Хто перший встав — того й капці. Втім, навіть не зрозуміло, хто був першим... Серед ініціатив з приховання дротів всередині ПК рішення ASUS BTF з'явилося не пізніше MSI Project Zero (навіть раніше на китайському ринку), але збирати масу позитивних оглядів технологія почала лише після CES 2024 року. Найбільшим недоопрацюванням з боку MSI стало живлення відеокарти, адже цей товстенний жгут дротів впадає в око при «типовій» збірці Project Zero. ASUS діє в рамках того ж самого патенту Maingear, тож корпуси під материнські плати з роз'ємами на зворотному боці від обох брендів взагалі сумісні між собою. Але ASUS додала дуже важливий компонент в систему — відеокарту без зовнішнього роз'єму живлення.

ASUS Advanced BTF

Ми зібрали ще один «білий концепт-ПК», на цей раз на компонентах ASUS лінійки TUF Gaming, для того, щоб подивитися, як інший виробник підійшов до розв'язання тієї самої проблеми приборкання безладу дротів всередині корпусу.

Ідея

Нова екосистема компонентів для ПК від ASUS під назвою BTF пропонує альтернативний підхід до кабель-менеджменту. Замість використання традиційних методів організації кабелів, таких як кабельні гребінці чи стяжки, ця система спрямована на повне приховування кабелів та роз'ємів. Ключовим елементом цієї екосистеми є материнські плати, а також сумісні корпуси, де компоненти кріпляться спереду, як завжди, а кабелі підключаються ззаду. Цей підхід відрізняється від традиційного дизайну, де всі з'єднання зазвичай розташовуються з одного боку плати. Така конструкція має на меті спростити процес збирання комп'ютера з охайним внутрішнім простором. Окрім естетичного аспекту, ця система також може впливати на функціональність, потенційно покращуючи циркуляцію повітря всередині корпусу.

Концепція вдосконалення внутрішнього вигляду ПК через приховування роз'ємів має свою історію. У 2011 році Уоллес Сантос, CEO американської компанії Maingear, отримав патент US8687350B2. Цей патент описував конструкцію материнської плати та корпусу, де всі роз'єми переміщені на зворотний бік плати для доступу через задню частину корпусу. Однак, оскільки Maingear спеціалізувалася на збірці готових ПК, а не на виробництві комплектуючих, ідея залишалася нереалізованою до 2022 року. Тоді Gigabyte у співпраці з Maingear представила концепт Project Stealth, базований на платформі Z690 та GeForce RTX 3070. Але цей проєкт не отримав подальшого розвитку в Gigabyte (аж до цього року, коли вона повернулася до теми Project Stealth).

ASUS включилася в цей же рух та презентувала своє бачення материнської плати та корпусу без видимих конекторів під дещо дивною назвою Back To (the) Future (BTF). Що вона має значити в контексті цієї теми — не дуже зрозуміло. Ніякої прив'язки до культового фільму «Назад у майбутнє» немає (тож і ліцензування назви не отримували). Якщо ж це гра слів з «Back To Front», то правильно було б «Front To Back» — адже конектори перенесли на зворотну сторону. Втім, так чи інакше, звикати до назви прийдеться, адже ASUS вже випустила не одну модель продукту з індексом BTF, а цілі дві лінійки, ще й у двох серіях.

ASUS Advanced BTF

В рамках «звичайного» BTF, пропонується три продукти формату Micro-ATX і, скоріш за все, на цьому лінійка буде завершена:

  • материнська плата ASUS TUF Gaming B760M-BTF WIFI;
  • материнська плата ASUS TUF Gaming B760M-BTF WIFI D4;
  • корпус ASUS A21 (в білому та чорному варіантах).

Чому «звичайний» BTF і чому навряд чи ще будуть такі продукти? Тому, що ASUS швидко розвинула свою ідею до того, що назвала Advanced BTF. Різниця — в спеціальному роз'єму GC-HPWR для живлення відеокарти. Він має бути й на материнській платі, і на відеокарті, і підтримуватися конфігурацією отворів в корпусі, бо саме через цей роз'єм на відеокарту подається до 600 Вт живлення замість звичного методу з кабелем, який дуже помітний всередині корпусу. Станом на момент написання огляду, до Advanced BTF належать:

  • материнська плата ASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFI;
  • материнська плата ASUS ROG Maximus Z790 Hero BTF;
  • відеокарта ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4070 Ti SUPER BTF White OC Edition;
  • відеокарта ASUS ROG Strix GeForce RTX 4090 BTF OC Edition;
  • корпус ASUS TUF Gaming GT302 ARGB (в білому та чорному варіантах);
  • корпус ASUS ROG Hyperion GR701 BTF Edition.

Технічно їх можна комбінувати, як завгодно, але є три логічні комбінації: флагманська ROG Strix та два варіанти TUF Gaming — повністю біла та біло-чорна. Як можна помітити, всі продукти серії BTF засновані на чипах, що вже давно існують: Intel «сьомої» серії, NVIDIA GeForce RTX «чотиритисячної» серії... Таким чином, ASUS відпрацьовує нову технологію у, так би мовити, міжсезонний період анонсів нових платформ. Скоріш за все, з їх появою ми побачимо ширший асортимент товарів з підтримкою BTF, при цьому «дитячі хвороби» (які є у першому поколінні будь-чого) вже мають бути вилікувані інженерами. Також, це підвищує нинішній інтерес покупців до наявного покоління на противагу очікуванню виходу новинок. Ну й, нарешті, дозволяє оглядачам не вивчати принципово новий продукт, де б приховані кабелі були лише додатковою рисою, а одразу сфокусувати увагу на унікальних особливостях ASUS Advanced BTF. Цим й займемося на прикладі білого набору компонентів TUF Gaming.

ASUS Advanced BTF

 

Материнська плата ASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFI

Виробник ASUS
Модель та сторінка продукту TUF GAMING Z790-BTF WIFI
Чипсет Intel Z790
Процесорний роз'єм LGA 1700
Процесори Intel Core i3/i5/i7/i9, Pentium Gold, Celeron 12, 13, 14 покоління (Alder Lake, Raptor Lake, Raptor Lake Refresh)
Пам'ять 4 DIMM DDR5 SDRAM, максимум 192 ГБ: 4800–5600 МГц, 5800–7800+ (OC) МГц
Слоти PCI-E 1 x PCI Express 5.0 x16 — CPU
1 x PCI Express 4.0 x4 — Z790
1 x PCI Express 4.0 x16 (х4) — Z790
M.2 1 x PCI Express 4.0 x4 M.2_1 (Key M, 2280/22110) — CPU
1 x PCI Express 4.0 x4 M.2_2 (Key M, 2280) — Z790
1 x PCI Express 4.0 x4 M.2_3 (Key M, 2242/2260/2280/22110) — Z790
1 x PCI Express 4.0 x4 M.2_4 (Key M, 2242/2260/2280) SATA support — Z790
Вбудоване відеоядро +
Кількість вентиляторів 7x 4pin
Порт PS/2
Порти USB I/O-панель: 1 x USB 3.2 Gen 2x2 (Type C), 2 x USB 3.2 Gen 2 (Type C), 1 x USB 3.2 Gen 2 (Type A), 4 x USB 3.2 Gen 1
Контактні групи: 1 x USB 3.2 Gen 1 (2 порти), 2 x USB 2.0 (4 порти), 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C (1 порт)
Serial ATA 4 x SATA 6 Гбіт/с (Z790)
RAID 0, 1, 5, 10 (SATA 6Gb/s, PCI-E)
Вбудований звук Realtek ALC1220P
S/PDIF +
Мережеві можливості 1 x Intel I226-V (2.5 Gigabit Ethernet)
Intel 2x2 Wi-Fi 7 (802.11be), Bluetooth 5.3
COM +
RGB 3 x Addressable Gen 2, 1 x AURA_RGB_HEADER
LED RGB Header 4
TPM +
Формфактор ATX
Розміри, мм 305 x 244
Додаткові функції Advanced BTF, ASUS TUF PROTECTION, Q-Design, Thermal Solution, EZ DIY, AURA Sync, Front Panel USB 20Gbps with PD Fast Charge Support
Вартість, грн 15 199
 
ASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFIASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFIASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFI

Материнська плата ASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFI по основних характеристиках мінімально відрізняється від ASUS TUF Gaming Z790-PRO WIFI, що була предметом окремого детального огляду.

ASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFI

Це повноформатна ATX-плата з усім, що очікується від продукту на базі чипсета Intel Z790, включно з новинками у вигляді підтримки WiFi 7 та Bluetooth 5.3.

ASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFI

ASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFI має чорну PCB, але білі та срібні зовнішні елементи — радіатори та пластикові накладки майже по всьому периметру. Чому саме так, з урахуванням наявності у ASUS можливостей робити плати будь-яких кольорів — не зовсім зрозуміло. Якби у продажу існував також повністю чорний варіант цієї моделі, це б пояснювалося просто, але його немає. Декоративні елементи підкреслюють відсутність роз'ємів, зробити щось подібне на звичайній материнській платі було б набагато складніше.

ASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFIASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFI

Іронічно, що слотів PCI-Express всього три, тобто кількість, для якої б вистачило формфактору Micro-ATX. Втім, це логічна конфігурація для продукту, який розраховано на охочих зібрати максимально естетичний системний блок без зайвих дротів — скоріш за все, окрім відеокарти ніяких інших плат розширення ставитися сюди й не буде.

ASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFIASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFIASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFIASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFI

Як можна очікувати, все найцікавіше знаходиться на зворотному боці, окрім додаткового конектора GC-HPWR на одній лінії з верхнім слотом PCI-Express x16. Він і є тим самим, що перетворює «звичайний» BTF на Advanced BTF. Материнська плата залишається сумісною з будь-якими відеокартами, тож у випадку встановлення звичайної відеокарти зі звичайним зовнішнім роз'ємом живлення, наявність конектора GC-HPWR Gold Finger взагалі нічого не змінює.

ASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFI

По трьох сторонах плати на зворотному боці приблизно в тих самих місцях, де такі конектори мають бути у їхньому звичайному розташуванні, але «навиворіт», знаходяться всі потрібні роз'єми від ATX та живлення процесора до ARGB. Це і є використанням патенту Maingear, а також предметом нинішніх зусиль декількох виробників по стандартизації, адже всі зацікавлені у появі широкого вибору корпусів, що будуть підтримувати ASUS BTF так само, як MSI Project Zero, Gigabyte Stealth і, можливо, якісь майбутні ініціативи інших брендів.

ASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFIASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFIASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFIASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFIASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFI

Втім, серед звичних для материнської плати роз'ємів присутні ще додаткові: один 16-контактний 12VHPWR та три звичайних 8-контактних, які використовуються на відеокартах. При підключенні сумісного графічного адаптера через GC-HPWR, потрібно подати струм з блока живлення через материнську плату або за допомогою 16-контактного, або потрібної кількості 8-контактних роз'ємів.

ASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFI

 

Відеокарта ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4070 Ti SUPER BTF White OC Edition

Виробник ASUS
Модель та сторінка продукту TUF-RTX4070TIS-O16G-BTF-WHITE
Ядро AD103
Техпроцес, нм 5
Кількість потокових процесорів 8448
Базова частота, МГц 2340
Частота Boost Clock, МГц 2640 (2670 OC Mode)
Шина пам'яті, біт 256
Тип пам'яті GDDR6X
Частота пам'яті, МГц 21000
Обсяг пам'яті, ГБ 16
Підтримувана версія DirectX 12 Ultimate (12_2)
Інтерфейс PCI-E 4.0 (x16)
Виведення зображення 3x DisplayPort 1.4a, 2x HDMI 2.1a
Енергоспоживання, Вт 285
Габарити, мм 305 x 139 x 65
Вага, кг н/д
Середня вартість, грн 47 389
 

Схожі по загальних характеристиках відеокарти, м'яко кажучи, попадають в нашу тестову лабораторію не вперше, тож найближчими є ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4070 SUPER 12GB OC Edition та ROG Strix GeForce RTX 4070 Ti SUPER OC Edition.

ASUS TUF-RTX4070TIS-O16G-BTF-WHITEASUS TUF-RTX4070TIS-O16G-BTF-WHITEASUS TUF-RTX4070TIS-O16G-BTF-WHITE

Огляд другої дає детальне уявлення про можливості GPU NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti SUPER, тільки boost-частоти у версії ROG Strix вищі на декілька десятків мегагерц.

ASUS TUF-RTX4070TIS-O16G-BTF-WHITEASUS TUF-RTX4070TIS-O16G-BTF-WHITEASUS TUF-RTX4070TIS-O16G-BTF-WHITE

А огляд першої демонструє систему охолодження, яку ASUS розробила для даного покоління своїх відеокарт серії TUF Gaming. Все на місці: й «екзоскелет» з металевими деталями, й три вентилятори, й невеличкий дизайнерський елемент у вигляді RGB-підсвітки логотипа TUF та смужки під ним.

ASUS TUF-RTX4070TIS-O16G-BTF-WHITEASUS TUF-RTX4070TIS-O16G-BTF-WHITEASUS TUF-RTX4070TIS-O16G-BTF-WHITE

Тож, сконцентруємося на найголовнішому і тому, що чомусь виробник майже приховує в дизайні коробки. Так, це той самий конектор GC-HPWR Gold Finger, через який відеокарта отримує живлення замість звичайного 12VHPWR. Він розміщений таким чином, що на більшості сучасних материнських плат завадить взагалі вставити карту в слот. Це добре, бо карта несумісна з ними!

ASUS TUF-RTX4070TIS-O16G-BTF-WHITEASUS TUF-RTX4070TIS-O16G-BTF-WHITE

Тобто, в той час, як ASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFI сумісна з будь-якими відеокартами, ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4070 Ti SUPER BTF White OC Edition 16GB можна встановити виключно в цю материнську плату, або в старшу ASUS ROG Maximus Z790 Hero BTF. Також, можна забути про адаптери для вертикального розміщення відеокарти в корпусі — адже, під'єднати живлення буде нікуди.

ASUS TUF-RTX4070TIS-O16G-BTF-WHITE

І тут приходимо до ще одного моменту: ця карта має «обвіс» білого кольору (про що, як раз, коробка сповіщає нас дуже помітно) і чорної версії немає. Точніше, PCB в неї теж чорна, але під «екзоскелетом» системи охолодження цього майже непомітно. Тобто, якщо турбуватися про зовнішній вигляд системи, то вона ідеально підходить до ASUS TUF Gaming Z790-BTF WIFI та білої версії корпусу ASUS TUF Gaming GT302 ARGB. І не дуже підходить до ASUS ROG Maximus Z790 Hero BTF та ASUS ROG Hyperion GR701 BTF Edition, які існують тільки в чорному кольорі. Як казала стара реклама: «При всьому багатстві вибору іншої альтернативи немає».

ASUS TUF-RTX4070TIS-O16G-BTF-WHITE

 

Корпус ASUS TUF Gaming GT302 ARGB

Виробник ASUS
Назва та сторінка продукту TUF Gaming GT302 ARGB
Тип корпусу Middle-Tower
Розміри, мм 520 (В) x 235 (Ш) x 485 (Д)
Матеріал Сталь, ABS пластик, загартоване скло
Вага, кг н/д
Колір Білий (або чорний)
Формфактор E-ATX (305x277 мм), ATX, MicroATX, Mini-ITX
Пристрої 5,25"
Пристрої 3,5″ зовнішні
Пристрої 3,5″ / 2,5″ внутрішні 2 / 4 (два 2,5″ накопичувача встановлюються замість 3,5″ дисків)
Кількість слотів розширення 8 (вертикально) / 3 (горизонтально)
Вентилятори верхні — 3 х 120 мм / 3 х 140 мм
передні — 3 х 120 мм / 3 х 140 мм (встановлено)
задні — 1 х 120 мм / 1 х 140 мм (встановлено)
Радіатори верхні — 1 х 120/140/240/280/360 мм
передні — 1 х 140/280 мм
задні — 1 х 120/140 мм
Роз'єми інтерфейсів 2 x USB 3.2 Gen1 Type-А, 1 x USB 3.2 Gen2х2 Type-C,1 х 3,5-мм комбінований аудіороз'єм для гарнітури
Особливості Пилові фільтри нижньої, передньої та верхньої панелі, підтримка Advanced BTF
Ціна, грн 7089
 
ASUS TUF Gaming GT302 ARGBASUS TUF Gaming GT302 ARGB

TUF Gaming GT302 ARGB є сталевим midi-tower, що пропонує багато можливостей сучасних корпусів за розумною ціною і, найголовніше, сумісний з Advanced BTF, тобто з підключенням роз'ємів материнської плати зі зворотного боку. Він пропонується у білому та чорному кольорах, на тесті, як видно, в нас саме білий.

ASUS TUF Gaming GT302 ARGB

Корпус оснащений сітчастою передньою панеллю, що забезпечує безперешкодний потік повітря та високу пористість для максимальної ефективності охолодження. У комплекті йдуть чотири попередньо встановлені вентилятори AR140 з ARGB-підсвіткою та типорозміру 140x28 мм — три спереду, один ззаду. На передній панелі розташований високошвидкісний порт USB Type-C з пропускною здатністю до 20 Гбіт/с, а також два порти USB-A. Уніфікований роз'єм спрощує підключення передньої панелі до материнської плати.

ASUS TUF Gaming GT302 ARGB

Бічні панелі взаємозамінні: можна вибрати на яку сторону поставити загартоване скло для кращої демонстрації системи та сітчасту панель для покращеної вентиляції. Знімна верхня панель спрощує прокладку кабелів та встановлення вентиляторів (до трьох 120- чи 140-міліметрових) або радіатора системи рідинного охолодження (360 мм чи 280 мм).

Достатньо поважні габарити корпусу (235x520x485 мм) натякають на те, що TUF Gaming GT302 ARGB є містким. Так, підтримується формат материнських E-ATX та відеокарти довжиною до 407 мм. Також він вміщує до двох 2,5-дюймових SSD та двох 3,5-дюймових HDD. Відсік для них, разом з блоком живлення знаходиться знизу, тож велика кількість кабелів одразу виявляється прихованою металевими панелями.

ASUS TUF Gaming GT302 ARGB

Для зручності збірки передбачено систему кабель-менеджмента з кабельною планкою та трьома великими ремінцями, а також трьома затискачами збоку для акуратного прокладання 8-контактного кабелю живлення процесора. Корпус оснащено знімними пилозахисними фільтрами спереду, зверху та знизу.

ASUS TUF Gaming GT302 ARGB

 

Все інше

Перед збиранням залишається швиденько описати інші компоненти нашої системи, хоча нічого надзвичайного в них немає. Процесор було обрано пропорційний відеокарті та материнській платі, це Intel Core i7-14700KF (8+12 ядер, 28 потоків, 5600 МГц максимальної частоти). Від детально протестованого раніше Intel Core i7-14700K він відрізняється тільки відсутністю вбудованого графічного ядра UHD Graphics 770.

ASUS Advanced BTFASUS Advanced BTFASUS Advanced BTF

Як система охолодження, дещо порушуючи тематику TUF Gaming, проте ідеально вписавшись в стиль збірки, підійшла біла версія ASUS ROG Ryujin III 360 ARGB. Чорний варіант ROG Ryujin III 360 без підсвічування ми також вже оглядали окремо. Тож найцікавіше тут буде згадати комплектні вентилятори: вони працюють з Aura Sync та мають новомодну систему ланцюгового підключення, коли для живлення та контролю підсвічування всіх трьох потрібен лише один кабель, а між собою вентилятори з'єднані магнітами та пропрієтарними конекторами.

ASUS Advanced BTFASUS Advanced BTFASUS Advanced BTFASUS Advanced BTFASUS Advanced BTF

За пам'ять відповідають продукти Kingston — набір KF564C32BWAK2-64 з двох модулів Fury Beast DDR5-6400 CL32-39-39 загальним обсягом 64 ГБ (бо мають радіатори білого кольору та ARGB-підсвітку, сумісну з ASUS Aura Sync) та вже немолодий SSD-накопичувач Kingston SKC2500M8/1000G (бо просто був під рукою).

ASUS Advanced BTFASUS Advanced BTFASUS Advanced BTF

Повертаючись до теми TUF Gaming, 750-ватний блок живлення ASUS 750G, який було використано у збірці, належить до цієї серії. Він ззовні схожий на TUF Gaming 750B, що був у нас на огляді у 2021 році, але відповідає специфікаціям ATX 3.0, сертифікований по стандарту 80 Plus Gold (замість Bronze у старої моделі), має повністю модульну конструкцію кабелів та роз'єм 12VHPWR для живлення відеокарт серії GeForce RTX 40.

ASUS Advanced BTFASUS Advanced BTFASUS Advanced BTFASUS Advanced BTFASUS Advanced BTFASUS Advanced BTFASUS Advanced BTFASUS Advanced BTFASUS Advanced BTFASUS Advanced BTF

Новенька біла периферія Republic of Gamers (клавіатура ASUS ROG Falchion RX Low Profile, миша ASUS ROG Keris II Ace та скляний килимок ASUS ROG Moonstone Ace L) ідеально вписалася в ансамбль для фотосесії BTF — цим трьом пристроям присвячені окремі огляди, тож не будемо зупинятися на них детально ще раз.

ASUS Advanced BTF

А от з монітором вийшло складно. З погляду чистоти ідеї хотілося повністю білий, але оперативно вдалося знайти тільки ASUS ProArt PA278CGV з чорною рамкою та хоча б срібною підставкою.

ASUS Advanced BTF

Загалом, це націлений на професійних користувачів IPS-монітор з діагоналлю 27 дюймів, роздільною здатністю 2560x1440 пікселів, частотою оновлення 144 Гц, підтримкою FreeSync Premium та сертифікацією VESA DisplayHDR 400. Він має широке колірне охоплення (95% DCI-P3 та 100% sRGB / Rec. 709) та фабричне калібрування кольору (ΔE <2, CalMAN Verified).

ASUS Advanced BTF

 

Збирання

Все починається з материнської плати. ASUS підклала у паковання товсту спінену прокладку з вирізами, яка не тільки захищає плату під час транспортування, але й дозволяє за бажання вставити процесор, пам'ять та SSD ще на столі, не пошкодивши конектори зі зворотного боку.

ASUS Advanced BTF

До речі, в усьому процесі треба бути особливо обережним з «гребінцями» типу ARGB, аудіо та USB — вони по всьому периметру і випадково погнути їх досить легко. В тому числі це дещо змінює манеру вставляти материнську плату в корпус перед тим, як її прикручувати — це треба робити обережно, щоб конектори позаду одразу попали у вирізи в конструкції корпусу.

ASUS Advanced BTF

Далі настає черга системи рідинного охолодження. Для ASUS ROG Ryujin III 360 ARGB з її 360-міліметровим радіатором є тільки одне місце в цьому корпусі — зверху. Втім, це типова конфігурація. Кріпимо так, щоб вентилятори працювали на видув повітря. Встановити AIO-водоблок на процесор легко, важче продумати шлях кабелів так, щоб їх було менш помітно. Дроти виводимо на зворотній бік.

ASUS Advanced BTF

Приходить час відеокарти й це найпростіше завдання. Прихований роз'єм PCIe високої потужності пропонує ряд переваг, що виходять за межі лише естетичної привабливості. Насамперед він усуває проблему з нестачею горизонтального простору в корпусі для кабелю живлення GPU, який міг би притискатися до бічної панелі. Роз'єм GC-HPWR входить на місце одразу при встановленні графічної карти, що спрощує процес монтажу. Крім того, цей роз'єм слугує додатковою точкою кріплення до материнської плати, що допомагає запобігти провисанню відеокарти без використання додаткових підпірок.

ASUS Advanced BTF

Тепер — блок живлення. Модульна конструкція БЖ дозволяє обрати тільки ті дроти, які потрібні. В нашій мінімалістичній збірці, наприклад, немає жодних SATA-накопичувачів і, відповідно, їх відсіки залишаються пустими, як й роз'єми блока живлення. Втім, навіть якби була потреба зайняти всі чотири відсіки, з «парадного» боку ПК це б не додало жодного додаткового безладу, бо доступ до всього організовано з іншої сторони та все приховано у нижній частині корпусу металевими панелями.

ASUS Advanced BTF

Advanced BTF відрізняється потребою підвести кабель 12VHPWR до материнської плати, щоб живити відеокарту. Все інше під’єднується так само, як у MSI Project Zero і, власне, надзвичайно зручно. Материнські плати та корпуси нового стандарту (сподіваємося, таки стандарту, хоча кожен виробник має для нього свою назву) дарують зручність, якої не було ніколи — всі численні роз'єми чудово доступні й не треба турбуватися про вигляд системи.

ASUS Advanced BTF

Продумана система кабель-менеджмента з двох боків дозволяє прокласти всі дроти таким чином, щоб їх не було видно ззовні й при цьому не витратити на цей процес години часу, як це зазвичай буває.

ASUS Advanced BTFASUS Advanced BTF

Звісно, перфекціоністи можуть докласти додаткових зусиль та отримати ідеальний вигляд навіть тут. Всі інші ж просто закриють бокову панель і видихнуть з полегшенням. На цьому можна натискати кнопку Power та насолоджуватися зробленим.

ASUS Advanced BTF

Програмне забезпечення Armoury Crate дозволяє, в тому числі, керувати налаштуванням та синхронізацією підсвічування корпусу, відеокарти та модулів пам'яті (завдяки сумісності Kingston Fury Beast з Aura Sync).

ASUS Advanced BTF

 

Тестування

Якоїсь надзвичайно важливої причини проводити тестування всієї концептуальної збірки ASUS Advanced BTF наче й немає — адже все найцікавіше описано текстом та показано на фотографіях вище, а швидкодія всіх компонентів давно вивчена та передбачувана.

ASUS Advanced BTF

Однак, залишати огляд зовсім без об'єктивних вимірювань теж несправедливо. Тож ось результати у деяких популярних синтетичних тестах та іграх:

ASUS Advanced BTF

ASUS Advanced BTF

ASUS Advanced BTF

ASUS Advanced BTF

ASUS Advanced BTF

ASUS Advanced BTF

ASUS Advanced BTF

ASUS Advanced BTF

ASUS Advanced BTF

ASUS Advanced BTF

ASUS Advanced BTF

ASUS Advanced BTF

ASUS Advanced BTF

ASUS Advanced BTF

ASUS Advanced BTF

ASUS Advanced BTF

ASUS Advanced BTF

ASUS Advanced BTF

Висновки

Після фальстарту Project Stealth у Gigabyte 2022 року, який так й залишився виставковим зразком, був певний сумнів, чи «злетить» ідея материнських плат з прихованими конекторами. Навіть під час написання статті про MSI Project Zero раніше цього року не було впевненості у життєздатності концепції, хоча виглядало все вже непогано та, нарешті, доступно для придбання в усьому світі, включно з офіційними постачаннями в Україну. Тепер же, після знайомства з ASUS (Advanced) BTF, вже є відчуття, що цей тренд з нами надовго і набуде набагато ширшої популярності разом з наступним поколінням десктопних платформ Intel та AMD.

ASUS Advanced BTF

По-перше, абсолютно чудово, що ключові гравці ринку порозумілися щодо стандартизації материнських плат та корпусів. Плату ASUS можна поставити в корпус MSI та навпаки, а також використати для збірки один з вже чималої кількості корпусів інших виробників. Маркетингово, ASUS та MSI продовжують ігнорувати один одного, але у списку партнерів ASUS BTF Alliance є Corsair, Cooler Master, Inwin, Silverstone, Thermaltake та XPG. Відомо, що Cougar, Lian-Li, Phanteks та інші бренди також вже мають корпуси, сумісні з материнськими платами на основі патенту Maingear.

ASUS Advanced BTF

По-друге, у 2024 році Gigabyte повернулася до теми Stealth і вже має декілька сумісних корпусів саббренду AORUS та серійну материнську плату B650E AORUS Stealth Ice для Socket AM5. І це чудова новина навіть для ASUS, адже повноцінна участь ще одного гранда індустрії у новій ініціативі підвищує шанси на успіх для всіх, навіть якщо при цьому вони конкурують на ринку.

ASUS Advanced BTF

Зараз ASUS вже виділяється тим, що розширила приховування конекторів на відеокарти. Саме це виглядає досить ризикованим кроком, адже материнські плати та корпуси виходять взаємозамінними, в той час, як відеокарти з роз'ємом GC-HPWR Gold Finger є пропрієтарним дизайном ASUS. Абсолютно невідомо, чи буде хтось з конкурентів колись підтримувати такий формат — чи зі сторони материнських плат, чи зі сторони відеокарт. Тож, купуючи зараз відеокарту типу Advanced BTF в комплект до відповідної материнської плати, треба розуміти обмеженість перспектив апгрейду і те, що продавати їх у майбутньому прийдеться також разом. Причому покупців на б/в набір буде набагато менше, ніж на звичайні компоненти окремо. Втім, кожен сам для себе відповідає на такі питання, а отримати винятково акуратний зовнішній (внутрішній?) вигляд ПК можна вже зараз. Відсутність товстенного кабелю на самому помітному місці справді покращує враження від збірки, тож ASUS не вводить в оману, додаючи слово Advanced у назву.

ASUS Advanced BTF

Чимось це все нагадує ігрову консоль: пропрієтарні рішення, вузький вибір конфігурацій… З іншого боку, добре зібраний ПК у багатьох власників так й живе у сталому вигляді декілька років, після чого повністю міняється на новий і в такому випадку турбуватися про сумісність не варто. Але ПК-платформа тим й відрізняється від консолей, що дозволяє комбінувати залізо та взагалі розпоряджатися їм дуже різноманітно на смак. Тож, поки можна констатувати факт, що на цей час вже можна отримати «ПК без дротів всередині», якщо асортимент пропозицій влаштовує, адже сам по собі ASUS BTF вже працює. Якщо ж хочеться більшої гнучкості, то варто почекати, що нам запропонують у наступному поколінні — має бути ще цікавіше!