Збірка концепт-ПК MSI Project Zero

Увага! Приберіть від екранів тих, для кого «ПК» — це коробка під столом чи відкритий стенд. Повторюю, це не навчальна тривога! Думка таких користувачів має право на життя, але сьогодні точно не про неї, а про естетику. Бо цей матеріал присвячується навіть не одному продукту, а всьому концепту MSI Project Zero та збірці дуже білого ПК на цій базі.

MSI Project Zero

Технічно, в цьому випадку вся родзинка у материнській платі MSI B650M Project Zero та корпусі MSI MAG Pano M100R PZ White, але кінцевий результат цікавить більше, ніж сума складових.

MSI Project Zero

Ідея

Ми звикли бачити в галузі невпинний потік інновацій, але індустрія ІТ часом консервативна до мракобісся. Загалом процес збірки типового ПК не змінюється з появи в 1995 році стандарту ATX і в корпусі тих часів досі цілком можливо скласти сучасну систему. Практично всі корпуси тоді були білі, а всередині ховалися зелені та жовті плати цілком індустріального вигляду, які бачили тільки в момент збірки. Монітори, клавіатури, миші, акустика теж були білими майже завжди.

Трендом 2000-х років був моддінг в тому чи іншому вигляді. Це принесло появу серійних систем рідинного охолодження, корпусів з вікнами, різноманітної підсвітки… Та й взагалі дизайнери, а не тільки інженери, почали приділяти увагу зовнішньому вигляду компонентів — кулерів, відеокарт, материнських плат тощо. Тож внутрішнє «залізо», особливо преміумкласу, дедалі частіше ставало ще й красивим. Білі ж корпуси настільки набридлі за попередні роки, що перехід на чорний колір як стандарт був практично 100-відсотковий (крім ще більш кольорових варіантів або нефарбованого алюмінію). І те саме відбулося з периферією, де «чорний став новим білим».

MSI Project Zero

За останні 10 років при збереженні загальної схеми ПК, помітні декілька тенденцій. По-перше, остаточно зникли пристрої для 5,25- та 3,5-дюймових відсіків на передній панелі корпусу. Це дозволило робити корпуси-«акваріуми», де прозора не тільки одна бічна панель. Також в корпусах стало більше вентиляторів для покращення температурного режиму потужних CPU та GPU, тож якщо передня панель корпусу не скляна, то вона зайнята 2–3 вентиляторами. По-друге, перехід від SATA-накопичувачів на пристрої M.2 ще більше спростив внутрішню будову. По-третє, головною картою розширення залишився єдиний відеоадаптер (часто дуже монументальної будови й навіть встановлений вертикально, але більше без багатоплатних конфігурацій SLI/Crossfire), а популярність інших карт сильно впала, тож роз’ємів PCI Express типовому комп’ютеру треба все менше. Ну і, нарешті, «білі збірки» знову у моді — звісно, на новому рівні, коли білим є не тільки корпус і периферія, але й всі внутрішні компоненти! Так би мовити, «білий — це новий чорний».

І ось, нарешті, ми спостерігаємо новий тренд на ринку — приховані роз’єми та дроти. Сам по собі кабель-менеджмент для ПК став актуальним з появою перших корпусів з вікнами та підсвіткою, а з погляду культури збірки був важливий і раніше, адже акуратно прокладені кабелі спрощують обслуговування та апгрейд системи, а також допомагають правильному руху повітря. Але скільки не ховай дроти, а роз’єми живлення та підключення різноманітних компонентів на материнській платі знаходяться на виду і навіть у досить мінімалістичних збірках їх використовується все одно чимало.

MSI Project ZeroMSI Project ZeroMSI Project ZeroMSI Project Zero

Теоретична відповідь «як це покращити» з’явилася ще у 2011 році у CEO американської компанії Maingear Уоллеса Сантоса — він отримав патент US8687350B2 «Материнська плата та корпус зі схованими внутрішніми роз’ємами», що власне описує конструкцію, де всі неестетичні роз’єми перенесені на задню сторону материнської плати й доступні для підключення зі зворотного боку комп’ютерного корпусу. Проблема була «лише» в тому, що компанія Maingear займається збіркою готових ПК, а не виробництвом корпусів чи материнських плат. Тож ідея на рівні патенту лежала аж до 2022 року, коли Gigabyte презентувала спільно з Maingear концепт Project Stealth на основі покоління Z690 та GeForce RTX 3070. Але щось в них далі справа не пішла і нових продуктів не видно. Замість цього новиною IT-виставок 2023 року стала ініціатива MSI Project Zero, перші реальні продукти в рамках якої починають надходити у продаж у лютому 2024 року.

MSI Project Zero

Зміна індустріальних стандартів важко дається, коли за ними не стоять великі галузеві групи на кшталт USB Implementers Forum. Наприклад, зараз мало хто згадає формфактор BTX, який просувала Intel у 2004–2006 роках, або Ultra-ATX від Foxconn 2008 року.

MSI Project Zero

Схоже, у MSI Project Zero, або «Back-Connect» набагато кращі шанси тому, що цей формат зворотно сумісний з ATX чи MicroATX. Від виробника корпусів потрібно лише передбачити отвори у піддоні материнської плати та дещо більше мінімального відступу від бокової кришки.

MSI Project ZeroMSI Project ZeroMSI Project Zero

Тож вже на старті відомі моделі корпусів CoolerMaster, Corsair, Cougar, DeepCool, InWin, Lian-Li, Phanteks, Thermaltake і ще півдесятка брендів, що будуть підтримувати материнські плати нового типу. Крім того, MSI не дуже подобається це згадувати, але в гру включився також ASUS, що насправді підвищує шанси на успіх.

MSI Project Zero

Ще одна причина для оптимізму — це цінова політика. Часто новітні рішення з’являються спочатку тільки у топовому сегменті й за модні можливості виробник жадає з покупців помітні додаткові гроші. Наче маржа на одиниці товару стає велика, але масового прийняття новинки не відбувається і довше одного покоління ініціатива не живе. Так от, і плати, і корпуси MSI спочатку мають з’являтися якраз навпаки, середнього рівня, де об’єми продажів вищі. І цінники не виглядають завищеними порівняно зі звичайними продуктами того ж класу. Чудове позиціювання!

MSI Project Zero

Певна мудрість MSI зробити первинний реліз Project Zero на вже давно відомих платформах ще в тому, що це дозволяє оглядачам не змішувати увагу до саме унікальної естетики ПК з мінімумом дротів зі звичайною цікавістю щодо поведінки нового покоління «заліза». Однак, дещо розповісти про кожний компонент все ж таки треба.

Материнська плата MSI B650M PROJECT ZERO

Виробник MSI
Модель B650M PROJECT ZERO
Чипсет AMD B650
Процесорний роз'єм Socket AM5 (LGA 1718)
Процесори AMD Ryzen 7000 Series
Пам'ять 4 DIMM DDR5 SDRAM, максимум 128 ГБ: 4800 МГц, 5000-7600+ (OC) МГц
Слоти PCI-E 1 x PCI Express 4.0 x16 — CPU
1 x PCI Express 3.0 x1 — B650
M.2 1 x PCI Express 4.0 x4 M.2_1 (Key M, 2260/2280) — CPU
1 x PCI Express 4.0 x4 M.2_2 (Key M, 2260/2280) — CPU
Вбудоване відеоядро (у процесорі) +
Кількість вентиляторів 5x 4pin
Порти PS/2
Порти USB I/O панель: 2 x USB 3.2 Gen 1 (Type A), 2 x USB 2.0 (Type A), 3 x USB 3.2 Gen 2 (Type A), 1 x USB 3.2 Gen 2x2 (Type C), 1 x USB 3.2 Gen 2 (Type C)
Контактні групи: 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (1 порт), 1 x USB 3.2 Gen 1 (2 порти), 1 x USB 2.0 (4 порти)
Serial ATA 4 x SATA 6 Гбіт/с (B650)
RAID 0, 1, 10 (SATA 6Gb/s, B650) / 0, 1 (NVMe M.2, CPU)
Вбудований звук Realtek ALC897
S/PDIF +
Мережеві можливості 1 х Realtek RTL8125BG (2.5 Gigabit Ethernet)
1 х AMD Wi-Fi 6E (2,4/5/6GHz (802.11a/b/g/n/ac/ax), Bluetooth 5.3
COM
RGB 2 x Addressable Gen 2, 2 x RGB LED
LED RGB Header 3
TPM +
Формфактор mATX
Розміри, мм 244 x 244
Додаткові функції Extended Heatsink Design, MSI Memory Boost, Lightning Gen4 Solution, M.2 Shield FROZR, Wi-Fi 6E, 2.5G Network Solution, Lightning USB 20G, Audio Boost 5
Вартість ~$230

З технічної точки зору ця плата дуже схожа на MSI MAG B650M Mortar WIFI, огляд якої на нашому сайті був ще рік тому.

MSI Project ZeroMSI Project ZeroMSI Project Zero

Змінився тільки аудіокодек та кількість деяких портів. Із суттєвого — незвично мінімальна кількість PCI Express: х16 для відеокарти та всього лише один роз’єм х1. Крім того, хоча PCB чорного кольору, більшу частину фронтальної поверхні закривають сріблясті радіатори.

MSI Project ZeroMSI Project Zero

Очевидно, що головною особливістю продукту є компоновка, при якій всі роз’єми живлення та підключення компонентів перенесені на зворотній бік. Їхня кількість при цьому цілком типова.

MSI Project ZeroMSI Project ZeroMSI Project ZeroMSI Project ZeroMSI Project ZeroMSI Project Zero

На момент написання огляду в роздрібному продажу в Україні ця материнська плата відсутня, тож щодо вартості можна орієнтуватися на цінник в США — $229. Тобто, цілком типово для чипсету AMD B650 без помітної доплати за ексклюзивність.

MSI Project Zero

Корпус MSI MAG Pano M100R PZ White

Виробник MSI
Модель MAG Pano M100R PZ White
Тип корпусу Midi-Tower
Розміри, мм 440 (В) x 235 (Ш) x 405 (Д)
Матеріал Сталь, пластик, загартоване скло (3 мм)
Вага, кг 8,66
Колір Білий
Формфактор MicroATX, Mini-ITX
Пристрої 5,25″
Пристрої 3,5″ зовнішні
Пристрої 3,5″ / 2,5″ внутрішні 1 / 2 (один 2,5″ диск встановлюється замість 3,5″ накопичувача)
Кількість слотів розширення 5
Вентилятори верхні — 3 x 120 мм / 2 x 140 мм, передні — немає, задні — 1 x 120 мм (встановлено) / 1 x 140 мм, бокові — 3 x 120 мм (встановлено), нижні — 1 x 120 мм, відсік БЖ — 2 х 120 мм
Радіатори верхні — 1 x 120/140/240/280/360 мм, задні — 1 x 120/140 мм
Роз'єми інтерфейсів 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, 1 x 3,5-мм аудіороз'єми для навушників та мікрофону
Особливості Бокові панелі на швидких фіксаторах. Ліва бокова панель та передня панель із загартованого скла. Знімні пилові фільтри на верхній та нижній панелях. Тримач відеокарти в комплекті. Контролер вентиляторів та ARGB підсвітки на шість портів
Ціна $109

До MicroATX-плати краще використовувати відповідний корпус і в невеликому поки асортименті моделей для MSI Project Zero такий є у вигляді MAG Pano M100R PZ White. «Pano» в назві відповідає за панорамність скляних панелей. «M» відображає якраз MicroATX. Індекс «100» натякає на бюджетність й справді його рекомендована ціна в США — $109. Суфікс «PZ» це, звісно, Project Zero. Ну а «White» підкреслює, що є така сама чорна модель «Black» для тих, кому не цікава мода на білі ПК.

MSI Project Zero

З похмілля дивитися на цей корпус вперше суворо забороняється, бо він має дещо неевклідову геометрію… Це художнє перебільшення, але оскільки половина кутів в нього не 90 градусів, то виглядає він справді дивно, в хорошому сенсі. Скоріш за все, в MSI так зробили, щоб було менше асоціацій із піонером ідеї скляного зрізаного лівого переднього кутка Hyte Y60. Офіційне ж пояснення в тому, що дизайнерів надихав логотип серії MSI MAG, де використовуються кути 60 та 120 градусів.

MSI Project Zero

Цікаво, що для нашої тестової лабораторії цей корпус є першим, що може повноцінно іменуватися «акваріумом»: раніше на оглядах були моделі із переднім та боковим склом, але розділених вертикальним металевим кутником. Тут же через панорамне загартоване скло відкривається ідеальний ракурс на начинку ПК. Корпуси подібного вигляду відверто розраховані для того, щоб ставити їх на стіл. І це нормально, адже якщо користувач планує сховати ПК трохи далі від очей, то є сенс просто обрати іншу модель. Тож кнопка Power, перемикач режимів підсвітки, роз’єм 3,5 мм для гарнітури, USB-C та USB Type-A сховані з лівого боку в ніжці. Відповідно, вони зручні в користуванні, якщо корпус стоїть праворуч від монітора поперек столу (найбільш логічне розміщення) або ліворуч від монітора поздовжньо (дещо компромісне рішення, але проблему вирішує). Втім, це загальна трагедія тих, в кого по плануванню робочого місця ПК стоїть якось інакше — бо буде видно те, чого не потрібно і не видно те, чого потрібно… Нічого нового, просто «акваріум» це обмеження підкреслює. Доречі, про розміщення. Оскільки блок живлення у MSI MAG Pano M100R PZ розміщено внизу, то загальними розмірами він не поступається типовим корпусам звичайного формфактора ATX, у яких БЖ встановлено збоку від материнської плати — наприклад, Lian Li O11. Тобто не треба розраховувати на нього, як на «компактний ПК».

MSI Project Zero

Головною для нас особливістю корпусу є його належність до Project Zero, тобто підтримка материнських плат з роз’ємами на зворотному боці. Для цього у піддоні зроблені відповідні отвори. Крім того, там є достатньо місця (33 мм між піддоном та стінкою) для того, щоб всі підключення робити стандартними конекторами без використання Г-подібних адаптерів чи інших хитрощів. А ще з того боку наявні кріплення для двох SATA-пристроїв, щоб вони не попадалися на очі, якщо конфігурація таки вимагає їх наявність.

MSI Project Zero

В комплекті йдуть чотири встановлені вентилятори діаметром 120 мм: три мають зворотну форму лопатей і встановлені збоку для втягування повітря, а останній зі звичайною направленістю видуває повітря позаду корпусу. Регулювання швидкості обертання та ARGB-підсвітки відбувається через окрему плату.

MSI Project Zero

Місце для ще трьох вентиляторів або радіатору рідинного охолодження формату 3x120 залишається зверху, плюс ще одне вільне місце для 120-міліметрового вентилятора є спереду знизу. Тож сукупно з обдувом проблем не буде. Чотири вентилятори для корпусу за $109 — це щедра комплектація. А от де бюджетний клас видає себе, так це в підгонці скляних панелей і деяких пластикових деталях. Втім, все пізнається у порівнянні.

Все інше

Як вже неодноразово написано, MSI Project Zero — це корпус та материнська плата. Тож швиденько пройдемося по інших компонентах нашої збірки.

MSI Project Zero

Процесор AMD Ryzen 5 7600X має шість ядер та 12 потоків. Він відрізняється від раніше протестованого нами Ryzen 5 7600 тактовими частотами (4700/5300 МГц замість 3800/5100 МГц). Відповідно TDP збільшився до 105 (142) Вт замість 65 Вт, а в комплекті постачання відсутній кулер.

MSI Project ZeroMSI Project ZeroMSI Project Zero

Набір пам’яті Kingston FURY Beast KF560C40BWAK2-32 також дуже близький до KF560C36BBEAK2-32, що вже був на огляді. Різниця у таймінгах в режимі DDR5-6000 (40-40-40 замість 38-38-38), підтримці Intel XMP замість AMD EXPO (що не заважає увімкнути потрібний профіль в UEFI материнської плати MSI B650M PROJECT ZERO) та так потрібному в цьому випадку білому кольорі радіаторів.

MSI Project Zero

SSD-накопичувач Kingston KC2500 (SKC2500M8/1000G) був взятий з двох причин — він був в наявності й в нього немає власного радіатора, адже ставити його потрібно було під штатний красивенний радіатор на материнській платі. Всі бенчмарки, що проведено в нашому огляді аж 2020 року є актуальними, а по тексту варто враховувати, що це вже давно не флагманське рішення.

MSI Project ZeroMSI Project Zero

А от систему рідинного охолодження MSI MAG Coreliquid E360 ми оглядали всього три місяці тому разом із її молодшою сестрою MAG Coreliquid E240. Тільки в той раз білою була саме менша версія на два вентилятори, а для нинішньої збірки використовується біла система вже на три вентилятори, яка ідеально пасує й корпусу MSI MAG Pano M100R PZ White, й процесору AMD Ryzen 5 7600X.

MSI Project Zero

Так само восени 2023 року ми вже детально окремо розглянули відеокарту MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Slim White 12G. Це навіть той самий екземпляр, що можна помітити по пом'ятості на коробці знизу ліворуч, так що абсолютно нічого нового сказати про цю карту не вийде. Окрім того, що з естетичних міркувань її було цей раз встановлено разом з комплектною білою ж підпіркою з написом «Gaming Slim». Іронічно, що таким чином саме slim-рішення з відповідним написом візуально зайняло всі п'ять слотів розширення в корпусі. Ну й при цьому зрозуміло, що підпірка ніяким чином не заважає вставити якусь карту PCIe 1x в єдиний вільний слот на материнській платі, але нам ставити туди було все одно нічого, а вигляд так був солідніше та біліше.

MSI Project ZeroMSI Project ZeroMSI Project ZeroMSI Project ZeroMSI Project Zero

Що стосується блоку живлення MSI MAG A850GL PCIE5 White, то він попадає до нас вперше. Це повністю модульний БЖ потужністю, як можна здогадатися по його індексу, 850 Вт з сертифікатом енергоефективності 80 Plus Gold та вбудованою підтримкою 16-контактного роз’єму 12V2x6 (він же +12VHPWR) для відеокарт потужністю до 600 Вт. Те, що сам блок білого кольору майже не мало б значення для нашої збірки з урахуванням того, що його сховано в окремому відсіку корпусу, але саме цим білим кабелем з роз’ємом 12V2x6 було під'єднано GeForce RTX 4070 Ti. В іншому випадку, якби кабелі були іншого кольору, то для нашого повністю білого ПК прийшлося б використовувати розгалужувач на два 8-контактних роз’єми з комплекту відеокарти. Для порядку відмітимо, що найближчий родич цього БЖ серед тих, по яких вже є огляди на нашому сайті — це MSI MPG A1000G PCIE5, але не факт, що вони конструктивно близькі, а більш детального тестування за межами експлуатації системи ми для MAG A850GL PCIE5 не проводили.

MSI Project ZeroMSI Project Zero

Білий монітор MSI MAG G274QRFW, схоже, є досить близьким родичем для MSI G274QPF-QD, що був в нас на огляді. Та ж роздільна здатність 2560x1440, той же час реакції 1 мс (GtG) у матриці типу Rapid IPS, та ж яскравість у 300 ніт, контрастність 1000:1 та 178-градусні кути огляду. Але при тому ж дизайні, використовує іншу матрицю без квантових точок, проте з підвищеною до 180 Гц частотою оновлення.

MSI Project ZeroMSI Project ZeroMSI Project Zero

Нарешті, завершує збірку комплект MSI Vigor GK30 Combo White, що складається з однойменної клавіатури та миші MSI Clutch GM11. З роздрібною ціною 2399 грн цей набір «дещо» не збігається з рівнем комплектації ПК, але має три важливі концептуальні переваги: він виробництва MSI, білого кольору та з підтримкою ARGB-підсвітки MSI Mystic Light. Важко вимагати чогось великого від механіко-мембранної клавіатури та миші з сенсором 5000 dpi, тож «маємо, що маємо».

Збірка

MSI Project Zero

Отже, як вже зрозуміло з численних посилань на попередні огляди таких самих чи дуже схожих продуктів — жодних сюрпризів в плані поведінки системи в нас не має бути. Тож самий час сконцентруватися на найголовнішому, тобто на досвіді збірки ПК з материнською платою та корпусом MSI Project Zero.

MSI Project Zero

Вона починається нетипово, з встановлення голої материнської плати одразу в корпус. Це контрінтуїтивно для всіх, хто звик спочатку ставити хоча б процесор, пам’ять та M.2-накопичувач, а потім вже переміщати весь набір всередину корпусу.

MSI Project Zero

Але річ у тім, що з MSI B650M PROJECT ZERO та подібними їй моделями належить набагато акуратніше поводитися, щоб не загнути якісь з численних конекторів зі зворотного боку. Звісно, роз’ємам живлення та SATA нічого не буде, а от гребінці USB, ARGB і інших роз’ємів такого типу у звичайній материнській платі набагато в більшій безпеці. Отже, перший крок — зняти бокові та верхню панелі корпусу, що робиться без інструменту: стінки тримаються навіть без гвинтів-баранчиків, а верхня кришка — як раз на двох баранчиках. За бажанням, передня панель теж знімається, але потреби в цьому не було. Прикручуємо материнську плату в корпус гвинтами на звичайне MicroATX-місце.

MSI Project ZeroMSI Project Zero

Далі у бажаній послідовності можна під'єднати накопичувач, поставити процесор та модулі DDR5. Потім треба встановити вентилятори СРО таким чином, щоб вони працювали на видув зверху корпусу і закріпити радіатор на верхніх місцях для вентиляторів.

MSI Project Zero

У випадку саме MSI MAG Coreliquid E360 та Kingston Fury Beast залишається безліч місця між ними, але певним комбінаціям з товстим радіатором та/або дуже високими модулями пам’яті буде тісно.

MSI Project Zero

Далі ватерблок встановлюється на процесор, що абсолютно нескладно з Socket AM5, а от для аналогічних систем на базі Intel буде вимагати відкрутити знімну частину піддона материнської плати зі зворотного боку, щоб дістатися до кріплення системи охолодження. Втім, і це теж не має бути складним. Нарешті, відеокарта теж займає своє місце з підпіркою.

MSI Project Zero

І приходить час незвичайних під’єднань. До цього моменту на зворотній стороні піддона материнської плати накопичиться безліч кабелів. Частина при цьому вже буде приєднано до окремого контролеру ARGB та вентиляторів, а частина буде йти від СРО. Все це треба під’єднати до типових конекторів материнської плати, але у звичайних системах це завжди дуже неприємний момент, адже роз’єми знаходяться в глибині корпусу по периметру плати, плюс бажано якось максимально акуратно прокладати до них дроти, щоб вони не псували естетику.

MSI Project Zero

З MSI Project Zero обидві проблеми вирішено: й доступ простий, й кабелі можна майже не прибирати (хоча в комплекті до MSI MAG Pano M100R PZ йдуть чотири багаторазові стяжки-липучки і є штатні місця для їх кріплення в корпусі). Якщо в системі є SATA-накопичувачі, то вони займають місця на цій стороні корпусу і під’єднуються теж поруч.

MSI Project ZeroMSI Project Zero

Нарешті, лише після цього всього буде раціонально встановлювати блок живлення. Оскільки маємо справу з модульним блоком, то оптимально буде спочатку встановити точну кількість конекторів, під’єднати їх до блоку і тільки потім відправити його на належне місце у власному боксі на дні корпусу. А далі ще ніколи не було так легко приєднувати (і від’єднувати!) роз’єми живлення, особливо додаткові 8-контактні ATX!

MSI Project Zero

Якщо не полінитися та акуратно прокласти дроти від вентиляторів СРО, то загальну ідилічну картину «бездротового ПК» будуть псувати тільки два тоненьких кабелі від водоблоку MSI MAG Coreliquid E360 White, адже PCB у материнської плати чорна, а дроти білого кольору безальтернативно йдуть поміж неї. Мабуть, на власному ПК є сенс їх просто пофарбувати маркером, щоб не так впадали в очі. Ну й, звісно, нікуди не зник великий товстий кабель живлення відеокарти. Найкраще, що з ним можна зробити — це купити ARGB-подовжувач на кшталт Lian Li Strimer і перетворити наявність дротів з мінуса системи на плюс.

MSI Project Zero

В цьому сенсі й Gigabyte зі своїм передчасним Project Stealth, і ASUS з серією пристроїв BTF (Back To the Future) пішли на один крок далі MSI Project Zero. Там на додачу до PCI Express x16 передбачено спеціальний роз’єм, що передає живлення спеціальній сумісній відеокарті через саму материнську плату. За відсутності такої відеокарти система залишається сумісною з усіма звичайними, тож це не додає ускладнень.

MSI Project Zero

Доречі, корпус MSI MAG Pano M100R PZ цілком сумісний з будь-якими материнськими платами формату MicroATX, а от MSI B650M PROJECT ZERO можна встановити тільки в корпус з підтримкою back-connect (ну, або перероблений власноруч відповідний звичайний корпус, в піддоні якого прорізані потрібні отвори).

MSI Project Zero

На цьому збірку ПК завершено і її доповнюють монітор MSI MAG 274QRFW, клавіатура MSI Vigor GK30 та миша MSI Clutch GM11 — все білого кольору та з підтримкою ARGB-підсвітки Mystic Light. Мабуть, якщо підходити зі сторони логіки, то використання дротової периферії в цьому випадку є просто-таки злочином, але тут вже як склалося…

MSI Project Zero

Після встановлення Windows треба не забути про інсталяцію застосунку MSI Center, в склад якого входять більше десятка різних модулів.

MSI Project Zero

Окрім всього іншого, вони допомагають керувати швидкістю обертання вентиляторів та налаштовувати в одному місці всю сумісну ARGB-підсвітку з протоколом MSI Mystic Light.

MSI Project Zero

В деяких випадках освітлення ПК немає ніякого сенсу, але у дуже естетичній білій збірці воно виглядає майже обов’язковим. Зрештою, ніхто не вимагає підсвічувати всіма кольорами райдуги! Скажімо, мінімалістичний білий варіант створює свій унікальний настрій.

MSI Project Zero

До речі, всі протестовані компоненти, включно з вентиляторами корпусу, видають цілком придатний білий колір підсвітки.

MSI Project Zero

Тестування

Як можна зрозуміти зі списку компонентів, в плані потужності наш концепт-ПК не принесе ніяких сюрпризів. Адже попри інновації у зовнішньому вигляді, самі по собі процесор, чипсет, пам’ять, графічне ядро та накопичувач є сучасними, але цілком звичайними й не новинки 2024 року. Однак, для перевірки теорії, звісно, треба було провести хоча б базовий набір системних та ігрових тестів.

MSI Project Zero

MSI Project Zero

MSI Project Zero

MSI Project Zero

MSI Project Zero

MSI Project Zero

MSI Project Zero

MSI Project Zero

MSI Project Zero

MSI Project Zero

Для ігрових тестів за налаштуванням обиралися максимальні параметри графіки, адже для режиму 1440p (відповідно до розподільчої здатності монітора MSI MAG 274QRFW) потужності зв’язки Ryzen 5 7600X та GeForce RTX 4070 Ti 12 GB мало вистачити навіть в найсучасніших релізах.

MSI Project Zero

MSI Project Zero

MSI Project Zero

MSI Project Zero

MSI Project Zero

MSI Project Zero

MSI Project Zero

MSI Project Zero

MSI Project Zero

Висновки

Не дивлячись на те, що ключові компоненти (материнська плата та корпус) знаходяться на межі бюджетного класу, від збірки та експлуатації системи MSI Project Zero в процесі тестування було отримано безліч задоволення. «Капітани Очевидності» з MSI кажуть, що майбутнє проєкту залежить від того, як добре підуть продажі нинішнього першого покоління продуктів. Маємо надію, що за дуже зрозумілі гроші, які це коштує, ринку сподобається найбільший новий тренд в дизайні ПК останнього десятиліття.

MSI Project Zero

Станом на момент написання огляду чіткого стандарту для Back-connect немає, є тільки добра воля декількох виробників корпусів, що прислухалися до пропозиції MSI по простому забезпеченню сумісності з їх ініціативою. Це означає, що поки не можна гарантувати легкий апгрейд саме для нинішніх, перших поколінь Project Zero. Втім, якщо щось піде не за планом, то чи не простіше буде через X років просто продати цілком всю систему? І взагалі це дуже песимістичний сценарій з урахуванням того, які ще бренди вже залучені в історію з прихованими зі зворотного боку конекторами.

MSI Project Zero

На смак всі фломастери однакові… Білий колір є виграшним для демонстрації Project Zero тому, що кожний окремий компонент роздивитися легше, в тому числі у вимкненому стані, і відсутність зайвих дротів більш очевидна. Комбінація чорної PCB та сріблястих радіаторів на материнській платі є насправді компромісом, адже не всім хочеться білу збірку, а така гама впишеться і в чорну версію корпусу з чорними іншими компонентами.

MSI Project Zero

Загалом же, неминучі жарти про «комп’ютер з лікарні» чи «ПК для бухгалтера з 90-х» збалансовуються цікавою зовнішністю, в якій помітну роль відіграє й підсвітка Mystic Light — тут можна порадити вивчити налаштування для того, щоб сильно розширити власні можливості зміни зовнішнього вигляду своїм ПК.

MSI Project Zero