Скільки людині може бути потрібно підсвітки в комп’ютері? Відповідь автора — ВСЯ. Але це не вся відповідь. Вся відповідь містить ще п’ять дисплеїв всередині системного блоку… Because I can.

Lian-Li

Взагалі, погано бути фанатиком, бо це звужує кругозір. Але добре мати власні смаки та переконання, бо це розширює хобі-можливості. Головне — не плутати перше та друге. Ця стаття буде про дуже суб'єктивний вибір компонентів ПК. Але на цьому прикладі є сенс поговорити про естетику та логіку збірки сучасного системного блоку взагалі, тим більше, що нещодавно дотичні теми вже згадувалися у двох попередніх концептуальних збірках ПК MSI Project Zero та ASUS Advanced BTF. Та дещо зазирнути за межі системника та подивитися на все робоче місце. Адже те, що у 2000-х починалося, як «модінг ПК», зараз у світовому масштабі перетворилося на «setup building», коли долю уваги отримує не тільки корпус комп’ютера, а й вся кімната, в якій він стоїть.

Історія, загальний стан, тренди та напрямки «сетапобудування» заслуговують окремої статті. Але що точно важливо — у доброго сетапа має бути свій стиль, своя ідея. Зовсім не обов’язково мати там RGB-підсвічування, до речі. В мережі можна знайти сотні дуже акуратних сетапів у алюмінії та дереві, наприклад, чи cozy (часто, дівочі) сетапи з теплим білим світлом, пастельними кольорами та м’якими іграшками… А от автор, як дійсний член міжнародної спільноти Royalty.RGB, має стійку думку щодо підсвічування.

Lian-Li

Журналіст у своїх оглядах має зберігати об'єктивність оцінки. Та це не зупиняє для власного користування обирати саме ті речі, які ще й викликають суб'єктивно приємні емоції. Історично склалося, що автору подобаються декілька торговельних марок, до появи яких на ринку України він доклав багато особистих зусиль колись дуже давно — це Razer та Lian-Li. Ще були б Asetek, EVGA та OCZ Technology, але станом на 2024 рік вони вже не актуальні. Останні років 15 основою робочих та ігрових місць для автора були ноутбуки з додатковою периферією, але з поверненням до регулярних оглядів заліза якось дивно було залишатися без саме настільного ПК.

Lian-Li

Парадоксальним чином, до основних складників якихось видатних вимог не виставлялося, крім загальної здатності забезпечити понад 60 fps в сучасних іграх в роздільній здатності 3440x1440. А от весь інший «сетап» підбирався з конкретною логікою, ім’я якій «Lian-Li x Razer». Ну й RGB, звісно — адже Razer Chroma є найкращою реалізацією системи контролю світлодіодів в ПК.

Lian-Li

Чому Lian-Li?

Ця тайванська компанія існує вже понад 40 років, а всесвітня слава до них прийшла у 2000-х роках з початком продажів комп’ютерних корпусів серії PC-60, які було зроблено повністю з алюмінію. Вони були легше звичайних, краще відводили тепло, мали продуману конструкцію, а також виглядали незвично та «преміально» на фоні інших брендів. Це збіглося з появою модінгу, як хобі, та загалом підвищення уваги до дизайну системних блоків і тим створило легенду світового масштабу. Протягом десятиліття сімейство Lian-Li PC-60/PC-70 розвивалося, дороблялося, розширялося — приносячи все більше слави та грошей виробнику. Скажімо, ПК з колекції автора для ретро-геймингу зібрані у фул-тауері PC-777 Nautilus (у вигляді мушлі) та мідл-тауері PC-60 10th Anniversary Edition (де частину конструктивних елементів замінили з алюмінію на мідь).

Великим надбанням Lian-Li була стандартизація безлічі моделей навколо загальної платформи PC-60 та випуск фірмових аксесуарів, що розширяли можливості вже наявних корпусів компанії. Безумовно, у Lian-Li були конкуренти — наприклад, Cooler Master, Antec, Silverstone… Їх колективним досягненням (і саме Lian-Li, як піонера галузі) став вивід продажів корпусів на абсолютно інший рівень, коли їх перестали оцінювати за принципом «коробка біла, стандарт ATX, 1 штука». Поступово до бізнесу престижних корпусів підтягнулися і більш мейнстримні бренди на кшталт NZXT, Thermaltake та Zalman, та навіть гранди IT-індустрії рівня ASUS. А потім алюмінієві корпуси вийшли з моди. Їх почали робити всі охочі, переваги над сталлю на практиці виявилися не такими суттєвими, а цінник — помітно вищим. І від цього матеріалу почали поступово відходити.

Lian-Li

Тоді у 2017 році інженерам Lian-Li вдалося створити другу легенду: PC-O11 (або просто «O11» і так, це літера «о», а не цифра «0»). Це мідл-тауер, який вертикально розділено на два відсіки: один «парадний» для основних компонентів та «задній двір» для блоків живлення, SATA-накопичувачів та інших неприглядних деталей ПК. Окрім оздоблення передньої панелі, алюмінію в конструкції немає, тільки сталь.

З великою площею скла з двох сторін та чудовою сумісністю з рідинним охолодженням корпуси цього сімейства на ринку стали не меншим досягненням, ніж PC-60 і практично самотужки сформулювали класичний вигляд сучасного ПК-«акваріуму». Lian-Li другий раз з’явилася в потрібний час у потрібному місці, адже відмова від пристроїв формату 5,25 дюйма та розквіт NVMe-накопичувачів сильно спростили вигляд типового ПК — і тепер навіть без підсвічування та суворого кабель-менеджмента цікаво дивитися на нутрощі «акваріуму».

І знов, після першого великого успіху Lian-Li робить свою магію тим, що сімейство O11 також має спільні стандарти деяких опціональних деталей, які в асортименті пропонує як сам виробник корпусу, так й сторонні компанії (наприклад, distro panels для кастомних систем рідинного охолодження). Ну й так, це знов сімейство, що налічує вже не менше десятка різних варіантів на різні смаки. Останніми його новинками є Lian-Li O11 Vision з трьома прозорими стінками та обмежений 6498 екземплярами Lian-Li O11D EVO RGB Automobili Lamborghini Edition з карбоновими деталями та ліцензією від цього автовиробника… Але в рамках нашої збірки цікавіше було знайти більш старий O11 Dynamic Razer Edition, а також взяти декілька інших продуктів Lian-Li, зі швидкого огляду яких й почнемо подальшу розповідь:

  • Galahad II LCD SL-INF 360;
  • Uni Fan TL LCD 120 Reverse;
  • VG4-4-V2X Black.

Lian-Li

Lian-Li Galahad II 360 LCD SL-INF

Є рівно одна деталь, яка відрізняє цю модель рідинного охолодження від Lian Li Galahad II Trinity SL-INF 360 — це 2,88-дюймовий (73,1 мм) квадратний екран з роздільною здатністю 480x480 точок, що розміщено у корпусі помпи Asetek над ватерблоком. По боках від екрана також знаходяться дві смужки LED-підсвітки. Є дві версії Galahad II LCD, зі звичайними вентиляторами з ARGB-підсвіткою або ж із фірмовою розробкою Lian-Li під назвою SL-Infinity, де на додачу світяться ще й боковини та центр вентилятора з ефектом нескінченого дзеркала (через це й назва Infinity).

Lian-LiLian-LiLian-LiLian-LiLian-LiLian-Li

Ах так, замість одного шкіряного ремінця в комплекті Galahad II Trinity, тут знайшлися дві стяжки-липучки з емблемами Lian-Li, які вдалося використати набагато продуктивніше і притягти ними шланги до задньої панелі корпусу. Останньою новинкою Lian-Li серед рідинного охолодження є Hydroshift 360, в якій виробник бореться з довжелезними шлангами частковим їх приховуванням. В Україні ці системи мають з’явитися ближче до кінця 2024 року.

Lian-Li

Контроль за вентиляторами, помпою та екраном Galahad II LCD відбувається через додаток Lian-Li L-Connect 3. За бажанням, на екран можна вивести статичне зображення, GIF чи відео, але також є налаштування для зображення чогось більш значущого. Найлогічнішим було б додати туди показники роботи власне охолодження, от тільки вони вже були заплановані для відображення на інших екранах, тому туди пішов взагалі годинник з календарем та якоюсь анімацією навкруги.

Lian-LiLian-LiLian-LiLian-LiLian-Li

Lian-Li Uni Fan TL LCD 120 Reverse

Голосом ведучого Xzibit з шоу «Тачка на прокачку»:

— Залишилось тільки присунути монітора.

Lian-LiLian-LiLian-LiLian-LiLian-LiLian-LiLian-LiLian-LiLian-LiLian-LiLian-Li

Ще одна новинка 2024 року у Lian-Li — це вентилятори серії TL LCD. Це перші у світі вентилятори для ПК, в конструкції яких передбачено цілком функціональні дисплеї! По центру кожного вентилятора знаходиться нерухома частина з круглим рідкокристалічним екраном типу IPS розміром 1,6 дюйма або 41 мм.

Lian-LiLian-LiLian-Li

Роздільна здатність 400x400 точок (точніше, «400 пікселів у діаметрі») дозволяє розмістити там досить детальні зображення чи навіть відео у форматах JPG, PNG, GIF та MP4. Вже з цією функціональністю в мережі є безліч прикольних прикладів, навіть власні меми з’явилися… Але, що більш цікаво, так це запрограмовані режими у L-Connect 3 з виводом різних показників та дуже широкою кастомізацією. Заявлена яскравість 500 ніт не перевірялася, але зображення на екранах чітке, яскраве, динамічне та має чудовий чорний колір.

Lian-Li

Лопаті залишаються без підсвітки, що логічно — не відвертає увагу від дисплеїв. Проте, для сімейства TL LCD також доробили ARGB infinity-підсвічування боковин, яке тепер на поєднаних вентиляторах виглядає єдиним цілим, що помітно порівнюючи з SL-INF на радіаторі Galahad II LCD. Звісно, підсвітка та швидкість обертання (350–1900 об/хв) також керується через L-Connect 3 та може керуватися материнською платою.

Lian-Li

Сімейство TL LCD містить моделі діаметром 120 та 140 мм, що відповідає потребам сучасних корпусів. Також є білі та чорні версії, що також відповідає сучасному тренду на «білі збірки». Нарешті, всі моделі пропонуються у звичайному варіанті та у Reverse Blade. Зазвичай, це також відповідає запиту тих, хто збирає ПК у корпусах з прозорими панелями — так вентилятори на вдув не потрібно ставити зворотним боком, який виглядає менш привабливо.

Lian-Li

У випадку TL LCD це стає обов’язковою вимогою, адже немає жодного сенсу ставити цю конструкцію, приховуючи екран. Вентилятори продаються окремо або наборами по три штуки з власним контролером. В теорії, система може підтримувати до 16 вентиляторів такого типу, але починаючи з семи штук — з’являються додаткові вимоги, які виробник задокументував окремою сторінкою. Коротко кажучи, підключати контролер треба до USB-портів материнської плати без розгалужувачів (навіть власний Lian-Li не підходить!) та танцювати з бубном, якщо щось не вийшло… На щастя, для набору з трьох вентиляторів проблем наче не має бути.

Lian-Li O11 Dynamic Razer Edition

Ще один продукт, огляд базової версії якого вже був на нашому сайті — Lian-Li PC-O11 Dynamic. Від звичайного цей корпус у Razer Edition відрізняється декількома деталями:

  • повноколірна упаковка замість звичайного картону;
  • RGB-підсвітка контролюється через Razer Synapse 3 замість Lian-Li L-Connect;
  • USB-порти на передній панелі мають зелені акценти;
  • немає підсвічування навколо кнопки Power;
  • гравіювання логотипа Razer на передній скляній панелі.

Lian-Li

В усьому іншому це той же самий O11 Dynamic, який люблять та цінують користувачі (ну, й хейтять хейтери, не без цього). Вже не нова модель, прийшлося дещо шукати його на ринку, але чого не зробиш заради реалізації задуму!

Lian-Li

На момент випуску це був не перший корпус, що вироблявся спільно з Razer (до цього були продукти NZXT, Lenovo та Maingear), але це був перший корпус, що напряму сумісний з Razer Chroma. З того часу з’явилися дві власні моделі корпусів Razer — Tomahawk ATX та Tomahawk Mini-ITX, що звісно також мають підтримку Chroma, але їх використання виходило за межі ідеї цієї збірки.

Lian-Li

Lian-Li Vertical GPU Stand

Один з багатьох фірмових аксесуарів Lian-Li для сімейства PC-O11 — це адаптер для вертикального встановлення відеокарти. Подібні конструкції є від інших виробників, та й ця модель заявлена, як «універсальна», адже загалом все зроблено за галузевими стандартами.

Lian-LiLian-LiLian-LiLian-LiLian-Li

Оскільки останнім часом крім однієї відеокарти в слоти PCI-Express в типовому ПК вже взагалі нічого не підключають, а самі відеокарти часто мають привабливий дизайн саме лицевої панелі, то адаптер для вертикальної інсталяції здатен сильно змінити вигляд системного блоку.