Результати тестування

Для оцінки швидкодії ASUS ExpertCenter PN64 був доукомплектований набором ОЗП DDR5 Kingston FURY Impact KF548S38IBK2-16, що складається з двох модулів SO-DIMM по 8 ГБ кожний. Був використаний накопичувач Kingston NV2 з інтерфейсом PCI-Express 4.0 x4 та об’ємом 250 ГБ, на який було встановлено операційну систему Microsoft Windows 11 Pro 22H2 з усіма останніми оновленнями та найсвіжішими версіями драйверів.

Відкриває практичну частину вимірювання швидкодії ОЗП в Cache & Memory Benchmark зі складу інформаційно-діагностичної утиліти AIDA64 версії 6.88.6400.

ASUS ExpertCenter PN64

Перш за все слід зазначити, що прошивка правильно встановила для оперативної пам’яті частоту 4800 МГц і таймінги 38-38-38-69-2CR. За таких налаштувань швидкість зчитування і запису перевищують 60000 МБ/с, а продуктивність копіювання складає ~55000 МБ/с, що приблизно на 50% більше за типові показники для ОЗП типу DDR4-3200. При цьому затримка доступу становить 97,5 нс, тож платою за приголомшливу пропускну здатність є збільшена латентність.

В синтетичних бенчмарках PCMark 10 версії 2.1.2600 та Geekbench 6 було отримано наступні результати:

ASUS ExpertCenter PN64

ASUS ExpertCenter PN64

Дивлячись на показники PCMark 10 можна впевнено сказати, що цьому ПК не бракуватиме продуктивності при виконанні типових повсякденних задач. Ба більше, майже у всіх дисциплінах він випереджає ASUS Mini PC PB62, який базується на «десктопному» процесорі Intel Core-i5 11500 з шістьма обчислювальними ядрами з частотою до 4600 МГц і TDP 65 Вт. Це особливо помітно в підтесті Content creation, де перевага ExpertCenter PN64 сягає 40%. Що стосується тестових сценаріїв, які базуються на програмах Microsoft Office 2021, результати знаходяться на високому рівні, але порівнювати їх напряму з Mini PC PB62 некоректно через різні версії офісного пакета.

ASUS ExpertCenter PN64

Не менше вражають і результати Geekbench 6. Наприклад, його перевага над шестиядерним AMD Ryzen 5 5600H складає від 25% в однопотоковому тесті до 50% при застосуванні всіх процесорних ядер, тоді як при обчислюванні силами графічного прискорювача вбудоване відео AMD працює приблизно на 10% швидше.

ASUS ExpertCenter PN64

ASUS ExpertCenter PN64

ASUS ExpertCenter PN64

В тестах прикладних програм, таких як архіватор 7-Zip 22.01, рендеринг 3D-зображень Cinebench R23 та кодування відео високої чіткості HEVC, компактний ExpertCenter PN64 демонструє продуктивність на рівні десктопів, оснащених процесорами минулого покоління. Наприклад, перевага над тим же Mini PC PB62 в Cinebench R23 перевищує 50% при багатопотоковому рендерингу, а в x265 Benchmark досягає 37%.

Перше ніж перейти до тестів в ігрових дисциплінах була проведена оцінка швидкодії в 3DMark v2.26.8092.

ASUS ExpertCenter PN64

Потужне графічне ядро Iris Xe Graphics забезпечує ExpertCenter PN64 небачений раніше для процесорів Intel рівень швидкодії в графічних задачах. Результати перевищують показники ASUS Mini PC PB62, оснащеного відео акселератором Intel UHD Graphics 750 з 32 виконавчими блоками, більш ніж у два рази для підтестів Time Spy та Fire Strike, тоді як у простішому Night Raid перевага складає вагомі 67%.

ASUS ExpertCenter PN64

Тож не варто дивуватися, що при роздільній здатності 1920х1080 та встановленні низьких налаштувань якості зображення користувачі можуть розраховувати на стабільні 50+ кадрів на секунду в CS:GO та більш ніж 100 fps в Dota 2. Втім, сучасні відеоігри зі складною графікою все ще залишаються недосяжними для вбудованих графічних прискорювачів, наприклад, у Far Cry New Down навіть за умови встановлення мінімальних налаштувань Iris Xe Graphics ледве вдається перетнути межу у 24 кадри на секунду, тож про комфортний ігролад у Full HD годі й говорити.

Рівень шуму та енергоспоживання

В оцінці енергоспоживання і рівня шуму ASUS ExpertCenter PN64 допомогла утиліта AIDA64 System Stability Test. Саме вона допомогла виявити, що керування профілем CPU QFan в UEFI Setup впливає не лише на алгоритм роботи системи охолодження, а змінює енергетичні параметри центрального процесора.

ASUS ExpertCenter PN64ASUS ExpertCenter PN64ASUS ExpertCenter PN64

В режим Normal Mode одразу після запуску тесту споживання процесора швидко зростає до 62 Вт, що миттєво викликає увімкнення режиму пропуску тактів, але вже за хвилину знижується до відмітки 35 Вт і залишалося таким до кінця тесту при середній частоті продуктивних ядер 2900 МГц. Температура на початку тесту сягає 100 °C зі стабілізацією на рівні 68 °C після 10 хвилин навантаження.

ASUS ExpertCenter PN64ASUS ExpertCenter PN64ASUS ExpertCenter PN64

Активація Quite Mode помітно міняє картину: пікове значення енергоспоживання і температури залишається на тому ж рівні, але в сталому режимі потужність процесора обмежується 29,5 Вт при середній частоті ядер 2600 МГц, а температура залишається незмінною в межах 70 °C. Звісно, це певним чином відображається на рівні продуктивності: в тривалих задачах, що створюють інтенсивне навантаження на обчислювальну підсистему, зменшення може досягти 10%, тоді як в графічних додатках різниця не помітна.

ASUS ExpertCenter PN64

Щодо енергоспоживання «від розетки», то в обох режимах максимальне значення в 94 Вт, а також показники простою і роботи в графічних додатках — 13,5 Вт та 37 Вт відповідно — виявляються однаковими, але відрізняються значення споживання при тривалому навантаженні — 52 Вт для Quite Mode та 60 Вт в режимі Normal Mode.

ASUS ExpertCenter PN64

Керування CPU QFan суттєво впливає і на роботу системи охолодження. В кімнаті з фоновим рівнем шуму 33,8 дБ(А) в простої звук турбіни в режимі Normal Mode майже неможливо розрізнити, тоді як на максимумі шум від системи охолодження стає дуже помітним і досягає 55,2 дБ(А). На щастя, це триває недовго і згодом рівень знижується до 45,2 дБ(А). Проте, активація Quite Mode помітно змінює поведінку системи охолодження: навіть в піку шум не перевищує 41 дБ(А), а під час тривалого навантаження стабілізується на відмітці 37 дБ(А). Тож, з точки зору акустичного комфорту однозначно виграє Quite Mode, але ціною зниження швидкодії.

На цьому можна було б завершити огляд і перейти до висновків, але варто згадати, що згідно зі специфікаціями Intel Core-i5 12500H його «базова потужність» встановлена на рівні 45 Вт, тож виробник свідомо зменшив її на 10 Вт, очевидно, для збереження надійності та довговічності пристрою. Втім, утиліта Intel Extreme Tuning Utility чудово працює з ASUS ExpertCenter PN64 та дозволяє керувати лімітом потужності CPU.

ASUS ExpertCenter PN64

Дослідним шляхом було визначено, що оптимальне значення параметр Turbo Boost Power Max для нашого екземпляра знаходиться на рівні 47,5 Вт, тоді як його перевищення вже викликає спрацювання Thermal Throttling при тривалому навантаженні. В такому режимі можна отримати додаткові 7–10% приросту в залежності від застосунку, але це невідворотно впливає на термічні та акустичні показники продукту.

ASUS ExpertCenter PN64ASUS ExpertCenter PN64ASUS ExpertCenter PN64

Загальна поведінка під час тесту стабільності майже не змінюється: спочатку потужність CPU різко зростає до 63 Вт, а температура стрибає до 100 °C. При цьому рівень шуму системи охолодження складає 55,4 дБ(А), а споживання «від розетки» не перевищує 94 Вт. Згодом потужність знижується до 48 Вт при середній частоті високопродуктивних ядер 3400 МГц, але їх температура тримається вище 80 °C, що змушує систему охолодження працювати на максимальних обертах з відповідним рівнем шуму. Пропорційно — до 75 Вт збільшується й енергоспоживання «від розетки», тож такий «розгін» виглядає доцільним лише у випадках, коли відчувається гостра нестача продуктивності в режимі Normal mode.

Висновки

Сімейство компактних персональних комп’ютерів ASUS Mini PC отримало чудових спадкоємців, що ввібрали всі переваги у вигляді компактних розмірів і багатих можливостей розширення, та забезпечили новий рівень швидкодії. Все це стало можливим завдяки збільшеним габаритам, які дозволили вмістити більш потужну систему охолодження, та використанню сучасних процесорів Intel з безпрецедентним співвідношенням енергоспоживання і продуктивності. В результаті ASUS ExpertCenter PN64 демонструє швидкодію, яка раніше була доступна в значно більших формфакторах, що змушує переглянути ставлення до мініатюрних ПК у формфакторі Intel NUC та модель їх використання.

Власне, сам продукт порадував не тільки наявністю потужного центрального процесора, а й сумісністю із сучасними стандартами ОЗП DDR5 та SSD з інтерфейсом PCI-Express 4.0, а також багатим набором портів розширення. Втім, хотілося б побачити підтримку інтерфейсу Thunderbolt 4.0, яку забезпечує Intel Core-i5 12500H, що в майбутньому дозволило б під'єднати зовнішню відеокарту. Щодо рівня швидкодії, то як виявилося, середня потужність CPU штучно обмежена задля досягнення оптимального співвідношення продуктивності, рівня шуму та енергоспоживання. Але це аж ніяк не призводить до драматичного падіння результатів, а за бажанням швидкодію можна збільшити шляхом корегування лімітів Turbo Boost Power, наприклад, в програмі Intel XTU, правда, ціною значного підвищення рівня шуму та споживчої потужності.

Тож, перед нами дуже цікавий продукт і єдине, що може зупинити від покупки ASUS ExpertCenter PN64 — це його досить висока ціна, яка для комплектації «barebone» на момент написання огляду близько $650, до яких для повноцінного використання слід додати ще мінімум $150 за комплект з двох модулів SO-DIMM DDR5 та SSD на 500 ГБ з інтерфейсом PCI-E 4.0. Також, не слід забувати про вартість ліцензій Microsoft Windows, хоча в цьому випадку можна спробувати зекономити та встановити один з безкоштовних дистрибутивів Linux. А з таким бюджетом вже можна дивитися в бік ноутбуків з досить потужними дискретними відеокартами. Тож в ExpertCenter PN64 більше шансів отримати застосування в корпоративному сегменті, а вдома він може бути цікавим як універсальна «робоча конячка» для ентузіастів, не обмежених в бюджеті.