо максимальні показники, але заповнення накопичувача, як завжди, знижує швидкість запису.
AS SSD Benchmark
Високі показники лінійного читання та запису, але робота з блоками 4K у багато потоків гірша, ніж у накопичувача Spatium M570 Pro. Заповнення диска впливає на швидкість запису та час доступу.
Також помітна різниця між пустим та заповненим SSD при емуляції реального навантаження.
Anvil's Storage Utilities
В цьому тесті новинка виявилася кращою за Pro-версію попередника, але як й з ним, тут відбувається падіння швидкодії при заповненні диска до 95%.
PCMark 8
В PCMark 8 отримали результат майже у 1200 МБ/с, що дорівнює показникам Spatium M570 Pro. Заповнення накопичувача впливає на результат.
PCMark 10
Цікава ситуація з цим диском в синтетичних пакетах UL — накопичувач демонструє таку ж саму продуктивність, як й Pro-версія минулої серії, десь показує себе швидше, десь гірше, але у заповненому режимі він кращій за попередника.
3DMark
Те саме можна сказати й про пакет 3DMark.
Система охолодження та тротлинг
Тепер перевіримо, наскільки нагрівається накопичувач при його активному використанні, для чого на нього перенесемо з MSI Spatium M570 1TB великі файли загальним обсягом 496 ГБ. Охолодження буде відбуватися завдяки стоковому радіатору, але без нижньої пластини, бо материнська плата вже має охолоджувальні елементи для SSD в зоні роз’єму M.2. Від процесорного кулера накопичувач був відокремлений перегородкою.
Як бачимо, новий SSD поводиться так само як й Spatium M570 Pro, й понад 60 градусів не нагрівається. Але це на відкритому стенді й при температурі в приміщені у 20 °C, тоді як в закритому корпусі все буде інакше. Тому про активну вентиляцію всередині корпусу забувати не слід.
Висновки
Високі технології — одна з тих галузей, що швидко розвиваються й в якої строк у 5–10 років можна назвати цілою вічністю. Тож оновлення платформ за рік-два є нормальним явищем, а за чотири взагалі може з'явитися нове покоління продуктів. І це ми бачимо на прикладі SSD — моделі з шиною PCI Express 4.0 були представлені у далекому 2019 році, а торік вже вийшли перші пристрої з підтримкою PCIe 5.0. Тепер новіші накопичувачі стали ще швидшими й фактично досягли межі швидкодії інтерфейсу підключення. Те саме відбулося й з лінійкою дисків Spatium 500 компанії MSI. Спочатку вийшла повільніша модель M570, потім трошки краща M570 Pro, а тепер представлена найпродуктивніша серія Spatium M580 і, можливо, через деякий час з’явиться потужніша Pro-версія на економічному контролері. Поки що новинка споживає багато, через що в неї високий рівень нагрівання і без великого радіатора тут не обійтися. Тому він встановлений з заводу та захищений пломбою, тож для використання цього SSD доведеться підбирати материнську плату чи знімати з неї зайві елементи біля роз’єму M.2. Ну або розібрати накопичувач та лишитися гарантійного обслуговування. І це, мабуть, сильно обмежує його використання. Але він зараз є одним з найшвидших NVMe-дисків, тож такі нюанси навряд чи вплинуть на вибір зацікавлених користувачів. Звісно, продуктивність новинки сильно залежить від вільного простору і краще не заповнювати його більше, ніж на 94 відсотки, інакше швидкість запису впаде до рівня пристроїв минулого покоління. Крім того, в деяких випадках він нічим не відрізняється від моделі M570 Pro, але у заповненому стані все ж таки кращий за попередника. Тож якщо потрібен найшвидший SSD, який тільки можна знайти, Spatium M580 стане гарним вибором, особливо на вітчизняному ринку, де кількість представлених моделей з шиною PCI Express 5.0 мінімальна.